Karma dla ptaków
Ptaki domowe mogą żyć długo i szczęśliwie, jeśli są poprawnie karmione. Prawidłowe żywienie jest filarem dobrego zdrowia i samopoczucia. Nie wszystkie ptaki jedzą to samo i dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki pokarm jest najlepiej dopasowany do gatunku ptaka. W TuZwierzaki pomożemy Ci dobrać najlepszy pokarm dla Twojego skrzydlatego przyjaciela.
Karma dla kanarków
Kanarki są małe, delikatne i bardzo energetyczne. Można zauroczyć się nie tylko w ich wyglądzie, ale również w pięknym śpiewie. Jaki zatem wybrać pokarm dla kanarka? Podstawowymi produktami diety małych ptaków są nasiona i zboża, jak proso, owies, mozga kanaryjska i siemię lniane. Dodatek świeżych warzyw i owoców uzupełni witaminy i minerały. Najlepsze produkty dla kanarka z owoców to: jabłko, gruszka, banan, melon i winogron, zaś z warzyw: ogórek, marchewka i brokuł. Dla zdrowia i urozmaicenia karmy dla kanarka można dodać świeżą, polna trawę, mniszek lekarski, pokrzywę lub babkę leczniczą. Jeśli chcemy wzbogacić pokarm kanarka o źródło białka to podaj ugotowane jajko. W karmach dla kanarków możemy również znaleźć rzepik, który szczególnie polecany jest dla ptaków śpiewających. Nasiona rzepiku mają za zadanie pobudzić je do śpiewu. Proso senegalskie jest kolejnym składnikiem, które możemy znaleźć czytając skład karmy dla kanarków. Proso świetnie nadaje się do urozmaicenia diety. Ponadto dostarcza witaminy z grupy B oraz magnez, żelazo oraz jod i krzemionkę. Produktem, które również uzupełnia minerały jest wapno.
Pokarm dla papużek falistych
Podstawą pokarmu dla papug są oczywiście ziarna typu proso, owies i kanar. Powinny stanowić do 70% diety małych papug. Pozostałe 30% należy do warzyw, owoców i nasion. Orzechy, len czy nasiona słonecznika stanowią doskonałe źródło tłuszczy. Uważaj na porcje podawanych roślin oleistych, ponieważ papużki mogą łatwo przytyć. Tak samo jak w przypadku kanarka warto również pokarm dla papugi wzbogacić o trawy. Polecane są wiesiołek, mlecz, babka lancetowata oraz gwiazdnica. Szczególnym smakołykiem dla tych małych papug stanowią ziarna traw mlecznych. Białko dostarczysz podając jajko lub jogurt naturalny.
Pokarm dla papug nimf
Przedstawicielem papug średnich i dużych jest papuga nimfa. Tak naprawdę karma dla papug nimf nie różni się bardzo od pokarmu dla papużek falistych. Również podstawę ich żywienia stanowią ziarna jak proso i owies. Dietę powinnyśmy wzbogacić o owoce, warzywa oraz trawy i nasiona. Źródłem białka zwierzęcego dla tych ptaków może być ugotowane jajko, papuzia jajecznica czy twarożek.
Papuzia jajecznica to nic innego jak sparzone, zmiksowane jajko ze skorupką usmażone na patelni. Jest to idealny, uzupełniający pokarm dla papug.
Dodatkowe produkty do karmy dla papug
Jeśli chcemy zadbać o zrównoważoną i pełnowartościową dietę naszych ptaków musimy uzupełnić ją o warzywa i owoce. Dostosuj dobór warzyw i owoców do pory roku. Rośliny powinny być świeże oraz nie pryskane. Podanie umytych warzyw i owoców dostarczy papugom witamin i minerałów oraz zadba o piękny kolor upierzenia.
Polecane owoce i warzywa dla papug:
- banan
- jabłko
- winogrona
- morela
- pomarańcza
- mandarynka
- gruszka
- figa
- śliwka
- arbuz
- maliny
- borówki
- marchew
- pomidor
- cukinia
- cykoria
- rośliny strączkowe
Dodatkowo wzbogać pokarmu dla ptaków o żwirek (gryt) lub piasek, który pomaga w trawieniu spożytego pokarmu. Ze względu na budowę ptasich układów pokarmowych jest to produkt niezbędny dla ułatwiania rozdrabniania jedzenia.
