Co na kleszcze dla psa i kota - obroża na kleszcze czy krople na kleszcze? Co wybrać?
Z nadejściem wiosny przygotuj się na ochronę swojego pupila przed insektami za pomocą specjalnych preparatów. Zastanawiasz się, co na kleszcze dla psa i kota wybrać, aby ochrona była skuteczna? Krople i obroże przeciw kleszczom i pchłom to dwa najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z groźnymi pasożytami. Bardzo słusznie, że obawiasz się tych małych owadów. Kleszcze są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia Twojego psa i kota. W Polsce najgroźniejszymi gatunkami kleszczy są kleszcz pospolity i łąkowy. Jak chronić psa i kota przed kleszczami? Jakie są skuteczne preparaty na kleszcze dla psa? Jak dokładnie działają?
Kiedy zabezpieczyć psa przed kleszczami?
Przyjemne słońce zachęca do spaceru, ale jednocześnie uaktywnia owady, których możesz się spodziewać już na wiosnę. Sezon na kleszcze zaczyna się wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, gdy temperatura wynosi ok. 7 stopni. Kończy się zaś wraz ze spadkiem temperatur, dopiero późną jesienią. Z tego powodu zaleca się nieustanne stosowanie środków przeciw kleszczom i pchłom dla psa oraz kota od wiosny do jesieni. Dokładniej od marca do października lub nawet listopada. Coraz więcej ekspertów uważa, że taka ochrona jest potrzebna przez cały rok, gdyż nawet ciepłą zimą kleszcze mogą być nadal aktywne.
Kleszcze znajdują się nie tylko w lasach. Oczywiście najbardziej lubią wilgotne i ciepłe środowiska. Nie zmienia to faktu, że kleszcza czy pchłę możesz złapać w przydomowym ogrodzie lub na trawniku. Tak naprawdę te małe insekty czyhają wszędzie. Samo wejście kleszcza na psa lub kota nie jest groźne. Gorzej, gdy wbije się on w skórę zwierzęcia. Wtedy może dojść do przeniesienia poważnych chorób jak babeszjoza czy borelioza. Kleszcze oraz pchły przenoszą również inne pasożyty np. tasiemce czy nicienie.
Preparaty na kleszcze dla psa i kota
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl masz szeroki wybór preparatów ochronnych przeciw kleszczom i pchłom. Możesz idealnie dobrać produkt, pasujący do Twojego trybu życia i odpowiedni dla psa lub kota. U nas znajdziesz środki na kleszcze, jak:
- obroże przeciw kleszczom i pchłom
- krople przeciw kleszczom i pchłom
- tabletki na kleszcze i pchły
- spray na kleszcze
- szampony i zasypki ochronne na kleszcze i pchły
Do zestawu zalecamy wybrać haczyk lub długopis, który pozwoli na łatwe i bezpieczne usunięcie kleszcza ze skóry pupila.
Obroża przeciw kleszczom i pchłom. Jak działa obroża na kleszcze?
Obroże na kleszcze i pchły to jedna z najpopularniejszych metod ochrony psa i kota. Są one nasączone specjalnymi preparatami owadobójczymi, które odstraszają i zabijają lub paraliżują pasożyty. Substancja zawarta na obroży przeciwkleszczowej wydziela się stopniowo, by zapewnić skuteczną ochronę zwierzakowi przez wiele miesięcy. Obroża na kleszcze i pchły powinna być noszona przez psa i kota nieustannie. Odkąd ją nałożysz zwierzakowi na szyję, nie zdejmuj jej. Obroża przeciw kleszczom i pchłom musi ściśle przylegać do skóry zwierzęcia. Nie może być zaciśnięta na szyi za bardzo, by nie dusić pupila. Według dobrej zasady dopasowanej obroży powinieneś móc włożyć dwa palce między szyję a obrożę.
Obroże przeciw kleszczom i pchłom są również dostępne w wersji dla szczeniąt.
Ważne jest, by dobrać obrożę przeciwkleszczową dla psa czy kota do gabarytów pupila. Im większy zwierzak, tym obroża musi być dłuższa i szersza. Polecamy produkty na kleszcze z Francodex, Pess, Bayer obrożę Foresto, Beaphar i DermaPharm obrożę Sabunol. To sprawdzone marki, posiadające obroże na kleszcze dla małych i dużych psów oraz dla kotów.
Plusy | Minusy |
Skuteczna |
Należy dobrze dopasować obrożę do szyi |
Działa przez kilka miesięcy, więc nie trzeba pamiętać, by podać ponownie produkt po miesiącu | Niektóre obroże przeciwpchelne nie mogą mieć kontaktu z wodą |
Krople na kleszcze
Krople na kleszcze to równie skuteczny środek chroniący przed pasożytami. Krople przeciw pchłom i kleszczom aplikuje się bezpośrednio na skórę pupila. Najlepiej zakroplić skórę przy kręgosłupie od nasady, przez łopatki aż po ogon. Podanie preparatu w tych miejscach gwarantuje Ci, że czworonóg nie zliże produktu. Krople zaczynają działać po 24-48 godzinach. Nie kąp zwierzaka przez 2-3 dni przed i po aplikacji tego preparatu. Krople chronią psa lub kota przez kilka tygodni w zależności od użytych kropel. Ważne jest, abyś dobrał środek do wagi swojego pupila. Krople dla psa nie nadają się dla kota i odwrotnie.
Polecamy krople marki Fiprex.
