Darmowa dostawa od 199,00 zł

Opis rasy psa hawańczyk

2024-09-18
Opis rasy psa hawańczyk

Szukasz inteligentnego, małego psa, który jest żywiołowy i wesoły? Poznaj hawańczyka! Rasa uwielbia dzieci, dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i nadaje się dla osób początkujących. Piękna sierść hawańczyka jest jedwabista i miękka w dotyku. Jednakże potrzebuje regularnej pielęgnacji.

Chcesz dowiedzieć się o hawańczyku więcej? Przed nabyciem psa dobrze przemyśl swoją decyzję i zgromadź jak najwięcej informacji o danej rasie. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat biszonów hawańskich. Odpowiadamy również na najczęściej zadawane pytania, które nurtują przyszłych właścicieli tej rasy psa. Zapraszamy!

Pochodzenie i historia rasy hawańczyk

Hawańczyk pochodzi z zachodniej części basenu śródziemnomorskiego, a dokładniej z Włoch i Hiszpanii. Znany jest również pod nazwą biszon hawański. Na temat przodków rasy istnieją dwie teorie. Pierwsza mówi, że ich protoplastą jest bolończyk i bichon frisee. Druga twierdzi, że wywodzą się od maltańczyków, co według większości kynologów jest bardziej prawdopodobne, ze względu na jedwabisty i długi włos. 

Włoscy marynarze przypłynęli wraz z hawańczykami do Kuby. Tamtejsza arystokracja od razu pokochała rasę. Najczęściej spotykanym kolorem sierści u biszonów był kolor brązowy, który przypomina barwę kubańskiego tytoniu. Wyspa głównie kojarzy się z wysokiej jakości cygarami. Dlatego za kolebkę rasy uważa się Hawanę, stolicę Kuby. 

W XX wieku, gdy na Kubie władzę objął Fidel Castro, nastała rewolucja. W tym czasie wielu obywateli tego kraju uciekło do Stanów Zjednoczonych, dokąd niektórzy przemycili również swoje hawańczyki. Ameryka przyjęła z otwartymi ramionami zarówno ludzi, jak i pieski. Wkrótce powstał Havanesse Club of America. Pomógł on odbudować rasę i przyczynił się do wzrostu jej popularność.

W Europie hawańczyki pojawiły się dzięki Monice Moser, która sprowadziła je do Niemiec. To właśnie tam powitano ich pierwszy europejski miot. 

Hawańczyk z długim włosem

Jak wygląda pies hawańczyk?

Hawańczyk to mały pies, który waży od 5 do 7 kg. Rośnie do 23-27 cm w kłębie. Ma prostokątną sylwetkę, którą utrzymują krótkie, proste kończyny. Puszysty ogonek nosi wysoko. Charakterystyczna dla rasy jest długa, obfita sierść pokrywająca całe ciałko.

Płaską głowę zdobią osadzone dość wysoko, opadające uszy, które przez ilość futra zlewają się z całą szatą. Duże, ciemne oczy w kształcie migdała często przysłania urocza grzyweczka. Zwężająca się ku końcowi kufa zakończona jest czarnym lub brązowym noskiem. Wielu właścicieli zauważa zmianę koloru trufli nosa wraz z wiekiem, z czarnego na brązowy. 

Sierść i umaszczenie hawańczyka. Czy hawańczyk gubi sierść?

Szata hawańczyka składa się z długich, jedwabistych i miękkich włosów, które osiągają 12-18 cm długości. Włos może być prosty lub falisty, czasem kręci się, tworząc loki, które również są akceptowane. Pod włosem okrywowym znajdziesz bardzo skąpy, prawie nieobecny wełnisty podszerstek. Wymagająca pielęgnacji sierść hawańczyka ma jedną zaletę, otóż praktycznie nie wypada. Przy tym piesku możesz cieszyć się czystym domem prawie wolnym od psich kłaczków. 

Hawańczyk występuje w czterech umaszczeniach:

  • białym (rzadko zdarza się czysto biały)
  • płowym w różnych odcieniach
  • hawana (brązowo rudym, przypominającym kolor tytoniu)
  • czarnym

Na wymienionych kolorach dozwolone są łaty i podpalania. Musisz wiedzieć, że sierść hawańczyka wymaga starannej i regularniej pielęgnacji, która bywa żmudna. Jednak ten temat przybliżymy Ci w następnych akapitach.

Charakter hawańczyka

Hawańczyki są typowymi psiakami do towarzystwa. Idealnie sprawdzą się w tej roli, gdyż są żywiołowe, wesołe i czarujące. Bardzo szybko przywiązują się do swojego opiekuna. Uwielbiają spędzać czas wśród ludzi i nie znoszą samotności. Kochają być w centrum uwagi, dlatego chętnie się popisują i wykonują rozmaite sztuczki.

