Jak dobrać obroże dla psa?

Przygotowując wyprawkę dla psa, obowiązkowo musisz pomyśleć nad akcesoriami spacerowymi. Obroża dla psa jest jednym z najczęściej wybieranych dodatków spacerowych. Sprawdzi się nie tylko w komplecie ze smyczą. Obróżka jest również wizytówką psa podkreślającą szyję pupila i oddającą jego charakter. Czy wiesz, jak dobrać obrożę dla psa, by była ona jednocześnie wygodna i funkcjonalna? Żaden właściciel psa nie chce się mierzyć ze źle dobraną obróżką. Nieprawidłowo dopasowana obroża spada z szyi psa, ociera delikatną skórę lub ściska tchawicę czworonoga. Sprawdź, jak dobrać obrożę, by nie zrobić krzywdy psiakowi.
Jakie mamy rodzaje obroży?
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl zastosowaliśmy prosty podział obróżek dla psa, by maksymalnie ułatwić Ci wybór.
Obroże dla psa taśmowe są wykonane z porządnych materiałów lub taśm. Zapinane są na metalowe klamry lub solidne, plastikowe zatrzaski. Posiadają elementy regulujące, by jak najdokładniej można było dopasować obrożę do psa. Wyróżniają się szeroką gamą kolorów i wzorów. Dodatkiem w niektórych obrożach są elementy odblaskowe, które pomogą zwiększyć widoczność psa w nocy.
Obroże dla psa skórzane są stworzone z miękkich skór lub ekoskór. Zamykane zazwyczaj na metalowe klamry. Ponadczasowe i wytrzymałe. Obroże wykonane ze skóry występują w bardziej stonowanych barwach. Mogą mieć dodatki w postaci ćwieków lub diamencików, by urozmaicić wygląd obroży. Dodatki w tym stylu nie są polecane dla piesków z delikatną skórą. Obroże wykonane z ekoskóry posiadają większy zakres kolorystyczny.
Do obroży dla psa metalowych zaliczają się kolczatki, półkolczatki, dławiki oraz obroże zaciskowe. Obroże metalowe są stosowane jako akcesoria wspomagające tresurę psa w połączeniu z odpowiednimi komendami oraz nagrodami. Powinny być stosowane podczas treningu razem z inną obrożą taśmową albo skórzaną. Niestety, wadą metalu jest podatność na temperatury. W lecie metalowa obroża szybko się nagrzewa, w zimie zaś ochładza, co może być niekomfortowe dla psa. Niekiedy obroże posiadają elementy skórzane lub wstawkę ze wstążki.
Obroże dla psa półzaciskowe są również stosowane, jako pomoc w treningu psa. W przeciwieństwie do obróżek zaciskowych, obroże półzaciskowe zmniejszają swój obwód w pewnym zakresie, dzięki kółkom, które stopują zaciskanie obroży na szyi psa.
Jak zmierzyć psa?
Aby dopasować rozmiar obroży do gabarytów psa, musisz najpierw dokładnie zmierzyć obwód szyi swojego pupila. Weź miarkę, najlepiej krawiecką i owiń nią szyję swojego psa u nasady. Trzymaj miarkę tak, by była dopasowana do szyi psa, ale nie duś nią czworonoga. Spisz wymiary i dodaj do nich około 2 cm, by uzyskać efekt dobrze dopasowanej obroży. Obroża dostosowana do psa w ten sposób, nie będzie go dusić ani nie będzie spadać. Porównaj wymiary z tabelą rozmiarów podaną przez producenta.
Weź również inne aspekty pod uwagę jak długość sierści psa oraz obecność podszerstka. Jeśli Twój pies nie ma podszerstka upewnij się, że obroża, którą wybierzesz jest od wewnętrznej strony wyściełana dodatkowym materiałem, który ochroni szyję psa przed obtarciami.
Szerokość obroży dostosuj do szerokości szyi swojego psa. Psy dużych ras będą potrzebować obroży, której szerokość wynosi 3-5 cm. Dla psów małych ras wybierz obrożę o szerokości 1-1,5 cm. Obroża powinna znajdować się na dwóch kręgach szyjnych psa, by w przypadku pociągnięcia pupil nie zrobił sobie krzywdy.
Jak sprawdzić, czy obroża dla psa jest dopasowana?
