Darmowa dostawa od 199,00 zł

Cavapoo - historia, charakter i pielęgnacja psa

2024-04-19
Cavapoo - historia, charakter i pielęgnacja psa

Pieski znane szerszemu gronu jako cavapoo, to mieszanka dwóch psów rasowych: cavaliera oraz pudla. Takim psem mogli się pochwalić na swoich mediach społecznościowych Lewandowscy. Nazywane są również cavadoodle, cavapoodle oraz cavoodle. Zyskały sławę dzięki swojemu uroczemu wyglądowi, łagodnemu charakterowi oraz hipoalergicznej sierści. Czy te czworonogi naprawdę nie uczulają? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym artykule! Poznaj historię, usposobienie oraz dowiedz się więcej na temat tej hybrydy. Sprawdź, czy ten pies będzie pasował do Ciebie i Twojego stylu życia. 

Historia i pochodzenie cavapoo

Psy cavapoo pochodzą z Australii. Zostały wyhodowane w latach 90 XX wieku. Są hybrydą, mieszanką dwóch psów rasowych. Powstały z połączenia cavalier king Charles spaniela z pudlem miniaturowym. Cavapoo nie jest uznawany przez żadną, szanowaną organizację kynologiczną, więc nie ma własnego wzorca. Dlatego nie można mówić tutaj o rasie. 

Jak wygląda cavapoo?

Wysokość w kłębie tej hybrydy wynosi od 30 do 40 cm. Pies ten ważyć może od 6 do 10 kg. Posiada słodkie, duże oczy, oklapnięte uszy oraz uroczy pyszczek. Czworonóg dzięki swojemu wyglądowi oraz małym lub średnim rozmiarom przypomina misia.

Jego sierść może być prosta, kręcona albo falowana. Umaszczenie również jest różnorodne. Od czarnej, białej i brązowej po tricolor (trzykolorową). Futerko pupila jest krótkie oraz przyjemnie mięciutkie w dotyku. 

Jak już wiemy cavapoo nie posiada standardu. Dlatego psy mogą przybierać różne gabaryty oraz kolory futra.

Kto ma cavapoo?

Cavapoo posiadają m.in. Ania i Robert Lewandowscy oraz Julia Wieniawa. 

Pies rasy cavapoo

Czy cavapoo uczulają?

Podobno cavapoo nie uczulają. Czworonogi te nie linieją lub gubią naprawdę minimalne ilości swoich kłaczków. Tę właściwość zawdzięczają genom po pudlach. Oczywiście mniej latającego po domu futra jest dużą zaletą dla alergików. Jednak żaden pies nie jest w 100% hipoalergiczny. Alergeny nie znajdują się w sierści, lecz w ślinie, krwi oraz płynach merdających towarzyszy. 

Charakter i usposobienie cavapoo

Cavapoo należą do psów radosnych i pozytywnych. Są ciekawe świata i chętnie się uczą. Zawsze wykazują gotowość do zabawy. Charakteryzują się przyjaznym nastawieniem do ludzi, nawet obcych oraz do zwierząt. Próżno w nich szukać krzty agresji. 

To atencjusze, które będą zabiegały o uwagę swojego właściciela. Uwielbiają bliskość z człowiekiem, dlatego nie znoszą zostawać same w domu. U nich, częściej niż u innych ras, rozwija się lęk separacyjny. 

Ze względu na ich inteligencję, którą odziedziczył po pudlach, szybko się uczą i są pojętne. Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia w wychowywaniu psów, ten czwórnóg będzie idealnym towarzyszem dla Ciebie. 

Ich delikatność i łagodny charakter sprawiają, że są to pupile nadające się dla rodzin z dziećmi. Pamiętaj jednak, że pies to nie zabawka. Dlatego naucz swoje pociechy prawidłowego zachowania w stosunku do zwierzaka. 

Cavapoo są wykorzystywane w dogoterapii, gdyż mają przyjazne usposobienie. Nadają się do tego tak samo dobrze, jak cavaliery, które również biorą udział w tych zajęciach.

Szkolenie cavapoo

Jak w przypadku każdego psa, ważna jest socjalizacja szczeniaka. Poznawaj pupila z nowymi osobami, zwierzętami, miejscami oraz dźwiękami. Dzięki temu czwórnóg będzie sobie lepiej radził z własnymi emocjami i stresem w przyszłości. Gdy młody piesek zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu, zacznij naukę podstawowym komend. Ustal jasne granice, których pies nie powinien przekraczać np. nie może wchodzić na kanapę i konsekwentnie się ich trzymaj. Im wcześniej nauczysz zwierzaka odpowiednich zachowań i przyłożysz się do jego wychowania, tym później praca z dorosłym osobnikiem będzie łatwiejsza. 

Aktywność i sporty cavapoo

Są to psy energiczne, które uwielbiają zabawy i harce. Właściciele mówią, że te pupile kochają się wygłupiać i są szalone, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Standardowo jak każda rasa, wymagają codziennych spacerków trwających od 30 min do godziny 2-3 razy dziennie. 

Zastanawiasz się, czy możesz trenować psie sporty razem z cavapoo? Oczywiście, psy te nadają się do agility i obedience. 

