Darmowa dostawa od 199,00 zł

Żwirek dla kota

79 produktów

Zastanawiasz się jaki żwirek dla kota wybrać? Na rynku zoologicznym znajdziesz wiele rodzajów żwirków dla kota. Dlatego w TuZwierzaki.pl rozumiemy, że dokonanie właściwego wyboru może być kłopotliwe. W tym artykule dowiesz się: 

•  jakie są rodzaje żwirków dla kotów, 
•  jak stosować żwirek w kociej kuwecie, 
•  gdzie utylizować żwirek dla kota?
•  jak dobrać żwirek do specjalnych kocich potrzeb i preferencji. 

Dowiesz się, jakie żwirki znajdują się w ofercie naszego sklepu internetowego. Odpowiemy także na najważniejsze pytania, które z pewnością Cię nurtują.

Jaki żwirek lubi Twój kot?

Przy wyborze żwirku, przede wszystkim warto uwzględnić potrzeby i preferencje Twojego kota. Może się okazać, że znajdziesz żwirek dla kota, który spodoba się Tobie, a jednak mruczek może nie podzielać Twojego entuzjazmu.

Może się okazać, że jesteś opiekunem kota, który ma wyjątkowo wrażliwe łapki. Niektóre rodzaje żwirku będę sprawiać mu spory kłopot. Będą zbyt wbijać się w futerko, przez co kot będzie miał problem z otrzepaniem łapek ze żwirku. Jeśli kot jest wyjątkowym czyściochem to bardzo może mu przeszkadzać zapach żwirku. Zakopywanie odchodów może mu zajmować dużo czasu. Może też wychodzić z kuwety z brudnymi łapkami.

Dla wszystkich kotów ważne będzie to, żeby był żwirek dla kotów chłonny i nie pylił się.

Dobór żwirku dla kota powinien opierać się na metodzie prób i błędów. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Warto wziąć pod uwagę specyficzne właściwości poszczególnych rodzajów żwirków.

Jakie są rodzaje żwirków dla kotów?

Możemy także wyróżnić 3 typy żwirku dla kotów, ze względu na jego główny składnik:

•  żwirek dla kota silikonowy,
•  żwirek dla kota roślinny,
•  żwirek dla kota bentonitowy,
•  żwirek dla kota drewniany.

W obrębie tych typów możemy wyróżnić kilka specyficznych właściwości żwirku dla kotów. Posiadamy w ofercie żwirki zbrylające się i żwirki nie zbrylające się. Znajdziesz także żwirki dla kota zapachowe. Poniżej znajdziesz opis każdego z typu żwirku dla kotów. Wyjaśnimy Ci także, jakie są korzyści ze stosowania żwirków zbrylających się, niezbrylających się oraz żwirków zapachowych.

Żwirek dla kota zbrylający się i niezbrylający się

W naszym sklepie TuZwierzaki.pl znajdziesz żwirki dla kota zbrylające się i niezbrylające. To jest ważna właściwość, na którą należy zwrócić uwagę. Żwirek dla kota niezbrylający - pochłania wilgoć, nie tworząc żadnych grudek. Na bieżąco najłatwiej będzie Ci, wyciągać z kuwety odchody kota. Aby wyczyścić kuwetę z moczu, należy wymienić cały żwirek. Żwirek dla kota zbrylający - będzie pod wpływem wilgoci “zbijać się” w większe kuleczki. Łatwo taką kuleczkę z moczem odsiać na łopatce do żwirku. Wyrzucasz wtedy zanieczyszczony piasek, a ten nieużyty wraca z powrotem do kuwety. Nie musisz więc wymieniać całej zawartości kuwety na raz. Jest to wygodne rozwiązanie, które jest po prostu bardziej oszczędne.

Żwirek zapachowy dla kota

W ofercie naszego sklepu internetowego, znajdziesz także żwirki zapachowe. Są to żwirki dla kotów, które zawierają przyjemne nuty perfum. Marka Super Benek oferuje żwirki o zapachu bryzy morskiej, lawendy czy zielonego lasu.

Żwirki zapachowe to podłoże, które nie tylko świetnie pochłaniają kocie aromaty, ale jednocześnie pozostawiają przyjemny, świeży zapach w pomieszczeniu. Zadziała jak odświeżacz do toalet.

Jest to przydatna właściwość żwirku dla kota. Sprawdzi się, gdy kocia kuweta jest usytuowana w małym pomieszczeniu.

Żwirek drewniany dla kota

Żwirek drewniany dla kota występuje w postaci pelletu lub drewnianych drobin. Jest to naturalny żwirek dla kota wykonany z włókien drzewnych. Zastosować możesz go także jako ściółkę w klatce swojego gryzonia. Jest w 100% biodegradowalny. Żwirek drewniany posiada naturalny, drewniany zapach. Jest przyjazny dla środowiska. Żwirki drewniane dla kota są lekkie, przez co też łatwiej je transportować. Oczywiście wygodniej też będzie nasypać Ci go z worka czy pojemnika do kociej kuwety. Bez nadmiernego dźwigania.

