Pchły u psa. 3 skuteczne sposoby na pozbycie się pcheł
Jednym z powszechnie występujących problemów są pchły u psa. Te niewielkie owady pasożytnicze mogą stać się bardzo uciążliwe zarówno dla czworonogów, jak i również ich opiekunów. Choć wielkością przypominają zaledwie ziarenka pieprzu, ich wpływ na zdrowie i komfort zwierzęcia jest ogromny. Co zrobić, jeśli pchły wybrały właśnie naszego czworonoga? W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz sposoby zapobiegania i zwalczania pcheł u psa.
Budowa pchły
Na samym początku warto upewnić się, czy na pewno masz styczność z pchłami. W naszym klimacie pchły występują w różnych gatunkach, a ich wygląd może się nieco różnić. Mają one jednak pewne wspólne cechy. Dorosłe osobniki tych bezskrzydłych owadów są brązowe lub czarne i osiągają od 1 do 6 mm długości. Ciało jest nieprzezroczyste, pokryte chitynowym oskórkiem, który zapewnia łatwe przyczepienie się do żywiciela. Tułów pchły jest obustronnie spłaszczony, co pozwala jej na swobodne poruszanie się wśród włosów czy sierści. Krótkie, silne i przystosowane do skakania nogi, umożliwiają im łatwe przemieszczanie się między zwierzętami. Pchły mają aparat gębowy specjalnie przystosowany do ssania krwi. Pchła w ciągu jednej doby może pobrać nawet 20 razy więcej krwi, niż sama waży! Jak widzisz pchły są świetnie zaadaptowane do pasożytniczego trybu życia.
Skąd pchły u psa?
Pies może przynieść pchły z różnych miejsc. U Twojego psa mogą pojawić się poprzez bezpośredni kontakt z innymi zwierzętami zarażonymi pchłami. Dlatego szczególną uwagę zachowaj podczas spacerów do parków czy lasów. Źródłem pcheł mogą być inne psy nawet na osiedlowym podwórku lub w prywatnym ogrodzie. Pchły mogą przebywać w typowych miejscach w Twoim otoczeniu takich jak: trawa, zarośla, ściółka czy w zakamarkach pod meblami ogrodowymi. Nie znaczy to, że zarażenie musi dotknąć Twojego psa tylko na spacerze. Atak pcheł może nastąpić również w zaciszu domowym. Zwłaszcza gdy przebywa w nim więcej niż jedno zwierzę, mogące przynieść ze sobą ten wielki kłopot. Pasożyty mogą także przetrwać w miejscach, które wydają się czyste i bezpieczne. Jaja pcheł mogą być w dywanach, meblach, a nawet szczelinach podłóg i w zakamarkach legowiska psów.
Jak rozpoznać pchły u psa? Objawy
Obecność pcheł u psa może wywoływać różnorodne objawy. Najczęściej możesz rozpoznać pchły u swojego czworonoga po następujących symptomach:
- Swędzenie. Pchły żywią się krwią psa, a ich ugryzienia mogą powodować silne swędzenie i pieczenie skóry. W konsekwencji prowadzi to u psa do intensywnego drapania się i gryzienia skóry. Może to wywołać uszkodzenia skóry, stany zapalne lub infekcje bakteryjne.
- Czerwone plamki na skórze. Jest to nic innego jak podrażnienie skóry psa, spowodowane ugryzieniem przez pchłę. Może przypominać to u psa bąbelki – małe i zaczerwienione.
- Wypadanie sierści. Ciągłe drapanie skóry może prowadzić u psa do utraty sierści w niektórych obszarach ciała, ale także na całym ciele. Najczęściej jednak u psa sierść wypada na grzbiecie, brzuchu i ogonie.
- Widoczność pcheł. W niektórych przypadkach możesz zauważyć chodzące po ciele lub sierści psa pchły. Małe, brązowo-czarne pasożyty widoczne są zwłaszcza w okolicach szyi i ogona psa.
- Odchody pcheł. Małe, czarne kropki, przypominające ziarenka pieprzu, można znaleźć w sierści psa. Są to tak naprawdę krwinki, wypite i wydalone przez pchłę.
- Reakcje alergiczne. Niektóre psy mogą wykazywać nadwrażliwość na ślinę pcheł. Prowadzi to do silnych reakcji alergicznych, takich jak rumień, wysypka, wypryski i owrzodzenia skóry psa.
