Buldog angielski. Opis rasy

2024-04-29
Buldog angielski. Opis rasy

Poznaj “uroczo brzydkiego” buldoga angielskiego - rasę, która jest symbolem Wielkiej Brytanii. To pies hodowany do towarzystwa oraz odstraszania intruzów. Z wyglądu może przywodzić na myśl zawodowego boksera po walce. Jednak jest to pupil niezwykle wrażliwy i oddany swojej rodzinie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy to zwierzak właśnie dla Ciebie!

Historia rasy

Buldog angielski to rasa, pochodząca od starożytnych olbrzymich mastifów. Najbliżej spokrewniona jest z bardziej atletycznym buldogiem staroangielskim, który był wykorzystywany w Bull-baiting. To krwawy psi sport polegający na walce z bykami, zakazany dopiero w 1835 roku. Stąd też wywodzi się pierwszy człon w nazwie rasy - ang. bull, czyli byk.

Ważne daty:

  • W 1860 roku buldogi zadebiutowały na psich wystawach.
  • Pierwsze stowarzyszenie miłośników buldogów założono w 1873 roku. Choć działało tylko 3 lata, zapisało się w historii pierwszym szczegółowym opisem rasy.
  • W 1886 roku oficjalnie zatwierdzono buldoga angielskiego przez American Kennel Club.

Buldog angielski wygląd

Buldog angielski jest krótkonożnym psem, o sylwetce przysadzistej i potężnej. Jego grzbiet jest “karpiowaty”, co jest cechą bardzo charakterystyczną dla tej rasy. Oznacza to, że jego linia lekko opada tuż za łopatkami, wznosi się w lędźwiach i ponownie opada mocno na zadzie. Nisko osadzony, krótki ogonek jest prosty, lekko wygięty w dół. Pies nosi go zawsze nisko.

Całość postury utrzymywana jest na krótkich, umięśnionych, szeroko rozstawionych kończynach (tylne są nieznacznie dłuższe niż przednie). Zakończone są średniej wielkości łapami, o zwartych i grubiutkich palcach.

Buldog porusza się szybko i sprawnie, stawiając krótkie kroki.

Jego średniej długości, szeroka szyja podtrzymuje dużą głowę, która charakteryzuje się płaskim czołem. Skrócona i zadarta kufa zakończona jest czarnym nosem, nad którym znajduje się mięsista fałda. Jednak nie przysłania widoczności i nie przeszkadza psu w oddychaniu. Wargi są grube i wiszące na boki. Szczęka jest szeroka i mocna. Dolna jej część jest lekko wysunięta. Średniej wielkości oczy buldoga są okrągłe i ciemne, o ciepłym spojrzeniu. Na szczycie głowy znajdują się małe, trójkątne, zaokrąglone na końcach uszka, które załamują się w przód lub tył.

Buldog angielski waga i rozmiar

Dorosłe osobniki osiągają w kłębie około 40 cm. Samce ważą około 25 kg, a suki nieco mniej - około 23 kg.

buldog angielski leży

Buldog angielski sierść i umaszczenie

Buldog posiada sierść krótką i gładką, która przylega do skóry. Jest ona delikatna, choć z powodu swojej długości może sprawiać wrażenie szorstkiej.

Rasa ta występuje w umaszczeniu:

  • jednolitym lub z charakterystyczną maską na psyku, w barwie czerwonej, w różnych odcieniach. 
  • łaciatym: łaty danej barwy na białym tle.
  • czarnym: w wariancie jednolitym lub podpalanym.

Pielęgnacja buldoga angielskiego

Pielęgnacja tego psa nie jest skomplikowana, jednak wymaga systematyczności i konsekwencji.

Szczotkowanie

Buldog angielski nie linieje intensywnie. Wystarczy wyczesać go raz w tygodniu oraz przed każdą kąpielą. Zabieg ten pomoże usunąć martwe włosy, sebum i drobne zanieczyszczenia. 

