Darmowa dostawa od 199,00 zł

Cavalier king Charles spaniel — charakter, pielęgnacja, zdrowie

2024-01-19
Cavalier king Charles spaniel — charakter, pielęgnacja, zdrowie

Czy jesteś w trakcie poszukiwania psa? Potrzebujesz czworonoga, który jest idealny dla osób niedoświadczonych oraz dobrze dogaduje się z dziećmi i zwierzętami? Poznaj cavalier king Charles spaniela! Dawniej towarzysz arystokracji, dzisiaj lojalny przyjaciel dla całej rodziny. Przed podjęciem decyzji, dowiedz się jak najwięcej o rasie i poznaj jej potrzeby. Dlatego, jeśli pragniesz przygarnąć tego spanielka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Zawarliśmy w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat cavalierów, które musisz wiedzieć.

Historia rasy cavalier king Charles spaniel

Cavalier king Charles spaniele pochodzą się z Wielkiej Brytanii. Stanowiły towarzystwo dla angielskiej sfery wyższej. Podróżowały z damami parowozami, ogrzewając je swoimi drobniutkimi ciałkami. Cavaliery były ulubieńcami dynastii Stuartów. To właśnie królowi Karolowi II Stuartowi rasa zawdzięcza swoją nazwę-king Charles spaniel. Był on ich wielkim miłośnikiem. Podobno spędzał więcej czasu na zabawie ze swoimi spanielkami, aniżeli rozwodził się nad sprawami dotyczącymi Państwa. Wydał nawet specjalny dekret, który pozwalał tym psom wejść wszędzie bez żadnych ograniczeń, nawet do Parlamentu. W Anglii jest on ważny po dziś dzień. 

Nagle nastała moda na mopsy oraz pekińczyki, które wyparły cavaliery z objęć arystokracji. Do ich powrotu na salony przyczynił się Roswell Eldrige. To on wyselekcjonował psy najbardziej przypominające king Charles spaniele towarzyszące rodzinie Stuartów. Dzięki temu w XX wieku odbudował rasę, która przez FCI została uznana w 1945 roku. 

Cavalier king Charles spaniel w Polsce

To Elżbiecie Białej zawdzięczamy obecność tej rasy w Polsce. Sprowadziła cavaliery z Niemiec oraz Danii, rozpoczynając ich hodowlę w naszym kraju. Pierwsze szczenięta zostały obdarowane wdzięczną nazwą "z Piastowskiego Wrocławia".

Dumnie stojący Cavalier

Wygląd psa rasy cavalier

Cavaliery to małe psy o proporcjonalnej budowie ciała. Mierzą około 35 cm w kłębie, a ich waga waha się między 5-9 kg. 

Charakterystyczna dla rasy jest płaska czaszka w okolicy między uszkami a kufą. Ich urokliwy pyszczek zdobią duże, ciemne oczy. W połączeniu z długimi, zwisającymi uszami, tworzą rozkoszny wygląd psiaka. Cavalier king Charles posiada jedwabistą, długą, gładką lub falistą sierść. Według standardów niedopuszczalne są na niej loki. 

Umaszczenie cavaliera

U psów tej rasy występują 4 rodzaje ubarwienia:

  1. tricolor-połączenie białego i czarnego z podpalaniem
  2. ruby-barwa ruda
  3. blenheim-kasztanowy z rudym na białej sierści
  4. czarny z podpalaniem

Charakter cavaliera

Jest to bardzo przyjazny piesek, który uwielbia towarzystwo zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Słowa najlepiej opisujące jego charakter to: łagodny i wesoły. Jest pozbawiony lęku i agresji. Ma anielską cierpliwość do dzieci i dobrze się z nimi dogaduje. To ten typ psa, którego należy chronić przed maluchami niż maluchy przed czworonogiem. Fantastycznie sprawdzi się w dogoterapii, ponieważ jest bardzo emocjonalny i wrażliwy. Niestety cavalier przez zamiłowanie do spędzania czasu z człowiekiem, bardzo źle znosi samotność. 

W jego żyłach płynie krew psów myśliwskich, dlatego ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Może się on objawiać na spacerach poprzez intensywne węszenie, chęć gonienia czy rozkopywanie ziemi. 