Polecamy żwirki drewniane Cat's Best. Występują w wersji zbrylającej się i niezbrylającej się. 

Żwirek silikonowy dla kota

Żwirek dla kota silikonowy możesz także spotkać pod nazwą żwirek dla kota silikatowy. W składzie tego żwirku znajdziemy silica gel czyli żel krzemionkowy, naturalnie występujący minerał. Jest to składnik bezpieczny i biodegradowalny. Znajdziemy go na przykład w pudełkach z obuwiem, w charakterystycznych saszetkach, w postaci drobniutkich kuleczek. To ten sam materiał!

Żwirek silikonowy to kryształki żelu krzemionkowego, które są higroskopijne. Oznacza to, że pochłaniają wilgoć do środka, zamykając mocz wraz z przykrym zapachem w środku kryształku. Żwirek silikonowy starcza na dłużej, świetnie pochłania zapach i bez problemu przesiejesz go od kocich odchodów. Z czasem żwirek silikonowy zmienia kolor. Dzieje się tak pod wpływem ilości pochłoniętego moczu. Niejako sam powie Ci kiedy go wymienić. Jeśli drobinki całkowicie zmienią kolor to znaczy, że są już maksymalnie wysycone wilgocią. Możesz wtedy wymienić całą zawartość kuwety. Żwirek silikonowy najczęściej występuje w wersjach zapachowych, tylko niezbrylających się.W naszej ofercie znajdziesz żwirki silikonowe dla kota marki Super Benek, Duvo+, Barry King czy Versele-Laga. Są to żwirki wysokiej jakości, które przypadną do gustu kotom o mniej wrażliwych łapkach.

Żwirek bentonitowy dla kota

Czym jest bentonit? Bentonit to skała osadowa. Jest to naturalny materiał, który jest biodegradowalny. Wykazuje silne właściwości absorpcyjne - pochłania wilgoć i zapachy. Dlatego świetnie sprawdza się jako chłonny materiał w kuwecie Twojego pupila.

Żwirki bentonitowe są bezpieczne dla kotów. Najczęściej żwirek bentonitowy jest bardzo drobny i zbrylający się. Bez problemu przesiejesz grudki z moczem na odpowiednio dobranej łopatce do żwirku

Jakie wady ma żwirek bentonitowy? Żwirek bentonitowy jest dość ciężki, a zużyty często wydziela zapach mokrej gliny. Dla wrażliwych nosów i bolących pleców może być to kluczowe. 

Jakie zalety ma żwirek bentonitowy? Świetnie sprawdzi się dla kotów, które mają wrażliwe łapki. Łatwo strzepnąć go po skorzystaniu z kuwety. Tobie będzie łatwo go czyścić. A przede wszystkim długo Ci posłuży. Jest to zdecydowanie opcja dla osób, które cenią sobie wydajność. 

Polecamy żwirki dla kota bentonitowe Vitakraft, Bazyl i Super Benek,. 

Żwirek roślinny dla kota

W naszym sklepie internetowym TuZwierzaki.pl znajdziesz także żwirki roślinne dla kotów. Zyskują one coraz bardziej na popularności wśród kocich opiekunów. Posiadamy żwirki zbożowe, żwirki kukurydziane i żwirki z włókien sojowych. Są naturalne, bezpieczne dla Twojego pupila, a przede wszystkim ekologiczne. Bez dodatkowych środków zbrylających. Są to żwirki chłonne, o przyjemnym zapachu i nie przywierają do łapek. Dzięki temu kotek nie wynosi znacznych ilości żwirku poza kuwetę. Są także bardziej wydajne niż żwirki drewniane.

Jest to opcja dla osób, które cenią sobie zakupy w ekologicznym duchu. Sprawdź żwirek roślinny dla kotów Kotbury lub Super Benek.

Jaki żwirek dla małego kota?

W Twoim domu pojawiło się małe kocie? Musisz wiedzieć, że nie każdy rodzaj żwirku jest polecany małym kotom.

Jakiego żwirku używać dla kociąt i młodych kotów? Używaj żwirków niezbrylających się, ponieważ mały kociak może próbować połknąć żwirek. Jeśli zbryli się w jego układzie pokarmowym może odejść od tragedii. Żwirek niezbrylający się będzie więc bezpieczną opcją. Wybieraj też żwirki drobne, delikatne w strukturze. Małe łapki łatwiej poradzą sobie z kopaniem dziurek w takich żwirkach.

Polecamy żwirek dla małych kotów Bazyl. Wykonany z bezpiecznego i delikatne włókna sojowego, będzie idealnym podłożem na naukę czystości dla Twojego kociaka.

Jaki żwirek dla kota długowłosego?