Cavapoo szczeniak

Pielęgnacja cavapoo

Jak już wiemy sierść cavapoo może przybierać różne kolory oraz struktury. Nie zmienia to faktu, że stale zmienia swoją długość i rośnie. Dlatego zalecamy regularne wizyty u groomera, który poskromi niesforne włosy psiaka. 

Mimo wszystko pielęgnacja tego pupila należy do łatwych. Wystarczy, że zainwestujesz w szczotkę pudlówkę, której będziesz regularnie używać kilka razy w tygodniu, by dokładnie wyczesać psią szatę. Kąpiele dla czworonoga organizuj, gdy jest on mocno brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Wtedy użyj szamponu dostosowanego do rodzaju sierści swojego psa. Nie zapomnij o odżywce, która nawilży włos i zadba o jego kondycję. Po każdym myciu i dokładnym spłukaniu wodą wszystkich produktów dokładnie osusz szatę suszarką. 

Pamiętaj, by czyścić oczy i uszy pupila preparatami specjalnie przeznaczonymi do tych okolic. Zwróć szczególną uwagę na pielęgnację uszek, gdyż są oklapnięte, przez co nie mają stałego dostępu do powietrza. A to doskonałe warunki do rozwoju bakterii, a co za tym idzie powstawania stanów zapalnych.

Przycinaj pazurki, gdy są one za długie i dbaj o opuszki łap, smarując je kremami. Zęby już od szczeniaka czyść pastą i szczoteczką przeznaczoną dla zwierząt. Dzięki temu zabiegowi skutecznie zapobiegniesz odkładaniu się kamienia nazębnego oraz unikniesz powstawania chorób zębów i dziąseł w przyszłości. 

Dla dobrego samopoczucia i zdrowia kontroluj porcje karmy, które podajesz swojemu pupilowi. Psy te mają tendencje do przybierania zbędnych kilogramów. 

Jaka karma dla cavapoo?

Dla cavapoo wybierz karmę dla psów ras małych lub średnich, w zależności, jakie rozmiary przybierze Twój pupil. Szukaj opakowań z napisem small, S lub medium. Porcje pożywienia dostosuj do gabarytów czworonoga oraz jego aktywności. Zwróć jednak uwagę, by karma, którą podajesz swojemu psu, miała wysoko w składzie mięso. Powinno być głównym składnikiem każdego posiłku. Unikaj w psiej diecie zbóż, cukrów czy konserwantów i aromatów. 

Hybryda może również cierpieć na alergie pokarmowe. Dlatego zajrzyj do naszego sklepu TuZwierzaki.pl po naturalne karmy monoproteinowe, z jednym źródłem białka. 

Przysmaki są także ważną częścią menu pupila. Stanowią motywację, zachętę lub pochwałę. Mimo wszystko nie przesadzaj z ich nadmiernym podawaniem. Smaczki powinny stanowić 10% dziennej diety czworonoga. 

Choroby cavapoo. Czy cavapoo choruje?

Są to psy stosunkowo zdrowe. Jednak żadne zwierzę nie jest w 100% wolne od chorób. Schorzenia, jakie mogą dotknąć cavapoo to:

  • MVD niedomykalność zastawki dwudzielnej serca to choroba prowadząca do zaburzeń pracy serca
  • PRA postępujący zanik siatkówki, który może prowadzić nawet do utraty wzorku
  • dysplazja stawów biodrowych 
  • problemy z rzepkami
  • epilepsja
  • problemy z zębami np. osadzanie się kamienia nazębnego
  • alergie 
  • syringomyeli — jamistość rdzenia — choroba neurologiczna, która objawia się tworzeniem jam w kanale rdzenia kręgowego

Niektóre z tych dolegliwości mogą zostać odziedziczone po rodzicach. Dlatego przed kupnem szczeniaka koniecznie sprawdź historię medyczną jego mamy i taty.

Ile żyje cavapoo?

Te psy są długowieczne. Jeśli dobrze zaopiekujesz się swoim pupilem i zapewnisz mu opiekę weterynaryjną, będzie Ci towarzyszył 12, nawet 15 lat!

Cavapoodle-hybryda psów rasowych

Hodowla hybrydy cavapoo

W Polsce nie istnieje żadna certyfikowana hodowla cavapoo zatwierdzona przez organizację kynologiczną. Psy te nie mają wzorca i jak dotąd nikt nie pracuje nad jego stworzeniem oraz wyrównaniem typu. Tak naprawdę jest loterią, na jakiego psiaka trafisz z wyglądu i charakteru. Dlatego, jeśli chcesz takiego czworonoga, koniecznie sprawdź od kogo nabywasz szczeniaka. Dokładnie przeanalizuj miejsce, warunki, w jakich są trzymane psy oraz sprawdź ich historię medyczną. Musisz zadbać o to sam, gdyż ani czworonogi, ani hodowcy nie są objęci żadną kontrolą i nie stosują się do obowiązujących w profesjonalnych hodowlach psów rasowych standardów. 

Jeśli jednak chcesz zakupić pupila z rodowodem, zapoznaj się z rasowymi zamiennikami dla cavapoo: 

Pamiętaj, że alternatywą jest również adopcja. W schronisku niecierpliwie czekają urocze pieski, które chciałyby zaznać miłości i domowego ciepła. 

 

Bibliografia:

https://dogtime.com/dog-breeds/cavapoo

https://cavadoodles.pl/o-rasie-cavapoo-oraz-mini-goldendoodle/

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel