Nowofundland. Charakter, pielęgnacja i najważniejsze informacje o rasie

Poznaj uroczego giganta z Kanady! Nowofundland to pies o usposobieniu łagodnym i towarzyskim. Zalicza się go do psów górskich, wodnych i aportujących. Newfs (lub newfies, po polsku niuf) może stać się Twoim lojalnym towarzyszem! Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie lub adopcji tej rasy, przeczytaj nasz artykuł. Zapoznaj się z dokładnym opisem oraz interesującymi ciekawostkami na jej temat. Dowiedz się, czy nowofundland to pies dla Ciebie!
Historia rasy
Psy rasy nowofundland pochodzą, jak nazwa wskazuje z Nowej Fundlandii w Kanadzie. Ich przodkami były najprawdopodobniej molosy Wikingów, które pracowały przy polowaniach na niedźwiedzie. Te krzyżowały się z innymi rasami, które sprowadzali na wyspę europejscy rybacy. Były to m.in. psy świętego Jana, z którymi spokrewnione najpewniej są także Labradory Retrievery, również pochodzące z Nowej Fundlandii.
Rasa ostatecznie ukształtowała się około 1600 roku i od tej pory jej cechy podstawowe pozostały niezmienne.
Wykorzystywano je do transportu ciężkiego oraz jako psy wodne, aportujące czy ratownicze.
Nowofundland waga i rozmiar
Psy rasy nowofundland to zwierzęta o masywnej posturze. Samiec osiąga w kłębie do 71 centymetrów i waży od 65 do 80 kilogramów. Nieco mniejsze suczka mierzy około 66 centymetrów i waży od 55 do 65 kilogramów.
Decydując się na tę rasę, musisz wziąć pod uwagę rozmiary swojego przyszłego towarzysza. W wyjątkowych sytuacjach, jak choroba zwierzęcia musisz mieć wystarczającą ilość siły, by wsadzić pupila do auta, jeśli chcesz przetransportować go do gabinetu weterynaryjnego. Z pewnością przyda się do tego dodatkowa para pomocnych rąk.
Pies nowofundland wygląd
Sylwetka nowofundlanda jak na molosa przystało, jest solidna i umięśniona. Linia jego grzbietu jest prosta po mocne lędźwie i duży zad, który lekko opada. Zwieńcza go szeroki u nasady ogon. Jest on niezawodnym sterem w czasie pływania zwierzaka. Zazwyczaj pies nosi go nisko. W momentach pobudzenia unosi wysoko i delikatnie wygina, jednak nigdy nie zawija go ponad grzbietem.
Klatka piersiowa tego psa jest szeroka, pojemna i zaokrąglona. Jego kończyny są proste i solidne, szczególnie tylne, które zapewniają zwierzęciu siłę do ciągnięcia ciężkich ładunków. Łapy ma proporcjonalnie duże do reszty ciała. Proste palce łączy błona pławna, dzięki której pies sprawnie porusza się w wodzie.

Sierść i umaszczenie nowofundlanda
Sierść psów rasy nowofundland jest dwuwarstwowa. Tworzy ją gęsty i miękki podszerstek oraz długi i prosty włos okrywowy.
Krótsza i delikatniejsza szata występuje na głowie, uszkach i kufie. Kończyny porasta sierść długa, tworząca charakterystyczne pióra. Ogon zdobi również długi włos, jednak bez piór.
Sierść tego molosa ma właściwości samooczyszczające oraz nieprzemakalne.
Rasa ta występuje w ubarwieniu:
- czarnym: najbardziej klasyczne. Najczęściej intensywne, choć dopuszczalne jest lekko rudawe. Zdarzają się także białe znaczenie na klatce piersiowej, końcówce ogona oraz palcach
- biało-czarnym: czarna głowa, siodło na grzbiecie, zadzie i nasadzie ogona. Białe są pozostałe części ciała oraz kufa i plamka na czole.