Właściciele pieska tej rasy mówią, że czworonóg jedynie udaje głupiutkiego. W rzeczywistości jest to bardzo mądry pupil, który wytrawnie manipuluje człowiekiem i wyciąga od niego smaczki. 

cavalier king Charles spaniel wygłupy

Zdrowie cavaliera

Psy rasy Cavalier są chorowite. Mogą zostać dotknięte przez schorzenia i choroby jak:

  • niedomykalność zastawki dwudzielnej serca
  • urazy mechaniczne oczu
  • jaskra, zaćma
  • zespół suchego oka
  • zanik siatkówki
  • dwurzędowość rzęs
  • problemy z wentylacją uszu, ponieważ są one oklapnięte
  • w lecie grozi im przegrzanie przez krótką kufę
  • malformacja Chiariego-wystepuje, gdy tylny dół czaszki naciska na pień mózgu i móżdżek
  • syringomyelia-objawia się w następstwie malformacji; gdy za duży móżdżek i pień naciskają na rdzeń, powodują zaburzenia w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego

Wiele z tych chorób ujawnia się dopiero w dorosłości. Cavaliery, które pochodzą z certyfikowanych hodowli, mają zapewnione prawidłowe żywienie i są pod stałą kontrolą weterynarza, mogą dożyć nawet 15 lat. Dlatego tak ważne jest zweryfikowanie hodowcy przed zakupem psiaka. 

Karma dla cavaliera

Cavalier to łakomy pies, który za jedzonko zrobi dosłownie wszystko. U tego małego czworonoga nietrudno doprowadzić do nadwagi i otyłości. Dlatego wybierz karmę dla psa bez dodatku zbóż i cukrów. Zachęcamy Cię także do sprawdzenia karm z napisem small breed lub oznaczeniem S i mini. Mają one granulki dostosowane do małego pyszczka spaniela. Niektóre składniki mogą wywoływać alergie u rasy. W takim przypadku podawaj karmy hipoalergiczne np. z jednym źródłem białka. Przestrzegaj dawkowania znajdującego się na opakowaniu i nie przekraczaj zalecanych porcji. Jako dodatek w żywieniu polecamy olej z łososia, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. Zadbają one nie tylko o lśniącą sierść pupila, ale także o prawidłową pracę serca i mózgu. 

Pamiętaj, że w menu cavaliera musi być miejsce na smaczki! Przysmaki dla pieska nie powinny przekraczać 10% dziennej diety. Jeśli chcesz zadbać o zgrabną sylwetkę swojego czworonoga, koniecznie wliczaj ich kalorie do całodniowego planu żywienia. 

Słodki cavalier leżący na łożu

Pielęgnacja cavaliera

Sierść psa tej rasy może wydawać się trudna w pielęgnacji. Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że zachowasz regularność w jej wyczesywaniu. W ten sposób zapobiegniesz plątaniu i filcowaniu zachwycającej szaty pupila. Dla szczeniaka polecamy delikatną szczotkę z włosiem. Dla dorosłego czworonoga zainwestuj w drucianą szczotkę z gładkimi końcami, pudlówkę i metalowy grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. Kołtuny pokonasz filcakiem, który usprawni ich rozpracowanie. Najczęściej tworzą się one w okolicach uszu i łapek. Przed szczotkowaniem użyj odżywki dla psa, która ułatwi rozczesywanie i nawilży sierść Twojego pupila. Cavaliery nie potrzebują ani trymowania, ani strzyżenia. Nie linieją, lecz przez cały rok gubią pojedyncze włosy. Łatwo je usuniesz, gdyż są mięciutkie i nie wbijają się w tapicerkę mebli.  

Pieska z długą szatą kąp raz na dwa tygodnie. Zalecamy stosowanie szamponów do sierści długiej. Po kąpieli nie zapomnij o odżywce. 

Swoją uwagę zwróć również na pielęgnację uszu i oczu. W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz specjalne preparaty do ich czyszczenia. Dodatkowo kontroluj długość pazurków oraz nawilżaj łapki kremami. Od szczeniaka zadbaj o zęby psiaka, wprowadzając szczoteczkę i pastę dla zwierząt. Higiena jamy ustnej pozwoli uniknąć Ci w przyszłości problemów z nawarstwiającym się kamieniem nazębnym i chorobami dziąseł. 

Szkolenie i trening cavaliera

Cavalier to pies wrażliwy, który nie będzie tolerował krzyków. Do nauki czworonoga będziesz potrzebował smaczków i masę cierpliwości. Przyda się również pomoc w postaci klikera. Jest to plastikowe pudełko z blaszką w środku. Po naciśnięciu wydaje charakterystyczny klik. To urządzenie wspiera opiekunów psów w początkowych etapach szkolenia. 

