Ciąża u kota — musisz to wiedzieć!

2024-03-26
Ciąża u kota — musisz to wiedzieć!

Ciąża u kota to szczególny czas, w którym dochodzi do wielu zmian w organizmie przyszłej kociej mamy. Masz kotkę w ciąży i pragniesz zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę, aby dobrze się nią zaopiekować? Chcesz wiedzieć ile trwa ciąża u kotki? Jak wygląda poród? Jak dbać o ciężarną kotkę? Przeczytaj nasz artykuł! Znajdziesz w nim wszystkie kluczowe informacje. Zapraszamy do lektury!

Kiedy kotka może zajść w ciąże?

Kotka może zajść w ciążę, gdy osiągnie dojrzałość płciową. U kotów przypada to mniej więcej na okres około 5 do 12. miesiąca życia. W tym czasie pojawia się pierwsza ruja, czyli faza płodna w cyklu rozrodczym niewysterylizowanej samiczki. Kotka m.in. nawołuje samca głośnym miauczeniem, wypina krocze, unosi ogon i jest pobudzona. Okres ten trwa około tygodnia. Jeśli w tym czasie dojdzie do kontaktu z dojrzałym kocurem, możliwe jest zapłodnienie. 

Co ciekawe, w naturze kotki kopulują z wieloma samcami. W efekcie czego często kocięta z jednego miotu mają różnych ojców.

Cały cykl rujowy to 21 dni i występuje kilka razy w jednym roku. Okres godowy kotów trwa od lutego do sierpnia (lub jak podają niektóre źródła nawet od stycznia do września). Kocie zaloty najbardziej intensywne są wczesną wiosną w okolicach marca. Stąd mówimy o marcowaniu kotów.

kotka w ciąży śpi

Ile trwa ciąża u kota?

Implantacja zarodka następuje około 10-12 dni od zapłodnienia. Ciąża u kotki trwa 63-65 dni, czyli około 9 tygodni. Dla porównania ciąża człowieka to aż 266 dni, za to u np. chomika syryjskiego to tylko 15 dni!

W czasie ciąż ciało kotki podlega licznym przemianom, które dokładniej omówimy w kolejnych częściach artykułu.

Objawy ciąży u kota

Pierwszymi objawami ciąży u kotki są:

  • przyrost masy ciała, związany ze zwiększonym apetytem
  • mdłości/wymioty
  • powiększone i zaróżowione sutki
  • spuchnięty brzuszek
  • zmiana zachowania — kicia ma więcej ochoty na pieszczoty lub wręcz przeciwnie, staje się bardziej zdystansowana lub wręcz agresywna.

Później, około 5. tygodnia kotka nadal przybiera na wadze, rosną jej gruczoły mleczne — za to ustępują mdłości. Brzuszek jest już bardzo widoczny.

Ciekawym zachowaniem jest także tzw. “quickening” (ang. przyspieszenie; możliwe, że jest to synonim do zoomies), które pojawia się często w późniejszych etapach ciąży. Kicia dostaje nagłego przypływu energii, jest podekscytowana i np. biega po domu, wydaje dziwne dźwięki i daje upust swoim emocjom. To znak, że zwierzak przygotowuje się emocjonalnie na przybycie kociąt.

Poród kota — objawy, ile trwa, jak przebiega?

Wczesne objawy, tego, że kotka jest bliska rozwiązania pojawiają się na tydzień przed akcją porodową:

  • początki laktacji
  • utrata apetytu
  • odczuwalne ruchy kociąt
  • spadek temperatury ciała kotki
  • szykowanie gniazda — miejsca do porodu. Co ciekawe w języku angielskim te przygotowania nazywane są cat queening, czyli "kocim królowaniem". "Królową" określa sie także dojrzałą, niewysterylizowaną kotkę.

Przed samym porodem pojawia się:

  • dyszenie
  • wzmożona pielęgnacja
  • ciemnoróżowy kolor powiększonych sutków
  • spadek temperatury ciała
  • krwawa wydzielina z pochwy

Kocięta przychodzą na świat kolejno co 15-20 min. Jeśli ten czas wydłuża się powyżej 3 godzin koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Matka natychmiast samodzielnie oczyszcza swoje kocie noworodki z worka owodniowego, śluzu i przegryza pępowinę. 

Długość porodu zależy m.in. od ilości kociąt w miocie czy wieku kotki.

kocia mama z kociakiem

Ciąża u kota ile razy w roku?

Kotka może być kilka razy w ciąży, w okresie jednego roku. Jest gotowa na następne zapłodnienie około 6 tygodni po ostatnim porodzie. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy może sprowadzić na świat, aż 3 mioty kociąt.

W jakim miesiącu rodzą się koty? 

Biorąc pod uwagę, że okres godowy kotów zaczynać się może nawet już w styczniu, kocięta najczęściej rodzą się wiosną. Jeśli do zapłodnienia dojdzie w końcowym okresie kocich godów, czyli w sierpniu lub wrześniu, kociaki rodzą się na zimę. Jak widać, koty są bardzo płodne i ich młode przychodzą na świat praktycznie przez cały rok.

Ile kotka może mieć kociąt za pierwszym razem?

Za pierwszym razem kotka może urodzić od 1 do 3 kociąt. Przy kolejnych ciążach od 4 do 8. Matka ma 4 pary gruczołów mlecznych, więc teoretycznie jest w stanie wykarmić jednocześnie 8 kociąt.