- brązowym: od czekolady po złoty brąz
Pielęgnacja nowofundlanda
Chcesz by Twój pies zachował piękny i zdrowy wygląd? Musisz poświęcić swój czas i uwagę na jego pielęgnację.
Szczotkowanie
Regularne szczotkowanie newfsa to klucz do sukcesu. Pies ten linieje intensywnie, szczególnie w okresie wiosny i jesieni. Pozwoli to ograniczyć zakłaczenie całego domu i Twoich ubrań. A także sprawi, że sierść zwierzaka będzie lśniąca i gładka. Zaopatrz się w szczotkę do długiego i gęstego futra,
Kąpiele
Sierść psów rasy nowofundland nie wymaga częstych kąpieli. Jednak czasem nie ma wyjścia, gdy pies wytarza się w nieprzyjemnych zapaszkach i jest mocno zabrudzony. Mniejsze zanieczyszczenia spróbuj usunąć zwilżonym ręcznikiem lub w trakcie wyczesywania futra. W ostateczności zdecyduj się na kąpiel pupila z użyciem specjalnych kosmetyków dla psów: delikatnego szamponu oraz odżywki.
Pamiętaj by:
- dokładnie rozczesać futerko przed kąpielą
- nie zalewać wodą i szamponem oczu oraz uszu zwierzaka
- dokładnie osuszyć psa po kąpieli
- rozczesać ponownie sierść pupila
Higiena
Zadbaj także o podstawową higienę swojego czworonoga:
- jama ustna: codziennie oczyszczaj zęby pupila z osadu, aby uniknąć tworzenia się kamienia nazębnego. Rób to przy pomocy szczoteczki i pasty dla psów.
- oczy i uszy: regularnie kontroluj stan tych okolic i w razie drobnych zabrudzeń oczyszczaj je delikatnie wacikiem zwilżonym wodą lub specjalnymi płynami dla psów do tych obszarów ciała. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, koniecznie zgłoś się do weterynarza ze zwierzakiem.
- pazury: zbyt długie będą powodować u psa dyskomfort i ból w trakcie chodzenia. Skracaj je za pomocą nożyczek lub cążek dla psów.
- łapy: ich pielęgnacja jest bardzo ważna. Delikatne opuszki są narażone na uszkodzenia, głównie w czasie zimy (niskie temperatury i sól na chodnikach) i upalnym latem (rozgrzany asfalt). Zabezpieczaj je balsamami do łapek dla psów.
Nowofundland charakter
Newfs charakteryzuje się spokojem, łagodnością w kontakcie z ludźmi i innymi zwierzętami. Jest psem radosnym, pozytywnie nastawionym do życia. Bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi. Jednak z racji swojej masy, nigdy nie powinien być lekceważony. Zaatakowany pies z pewnością będzie się skutecznie bronił.
Sprawdzi się dla dużych rodzin z dziećmi, z którymi potrafi nawiązać wyjątkową więź. Pamiętaj jednak, by zawsze nadzorować kontakt pociech z psem, zwłaszcza tak dużym, jak ten molos. Zupełnie przypadkiem może potrącić dziecko i wyrządzić mu krzywdę. Zadbaj także o to, by dzieci umiały obchodzić się z pupilem i szanowały jego granice. Nie ma potrzeby nadwyrężać spokoju tego olbrzyma.
Szkolenie nowofundlanda
Pomimo tego, że newfsy są psami spokojnymi i o miłym charakterze, muszą zostać odpowiednio przeszkolone i zsocjalizowane. Zacznij już w wieku szczenięcym. Dzięki temu, gdy Twój pies będzie już naprawdę olbrzymi, poradzisz sobie z nim nawet w trudnych momentach. Naucz go zasad, jakie panując w Waszym domu oraz poza nim.
Pokazuj mu nowe miejsca, różnych ludzi i zadbaj o to, by uczestniczył w wielu społecznych sytuacjach. Dzięki temu pies nauczy się jak radzić sobie ze stresem, niespodziewanymi bodźcami czy lękiem.