Mimo swojego małego rozmiaru cechują się odwagą. Mają mocny charakter, dlatego należy postawić im jasne granice. Szybko i chętnie się uczą. Są zawsze chętne do zabawy i nigdy nie odmówią długiego spacerku. Sprawdzą się również w psich sportach takich jak agility czy obedience. Pomimo tego, że psy tej rasy kochają ruch, nie zalecamy dla nich długodystansowych biegów. Ich krótkie nóżki nie wyrobią zbyt wielu kilometrów. Skutkiem tak intensywnej aktywności mogą być urazy kończyn.

Właściciele opisują swoje hawańczyki, jako psy z własnym zdaniem. Dzisiaj mogą lubić taką piłeczkę, ale jutro już nie chcą się nią bawić. Teraz chcą mizianka przy uszku, ale za dwa dni zmienią swoje upodobanie. 

Biszon hawański znany jako hawańczyk

Wychowanie hawańczyka

Hawańczyk jest psem łatwym do ułożenia. Mimo że jest uroczy i słodki, naucz go poprawnego zachowania i ustal jasne granice, których będziesz się konsekwentnie trzymać. Od szczeniaka zapoznawaj go z nowymi miejscami, ludźmi, dźwiękami i zwierzętami. Socjalizacja w tym wieku jest niezwykle ważna i kształtuje charakter Twojego merdającego przyjaciela. Naukę posłuszeństwa i podstawowych komend ("siad", "zostaw", czy "chodź") zacznij jak najwcześniej.

Szczeniak hawańczyka ma w zwyczaju gryźć wszystko, co jest pod jego pyszczkiem. Większość właścicieli twierdzi, że ten etap mija po 6 miesiącach. Oczywiście nie pozwalaj pieskowi na gryzienie rąk czy stópek i używaj komend słownych np. "nie wolno". Rasa jest bardzo inteligentna, więc szybko nauczy się prostych zasad. 

Konsekwencja połączona z cierpliwością, treningami i mnóstwem smaczków jest kluczem do nauki dyscypliny. Hawańczyki mają delikatną psychikę, dlatego pracuj z nimi chwaląc je i nagradzając przysmakami. Są bardzo wrażliwe, więc każde podniesienie głosu może je urazić. 

Czy Hawańczyk jest szczekliwy?

Psy szczekają, gdy chcą ostrzec właściciela przed niebezpieczeństwem. Tak samo robią hawańczyki. Używają swojego głosu tylko wtedy, gdy chcą zaalarmować o czymś niepokojącym. Dlatego, podziękują swojemu małemu stróżowi za jego pracę. Wszelkie bezpodstawne szczekanie wyciszaj poprzez naukę odpowiednich komend. 

Pielęgnacja hawańczyka. Jak często kąpać psa hawańczyka?

Najważniejsze w pielęgnacji hawańczyka jest dbanie o jego szatę. Regularnie szczotkuj oraz kąp swojego pupila, jeśli chcesz zachować włos w dobrej kondycji. Ma on tendencję do plątania i filcowania się, co zaburza estetykę wyglądu czworonoga. 

Kąpiel swojego psiaka organizuj raz na dwa tygodnie. Zabieg ten nie niszczy sierści, jedynie mogą to zrobić źle dobrane produkty. Dlatego stosuj szampon i odżywkę dla psów długowłosych. Przed czyszczeniem pozbądź się wszystkich kołtunów. Umyj psa dwukrotnie, a następnie odsącz wodę ręcznikiem, by przystąpić do suszenia. 

Oczywiście, nie zapomnij o pielęgnacji oczu, uszu, pazurków i łapek. W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz szeroką gamę produktów specjalnie stworzonych do domowego psiego spa. Czyść zęby czworonoga już w wieku szczenięcym, by przyzwyczaić go do tej czynności. Regularne dbanie o higienę jamy ustnej zapobiega w przyszłości chorobom zębów i dziąseł. 

Szczotkowanie hawańczyka 

Dla szczeniaka polecamy szczotkę z włosiem. Wygładzi i nada blasku sierści. Dla dorosłych psów zainwestuj w szczotkę drucianą z płasko zakończonymi igłami. Do usuwania kołtunów przyda Ci się metalowy grzebień. Przed czesaniem popryskaj szatę odżywką, która nawilży włos i ułatwi rozczesywanie. Następnie szczotkuj psa w kierunku wzrostu sierści. Szczególną uwagę zwróć na okolicę:

  • za uszami
  • pod brzuchem
  • przy pachwinach
  • przy łapach
  • w okolicy ogona

Tam szata najbardziej się plącze i filcuje. Zabieg powtarzaj minimum 2-3 razy w tygodniu.

Pielęgnacja psa rasy hawańczyk jest wymagająca i czasochłonna. Dlatego często właściciele skracają sierść swojego pupila u groomera. Krótsze futro ma mniejszą tendencję do plątania i filcowania, co powinno ułatwić dbanie o nie. 