Twój kot ma długie futerko? Często żwirek przykleja mu się pomiędzy paluszkami czy pod ogonkiem? Jest to nie tylko nieestetyczne, ale niezwykle niekomfortowe dla Twojego kota.Jeśli żwirek wplątuję się w futerko może to prowadzić do powstawania kołtunów. Mogą być dla kotka bolesne. Bez Twojej pomocy sobie z nimi nie poradzi.

Wybierz żwirki, które łatwo osypują się gdy kot wychodzi z kuwety. Z pewnością sprawdzą się żwirki bardzo drobne, zbrylające się bentonitowe, silikonowe czy roślinne w formie pelletu. 

Ile sypać żwirku do kuwety dla kota?

Jeśli już wybrałeś żwirek dla kota, pewnie zastanawiasz się jako go używać? Oczywiście szczegółowe informacje od producenta zawsze znajdziesz na opakowaniu. Jeśli chodzi o ilość żwirku w kuwecie to minimum 5cm. Dostosuj też ilość żwirku do kocich preferencji. Jeśli Twój kot wybitnie lubi głęboko kopać, daj mu tą możliwość. Nasyp więc większą ilość żwirku.

Jeśli korzystasz ze żwirku drewnianego, który się nie zbryla lepiej nasypać do kuwety minimalną, wymaganą ilość. Częściej taki żwirek należy w kuwecie wymieniać w całości. Łatwiej więc będzie czyścić kuwetę z mniejszą ilością takiego żwirku.

W przypadku żwirków bentonitowych zalecamy większą dawkę. Trudno jest czyścić kuwetę, gdy grudki przyklejają się do dna. Większa ilość żwirku temu zapobiegnie.

Bez względu na rodzaj żwirku najważniejsze jest regularne oczyszczanie go. Kocią kuwetę najlepiej sprzątać na bieżąco, a jeśli nie jest to możliwe to chociaż raz dziennie. Oczywiście, jeśli masz więcej kotów, kuweta będzie zanieczyszczona o wiele szybciej.

Jak przechowywać żwirek dla kota?

Raz otwarty żwirek zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć. Szczególnie jeśli chodzi o żwirki, które się zbrylają. Najniebezpieczniejsza jest oczywiście wilgoć - czy to woda na podłodze czy wilgotne powietrze na przykład w łazience. W takim przypadku żwirek może nam się po prostu zużyć, zanim wsypiemy go do kociej kuwety.  Warto zaopatrzyć się w pojemnik na żwirek, który pozwoli na szczelne przechowanie. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Z pojemnika też o wiele łatwiej będzie nasypać Ci nowy żwirek do czystej kuwety. Jeśli nie masz możliwości zakupu pojemnika, postaraj się worek jak najlepiej ponownie zamknąć i odstaw go w suche miejsce.

Gdzie wyrzucać żwirek dla kota?

Do jakiego pojemnika wyrzucić żwirek? Według przepisów żwirek zanieczyszczony należy umieścić zawsze w pojemniku na odpady zmieszane. Dotyczy to także żwirków biodegradowalnych.

Na opakowaniu znajdziesz także informacje o tym, czy dany żwirek nadaje się do spuszczenia w toalecie. Często to jest równie wygodne rozwiązanie. Jednak nie polecamy tego sposobu. Żwirek nie zawsze rozpuści się szybko i w całości. Przede wszystkim jest to sposób niezgodny z polskim prawem. Do toalety bezpiecznie na pewno możesz wyrzucić same kocie odchody.

Świetnym rozwiązaniem na utylizację żwirku dla kota może wydawać się także przydomowy kompost. Pamiętaj jednak, żeby były to żwirki ze specjalnym oznaczeniem o kompostowalności. Nadal pozostaje jednak kwestia samych kocich odchodów. Niestety, przydomowe komposty mogą sobie nie poradzić z rozłożeniem bakterii i pasożytów, które mogą znajdować się w kocich odpadkach. 

Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało w domu?

Wymienione wyżej żwirki bentonitowe, silikonowe, roślinne i drewniane charakteryzują się wysoką chłonnością zapachów. Wersje niezapachowe, tzn. bez dodatku perfum będą wydzielały naturalny, delikatny zapach. Jak na przykład żwirek drewniany będzie po prostu pachniał włóknem drzewnym.

Jeśli zależy Ci na przyjemnym, wyraźniej perfumowanym zapachu kuwety wybierz żwirki zapachowe. Jeśli masz wyjątkowo wrażliwe powonienie, polecamy skorzystać z pochłaniaczy zapachów kota. Posiadamy w ofercie neutralizatory zapachów do kuwet Versele-Laga, które po zmieszaniu ze żwirkiem wzmacniają absorpcję brzydkich aromatów. Wydłużają tym samym przydatność żwirku.

Ekipa TuZwierzaki.pl zaprasza Cię do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu internetowego. Nasz szeroki asortyment artykułów dla zwierząt pozwoli na zaspokojenie potrzeb Twojego pupila i Twoich wymagań. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu. Sprawdź naszą ofertę!

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 545 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Szybka realizacja.
2024-06-16
Jestem bardzo zadowoloną klientką.
pixel