Praca z nowofundlandem
Psy rasy nowofundland są doskonałymi pływakami i kochają przebywać w wodzie. W dawnych czasach pracowały z rybakami, wyciągając ciężkie sieci czy nawet ciągnąc łodzie. Dziś odnajdują się jako psy ratownicze i pomagają tonącym na całym świecie.
Newfs sprawdzi się w psich sportach zaprzęgowych.
Dzięki swojej delikatności i inteligencji, jest również doskonałym psem do dogoterapii. Na pewno samo wtulenie się w jego bujne futro przynosi korzyści terapeutyczne.
Nowofundland choroby
Psy tej rasy żyją średnio około 10 lat. Newfsy najczęściej chorują między innymi na:
- nowotwory - najczęstsza przyczyna zgonów tej rasy
- choroby skórne
- kardiomiopatię rozstrzeniową: schorzenie serca, które polega na tym, że ściany serca rozciągają się i stają się zbyt cienkie co bardzo osłabia cały narząd.
- dysplazję stawów biodrowych i łokciowych
- skręt żołądka
- choroby oczu i powiek
Jaka karma dla nowofundlanda?
Dieta nowofundlanda powinna opierać się przede wszystkim na pożywnym i energetycznym białku oraz tłuszczach zwierzęcych. Postaw więc na dietę domową BARF lub wybierz gotowe karmy pełnoporcjowe, które znajdziesz na TuZwierzaki.pl. Szukaj produktów oznaczonych jako: L, Large, Large Breed lub Giant.
Zadbaj o to, by w codziennych posiłkach Twojego pupila znalazły się takie składniki jak:
- olej z łososia - na wzmocnienie odporności i piękną sierść oraz zdrową skórę.
- glukozaminę i chondroitynę - wzmocnią chrząstki stawowe i usprawnią ich regenerację
Unikaj serwowania psu karm, które zawierają takie dodatki jak cukier, zboża czy konserwanty.
Jak karmić nowofundlanda?
Podawaj swojemu pupilowi mniejsze posiłki nawet 4 razy dziennie. Uchroni go to przed nadmiernym rozszerzaniem się żołądka oraz związanych z tym gastrycznych dolegliwości jak na przykład skrętem żołądka.
Koniecznie skup się na wyliczaniu kalorii swojemu psu tak, by nie przekraczać dedykowanej dawki dostosowanej do wieku i aktywności Twojego zwierzaka. Utrzymasz w ten sposób jego prawidłową wagę. Nadwaga jest bardzo niebezpieczna dla serca i stawów tego giganta.
Nie zapominaj o prawidłowym nawodnieniu psa. Zawsze zapewnij mu dostęp do świeżej i czystej wody. Możesz także jako przekąskę podawać zwierzakowi pyszne mięsne zupy np. od Rinti. Będą dodatkową porcją płynów, szczególnie w przypadku psów, które rzadko piją.
Zainwestuj również w specjalne miski na regulowanym stojaku. Jego wysokość możesz dostosować do zmieniających się rozmiarów dorastającego psa. Miska na podwyższeniu pozwala zachować prawidłową i komfortową pozycję pupilowi w czasie konsumowania. Nadmierne pochylanie głowy między innymi przeciąża bark, szyję oraz stawy przednich łapek i utrudnia swobodne jedzenie.
Nowofundland szczeniak
Przeprowadzka w nowe miejsce to dla każdego szczeniaka duże wydarzenie, które może generować stres. Przygotuj się na przybycie nowego lokatora i stwórz dla niego bezpieczną przestrzeń. Dzięki temu poczuje się zaopiekowany i łatwiej będzie mu się zaadaptować do nowej sytuacji i ludzi.
W wyprawce szczeniaka nowofundlanda nie może zabraknąć:
- legowiska: miękkiego i dostosowanego do wielkości zwierzaka
- misek: co najmniej dwóch — osobnej na wodę i karmę. Polecamy szczególnie miski na stojaku, z regulacją wysokości.
- podkładów higienicznych: przydadzą się w trakcie nauki czystości szczeniaka w pierwszych tygodniach, zanim zdobędzie wszystkie niezbędne szczepienia.
