Darmowa dostawa od 199,00 zł

Husky syberyjski (siberian husky). Opis rasy

2024-04-15
Husky syberyjski (siberian husky). Opis rasy

Szukasz psa dla rodziny z dziećmi? A może towarzysza sportowych eskapad? Husky świetnie odnajdzie się w obu tych rolach! To bardzo aktywny i wesoły pies, który oczaruje Cię swoim przyjaznym usposobieniem. Zanim jednak zdecydujesz się na tą rasę, przeczytaj o jej wymaganiach, charakterze oraz pielęgnacji. Dowiedz się, czy husky to pies dla Ciebie!

Historia rasy siberian husky 

Siberian husky to nordycki pies zaprzęgowy rasy pierwotnej, zaliczany do szpiców. Za przodków dzisiejszych husky uznaje się Czukockie psy zaprzęgowe z Rosji, które do niedawna uważano za rasę wymarłą. Zwierzęta te przybyły na Alaskę za sprawą m.in. poszukiwaczy złota w Klondike. 

Silne, ale i lżejsze, szybsze i zwinne osobniki były najbardziej pożądane, ponieważ najlepiej sprawdzały się do zaprzęgu. Tak w wyniku selektywnej hodowli, uformowała się dzisiejsza rasa siberian husky.

Popularność tej rasie przyniósł w 1925 roku “Wielki Wyścig Miłosierdzia”. Był to sztafetowy, wielokilometrowy transport serum na błonicę, z wykorzystaniem psów zaprzęgowych. Najsłynniejszymi bohaterami tego wydarzenia zostali dwaj przedstawiciele rasy husky: Balto i Togo. Togo przebiegł najdłuższy odcinek, a Balto pokonał ostatni etap i dostarczył surowicę do miasta Nome na Alasce. To jego pomnik znajduje się w nowojorskim Central Parku i na jego cześć powstało wiele filmów, w tym kreskówki dla dzieci. 

Nazwa rasy husky wywodzi się od pejoratywnego określenia rdzennych mieszkańców Arktyki - Huskemaw.

Wygląd husky

Husky syberyjski jest psem średniej wielkości. Samiec osiąga od 51 do 61 cm, przy wadze od 20 do 27 kg. Suczki są nieco mniejsze i mierzą od 48 do 58 cm w kłębie, a ważą od 16 do 23 kg. 

Psy tej rasy mają sylwetkę smukłą i silną. Ich ruch jest pełen wdzięku i lekkości. Mocny grzbiet charakteryzuje się prostą linią. Lekko opadający zad zakończony jest długim ogonem w kształcie lisiej kity. Pies zazwyczaj nosi go ponad linią grzbietu lub opuszcza luźno, gdy jest odprężony.

Lędźwie husky są wąskie i szczupłe. Klatka piersiowa dobrze wysklepiona i spłaszczona delikatnie na bokach. Całość opiera się na silnych i umięśnionych, ale nietopornych kończynach. Zakończonych owalnymi łapkami z twardymi opuszkami.

Średniej wielkości głowa husky jest proporcjonalna do reszty ciała. Skierowane ku górze trójkątne uszy są osadzone dość blisko siebie na szczycie czaszki. Są masywne, pokryte grubym futrem i lekko zaokrąglone na koniuszkach.

Kufa jest średnio szeroka i zwęża się ku nosowi, o prostym grzbiecie. Trufla nosa występuje w kolorze:

  • czarnym u odmian szarych,
  • brązowym u miedzianych 
  • cielista u białych

 Zdarza się też tzw. nos śnieżny lub zimowy, wyraźnie jaśniejszy od reszty ciała. 

Oczy w kształcie migdału, osadzone ukośnie mają przeszywające, jednak przyjazne spojrzenie. Tęczówki występują w kolorze jasnoniebieskim i brązowym. Zdarzają się też osobniki z heterochromią, czyli każdym okiem w innym kolorze lub wielobarwnością obu tęczówek. 

Dwa psy rasy siberian husky na śniegu

Sierść i umaszczenie husky

Futro husky składa się z dwóch warstw: gęstego, lekko falistego podszerstka oraz dłuższego włosa okrywowego.

Jest to sierść gruba, dobrze chroniąca przed niskimi temperaturami (nawet do -50 stopni Celsjusza) czy mroźnym wiatrem. Latem zaś, odbija promienie słoneczne i zapobiega przegrzaniu się psa.

Ubarwienie tej rasy jest różnorodne zarówno jeśli chodzi o kolor jak i układ plam.