Kąpiele

Pomiędzy fałdami skórnymi buldoga gromadzi się łój, pot oraz zanieczyszczenia. Są to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, co może łatwo doprowadzić do stanów zapalnych. Dlatego dbanie o stan skóry Twojego pupila będzie dla Ciebie najważniejszym zadaniem.

Regularne kąpiele są bardzo ważne. Stosuj je co najmniej raz na 2 tygodnie lub częściej, jeśli widzisz taką konieczność. Używaj tylko szamponów delikatnych, przeznaczonych do wrażliwej skóry buldoga oraz jego gładkiej sierści. Po kąpieli dokładnie osusz pupila, w szczególności zadbaj o przestrzeń pod fałdkami. Wilgoć nie może tam pozostać. 

Jednak same kąpiele nie wystarczą. Najlepiej codziennie przecieraj skórę buldoga angielskiego, aby oczyścić ją z drobnych zabrudzeń i nagromadzonego potu pomiędzy fałdkami. Możesz zrobić to zwilżonym ręcznikiem lub specjalnymi chusteczkami nawilżanymi, a następnie dokładnie wytrzyj fałdki do sucha. Koniecznie przecieraj mordkę psiaka po jedzeniu czy piciu.

Higiena

Zadbaj także o podstawową higienę swojego podopiecznego:

  • zęby: codziennie oczyszczaj je przy pomocy szczoteczki i pasty dla psów. Pomoże to usunąć osad i zminimalizuje ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego. 
  • oczy i uszy: regularnie sprawdzaj ich stan. W razie zabrudzeń, przecieraj je delikatnie wacikiem zwilżonym wodą lub płynami dla psów do tych obszarów. 
  • pazury: gdy zauważysz, że są za długie skróć je nożyczkami lub cążkami dla psów. 
  • łapy: delikatne opuszki łap są podatne na uszkodzenia, przede wszystkim zimą (niskie temperatury i sól na chodnikach) oraz upalnym latem (rozgrzany asfalt). Zabezpiecz je balsamami do łapek dla psów.

Buldog angielski charakter

Buldog angielski to pies o zdecydowanym charakterze, emanujący siłą i wigorem. Jest czujny i odważny. Choć jego wygląd może budzić respekt, z natury jest łagodnym psem, na którym zawsze można polegać. 

Do swojego opiekuna przywiązuje się mocno i jest niezwykle lojalny. Świetnie odnajdzie się jako towarzysz dla rodziny z dziećmi. Lubi się bawić z pociechami i przebywać w ich towarzystwie. Jest wobec nich łagodny, opiekuńczy i tolerancyjny. Pamiętaj jednak, że choć buldogi słyną ze stonowanego usposobienia, zawsze musisz nadzorować kontakt czworonoga z dziećmi. Nawet podczas zabawy może niechcący przewrócić malucha, powodując ból lub strach. Naucz swoje pociechy, że zwierzęta również mają swoje granice i potrzebują przestrzeni. Troskliwa opieka i odpowiednia edukacja to klucz do bezpiecznej i harmonijnej relacji dziecka z psem.

Buldog angielski szkolenie 

Pomimo przyjaznego charakteru, buldog angielski jest psem wymagającym pod względem wychowania. Potrzebuje doświadczonego opiekuna, który w wychowaniu będzie charakteryzował się konsekwencją i empatią. Na nic zda się stosowanie teorii dominacji (pies musi uznać człowieka za samca alfa stada, czyli rodziny) czy nawet przemoc. Z pewnością doprowadzi to do agresywnej odpowiedzi ze strony psa. Buldog angielski potrafi być niezwykle uparty i ma swój własny pomysł na siebie, a już na pewno skutecznie będzie się bronić.

Wychowanie oparte na pozytywnych wzmocnieniach i czułości, wprowadź już od wczesnego wieku szczenięcego. Dzięki temu zapanujesz nad tym siłaczem, nawet gdy będzie dorosłym psem i rozwiniesz z nim niezwykłą więź. Nieodłącznym elementem szkolenia musi być także socjalizacja. Poznawaj czworonoga z nowymi sytuacjami, ludźmi czy miejscami. Pozwoli to na budowanie w pupilu pewności siebie oraz jego kompetencji społecznych.

buldog angielski w szelkach na spacerze

Ile żyje buldog angielski?