Kiedy kocia ciąża może być zagrożona?

Niekiedy dochodzi do przedwczesnego porodu, który jest niebezpieczną sytuacją dla maluchów. Mało odporne, nierozwinięte w pełni kocięta mogą nie przeżyć długo. 

Przedterminowy poród u kotki może być spowodowany przez::

  • zaburzenia hormonalne
  • infekcje
  • urazy
  • niedożywienie
  • choroby układy rozrodczego
  • stres

Jak zadbać o kotkę w ciąży?

Podstawą jest zapewnienie kotu odpowiedniej opieki lekarskiej. Regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym uwmożliwią kontrolę stanu zdrowia kotki oraz pozwolą sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo.

Prócz tego koniecznie zaopiekuj się o swoją pupilkę w domu. Koniecznie zadbaj o to, by miała gdzie zbudować swoje gniazdo do porodu. Zapewnij jej odpowiednią przestrzeń, w której będzie czuć się bezpiecznie. Sprawdź, czy, zwierzak ma miejsca do odpoczynku i kryjówek. Może zainwestuj w dodatkowe koce, legowiska typu dry-bed lub poduszki dla pupilki.

Ważne, aby kotka unikała stresu. Dlatego zrezygnuj z organizowania hucznej imprezy w swoim domu lub odpuść sobie planowany remont, który wywróci do góry nogami przestrzeń, którą kot zna. 

Zadbaj o to, aby kotka była wybawiona. Dlaczego? Zabawa (szczególnie w polowanie) zapewnia zwierzakowi relaks, uwalnia napięcie i pomaga regulować kocie emocje. Na pewno dzięki temu Twoja podopieczna będzie w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

kocię z kocią mamą

Jaka karma dla kotki w ciąży?

Bardzo ważnym elementem opieki nad kotem jest zapewnienie mu zbilansowanej diety. W okresie ciąży oraz karmienia, Twoja kotka potrzebuje większej ilości kalorii. W końcu je za dwoje, a nawet niekiedy za dziewięcioro! 

Zadbaj o to, aby jej posiłki były pełne zwierzęcego białka i tłuszczu. Wybieraj karmy z wysokiej jakości mięsem mięśniowym (z mięśni szkieletowych). Podroby mogą stanowić jedynie smakowity dodatek. 

Karma młodej kociej mamy musi obfitować w taurynę. Jest ona kluczowa dla rozwoju kociąt oraz dobrej kondycji ciężarnej kotki. Więcej o taurynie przeczytasz w naszym artykule: TAURYNA DLA KOTA, PSA I FRETKI. CO TO JEST I JAK DZIAŁA, DLACZEGO JEST WAŻNA?

Unikaj karm z cukrem, zbożami czy sztucznymi dodatkami.

W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki znajdziesz karmy dla kotek w ciąży oraz w okresie laktacji, np. Bozita. Najczęściej produkty te, są dedykowane także kociętom w okresie po odstawieniu od maminej piersi.

W razie potrzeby stosuj suplementy dla kotów, które pomogą zadbać o odporność Twojego zwierzaka. Zanim jednak się tego podejmiesz, skonsultuj ten pomysł z weterynarzem.

Ciąża urojona u kota — co to takiego?

Ciąża urojona (rzekoma lub fałszywa) może pojawić się po rui, w której nie dochodzi do zapłodnienia. Stan ten występuje niekiedy także u ludzi oraz innych zwierząt.

Organizm kotki w pewien sposób “myli” zmiany hormonalne spowodowane rują z początkiem ciąży. Pojawiają się wtedy objawy, łudząco podobne do prawdziwej ciąży: mdłości, powiększenie sutków czy nawet laktacja! 

Ciążę urojoną leczy się objawowo. Nie jest to stan dla kotki komfortowy, choć nie zagraża jej zdrowiu i życiu. Zauważyłeś/łaś u swojej kotki niepokojące symptomy, chociaż wiesz, że nie może być w ciąży? Udaj się z nią po pomoc do lekarza weterynarii.

Najczęstsze pytania

Kiedy czuć ruchy kociąt?

Około 8. tygodnia ciąży.

Kiedy wiadomo, że kotka jest w ciąży?

Pierwsze objawy zauważysz już w 3 tygodniu od zapłodnienia.

Jak długo trwa poród u kota?

Od jednej do kilkunastu godzin.

Czy można dotykać koty po urodzeniu?

Możesz je delikatnie i na moment dotknąć 3 dni po porodzie. Jednak nie rób tego, jeśli nie ma takiej faktycznej potrzeby.

Czy kotka miauczy przed porodem?

Tak, często kotki miauczą przed akcja porodową.

Czy kotu też odchodzą wody płodowe?

Tak, odejście wód płodowych rozpoczyna poród.

Czy kotka musi mieć małe?

Nie, jest to popularny i powielany z namiętnością mit. Możesz wysterylizować nawet kilkumiesięcznego kociaka.

Jak wygląda kot zaraz po urodzeniu?

Kocięta po urodzeniu są ślepe, głuche i nie potrafią chodzić. W 100% zdane na troskę swojej mamy.

 

Bibliografia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cat

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruja

https://lakecityanimalhospital.com/blog/how-long-are-cats-pregnant/

https://www.pdinsurance.co.nz/blogs/when-is-a-cat-a-queen-cat/

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-26
Wszystko super;)
2024-10-25
Pełen asortyment, szybka wysyłka. Pełen profesjonalizm. Polecam!
pixel