Najczęściej jest to szata z:

  • białymi łapkami przednimi i tylnymi
  • znaczeniem na pysku i końcu ogona

U niektórych przedstawicieli husky występuje też tzw. siodło, czyli plama na grzbiecie z sierścią o czarnych końcach.

Najczęściej psy te mają kolor:

  • czarno-biały,
  • miedziano-czerwony, 
  • szaro-biały, 
  • czysto biały 
  • aguti: bardzo rzadka wersja z ciemniejszym włosem

Odmiana merle nie jest uznawana przez stowarzyszenia psów rasowych.

Charakter psa husky

Siberian husky w kontakcie z ludźmi jest bardzo łagodnym, otwarty i towarzyskim pupilem. Jest zwierzęciem stadnym i ma silną potrzebę przebywania w grupie. Idealnie więc nadaje się na towarzysza dużej rodziny z dziećmi, która posiada już inne pupile. Pamiętaj jednak, by zawsze nadzorować kontakt pociech ze zwierzakiem. Naucz je, w jaki sposób obchodzić się z czworonogiem i jak uszanować jego granice. 

Pies ten jest jednocześnie czujny, chociaż nie nadmiernie. Nie wykazuje podejrzliwości czy agresji wobec obcych ludzi i psów. Z tego powodu, nie nadaje się na stróża.

Internet pełen jest filmików ukazujących tę rasę w trakcie wygłupów, przez co mogą wydawać się niezdarne i mało inteligentne. To prawda, badania pokazują, że są nieco impulsywne, nieuważne czy nadreaktywne. Jednak dodaje im to szczenięcego uroku i beztroski, której powinniśmy się od tych psów uczyć. Są pełne entuzjazmu i radosnego nastawienia do życia. Z wiekiem nabierają pewnej dozy odwagi i dumy, ale nie tracą chęci do zabaw.

Decydując się na tego psa musisz mieć na uwadze, że są zwierzakami dość ekspresyjnymi. Najczęściej komunikują się poprzez wycie. Może być to szczególnie uciążliwe dla sąsiadów, gdy mieszkasz w bloku

Szkolenie husky

Pomimo łagodnego usposobienia, nie zapominaj, że Twój pies wymaga odpowiedniego wychowania. Szkolenie i socjalizację zacznij już we wczesnym wieku szczenięcym. Im szybciej ten proces rozpoczniesz, tym łatwiej zapanujesz nad pupilem, gdy będzie już duży. Konsekwentne wyznaczanie granic w domu i poza nim jest kluczowe dla ułożenia Twojego husky. Zapewniaj mu także dostęp do nowych miejsc, ludzi czy różnorodnych sytuacji społecznych (jazda samochodem czy zakupy w centrum handlowym). W ten sposób pies nauczy się radzić ze swoimi, nawet trudnymi emocjami. Będzie łatwiej adaptował się nawet do trudnych i niespodziewanych wydarzeń w codziennym życiu.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, najlepiej skonsultuj się z profesjonalnym behawiorystą. Specjalista krok po kroku nauczy Cię jak komunikować się z pupilem i wyjaśni, w jaki sposób możesz z nim pracować.

Husky bawi się na śniegu z patykiem

Pielęgnacja husky syberyjskiego

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i piękny wygląd swojego husky musisz poświęcić swój czas na jego pielęgnację. 

Szczotkowanie

Przede wszystkim kluczowym zadaniem będzie dla Ciebie regularne wyczesywanie sierści pupila. Czynność wykonaj przynajmniej dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia (wiosną i jesienią) codziennie.  W tym celu musisz zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę dla psa do gęstej sierści. Zabieg ten ograniczy ilość wszędobylskiego futerka na Twoich melbach i ubraniach.

Kąpiele

Częste kąpiele husky nie są wymagane. Stosuj je jedynie, gdy pies jest naprawdę mocno zabrudzony lub nieładnie pachnie. Mniejsze zanieczyszczenia usuwaj przecierając pieska zwilżonym ręcznikiem lub w czasie wyczesywania futra. Jeśli jednak nadszedł moment, w którym kąpiel jest niezbędna pamiętaj o kilku rzeczach:

  • rozczesz dokładnie futerko przed zabiegiem
  • używaj kosmetyków specjalnie przeznaczonych dla psów o gęstej sierści
  • uważaj na oczy i uszka pupila, by nie zalewać ich wodą czy szamponem
  • dokładnie osusz psa po kąpieli, aby się nie przeziębił. Obfity podszerstek wymaga sporej uwagi, ponieważ gromadzi dużą ilość wilgoci. 
  • rozczesz ponownie sierść pupila