Plusy | Minusy |
Skuteczne | Trzeba zakraplać skórę pupila co ok. 3-4 tygodnie |
Tabletki na kleszcze dla psa i kota
Jest to preparat doustny, który możesz podać wraz z jedzeniem dla swojego psa lub kota. Niektóre tabletki mają mięsny smak zachęcający pupila do ich połknięcia. Preparat zaczyna działać już kilka godzin po podaniu. Ochrona utrzymuje się do kilku tygodni. Po tym czasie podaj kolejną tabletkę, by nie przerywać działania substancji, a tym samym nie narażać zwierzaka na złapanie insekta.
Jak działa tabletka? Kleszcz lub pchła, wbijając się w skórę, spożyje substancje z tabletki znajdujące się we krwi czworonoga. Preparat działa na układ nerwowy owada, powodując paraliż, a następnie śmierć.
Plusy | Minusy |
Skuteczna |
Regularność w podawaniu |
Mięsny posmak/aromat, który ułatwia podawanie | Nie wszystkie zwierzaki lubią tę formę |
Odporność na działanie wody |
Nie dla zwierzaków z problemami trawiennymi |
Inne preparaty na kleszcze
Istnieją na rynku również inne preparaty na kleszcze wspomagające ochronę przed pasożytami. Szampony na kleszcze zawierają zazwyczaj olejki eteryczne lub wyciągi z ziół, które odstraszają insekty.
Spraye na kleszcze to wygodne rozwiązanie dla pupila i opiekuna. Prosty w użyciu atomizer umożliwia szybkie spryskanie psa środkiem. Spray chroni przed kleszczami, pchłami, wszami, a nawet komarami! Również posiada substancje zniechęcające owady do ataku. Weź spray na kleszcze ze sobą do plecaka lub torebki, by szybko użyć go przed spacerem z psem lub kotem.
Szczotkowanie jest również ważne przy ochronie psa i kota przed insektami. Polecamy dodatkowo zaopatrzyć się w grzebień przeciwpchelny dla czworonoga. Podczas czesania dokładnie przejrzyj skórę pupila, szczególnie w okolicach głowy, uszu, szyi, pach i pachwin. Często to właśnie w tych miejscach doczepia się nieproszony gość. W przypadku zaplątania się intruza w futro, grzebieniem usuniesz martwe insekty z sierści pupila.
Preparaty takie jak spraye, szampony, pudry i olejki mają odstraszać kleszcze od zwierzaka. Obroże, tabletki i krople zabijają owady, dopiero gdy wbiją się w skórę pupila. Jeśli Twój czworonóg ma założoną obrożę, ale zauważyłeś na jego skórze wbitego, jednak martwego kleszcza, to znaczy, że obroża działa.
Jak usunąć kleszcza z psa i kota?
Najlepiej zaopatrzyć się w pęsetę, kartę, długopis lub haczyk na kleszcze. Za pomocą wymienionych produktów, łatwo i bezpiecznie wyciągniesz kleszcza. Należy pozbyć się go w całości jak najszybciej od jego wykrycia.
- Najpierw załóż jednorazowe rękawiczki.
- Złap przyrządem kleszcza przy głowie, najbliżej skóry.
- Jeśli robisz to pęsetą, wyciągnij go zdecydowanym ruchem prostopadłym do skóry psa lub kota. Jeśli używasz haczyka, radzimy usunąć kleszcza ruchem obrotowym.
- Nie pozwól, by kleszcz się rozerwał, ponieważ wtedy wszystkie toksyny przejdą z kleszcza do krwioobiegu zwierzęcia!!
- Nie ściskaj ani nie próbuj wyrywać kleszcza na siłę!!
- Po usunięciu kleszcza najlepiej spłucz go w toalecie lub spal.
- Miejsce, w którym kleszcz się przyssał, oczyść preparatem dezynfekującym.
Jeśli nie udało Ci się usunąć kleszcza w całości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Sposoby na kleszcze od TuZwierzaki.pl
W naszym sklepie internetowym TuZwierzaki.pl znajdziesz odstraszające środki na kleszcze i pchły. Zaopatrz się już w sezonie wiosennym w obroże, krople, tabletki czy spray na kleszcze. Zadbaj o zdrowie swojego psa i kota. Lepiej skorzystać ze skutecznej prewencji, niż potem długo i kosztownie leczyć ukochanego pupila.
Pamiętaj, że żadna ochrona przeciwkleszczowa nie zwalnia Cię z obowiązku przeglądu psa i kota. Kontrole futerka pupila wykonaj po każdym spacerze, nawet po wyjściu "tylko na siku".
Nie ma na co czekać! Zapoznaj się z naszą wyjątkową ofertą, bo wiosna już tuż-tuż!
Najczęściej zadawane pytania
Co zrobić, żeby pies nie miał kleszczy?
Stosuj specjalne preparaty: obrożę, tabletki lub krople i przeglądaj sierść swojego pupila po spacerach.
Co lepsze na kleszcze dla psa tabletka czy obroża?
Preparat, który wybierzesz do ochrony przed insektami, powinien być dopasowany do Ciebie, zwierzaka i stylu życia. Obydwa produkty są skuteczne. Obroże polecamy dla osób, które nie są regularne w podawaniu tabletek czy kropli.
Zobacz również nasz inny artykuł na temat ochrony psa oraz kota przed kleszczami i pchłami Kleszcze i pchły u psów: choroby i metody zapobiegania.