Darmowa dostawa od 199,00 zł

Jak dobrać szelki dla psa?

2023-05-19
Jak dobrać szelki dla psa?

Jako opiekun psa chcesz, by Twój pies czuł się komfortowo w trakcie codziennych spacerów. Na wygodę psa w trackie przechadzek wpływają między innymi takie akcesoria jak szelki dla psa. Jak dobrać szelki dla psa, by pies czuł się w nich dobrze? Poznaj sposób na prawidłowe zmierzenia psa, które gwarantuje Ci idealne dopasowanie szelek dla czworonoga. 

Rodzaje szelek dla psa

By Twoja wiedza na temat szelek dla psa była kompletna, zaczniemy od przyjrzenia się rodzajom szelek dla psa dostępnych na rynku. Mamy dwa główne rodzaje szelek dla psa: spacerowe i sportowe. Jako że czynność codziennych spacerów jest praktykowana przez każdego opiekuna psa, skupimy się głównie na szelkach spacerowych. 

Na szelki spacerowe dla psa składają się cztery modele:

  • Guard bezuciskowe,
  • Guard,
  • Step-in, 
  • Norweskie.

Głównym zadaniem szelek jest zapewnienie psu wygody i bezpieczeństwa. Więc jakie szelki spacerowe dla psa wybrać?

Szelki bezuciskowe dla psa typu guard

Szelki bezuciskowe sprawdzą się na codzienne spacery oraz na dalekie wędrówki z psem.

szczeniak siedzący w szelkach bezuciskowych na spacerze

Zalety:

Szelki bezuciskowe dla psa nie powodują ucisku szyi i tchawicy oraz nie obciążają kręgosłupa pupila. Mimo zabudowanej struktury, szelki nie ograniczają ruchów psa. Z przodu szelki posiadają siateczkę, która umożliwia przepływ powietrza między skórą psa a szelkami. Dzięki połączeniu tych cech szelki nie powodują również odparzeń ani nie ocierają psa. 

Szelki bezuciskowe dla szczeniąt nie będą wpływać negatywnie na szybko rozwijający się szkielet psa. Podatne i młode kości szczeniaka są szczególnie wrażliwe na zewnętrzne bodźce. Z tego powodu szelki bezuciskowe będą dobrym wyborem, gdyż są zdrowe dla psiego szkieletu.

Dla jakiego psa?

Ze względu na wygodną i zabudowaną strukturę ten model szelek sprawdzi się u małych i średnich psów oraz szczeniąt. Psom, które ciągną opiekuna na spacerach, również polecamy ten model. 

Jak zmierzyć?

By odpowiednio dobrać szelki bezuciskowe dla psa, zmierz jego obwód szyi oraz klatki piersiowej. 

jak dobrać szelki bezuciskowe dla psa

Szelki dla psa typu guard

Budowa szelek może wydawać się skomplikowana, ale wcale taka nie jest. Dwa pierścienie szelek połączone są na górze i na dole dodatkowymi paskami. Ten model szelek typu guard sprawdzi się na codzienne spacery oraz dłuższe wędrówki. Ponadto nadaje się do dogtrekkingu czy tropienia.

Buldog w szelkach typu guard

Zalety:

Podobnie jak szelki bezuciskowe dla psa, szelki typu guard nie uciskają szyi psa i nie przeciążają jego kręgosłupa. Nie podduszają psa, który brnie naprzód. Pies sam z takich szelek się nie uwolni, dlatego są one często nazywane również szelkami antyucieczkowymi. Szelki guard są także zdrowe dla układu ruchu psa, pozwalając na swobodę ruchów. 

Dla jakiego psa?

Będą odpowiednie dla małych, jak i dużych psów oraz psów ciągnących. 

Jak zmierzyć?

By dopasować szelki typu guard dla psa, wystarczy, że zmierzysz obwód szyi i klatki piersiowej. Dodatkowo zmierz odległość pomiędzy tymi obwodami od strony mostka i grzbietu. 

jak zmierzyć szelki typu guard dla psa

Szelki dla psa norweskie

Niegdyś bardzo popularny typ szelek. Obecnie negowany przez psich fizjoterapeutów.
Golden leżący na ziemi w szelkach norweskich
Zalety:
Szelki norweskie posiadają pas na grzbiecie psa. Umożliwia on wygodne przytrzymanie psa.

Wady:
Ten model szelek posiada pas z przodu, który ogranicza ruchy psa. Z tego powodu nie jest polecany psiakom ciągnącym, gdyż może doprowadzić do ucisku na staw ramienny psa. Nie wybieraj ich również dla szczeniąt, ponieważ szelki norweskie nie są dopasowane do psiego szkieletu. Mogą powodować wady postawy w plastycznym szkielecie szczeniaka.