Hawańczyk czarny

Na co chorują hawańczyki?

Hawańczyki są psami długowiecznymi i zdrowymi. Niestety, jak każdego psa, rasę mogą dotknąć niektóre schorzenia:

  • choroby oczu (PRA- postępujący zanik siatkówki oraz katarakta)
  • choroby serca
  • zwichnięcie rzepki
  • aseptyczna martwica główki kości udowej
  • choroba lokomocyjna

Tak, dokładnie, hawańczyki mogą mieć chorobę lokomocyjną! Podczas jazdy samochodem psy najczęściej wymotują. W takim przypadku zalecamy wizytę u lekarza weterynarii. Przypisze on odpowiednie leki, by pupil mógł spokojnie podróżować. Spróbuj też nie karmić swojego czworonoga godzinę przed wyjazdem w trasę. 

Ile żyje pies rasy hawańczyk?

Hawańczyki dożywają do 13-15 lat. Jeśli chcesz by Twój pupil dotrwał do tak pięknego wieku, zapewnij mu odpowiednią aktywność, jedzenie oraz opiekę medyczną.

Akcesoria dla hawańczyka

Aby skompletować wyprawkę dla hawańczyka, przygotuj:

  • legowisko i kocyk dla małego psa
  • dwie miski jedną na karmę dla psa, drugą na wodę
  • akcesoria spacerowe: obrożę lub szelki, smycz, worki na dochody i adresówkę
  • szczotkę z włosia, drucianą oraz metalowy grzebień
  • szampon i odżywkę dla psów długowłosych
  • preparaty do pielęgnacji uszu i oczu
  • szczoteczkę i pastę do zębów dla zwierząt
  • maść na łapki i nosek
  • obrożę, kroplę lub tabletki na kleszcze
  • zabawki do zabawy na zewnątrz: ringo, szarpak, piłka
  • zabawki do zabawy w domu: maty węchowe, zabawki pluszowe, gry edukacyjne 
  • na początek maty chłonne do nauki czystości

Szczeniak hawańczyk

Dla kogo pies rasy hawańczyk?

Ten pies jest praktycznie dla każdego! Hawańczyk nadaje się jako towarzysz dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz dla początkujących. Lubi ruch i psie sporty, dlatego sprawdzi się też jako kompan dla osób aktywnych. Uwielbia zabawę z dziećmi, jednak poinformuj maluchy, że pies to nie zabawka. Naucz swoje pociechy, jak powinno się podnosić psa oraz zwracaj uwagę, kiedy ciągną pupila za uszy czy za ogonek. Hawańczyki nie mają tendencji do dominacji, akceptują wszystkie psy oraz inne zwierzęta.

Swoje miejsce rasa odnajdzie wszędzie. Niezależnie czy mieszkasz w bloku, czy w domu z ogrodem. Hawańczyk będzie szczęśliwy zawsze blisko swojego ukochanego opiekuna.

Hodowla hawańczyków

Polecamy nabyć pieska ze schroniska lub z certyfikowanej hodowli. Profesjonalnych hodowców sprawdzisz na stronie ZKwP lub w ich najbliższym oddziale stacjonarnym.

Każdy pies rasowy posiada rodowód. Psy w hodowlach mają udokumentowaną przeszłość, przeglądy hodowlane oraz zagwarantowaną opiekę medyczną. Rodzice przyszłego psa przed przystąpieniem do rozrodu również muszą zostać przebadani. Zdrowie szczeniąt i suczki, która rodzi, jest najważniejsze dla odpowiedzialnego hodowcy. Dlatego nie polecamy pseudohodowli, które to zdrowie często zaniedbują. 

 

Najczęściej zadawane pytania o rasie psa hawańczyk

Czy hawańczyk lubi dzieci? 

Tak! Hawańczyki uwielbiają towarzystwo dzieci. 

Czym się różni hawańczyk od maltańczyka?

Maltańczyk i hawańczyk to pies rasy małej. Jednak hawańczyk jest nieco większy i masywniejszy od maltańczyka. Ma również trochę dłuższą sierść, która może być falowana i ma kilka umaszczeń, gdy maltańczyk jest tylko biały. Biszony hawańskie są także bardziej żywiołowe i szybciej się uczą od maltańczyków. 

Ile kosztuje pies rasy hawańczyk?

Cena hawańczyka może się wahać od 3000 do 7000 zł. Koszt za szczeniaka uzależniony jest od hodowli, umaszczenia czy nawet płci. 

Czy pies hawańczyk uczula?

Hawańczyk, jak każdy pies, ma w swojej ślinie alergeny, które mają potencjał uczulający. Jednakże w porównaniu do innych ras mają mniej alergenów, przez co są bardziej przyjazne dla alergików. 

Czy hawańczyk ma włosy?

Hawańczyk ma sierść, na którą składa się 12-18 cm włos okrywowy i skąpy wełnisty podszerstek.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 685 opinii
pixel