Małe rasy psów – TOP 10 najpopularniejszych ras w Polsce

2023-09-22
Małe rasy psów – TOP 10 najpopularniejszych ras w Polsce

Pierwsze rasy psów powstały około dwunastu tysięcy lat temu w Anglii. Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) na świecie istnieje 340 różnych ras psów. Z tego około 100 to rasy małe, które są jednymi z najchętniej wybieranych w Polsce. Dlaczego? W tym artykule omówimy najczęstsze powody podejmowania decyzji o zakupie małej rasy. Wymienimy również najpopularniejsze małe rasy psów w Polsce. Przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie szczeniaka wypisz sobie wszystkie za i przeciw. A my przedstawimy Ci najważniejsze informacje o wybranych małych rasach psów.

Zalety małych ras psów

Jak już wspomnieliśmy, małe rasy są najczęściej wybieranymi rasami w Polsce. Dlaczego jednak ludzie decydują się właśnie na takie rasy? Poniżej podajemy główne zalety. Zapoznaj się z nimi. Koniecznie!

  1. Małe rasy psów nie zajmują dużo miejsca w mieszkaniu. Zwróć uwagę, że im mniejszy pies, tym mniejszego legowiska czy misek potrzebuje. Podobnie jest z zabawkami. Dla małych ras tworzone są takie, aby były przystosowane do ich małych pyszczków.
  2. Wszystkie psy świetnie radzą sobie w mieście. Jednak o wiele łatwiej jest zabrać ze sobą psa małej rasy. Co prawda psiak może nie być zauważalny w tłumie przez przechodniów. Jednak w każdej chwili tę małą kruszynkę możesz wziąć na ręce. Dobrym rozwiązaniem będzie torba transportowa dla psa, która ułatwi zabranie psiaka praktycznie w każde miejsce. Będzie wygodna i zapewni psu bezpieczeństwo podczas zakupów czy podróży.
  3. W przypadku pielęgnacji małe rasy psów zmieszczą się do wanny czy prysznica, a nawet umywalki. Szybciej zostaną wykąpane, wysuszone i wyczesane. Bądź co bądź mamy o wiele mniej ciałka do pielęgnowania.
  4. Ostatnia zaleta z pewnością wyda Ci się zbyt oczywista, ale warto o tym wspomnieć. Duże rasy psów jedzą więcej, a małe jedzą mniej. Suchy pokarm dla małych ras psów to najczęściej niewielkie kuleczki. A mała puszka mokrej karmy w zupełności wystarczy na kilka dni. W związku z tym nie będzie konieczności, abyś robił zapasy. Pokarm psiaka nie będzie zajmował dużo miejsca w szafkach czy lodówce.

Podane wyżej powody są uznane za najczęstsze. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że niektórzy po prostu lubią małe rasy psów.

Na samym początku wspomnieliśmy, że według FCI na świecie mamy około 100 ras psów uznanych za małe. Teraz przedstawimy Ci najważniejsze informacje o wybranych przez nas 10 małych rasach. Wspomnimy nie tylko o ich wyglądzie, ale także o charakterze oraz o tym, czy sprawdzą się właśnie u Ciebie. To jak? Zaczynamy!

Cavalier King Charles Spaniel

portret rudego psa na ciemnym tle

To arystokracka rasa psów o niewielkich rozmiarach osiągająca około 35 cm wysokości i wadze od 4 do 9 kg. W Anglii te małe psy świadczyły o wysokim statusie majątkowym. Głównie były znane w kręgach arystokracji, dlatego często bywają określane jako „królewskie psy”. Aktualnie rasa ta należy do jednych z najchętniej wybieranych.

Psy tej rasy mają sierść, która jest prosta lub lekko falowana. Poza okrywą ma słabo rozwinięty podszerstek, czyli delikatne i miękkie włoski rosnące zaraz przy skórze. Odpowiadają one za ochronę przed uszkodzeniami skóry oraz wychłodzeniem lub przegrzaniem. Sierść spaniela wymaga regularnego szczotkowania, aby nie doprowadzić do powstania kołtunów. Wypada im praktycznie przez cały rok. Włoski nie wbijają się w kanapy, dywany, czy inne tkaniny ze względu na ich delikatność. Bardzo łatwo ją sprzątniesz.

