Tauryna dla kota, psa i fretki. Co to jest i jak działa, dlaczego jest ważna?

Na pewno nieraz zdarzyło Ci się widzieć hasło tauryna na puszce z karmą Twojego kota. A może natrafiasz wciąż na to hasło w internecie? Jednak czy wiesz, co to jest tauryna, jak działa i dlaczego jest ważna w diecie kota? To niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania organizmu Twojego kota, ale jest także ważny w diecie psa czy fretki. Zapraszamy więc do lektury! Dowiedz się więcej o taurynie, skąd ją pozyskiwać, jak ją suplementować i kiedy stosować.
Co to jest tauryna?
Tauryna pierwszy raz została wyizolowana w 1827 roku z żółci bydlęcej, stąd też jej nazwa — łac. taurus, czyli byk lub wół.
Tauryna to aminokwas, który występuje w stanie wolnym w tkankach zwierzęcych oraz w krwioobiegu. Choć nie buduje białek, jej rola w organizmach zwierząt jest niezwykle ważna. Jak pokazują badania, istnieje istotny związek pomiędzy dietą bogatą w taurynę a długowiecznością. Tauryna jest cenna dla człowieka, ale także i dla naszych pupili - psów, kotów i fretek. Dlaczego?
Właściwości tauryny
Za co odpowiada tauryna w organizmie zwierząt? Oto parę przykładów:
- tauryna uczestniczy w produkcji kwasów żółciowych,
- tauryna uczestniczy w metabolizmie tłuszczy,
- tauryna chroni przed otyłością i cukrzycą,
- tauryna obniża ciśnienie,
- tauryna usprawnia pracę serca, wątroby i wzroku,
- tauryna chroni przed skutkami długotrwałego stresu,
- tauryna to świetny przeciwutleniacz,
- tauryna wspiera pracę mózgu, a tym samym zwiększa wydolność poznawczą.
Jak widać dobroczynne działanie tauryny jest wszechstronne. Jej niedobory mogą objawiać się złym stanem całego organizmu - od złego samopoczucia, lękliwości po choroby serca i niską masę urodzeniową ssaków. Tauryna może odpowiadać także za wady rozwojowe, takie jak krzywica u małych kotów.
Tauryna gdzie występuje?
Chcesz uzupełnić taurynę w diecie swojej czy swojego pupila? Zastanawiasz się pewnie, gdzie w takim razie możemy szukać tauryny? Taurynę znajdziemy przede wszystkim w mięsie, owocach morza i wodorostach. Świetnym źródłem tauryny jest tuńczyk czy łosoś.
Tauryna znajduję się także w mleku ssaków. Prawdziwym zastrzykiem tauryny jest siara, czyli pierwsze mleko ssaków. Szczególnie dużą dawkę tego aminokwasu znajdziemy w mleku kozim, a najmniejszą w mleku krowim.
Tauryna występuje w owocach opuncji i w niewielkich ilościach w grochu czy soczewicy. Najwięcej tauryny zawierają kiełki tych warzyw, a nie same suche ziarna.

Tauryna dla kota
Organizm ludzki, jak i niektórych zwierząt, sam produkuje niewielkie ilości tauryny. Koci organizm produkuje jej zdecydowanie niewystarczająco. Tauryna dla kota jest niezwykle istotna i dlatego konieczna jest suplementacja tauryny w codziennym menu kota. Tauryna zadba o kocie serce i wzrok. Szczególnie istotna jest dla kotek w ciąży oraz dla kociąt. Odpowiedni jej poziom w kocim organizmie zapewnia prawidłowy rozwój i wzrost malca.

Ile tauryny w karmie dla kotów?
Tauryna dla kota jest kluczowa, jeśli chodzi o jego prawidłowe funkcjonowanie i rozwój. Wybierając karmę dla kota zwróć uwagę na zawartość tauryny. Dobra karma mokra dla kota powinna mieć jej w sobie około 700-800mg/1kg produktu.
Czy można się spodziewać skutków ubocznych nadmiaru tauryny u kota? Zdecydowanie nie. Organizm kota usuwa nadmiar tauryny wraz z wypróżnianiem się. Dlatego nie sposób przedawkować taurynę u kota.
Oczywiście zapotrzebowanie na dawkę tauryny może się nieco różnić u różnych kotów. Może mieć wpływ na to wiek i aktywność kota. Warto skonsultować suplementowanie tauryny z lekarzem weterynarii.
Więcej o tym, jak żywić kota, przeczytasz w naszym artykule Jak karmić kota?
W naszym zoologicznym sklepie TuZwierzaki.pl znajdziesz karmy dla kota bogate w taurynę. Sprawdź karmy dla kota: Animal Island, Bozita czy Brit. Polecamy także pasty dla kotów witaminowe Trixie. Zerknij także dla witaminy dla kotów w pastylkach Mikita, które zawierają dodatkową dawkę tauryny.

Tauryna w diecie fretki
Chcesz by Twoja fretka cieszyła się dobrym zdrowiem i samopoczuciem? Tak jak w przypadku kotów, fretkom także należy codziennie serwować dania bogate w taurynę. W naturalnych warunkach podobnie jak koty, fretki pobierają ten aminokwas z mięsa i krwi swoich zdobyczy. Dlatego dla fretek świetnie sprawdzi się surowe mięso (prócz wieprzowego!) oraz specjalne karmy dla fretek.
W TuZwierzaki.pl oferujemy karmę dla fretki Beaphar, Tropifit czy Vitakraft.
W przypadku fretek możesz stosować także dobrej jakości karmę mokrą dla kotów.

Tauryna dla psa
Organizm psa sam syntezuję taurynę. Czy to znaczy, że nie warto suplementować tauryny w diecie psa? Oczywiście, że nie!
U niektórych psów, które są narażone na choroby serca, niedobór tauryny może być bardzo szkodliwy. Poza tymi przypadkami dodatkowa dawka tauryny wzmacnia układ nerwowy Twojego psa i zapewni mu dobrą kondycję.
Uwzględnij taurynę, jako dodatek w diecie swojego psa. Możesz mu ją podawać w formie pastylek witaminowych czy past. Wiele karm dla psów także zawiera taurynę w składzie. Będą to na przykład karmy dla psa Sopral PNF.
Uzupełnij taurynę w diecie swojego pupila z TuZwierzaki.pl
Wiesz już, czym jest tauryna, jak ważna jest tauryna dla kota, psa czy fretki. Zadbaj więc z nami o uzupełnienie tauryny w codziennym menu swojego pupila! W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz karmy suche i mokre dla kota i fretki czy psa, bogate w taurynę. A także suplementy diety dla kotów czy psów zawierające ten aminokwas. Nie zwlekaj! Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o swojego pupila już teraz!
Jeśli masz pytania, zachęcamy do kontaktu. Ekipa TuZwierzaki.pl chętnie pomoże dokonać wyboru i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Bibliografia:
- https://neuroexpert.org/wiki/tauryna-taurine/
- https://biotechnologia.pl/farmacja/recepta-na-dlugowiecznosc-tauryna,16753
- https://fretek.org/porady/zywienie/
- Biegańska-Hendryk Małgorzata, Rozmowa z kotem, Buchmann, Warszawa 2021, s.98-102