Jeśli interesują Cię sporty, psy tej rasy sprawdzą się w agility. Są pełne wigoru i nigdy nie odmówią zabawy z ukochanym właścicielem. Z powodu tendencji do nadwagi, musisz zapewnić temu pupilowi odpowiednią dawkę spacerów, treningów i harców. 

Leżący słodko cavalier

Akcesoria dla psa rasy cavalier

Chcemy zaoszczędzić Ci stresu, więc przygotowaliśmy podstawową wyprawkę dla cavaliera. Lista obejmuje:

  • legowisko dla psa rasy małej
  • jedną miseczkę na karmę, drugą na wodę
  • kocyk, który przyda się do wyłożenia legowiska czy jako ochrona na kanapę
  • akcesoria spacerowe: obrożę lub szeleczki i smycz
  • dyspenser oraz worki na psie odchody
  • zabawki dla psa
  • karmę oraz przysmaki
  • szczoteczkę i psią pastę do zębów dla zwierząt
  • szczotkę i grzebień do sierści
  • szampon do szaty długiej
  • płyn do pielęgnacji oczu i uszu
  • chusteczki nawilżane Record; warto mieć je zawsze pod ręką, ratują w każdej sytuacji
  • obcążki do pazurków
  • krem lub maść do łap
  • obróżkę przeciw pchłom i kleszczom

Jeśli chodzi o dobór zabawek, to przede wszystkim zwracaj uwagę na ich wielkość. Musi być ona dostosowana do możliwości pyszczka psiaka. Postaw na piłki o średnicy nie większej niż 5-7 cm. Uważaj, by gryzaki oraz inne akcesoria również nie był zbyt duże. Do wspólnej zabawy super sprawdzą się sznury i szarpaki. A jeśli chcesz zaspokoić instynkt łowcy u tej rasy, wybierz zabawki węchowe i interaktywne. 

Dla szczeniaka przygotuj maty do nauki czystości. Póki mały pies nie uzyska wszystkich niezbędnych szczepień, nie może wychodzić na zewnątrz. Dlatego najpierw naucz go załatwiania się na taki podkład. Dzięki temu zachowasz czystość w domu. 

Dla kogo cavalier?

Jest to pies dla każdego! Idealnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, dzięki cierpliwości, którą jest obdarzony. Ze względu na swój milusiński charakter nadaje się dla osób początkujących. Będzie dobrym kompanem dla seniorów, o ile są w stanie zapewnić pupilowi średnią aktywność w postaci zabawy i spacerków. Nie martw się również o obecność innych zwierząt w domu, ponieważ rasa wszystkie zaakceptuje. 

Cavaliery będą się dobrze czuć w mieszkaniu i w domu z ogrodem. 

Szczeniak cavalier king Charles spanielka z mamą

Hodowla cavaliera

Polecamy wybrać psa z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Strzeż się pseudohodowli, którym zależy przeważnie na zysku. Sprzedają one kundelki w atrakcyjnych cenach, często zaniedbane, chore oraz nieszczepione. U certyfikowanego hodowcy sprawdzisz historię medyczną rodziców upragnionego psiaka. Przy tej rasie jest to szczególnie ważne, ze względu na małą czaszkę i obarczenie chorobami serca. Szczenięta z takiej hodowli są zaczipowane i odpowiednio zadbane oraz zsocjalizowane. Hodowca odpowie również na nurtujące Cię pytania i opowie o opiece nad czworonogiem. 

 

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje king Charles spaniel?

Cena za szczeniaka waha się od 3 do 5 tysięcy złotych. Jest ona zależna m.in. od renomy hodowli.

Czy cavaliery dużo szczekają?

Nie, szczekają bardzo rzadko, prawie wcale. Wiadomo, jest to uzależnione od indywidualnych cech psa oraz jego wychowania. 

Czy cavalier gubi sierść?

Rasa nie linieje, lecz gubi pojedyncze włosy. Łatwo je posprzątać, gdyż nie są ostre i nie wbijają się w meble oraz ubrania.  

Czy cavaliery są mądre?

Są to mądre pieski, które tylko czasami udają, że czegoś nie rozumieją. 

Jak długo żyją cavalier?

Potrafią dożyć do 14-15 lat, jeśli pozwoli im na to zdrowie. 

Czy King Charles Spaniel jest agresywny?

Psy tej rasy nie wykazują tendencji to agresji.

Ile śpi cavalier?

Dorosłe psy potrafią spać nawet do 16 godzin dziennie. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 685 opinii
pixel