Ze względu żywy charakter potrzebuje regularnej aktywności fizycznej i codziennych zabaw. Jest to pies inteligentny i zwykle łatwo uczy się nowych poleceń. To rasa psa o wyjątkowo przyjaznym i uroczym charakterze. Jest towarzyski, lojalny, pozbawiony lęku i agresji. Potrzebuje bliskości swoich właścicieli. Mocno przywiązuje się do członków całej rodziny. Bardzo dobrze odnajduje się w roli towarzyszy dla ludzi w różnym wieku. Rasa ta jest przyjazna wobec innych zwierząt i dobrze czuje się w ich obecności.

Wymaga dodatkowej pielęgnacji uszu. Ze względu na oklapłe uszy ma większą skłonność do powstawania zanieczyszczeń. U tej rasy często dochodzi do zwiększonej produkcji woskowiny, która powinna być regularnie usuwana. Często występują poważne choroby serca, które charakteryzują się niewydolnością mitralną zastawki serca. Poza tym występują problemy ortopedyczne jak dysplazja stawów i choroby rogówki. Nadmierna ilość kamienia nazębnego jest również częstym problemem. Rasa ta może mieć skłonność do alergii skórnych i łupieżu.

Cena szczeniaka waha się w granicach od 7 do 10 tysięcy złotych, jeżeli bierzesz pod uwagę bardzo dobrą hodowlę. Jeżeli taki budżet jest odpowiedni, to jest to pies idealny dla Ciebie. Zakładając oczywiście, że uwielbiasz jedwabistą sierść oraz duże i wyraziste oczy, które dodają uroku i potrafią zaczarować tylko jednym spojrzeniem.

York - Yorkshire Terrier

portret yorka na niebieskim tle

Rasa Yorkshire Terrier powstała w Anglii w hrabstwie Yorkshire w drugiej połowie XIX wieku. Zadaniem psów, z których powstała ta rasa było tępienie myszy i szczurów oraz stróżowanie. Pierwszym yorkiem był pies o imieniu Huddersfield Ben urodzony w 1865 roku. Zdobywał nagrody podczas wyścigu szczurów i był wychwalany podczas wystaw psów.

To jedna z najmniejszych ras psów na świecie. Długowłosy terier o wyjątkowo uroczym wyglądzie osiąga masę ciała od 2 do 3,5 kg. Ma około 20 cm w kłębie. Jego małe stojące uszy w kształcie litery V są pokryte niewielką ilością włosów. Oczy psa są średniej wielkości i delikatnie się błyszczą.

Sierść jest długa i jedwabista. Może mieć kolor stalowo-złoty, czarny podpalany lub niebieski podpalany. Pokryty jest wyłącznie włosami okrywowymi. Nie posiada podszerstka, dlatego podczas spacerów może mu być zimno. Warto więc zaopatrzyć się w ciepłe ubranka dla pieska.

Yorkshire terier jest uznawany za kanapowca. W rzeczywistości jest to bardzo żywiołowa rasa z dużym temperamentem. Ma bardzo silny i wesoły charakter. Uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy z opiekunem, żywiołowe spacery i bieganie. Bardzo lubi być w centrum uwagi. Przywiązuje się do swoich właścicieli i potrzebuje ich towarzystwa. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, jest odważny i zawsze gotowy stanąć w obronie swojej rodziny.

York jest dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Jest cierpliwy i opiekuńczy w stosunku do najmłodszych. Jest to również dobra rasa dla seniorów ze względu na swoją niewielką masę ciała i potrzebę bliskości. Nie wymaga zbyt dużo ruchu.

Typowe dla tej rasy są choroby związane z uzębieniem. Podatne są na choroby dziąseł i osadzający się kamień nazębny. Szczeniaki mogą mieć problemy z ząbkowaniem, co może sprawiać im dyskomfort i ból. Yorki są podatne na problemy z oczami, takie jak zwyrodnienie siatkówki, zaćmę i łzawienie. Może wystąpić u nich zastoinowa niewydolność serca oraz duszności, których głównym powodem może być ich wrażliwość na wysokie temperatury.