Buldogi angielskie są jedną z najkrócej żyjących ras. Średnia długość ich życia wynosi 7 lat, choć niektóre badania wskazują wiek nawet 12 lat. Oczywiście ostateczna długość życia Twojego pupila zależy od wielu czynników takich jak:

  • zbilansowana dieta
  • odpowiednia higiena i pielęgnacja
  • zapewnienie opieki lekarskiej
  • ruch
  • dużo miłości!

Pamiętaj, że najważniejsze jest, by Twój pupil przeżył szczęśliwe życie pełne czułości i zabawy. Twój czas i uwaga są dla niego bezcenne.

Buldog angielski choroby

Psy te chorują dość często, bardziej niż inne rasy. Buldogi najczęściej dotyka:

  • dysplazja stawów biodrowych
  • zwichnięcie rzepki
  • choroby serca - najczęstsza przyczyna śmierci u psów tej rasy
  • problemy skórne: m.in. zapalenie fałdów skórnych, atopowe zapalenie skóry czy nużyca (zapalenie mieszków włosowych)

Pieski tej rasy najczęściej sprowadzane są na świat poprzez cesarskie cięcie, ponieważ zbyt duża głowa malca często utyka w kanale rodnym.

Z powodu brachycefalii, czyli spłaszczonego pyska, buldogi angielskie mają często problemy z oddychaniem, przez co szybko się męczą lub przegrzewają. Musisz więc bardzo uważać na samopoczucie Twojego psa w trakcie upałów lub dłuższych wędrówek.

Jaka karma dla buldoga angielskiego?

Jak każdy pies, buldog angielski jest bezwzględnym mięsożercą. Jego dieta powinna być bogata w białko i tłuszcze zwierzęce. Z niewielkim dodatkiem warzyw i owoców, które wzbogacą menu o witaminy, minerały a przede wszystkim w błonnik. Możesz zdecydować się na domowe posiłki np. przygotowane według metody BARF lub zakupić gotowe, pełnoporcjowe dania dla psów.

Szukając karmy dla swojego buldoga sprawdź dokładnie skład produktu i upewnij się, że to właśnie mięso znajduje się jako pierwsze na liście. Unikaj zbóż, cukru czy konserwantów. Zbędne kalorie łatwo przełożą się na nadprogramowe kilogramy, które będą niekorzystnie wpływały na zdrowie Twojego czworonoga.

Zadbaj o to by, menu Twojego pupila zawierało także takie składniki jak:

  • olej z łososia - jest bogaty w kwasy Omega-3 i -6, które zadbają o piękną sierść i zdrową skórę psiaka. W przypadku buldogów i ich tendencji do problemów ze skórą będzie to bardzo ważne!
  • glukozaminę i chondroitynę - to substancje, które pomogą wzmocnić chrząstki stawowe oraz przyspieszają ich regenerację. Buldogi mają skłonność do zwyrodnień stawów 

Buldog angielski szczeniak

Przeprowadzka do nowego miejsca to dla każdego szczeniaka, niezależnie od rasy, ogromne wydarzenie, które wiąże się ze stresem. Aby ułatwić zwierzakowi adaptację do nowego otoczenia i zapewnić poczucie bezpieczeństwa, warto odpowiednio się przygotować.