- Zmęczenie. Pchły mogą powodować u psów zmęczenie i apatię. Pies może być nerwowy, ale także mniej aktywny i mieć trudności ze spaniem.
- Anemia. W przypadku ciężkiej inwazji pcheł pies może stracić tyle krwi, że może skutkować to anemią. Taka sytuacja objawia się zmęczeniem, dusznością i bladą skórą w szczególności na podniebieniu psa.
- Inne choroby. Pchły mogą przenosić choroby, takie jak bartoneloza czy tasiemczyca. Choroby te mogą poważnie zagrażać życiu psa.
Jak pozbyć się pcheł u psa?
Pozbycie się pcheł u psa może wymagać od ciebie sporo cierpliwości. Ważne jest, aby działać zarówno w kontekście zwierzęcia, jak i środowiska, w którym przebywa na co dzień. Poniżej podajemy 3 najważniejsze kroki, które warto podjąć, aby skutecznie pozbyć się problemu.
Po pierwsze: profilaktyka
Skuteczne zapobieganie przed zarażeniem pchłami to kluczowa kwestia w utrzymaniu zdrowia psa. W niektórych przypadkach konieczne może być podjęcie działań leczniczych. Oto kilka kroków, które warto, żebyś podjął:
- Wizyty u weterynarza to kluczowy element dbania o zdrowie psa. Weterynarz może zalecić odpowiednie metody profilaktyki przeciwpchelnej.
- Wykonywanie badań pozwala na kontrolowanie stanu zdrowia psa. Ważne jest wczesne wykrywanie ewentualnych zakażeń czy problemów zdrowotnych, w tym związanych z pasożytami.
- Preparaty przeciw pchłom dla psa dostępne są nie tylko w gabinetach weterynaryjnych, ale również w sklepach zoologicznych. Znajdziesz dostępne się powtarza Dostępnych jest wiele produktów przeciwko pchłom, takich jak krople na skórę, szampony i obroże przeciwpchelne.
- Regularne wyczesywanie sierści lub włosów może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka. Dzięki temu możesz szybciej zauważyć niepokojące objawy lub zaobserwować pierwsze pojawiające się osobniki. Najlepiej kup grzebień z gęstymi ząbkami w jasnych kolorach. Będziesz mógł wtedy łatwo dostrzec nieproszonego gościa wprost na grzebieniu przeciwpchelnym.
- Sprzątanie i dezynfekcja pozwala uniknąć ponownego zarażenia oraz pozbyć się jaj lub larw pcheł.
Po drugie: ochrona psa przeciw pchłom
Na rynku zoologicznym jest dostępnych wiele produktów, które mogą zapewnić ochronę przeciw pchłom. W naszym sklepie TuZwierzaki.pl znajdziecie odpowiednie preparaty przeciw pchłom i kleszczom dla psa, a w tym:
- Obroże na pchły dla psa – substancjami czynnymi zawartymi w obroży są: permetryna, imidachlopryd i geraniol oraz naturalne olejki zapachowe. Obroże na pchły zapewniają psu ochronę przez okres od 2 do 8 miesięcy. Co bardzo istotne – pies powinien nosić obrożę na pchły cały czas, a nie tylko na czas spaceru. Wtedy działają najbardziej skutecznie. W czasie noszenia obroży substancja czynna stopniowo uwalania się i rozprzestrzenia na skórze i sierści zwierzęcia. Działa na pasożyty zewnętrzne w sposób kontaktowy. Obroże są odporne na wilgoć, a podczas kontaktu z wodą nie tracą swoich właściwości. Obroże na pchły zaczynają działać już po 48 godzinach po jej założeniu.
- Krople na pchły dla psa – niektóre krople działają na układ nerwowy owadów, powodując ich paraliż i śmierć. Inne natomiast wpływają na układ krwionośny. Zapewniają ochronę przez na okres od 4 do 8 tygodni. Krople na pchły dla psa najlepiej zaaplikuj na linii od ogona do szyi i zakraplaj je pod włos. Możesz zaaplikować więcej kropelek na linii karku, między łopatkami. Jest to obszar, którego pies w żaden sposób nie będzie mógł wylizać. Krople na pchły działają już po około 24 godzinach. Po aplikacji nie kąp psa przez około 2-3 dni, aby nie spłukać preparatu.