Dla jakiego psa?
Za to często są stosowane dla psów asystujących, ze względu na dodatkowy pas do trzymania. Sprawdzą się także u psów spokojnych i opanowanych. 

Jak zmierzyć?
Dopasujesz szelki typu norweskiego dla psa, mierząc obwód za przednimi łapami oraz obwód klatki piersiowej.
jak zmierzyć szelki norweskie dla psa

Szelki dla psa step-in/walk-in

Szelki dla psa typu walk-in/step-in są proste do nakładania. Ten model szelek nie przechodzi przez szyję psa.

Bulgod w szelkach typu walk-in/step-in

Dla jakiego psa?

Sprawdzą się u psów, które nie lubią nakładania szelek przez głowę. Nadają się również dla psów po operacjach odcinka szyjnego.

Wady:

Nie nadają się dla psów z dużą klatką piersiową oraz dużych psów ze względu na lekkość wykonania i cienkie paski. Co więcej, jeśli szelki nie są dobrze dopasowane, pies może z nich łatwo wyjść.

Jak zmierzyć?

By dopasować szelki typu walk-in/step-in jest Ci potrzebny jedynie obwód klatki piersiowej.

Jak zmierzyć szelki typu wal-in step-in dla psa

Ten model występuje również w wersji 0, bardziej zabudowanej. Taka wersja przeznaczona jest dla psów małych i szczeniąt, które ciągną. Rozbudowany panel na klatce piersiowej amortyzuje szarpnięcia. 

Jak dobrać szelki dla psa?

Przechodzimy do pomiarów psa. Aby dobrać odpowiednie szelki dla psa, musisz zmierzyć psu:

  • Obwód szyi
  • Obwód klatki piersiowej
  • Odległość od obwodu szyi do klatki piersiowej od strony mostka
  • Odległość od obwodu szyi do klatki piersiowej od strony grzbietu (kręgosłupa)

Gdy masz już zmierzone i zapisane pomiary psa, porównaj je z tabelą rozmiaru szelek od producenta. Następnie zwróć uwagę na budowę ciała psa, rodzaj sierści (długa czy krótka) oraz fakt, czy pies nosi ubranka. Może będziesz potrzebował dla psa oddzielnych szelek na lato i na zimę. 

Szelki dla małego psa

Dla małych psów zalecana szerokość pasków w szelkach to 1,5 cm. Dla ras miniaturowych wystarczy 1 cm. Za duży luz w szelkach może plątać sierść. Dlatego dopasuj szelki tak, by włożyć jeden palec między szelki, a ciało psa. Ponadto szelki dla małego psa powinny być lekkie, ale jednocześnie trwałe.

Szczególnie szelki dla psa polecamy rasom brachycefalicznym jak buldog, shih tzu, king charles spaniel czy mops. Ze względu na budowę ich czaszki oraz ciała, bezpieczniejszym akcesorium będą dla nich szeleczki niż obroża. Szelki nie przechodzą przede wszystkim przez szyję psa, nie utrudniają dodatkowo pupilowi oddychania. Ponadto stosowanie obróżek u psów tych ras może prowadzić m.in. do wypadania oczu. 

Szelki dla dużego psa

Jak dobrać szelki dla psa dużego? Dla psów ras dużych paski w szelkach powinny mieć 2,5 cm do 3- 4 cm. Szelki dla dużego psa powinny być cięższe, wytrzymałe i solidnie wykonane. Dodatkowo szelki powinny mieć duże metalowe elementy. W tym przypadku pomiędzy szelki a ciało psa powinny wchodzić dwa palce. 

Dopasowanie szelek dla psa-to proste!

Już wiesz, jak dobrać szelki dla psa. Najpierw wybierz model szelek dopasowany do swojego psa. Do jego wielkości, masy, rodzaju sierści. Następnie zmierz obwody i inne wymagane pomiary. Porównaj pomiary z tabelą rozmiarów lub wymiarami podanymi przez producenta. Teraz jesteś gotowy, by dobrać perfekcyjne dopasowane szelki dla swojego psiaka. 

Dodatkowo dobierz inne akcesoria niezbędne w trakcie spacerków np. smycz dla psa. Jeśli masz dodatkowe pytania, Ekipa TuZwierzaki.pl z chęcią na nie odpowie. Skontaktuj się z nami!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 546 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
Jestem bardzo zadowolona
2024-06-05
Piękne szelki (już drugie takie same), szybka dostawa. Jestem super zadowolona.
pixel