Oto lista niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka buldoga:

  • Legowisko: miękkie i wygodne legowisko dopasowane do wielkości zwierzaka zapewni mu komfortowe miejsce do odpoczynku i snu.
  • Miski: przygotuj dwie miski - jedną na wodę, a drugą na karmę. 
  • Podkłady higieniczne: będą one niezbędne w początkowym okresie, kiedy szczeniak uczy się czystości i nie jest jeszcze w pełni wytresowany i nie ma wszystkich niezbędnych szczepień.
  • Woreczki na odchody: to bezdyskusyjnie obowiązkowy element wyposażenia każdego psiego opiekuna, pozwalający na sprzątanie po zwierzaku podczas spacerów.
  • Akcesoria spacerowe: długa smycz oraz wygodna obroża lub szelki dopasowane do rozmiaru buldoga. Pamiętaj, aby dobrać dla pupila odpowiedni rozmiar, aby pies czuł się komfortowo podczas spacerów.
  • Zabawki: różnorodne zabawki - piłeczki, szarpaki, ringi - zapewnią psu rozrywkę i zaspokoją jego naturalną potrzebę gryzienia oraz żucia.
  • Adresówka: zawieszona przy obroży lub szelkach adresówka z imieniem zwierzaka i numerem telefonu do opiekuna jest niezwykle istotna w przypadku zaginięcia zwierzaka.

Przy odpowiednim przygotowaniu mieszkania i Twojej trosce, przeprowadzka do nowego domu stanie się dla małego buldoga mniej stresującym doświadczeniem.

buldog angielski szczeniak śpi

Buldog angielski cena

Pies tej rasy może kosztować od 5 do 7 tysięcy złotych. Możliwe, że znajdziesz dużo korzystniejsze ceny, jednak bądź czujny! Najczęściej są to ogłoszenia od osób prywatnych lub pseudohodowców, którzy nie są w żaden sposób nadzorowani. Tylko kupując psa od profesjonalnego hodowcy, masz pewność, że m.in. nabywasz zwierzę rasowe, z odpowiednimi badaniami.

Listę certyfikowanych miejsc znajdziesz na stronie lub w punktach stacjonarnych Związku Kynologicznego w Polsce.

Buldog angielski miniaturka

Zastanawiasz się, czy istnieje buldog angielski w wersji miniaturowej? Może spotkałeś się z tym określeniem w ogłoszeniach prywatnych osób? Cóż, najczęściej jest to zabieg marketingowy, który ma na celu sprzedaż psa o nietypowych wymiarach lub nieznanym pochodzeniu. Nie istnieje oddzielna rasa buldogów angielskich miniaturowych zatwierdzona przez towarzystwa kynologiczne. Wyjątkowo małe osobniki tej rasy nie powinny być rozmnażane.

Jeśli szukasz mniejszego pieska sprawdź nasze artykuły: MAŁE RASY PSÓW – TOP 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH RAS W POLSCE i BULDOG FRANCUSKI - WYGLĄD, CHARAKTER I HISTORIA RASY.

Najczęstsze pytania dotyczące rasy

Czy buldogi angielskie są groźne?

To psy z natury łagodne. Jednak jeśli są źle traktowane lub zaniedbano ich wychowanie, mogą wykazywać agresję.

Ile kosztuje pies buldog angielski?

5 do 7 tysięcy.

Czy buldog angielski jest inteligentny?

Tak, to bardzo pojętny zwierzak, który szybko się uczy.

Czy buldog angielski lubi spacery?

Tak, lubi ruch. Jednak z powodu krótkiej kufy szybko się męczy.

Czy buldog angielski pierdzi?

Tak, zdarza im się to częściej niż u ras, które nie mają spłaconych kuf, ponieważ łykają sporo powietrza w trakcie spożywania posiłków.

Czy buldogi śmierdzą?

Tak, jeśli zaniedba się ich higienę.

 

Bibliografia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Bulldog

https://pl.wikipedia.org/wiki/Buldog_angielski

https://en.wikipedia.org/wiki/Bull-baiting

https://web.archive.org/web/20160421033205/http://zkwp.pl/zg/wzorce/149.pdf

https://bulldogangels.com/2022/06/24/how-to-care-for-your-english-bulldogs-skin/

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-17
Szybka i profesjonalna obsługa, przedmiot zgodny z opisem. Polecam.
2024-10-23
Błyskawiczna , chory kot dziękuje,już wyzdrowiał dzięki Wam .
pixel