Dobrze założona i wyregulowana obroża to taka, pomiędzy którą jesteś w stanie włożyć tylko dwa palce między skórę psa, a obrożę. U ras małych i miniaturowych możesz nawet dostosować obroże tak, by włożyć tylko jeden palec w przestrzeń między obrożę, a skórę psa. Jeśli możesz włożyć w przedstawioną przestrzeń całą rękę lub nie możesz włożyć nawet palca, to znaczy, że obroża jest za luźna lub za ciasna. Obroża powinna być umiejscowiona u nasady szyi psa, zaraz za tułowiem. Nie zakładaj obroży na środek szyi, gdzie znajduje się delikatna krtań i tchawica pupila. Jeśli obroża będzie naciskać na te elementy, pies będzie charczał i kaszlał podczas spaceru.
Obroża dla szczeniaka
Wybór akcesoriów spacerowych dla szczeniaka zależy od charakteru małego psa oraz jego skłonności do słuchania poleceń właściciela. Zarówno obroża, jak i szelki są powodem do zmartwień wielu opiekunów psów. Obroża podczas ciągnięcia przez psa może uszkodzić delikatną krtań i kręgi szyjne. Natomiast niepoprawnie dobrane szelki mogą prowadzić do zwichnięć.
Jeśli Twój szczeniak jest niesforny, duży i silny, wybierz dla niego szeroką obrożę taśmową lub skórzaną. Obroża umożliwia większą kontrolę nad psem i pozwoli nauczyć pupila chodzenia na smyczy bez ciągnięcia. Dla psów ras dużych polecamy obrożę skórzaną, dla ras małych wykonaną z materiału.
Jeśli chcesz wybrać szelki dla szczeniaka, polecamy szelki guard lub szelki bezuciskowe. Szelki dla psa tego typu nie naciskają na bark i łopatkę psa. Umożliwiają pełny zakres ruchów przednich łapek. Szelki guard lub bezuciskowe nie zrobią krzywdy delikatnemu, rozwijającemu się szkieletowi szczeniaka. Szelki dla szczeniaka będą odpowiednie, gdy mały pies mocno ciągnie na smyczy. Dowiedz się więcej na temat, jak dobrać szelki dla psa.
Weź pod uwagę również rasę szczeniaka. Dla ras psów małych czy brachycefalicznych obroże nie są zalecane z powodu delikatnej szyi i ryzyka podduszania podczas ciągnięcia.
Pamiętaj, że ucząc psa chodzenia na smyczy, w szelkach czy obroży, musisz podawać psu odpowiednie komendy i korekty głosowe. Połączenie właściwych akcesoriów z konsekwentnym szkoleniem przyniesie najlepsze efekty.
Jaka obroża dla psa, który ciągnie?
Oczywiście, by nauczyć psa chodzenia na smyczy bez ciągnięcia, należy zastosować trening w połączeniu z przysmakami dla psa. Można stosować kilka technik jak zatrzymanie się czy zmiana kierunku. Do pomocy możesz użyć obroży półzaciskowej. Pamiętaj jedynie, że są to narzędzia, które mają Ci pomóc w treningu. Zastosowanie samej obroży metalowej nie jest skutecznym rozwiązaniem, gdy nie używasz odpowiednich komend i nie starasz się skupić uwagi swojego zwierzaka na sobie. Dla psów dużych ras pomocne mogą być szelki typu easy-walk. Posiadają z przodu miejsce na smycz, dzięki czemu podczas ciągnięcia pies odwraca się w stronę opiekuna. Szelki typu easy-walk posiadają pas, blokujący ruch przednich kończyn. Nie nadają się więc na codzienne spacery. Szelki typu easy-walk stosuj tylko by oduczyć psa ciągnięcia. Potem zmień je na szelki typu guard, bezuciskowe albo na obrożę.
Dla niedoświadczonych opiekunów psów nie polecamy używania haltera. Jest to specjalny kaganiec z paskiem na pyszczek psa, który podczas ciągnięcia obraca głowę psa w kierunku opiekuna. Nieumiejętne używanie pomocy treningowej może przynieść więcej szkód niż korzyści. Używanie haltera nie jest łatwe, szczególnie przy dużych, energicznych psach.
Jeśli potrzebujesz pomocy z nauką chodzenia na smyczy z psem, zgłoś się do behawiorysty.
Jak dobrać rozmiar obroży dla psa?
Mamy cztery rodzaje obroży dla psa: taśmowe, skórzane, metalowe i półzaciskowe. Dowiedziałeś się, jak zmierzyć pupila i jak dobrać obrożę dla psa. Wiesz też jak powinna leżeć i układać się dobrze dopasowana obroża. Teraz pozostało Ci tylko wybrać obrożę dla swojego psiaka. Życzymy udanych spacerków oraz owocnych treningów razem z obrożą dla psa.