Produkty zakazane dla ptaków
Ptaki są skazane na pokarm, który im podajemy. Dlatego zadbajmy, by dostarczać tylko produkty, które posiadają wartościowe składniki i wpływają pozytywnie na zdrowie naszych ptaków.
Pomijajmy następujące produkty: z duża zawartością soli np. orzeszki solone, zawierające cukier buraczany.
Z warzyw szkodliwe będą: awokado, rabarbar, sałata i szpinak.
Sałaty i szpinaku nie radzimy podawać, ze względu na magazynowanie dużej ilości szkodliwych substancji, które pobierają z gleby.
Spośród tylu dostępnych produktów dla ptaków, na pewno znajdziesz ich zamienniki, które nie będą szkodliwe wpływały na małe organizmy latających zwierząt. Ich zdrowie leży w naszych rękach, a zdrowie jest bezpodstawnie najcenniejszą wartością. Jeśli nie jesteś pewny składnika, to lepiej nie podawaj go ptakom.
Karma dla dzikich ptaków zimujących
W okresie jesienno- zimowym chcemy również pomóc ptakom zimującym. Jaka karma dla ptaków zimujących będzie najlepsza? Perfekcyjna mieszanka składa się głównie z ziaren dla ptaków: prosa, owsa i pszenicy. Mieszanka powinna również zawierać białko, które ptak może pozyskać z gryki czy nigru. Tłuszczu dostarczą nasiona słonecznika, len, siemię lniane oraz niesolone orzechy. W okresie jesiennym dla dzikich ptaków ważniejsze jest białko do budowy mięśni. W okresie zimowym w pokarmie dla ptaków postawmy na nasiona oleiste, które zwiększą podaż kalorii. Do karmnika dla małych ptaków sypmy ziarna miękkie. Świetnie sprawdzą się orzechy oraz ziarna słonecznika. Natomiast małe ptaki nie są fanami ziaren kukurydzy. Dodatkowo dosyp owoce jarzębiny, czarnego bzu oraz jałowca.
Głównie w sezonie zimowym do dokarmiana ptaków użyj także słoniny. Słonina nie może być słona oraz powinna być wymieniana co tydzień ze względu na proces jełczenia. Fajnie sprawdzą się również kule tłuszczowe dla ptaków. Z kuli należy usunąć zbędna siateczkę i pozostawić w karmniku. Jeśli nie posiadamy karmnika, możemy taką kulę nabić na patyk i powiesić na sznurku. Idealna kula tłuszczowa zawiera mieszankę ziaren, orzechów lub nasion tłuszczowych połączonych niesolonym smalcem lub masłem orzechowym.
W naszym sklepie TuZwierzaki znajdziecie gotowe kule tłuszczowe oraz dzwonki lub gotową mieszankę dla ptaków zimujących. Dokarmiane ptaków powinno się odbywać aż do wiosny, także jak zaczęliśmy to nie przestawajmy. Codziennie dosypujmy świeżego pożywienia do karmnika. Zadbajmy również o czysta wodę.
Kolby i przekąski dla ptaków
Ptaki również uwielbiają przekąski. Kolby stanowią atrakcyjny przysmak nie tylko dla ptaków zimujących, lecz również dla naszych domowych przyjaciół. Kolby urozmaicają dietę oraz dostarczają potrzebnych składników odżywczych. Dodatkowo sama czynność dziobania jest dla ptaków powrotem do ich naturalnego środowiska.
Do pokarmu dla ptaków dobrze dodać larwy mącznika. Są one świetnym źródłem białka zwierzęcego i witamin.
Zadbaj także o dostarczenie wapna dla ptaków. Wapno zaopatruje organizm ptaka w sporą ilość składników odżywczych zaspokających jego potrzeby. Wapno głównie zawiera: wapń, magnez, fosfor, sód i potas Wymienione składniki poprawiają wygląd piór, wzmacniają kości i wspomagają trawienie.
W naszym sklepie TuZwierzaki znajdziesz szeroką ofertę pełnowartościowych mieszanek dla ptaków. Polecamy przyjrzeć się produktom Nestor, Versele-Laga, Vitapol, Witte Molen i Vitakraft. Posiadamy również duży wybór kolb dla ptaków w różnych kombinacjach smakowych. Gdyby Państwo mieli do nas pytania, chętnie służymy pomocą i zapraszamy do kontaktu.