Robaki u psa — objawy i schemat odrobaczania
Co zrobić, gdy pies ma robaki w kupie? Poznaj schematy odrobaczania psów. W tym artykule przedstawimy Ci objawy robaków u psa, a także omówimy pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne. Jako odpowiedzialny o zdrowie zwierzaka właściciel musisz to wiedzieć!
Jak rozpoznać, czy pies ma robaki? Objawy wewnętrznych pasożytów u psa
Niektóre pasożyty wewnętrzne widać w kale psa gołym okiem. Są to między innymi glisty psie (Toxocara canis). Możesz też dostrzec fragmenty pasożytów, np. człony tasiemców, które wyglądają jak ziarenka ryżu. Niestety, pierwotniaki, które wywołują giardiozę czy kokcydiozę, nie są już tak łatwo widoczne. Ich obecność można potwierdzić jedynie w badaniu mikroskopowym.
Inwazji pasożytów w przewodzie pokarmowym często towarzyszy biegunka. Może być ciągła lub nawracająca. W ciężkich przypadkach pupil, mimo jedzenia, zaczyna tracić na wadze i staje się apatyczny. Badanie parazytologiczne kału psa jest najlepszym i najprostszym sposobem na dowiedzenie się, czy zwierze ma endopasożyty. Wystarczy przynieść próbkę kału zwierzęcia do placówki weterynaryjnej. Specjalista zbada kupę psa nie tylko pod kątem obecności pasożytów, ale też ich fragmentów i ich jaj.
Najczęstsze objawy robaków u psa:
- wymioty
- biegunka
- brak apetytu
- utrata wagi
- nadpobudliwość lub zobojętnienie, znużenie
- saneczkowanie (ocieranie zadem o podłoże; uwaga, może również sugerować zapchane gruczoły okołoodbytowe)
Pasożyty zewnętrzne u psa
Musisz uważać też na pasożyty zewnętrzne, których przedstawicielami dla pupila są pchły i kleszcze.
Pchłami pies najłatwiej zarazi się od drugiego merdającego towarzysza podczas spotkania np. na spacerze. Pchły czyhają w trawie, krzewach oraz zaroślach. Ci mali, niechciani intruzi wproszą się nawet do Twojego domu. Jaja tych pasożytów możesz znaleźć w szczelinach podłóg, legowisku czy dywanie.
Natomiast kleszcza łatwo złapać na spacerze nawet koło bloku. Sezon na te niebezpieczne owady zaczyna się już wiosną. Gdy zima jest lekka, ten okres może trwać nawet cały rok. Kleszcze spotykane są najczęściej w wysokich trawach i na liściach drzew. Parki miejskie, łąki i lasy to idealne środowisko dla tych intruzów.
Samo wejście tego pasożyta na Ciebie czy na Twojego zwierzaka nie jest niebezpieczne. Sytuacja, gdy kleszcz wbił się w skórę, jest okolicznością wartą podjęcia działania i obserwacji rumienia. Szkodnik wraz ze swoją śliną przenosi groźne dla życia choroby jak babeszjoza czy borelioza. Ponadto kleszcze są nosicielami pasożytów wewnętrznych m.in. tasiemców i nicieni. Nie każdy kleszcz jest zagrożeniem dla zdrowia Twojego lub pupila. Dlatego, jeśli któreś z Was zostało ofiarą kleszcza, to przede wszystkim zachowaj spokój i rozwagę.
Jak odrobaczać psa?
Preparaty przeciwko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym są dostępne w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl i w placówkach weterynaryjnych. Skontaktuj się ze swoim weterynarzem i ustal program odrobaczania pupila. Psa należy odrobaczać 2-4 razy w ciągu roku. Jeśli czworonóg ma kontakt z małymi dziećmi lub osobami starszymi, warto zabezpieczyć go przed pasożytami nawet raz na 3 miesiące. Preparaty przeciwko pasożytom u psa są dostępne w różnych postaciach:
- spot-on, czyli krople do wylania na skórę karku lub zadu,
- tabletki,
- spraye,
- smakołyki,
- obroże,
- zasypki.
Część z nich działa tylko przeciwko zewnętrznym pasożytom u psa, a część jedynie przeciwko wewnętrznym. Możesz też znaleźć preparaty, które działają kompleksowo na oba rodzaje pasożytów. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, skontaktuj się z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii.