Higiena

Jako opiekun husky nie możesz zapomnieć także o podstawowej higienie:

  • zębów: codziennie pielęgnuj jamę ustną psa z zastosowaniem specjalnej pasty oraz szczoteczki dla czworonogów. Pozwoli to oczyścić zęby z osadu, który z czasem tworzy kamień nazębny.
  • oczu i uszu: ich stan kontroluj regularnie i w razie potrzeby oczyść przy użyciu specjalnego płynu dla psów przeznaczonych właśnie do tych okolic.
  • pazurków: jeśli są zbyt długie powodują u zwierzaka dyskomfort w trakcie chodzenia. Uniknij tego problemu regularnie skracając ich długość z pomocą cążek czy nożyczek dla psów.
  • łapek: wrażliwe opuszki są narażone na uszkodzenia szczególnie w czasie zimy (mróz i sól na chodnikach) i gorącym latem (rozgrzany asfalt). U husky są dość odporne, jednak nadal nie zwalnia Cię to z kontrolowania ich stanu. Możesz zadbać o ich pielęgnację w prosty sposób. Zabezpieczaj je balsamami do łapek dla psów.

Praca i sporty z husky

Husky to psy niezwykle inteligentne, które uczą się z łatwością nowych rzeczy, a przy tym bardzo to lubią. Mają dużo energii i czerpią radość ze współpracy z człowiekiem. Przede wszystkim rasa ta, to klasyczne psy zaprzęgowe, co na pewno nie raz widziałeś na filmach czy w bajkach. Obecnie, gdzie zwierzęta te sa domowymi pupilami raczej rzadko pracują w zaprzęgach. Jednak ich niespożytkowaną energię świetnie można wykorzystać w psich sportach:

  • rally obedience: czyli posłuszeństwo rajdowe.
  • agility: trening zwinnościowy.
  • skijoring: tutaj pies ciągnie zaprzęg nie z saniami, ale z opiekunem na nartach
  • dog hiking: piesze wędrówki
  • carting: miejska alternatywa dla zaprzęgu, gdzie opiekun znajduje się na wózku, a nie na saniach.
  • bikejoring: czyli rowerowe wycieczki z psem na smyczy u boku.

Choroby husky

Husky to zdrowa rasa, jednak zdarza się, że czasem psy te zapadają na różnego rodzaju choroby. Zwierzęta te najczęściej dotykają:

  • drgawki
  • zaćma młodzieńcza
  • jaskra
  • dystrofia rogówki oka
  • porażenie krtani
  • dysplazja stawów biodrowych (bardzo rzadko)
  • choroby żołądka np. owrzodzenie
  • zapalenie oskrzeli
  • astma narciarska: skurcze oskrzeli pod wpływem zimnego powietrza, występuje także u psów zaprzęgowych
wesoły husky

Ile żyje husky?

Husky osiągają średnio 14 lat. Jednak długość życia każdego psa jest sprawą bardzo indywidualną. Twój pupil może żyć długo, jeśli:

  • zadbasz o jego zbilansowaną dietę
  • zapewnisz mu codzienny ruch
  • będziesz pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym
  • otoczysz go opieką i miłością

Niekiedy pomimo wielu starań, życie psa może zakończyć się wcześniej w nieprzewidywalny sposób. Pamiętaj, że najważniejsza jest jakość spędzonego czasu pupila z Tobą i na to zawsze masz wpływ. Szczęśliwe chwile są bezcenne dla Was obojga! 

Jaka karma dla husky?

Husky, jak wszystkie psy są mięsożercami. Dodatkowo są bardzo aktywne fizycznie i mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Twój pies wymaga przede wszystkim wysokiej jakości białka i tłuszczy zwierzęcych. Wybieraj więc dietę wysoko mięsną np. BARF. Przygotowanie domowych posiłków dla psa wymaga jednak wiedzy oraz czasu. Musisz wziąć to pod uwagę. Możesz także skorzystać z gotowych kompozycji dla czworonogów.

W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz gotowe mokre i suche karmy dla psów aktywnych, o bogatym składzie np:

Wybierając karmę dla swojego husky zawsze zwróć uwagę na jej skład. Mięso powinno znajdować się na pierwszym miejscu. Unikaj z kolei takich składników jak cukry, konserwanty czy zboża.