- Tabletki na pchły dla psa – zapewniają ochronę przez okres od 1 do 3 miesięcy. Są niezwykle skuteczne w walce z inwazją pcheł. Tabletka najczęściej jest aromatyzowana. Ma smak i zapach mięsa albo wędliny, więc pies chętnie będzie ją żuć albo gryźć. Tabletki na pchły działają już po 8 godzinach.
- Szampony na pchły dla psa – substancje czynne uszkadzają układ nerwowy pcheł, odwadniają je lub uniemożliwiają pchłom oddychanie. Zapewniają ochronę zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Szampon na pchły ma działanie natychmiastowe. Pamiętaj, aby po zabiegu wyczesać psa grzebieniem na pchły z gęstymi ząbkami.
Przed użyciem każdego produktu czy preparatu porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, czy jest to odpowiedni sposób ochrony Twojego psa. Pamiętaj, że nie każdy sposób ochrony jednakowo wpływa na każde zwierzę.
Po trzecie: sprzątanie i dezynfekcja w domu
Leczenie powinno obejmować nie tylko psa, ale także środowisko, w którym żyje. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio posprzątać i zdezynfekować miejsca, w których przebywa pies. Jeśli zmagasz się z tym problemem, poniżej podajemy w kilku krokach wskazówki, w jaki sposób pozbyć się pcheł w domu. Przydatne mogą się okazać spraye i zasypki do bezpośredniego użycia w miejsca, w których Twój czworonóg spędza czas. Bardzo ważne jest, aby utrzymywać czystość wokół psa oraz regularnie sprawdzać jego sierść.
- Przygotuj się! Walka z pasożytami nie może obejść się bez wcześniejszego planu działania. Jeżeli mamy do czynienia z pchłami to koniecznie usuń i wyczyść dokładnie wszystkie dywany, zasłony i inne tekstylia, z którymi pies miał kontakt. Wypierz je w 60 stopniach Celsjusza i susz w wysokiej temperaturze. Jeżeli nie można ich prać, pozostaje pożegnać się z nimi, a tym samym odpowiednio zutylizować. Możesz również posypać podłogi i dywany zasypką lub sodą oczyszczoną, które pomogą wyłapać pchły i ich jaja.
- Odkurzaj dokładnie pomieszczenia i wszystkie zakamarki. Pchły uwielbiają szczeliny podłóg, zakamarki i kąty. Uruchom odkurzacz i odkurz dokładnie całe pomieszczenie. Po tym zajęciu pozbądź się worka lub opróżnij dokładnie pojemnik i zdezynfekuj. Odkurzanie przy użyciu filtru HEPA, pomoże usunąć pchły i ich jaja z powietrza.
- Dezynfekcja, dezynfekcja, dezynfekcja… Rozprowadź środek dezynfekujący w całym pomieszczeniu zgodnie z instrukcją na etykiecie. Pozostaw go na kilka godzin, a następnie usuń go wodą. Możesz użyć środka chemicznego na pchły, takiego jak spray lub zasypka, które są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach.
- Cierpliwie poczekaj. Jeżeli masz taką możliwość, to pozostaw pomieszczenie do całkowitego wyschnięcia przez co najmniej 24 godziny przed ponownym rozłożeniem dywanów, powieszeniem zasłon i innych tekstyliów.
- Pielęgnacja i dyscyplina. Przez kilka tygodni po usunięciu pcheł ważne jest, aby regularnie odkurzać i sprawdzać pomieszczenie pod kątem obecności pcheł. Jeśli znajdziesz pojedyncze osobniki, powtórz proces czyszczenia i dezynfekcji. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć pcheł w pomieszczeniu, możesz wynająć firmę specjalizującą się w zwalczaniu szkodników.
Pchły u psa - wszystko, co musisz wiedzieć
Choć czasem trudno zauważyć je gołym okiem, obecność pcheł może stanowić poważne zagrożenia zdrowotne dla Twojego psa. Koniecznie sprawdź wszystkie występujące objawy i jak najszybciej postaraj się wdrożyć odpowiednie środki profilaktyczne lub lecznicze. Niepokojące objawy zawsze możesz skonsultować z weterynarzem, aby otrzymać fachową opinię i odpowiednie zalecenia. W razie konieczności lekarz może zalecić odpowiednią terapię. W naszym sklepie TuZwierzaki.pl służymy pomocą. Pamiętaj, że możesz u nas znaleźć wiele środków wspierających walkę z pchłami u Twojego psa i w Twoim domu.