W naszej kategorii ochrona psa przeciw pchłom i kleszczom znajdziesz topowe marki, które ochronią Twojego czworonoga od pcheł i kleszczy: Dermapharm, Pess i Beaphar. Zaopatrzysz się również w kleszczołapki czy grzebień z gęsto rozstawionymi igłami. W odrobaczaniu psa odkryjesz zioła i tabletki na tasiemce, tęgoryjce oraz glisty.
Leczenie: schemat odrobaczania psów. Kiedy odrobaczyć psa?
Istnieje kilka popularnych schematów odrobaczania zwierząt. Wszystko zależy od producenta danego preparatu i jego zaleceń dotyczących dawkowania. Proces usuwania robaków różni się też w zależności od wieku czworonoga. Psy do 1. roku życia należy odrobaczać częściej, w porównaniu do psów dorosłych.
Przykładowy schemat odrobaczania psa:
- szczenię nieodsadzone (przy matce) – odrobaczyć w 2, 4, 6 i 8 tygodniu życia,
- szczenię ośmiotygodniowe (u nowego opiekuna) – odrobaczać co 2 tygodnie, czyli w 10, 12, 14 i 16 tygodniu życia,
- pies w okresie szczepień ochronnych – należy odrobaczać szczeniaka na 7 dni przed każdym planowanym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym,
- pies po zakończeniu szczepień do 12 miesiąca życia – co 4 tygodnie i/lub 7 dni przed każdym planowanym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym,
- pies po ukończeniu 12 miesiąca życia – co 3-6 miesięcy i/lub 7 dni przed każdym szczepieniem przeciwko chorobom zakaźnym.
Czy zawsze trzeba odrobaczać psa?
Tak i nie. Odrobaczenie psa jest obowiązkowe, jeśli np. chcesz wyjechać z nim za granicę. Lekarz weterynarii musi wówczas podać leki odrobaczające i zapisać wszystkie informacje dotyczące leków i czasu ich podania w paszporcie dla psa.
Zaleca się też odrobaczać psa przed każdym szczepieniem. Profilaktyczne odrobaczanie powinno mieć miejsce 2-4 razy do roku, ale istnieje możliwość pominięcia podaży leków przeciw pasożytom. Warunkiem jest brak śladu obecności pasożytów w kale pupila. Próbkę kału należy wówczas przynieść do lekarza weterynarii na badanie. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, omów to z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii.
Regularne odrobaczanie oraz profilaktyka przeciwko pchłom i kleszczom jest również niezbędna, gdy Twój pupil chce zostać honorowym dawcą krwi.
Pasożyty w kupie psa. Co zrobić?
Zabierz czworonoga do lekarza weterynarii. Możesz też zabrać kupę psa, którą specjalista zbada lub wyśle do zbadania. Zbierz ją na spacerze do pojemnika na kał, który dostaniesz w każdej aptece lub ewentualnie do czystego słoika. Badanie kału pozwala ustalić, jakie pasożyty znajdują się w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Dzięki temu lekarz jest w stanie dobrać najlepszy lek przeciwko robakom u psa.
Czy robaki u psa są groźne dla człowieka?
Niestety tak. Dzieci, osoby starsze i inne osoby, które mają osłabiony układ immunologiczny, np. na skutek przyjmowania leków immunosupresyjnych, są szczególnie narażone na zarażenie się. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwko pasożytom. Robaki u psa, które są groźne dla ludzi to:
- Tasiemiec bąblowcowy
- Tasiemiec psi
- Glista psia
- Włosogłówka
- Giardia
- Toksoplazma
Jak uniknąć zarażenia się robakami od psa?
To proste! Po każdym kontakcie ze zwierzakiem myj ręce. Ważna jest prewencja, regularne odrobaczanie psa oraz stosowanie preparatów chroniących od pasożytów zewnętrznych.
Uważamy, że odrobaczanie psa jest obowiązkiem każdego właściciela psa i kota. Priorytetową kwestią powinno być zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami. Ekipa TuZwierzaki.pl, zawsze czeka w gotowości, by rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.
Autor: lek. wet. Natalia Ciszewska