Warto, aby w diecie Twojego psa znalazły się składniki wspierające jego stawy. Będą to chlorheksydyna i glukozamina czy kolagen. Wzmocnią chrząstki stawowe oraz przyspieszają ich regenerację.

Do codziennego menu swojego husky włącz także olej z łososia. To bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i -6. Wspierają one ogólną odporność zwierzaka, a także sprawią, że jego sierść stanie się miękka i lśniąca.

Szczenię husky na trawie

Husky szczeniaki

Mały czworonożny przyjaciel będzie bardzo przeżywał przeprowadzkę i odłączenie od mamy. Ułatwisz mu adaptację do nowego miejsca, gdy stowarzysz dla niego bezpieczną przestrzeń. W wyprawce szczeniaka husky nie może zabraknąć:

  • legowiska: miękkiego i dostosowanego do gabarytów zwierzaka
  • misek: co najmniej dwóch — jednej na wodę, drugą na karmę. 
  • podkładów higienicznych: to świetna pomoc w procesie nauki czystości szczeniaka w pierwszych tygodniach, zanim uzyska niezbędne szczepienia.
  • woreczków na odchody: to must have każdego psiarza
  • akcesoriów spacerowych: długiej smyczy, wygodnej obroży lub szelek — koniecznie dopasuj je do wymiarów swojego psa! Nie wiesz, jak to zrobić? Dowiesz się tego z naszych artykułów: JAK DOBRAĆ SZELKI DLA PSA? oraz JAK DOBRAĆ OBROŻE DLA PSA?
  • zabawek dla psa: różnorodność to podstawa! będą potrzebne, nawet gdy Twój pies dorośnie.
  • adresówki: dla uciekinierów, jakimi są husky to rzecz niezbędna. Polecamy także zachipowac swojego pupila dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Husky miniatura

Zastanawiasz się, czy istnienie mniejsza wersja husky? Nie ma oficjalnie zatwierdzonej rasy miniaturowego husky. Najczęściej takie cuda można uzyskać jedynie u pseudohodowców, którzy kosztem zdrowia zwierzaka tworzą dochodowe odmiany. Jednak bądź czujny! Nigdy nie kupuj psów z niesprawdzonego i niecertyfikowanego źródła. Często są to miejsca, w których nie traktuje się zwierząt z odpowiednim szacunkiem i troską.

Listę profesjonalnych hodowli sprawdzisz na stronię Związku Kynologicznego w Polsce lub w jednostkach stacjonarnych.

Husky ceny

Szczenię rasy husky możesz zakupić w granicach od 4 do 7 tysięcy złotych. Jednak ostateczna cena uzależniona jest od wielu składowych, np. wieku psa, renomy hodowli czy predyspozycji wystawowych.

Skusić mogą Cię okazyjne ceny, jednak nie daj się zwieść. Najczęściej oferowane są przez prywatnych właścicieli lub pseudohodowców. Czyli, jak wcześniej wspominaliśmy - z niesprawdzonego źródła. 

Najczęstsze pytania dotyczące rasy

Czy husky to trudny pies?

Jak każdy pupil wymaga odpowiedniego wychowania i socjalizacji. Jest jednak pojętny i chętnie współpracuje z człowiekiem.
Czy husky to rasa agresywna?
Czy pies husky jest groźny?

To psy z natury łagodne i przyjazne. Jednak źle prowadzony, krzywdzony lub chory pies może wykazywać agresywne zachowania.

Czy husky jest silny?

Tak, jest umięśniony i wysportowany. Jako pies zaprzęgowy radzi sobie ze średnimi ładunkami na dłuższych dystansach.
Czy każdy husky wyje?

Wycie jest dla tej rasy sposobem wyrażania siebie, podobnie jak u Wilczaków. Do różnorodnych wokalizacji należy się więc po prostu przyzwyczaić.
Czy husky ucieka?

Tak, husky to mistrz ucieczek.

Czy husky przywiązuję się do właściciela?

To pies stadny, który mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest wobec niej lojalny i czuły.

Ciekawostki:

  • Co ciekawe, dla tej rasy zaleca się ogrodzenie posiadłości płotem na conajmniej 2m. Jednak psy tej rasy to mistrzowie ucieczki i siatkę mogą obejść podkopem, wspinaczką czy nawet ją przeskakując.

Bibliografia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Husky_syberyjski

https://web.archive.org/web/20190608095654/http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/270.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Siberian_Husky

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Wszystkiego ok, dziękuję
2024-04-14
Wspaniały sklep, wszystko perfect i terminowo. Gorąco polecam!
pixel