- woreczków na odchody: to must have każdego psiego opiekuna!
- akcesoriów spacerowych: długiej smyczy, wygodnej obroży lub szelek — koniecznie dostosowanych do gabarytów czworonoga! Jeśli nie wiesz, jak to tego podejść sprawdź artykuły: JAK DOBRAĆ SZELKI DLA PSA? oraz JAK DOBRAĆ OBROŻE DLA PSA?
- zabawek dla psa: piłeczki, szarpaki, ringi…różnorodność to klucz! Przydadzą się również dla psa dorosłego. Dla newfsa sprawdzą się szczególnie te nadające się do wody, które nie toną. Wypady nad jezioro czy rzekę nie mogą się bez nich obyć.
- adresówki

Nowofundland cena
Cena za przedstawiciela tej rasy waha się od 5 do 7 tysięcy złotych. Ostateczna kwota będzie zależna m.in. od: renomy hodowli, wieku psa czy predyspozycji wystawowych.
Najpewniej natrafisz na okazyjne ceny, jednak zachowaj czujność! Nie kupuj psa z niesprawdzonego źródła, wspierając w ten sposób działalność pseudohodowli.
Polecamy Ci zapoznać się z listą certyfikowanych hodowli na stronie Związku Kynologicznego w Polsce lub udać się do oddziałów stacjonarnych. Tam znajdziesz informacje o profesjonalnych hodowcach newfsów. Będziesz mieć pewność, że otrzymasz psa rasowego, z wymaganymi badaniami i odpowiednio zaopiekowanego od samego urodzenia. To także możliwość sprawdzenia historii medycznej rodziców przyszłego pupila.
Najczęstsze pytania dotyczące rasy
Czy nowofundland jest groźny?
Newfs to z natury łagodny olbrzym. Pies może być jedynie agresywny wobec ludzi, gdy jest chory, źle prowadzony lub gdy stosowana jest wobec niego przemoc.
Ile dziennie je nowofundland?
Najlepiej, jeśli będziesz podawać mu 3-4 mniejsze porcje jedzenia w ciągu dnia. Dokładną informację o zapotrzebowaniu kalorycznym w stosunku do wieku czy masy ciała psa znajdziesz na opakowaniu wybranej karmy.
Czy nowofundland lubi dzieci?
Tak, świetnie dogaduje się z pociechami.
Czy nowofundland może spać na dworze?
Nie są mu groźne nawet złe warunki atmosferyczne. Jednak pies ten lubi towarzystwo. Pozostawianie go samego bez możliwości swobodnego wejścia do domu nie jest dobrym pomysłem. Będzie bardzo tęsknić za swoją rodziną.
Czy nowofundland szczeka?
Nie, to psy szczekające tylko wtedy gdy muszą zakomunikować o czymś naprawdę ważnym.
Czy nowofundland się ślini?
Tak, ta rasa potrafi mocno się ślinić.
Czy można obciąć nowofundlanda?
Mocne strzyżenie tej rasy jest niewskazane, ponieważ może to zaburza naturalne właściwości okrywy włosowej jak prawidłowa termoregulacja ciała. Jeśli chcesz ostrzyc swojego pupila, zalecamy udać się do profesjonalnego psiego fryzjera, który wie, w jaki sposób zadbać o sierść tej rasy, bez naruszenia jej struktury.
Ciekawostki
- Największy znany historii nowofundland był potężnym zwierzęciem. Ważył aż 120 kg i mierzył ponad 1,8 m.
- Słynnym newfsem podróżnikiem był Seaman, pies towarzyszący Lewisowi i Clarkowi w trakcie trzyletniej wyprawy z Mississippi na Pacyfik.
- Przedstawiciel tej rasy ocalił Bonaparte w 1815 roku, gdy ten wypadł za burtę na wzburzonym morzu.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Newfoundland_dog
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowofundland
https://web.archive.org/web/20160421023806/http://zkwp.pl/zg/wzorce/50.pdf