Rasa ta należy do popularnych w Polsce, dlatego ceny mogą wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najczęściej jednak szczeniaka rasy Yorkshire Terrier można otrzymać w cenie od 2 do 10 tysięcy złotych.

Maltańczyk

maltańczyk biały pies siedzi

Maltańczyki pochodzą z wyspy Malta. Początkowo były hodowane jako psy do towarzystwa dla rzymskich arystokratów. Osiągają zazwyczaj od 18 do 23 centymetrów wzrostu i ważą od 1,5 do 4 kilogramów. 

Sierść maltańczyka jest długa, jedwabista i wymaga regularnej pielęgnacji. Występuje wyłącznie w kolorze białym, chociaż mogą występować delikatne odcienie kremowe. Psiak tej rasy nie ma dodatkowej warstwy podszerstka. Włosy wymagają regularnego czesania, aby nie doprowadzić do powstawania kołtunów czy plątania sierści. Właściciele maltańczyków często decydują się na przycinanie sierści, aby zapewnić psu wygodę. Maltańczyk jest doskonałą rasą dla alergików, ze względu na to, że nie linieją.

To pies o wesołym i łagodnym charakterze. Bardzo lubi być w towarzystwie ludzi i innych zwierząt. Ma przyjazny charakter, pełen energii i radości. Jest bardzo inteligentny i łatwo się uczy, co czyni go dobrym uczniem podczas szkolenia. Przywiązuje się do swojego właściciela i lubi być blisko nich.

Rasa ta jest dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Pies jest cierpliwy i opiekuńczy w stosunku do najmłodszych. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i potrzebuje jego towarzystwa. Dobrze przystosowuje się do życia w mieszkaniu, bez względu na jego bardzo aktywny charakter. Maltańczyk to doskonały towarzysz dla osób w różnym wieku. Jest doskonałym kompanem dla seniorów. Niewielki rozmiar psa sprawia, że jest łatwiejszy do opieki i utrzymania. Jego spokojny temperament może wpływać pozytywnie na starsze osoby. Nie wymaga dużo miejsca ani intensywnego wysiłku fizycznego, co może być korzystne dla seniorów.

Ze względu na filigranową budowę maltańczyka, bywa podatny na złamania kości i kończyn. Niektóre z nich cierpią na problemy ze wzrokiem, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćmę. Maltańczyk może mieć problemy z sercem, np. zastój serca lub zastawka mitralna. Występują u niego choroby dziąseł, próchnica i utrata zębów, a także infekcje skórne i problemy z sierścią. Jego niewielki rozmiar może wpływać na problemy z oddychaniem, a w tym na zwężenie tchawicy. Mogą występować u niego problemy trawienne jak nietolerancja pokarmowa lub uczulenie na niektóre składniki pokarmowe.

Cena szczeniaka maltańczyka z hodowli waha się od 2 do 4 tysięcy złotych.

Szpic Miniaturowy - Pomeranian

portret szpica miniaturowego

Szpic miniaturowy podbił serca wielu wielbicieli zwierząt. Rasa ta zasłynęła dzięki popularności Instagramowego pieska Boo, czyli cudownego, uśmiechniętego pieska, przypominającego pluszowego misia.

Nazwa pochodzi od słowa „Pomerania”, czyli Pomorze. Rasa nie powstała na terenach naszego polskiego pomorza, a w Niemczech. Jest to mały pies przypominający puchatego liska o dużych, ciemnych, uroczych oczach. Dorosły pies osiąga do 20 cm wysokości, a jego waga to około 2-3,5 kg.

Sierść szpica może występować w różnych kolorach: czarny, kremowy, brązowy lub biały. Pomeraniany mają proste, aksamitne włosy okrywowe, które wyraźnie odstają od ich małego ciałka. Sierść jest bardzo obfita na szyi i tułowiu, a krótka na kończynach i udach. Ogon jest puchaty, zakręcony ku górze i zawinięty w stronę grzbietu. Poza włosami szpice mają również gęsty podszerstek. Są to włoski rosnące przy samej skórze, które z założenia powinny mieć strukturę bawełny. Dzięki niemu szpic jest odporny na niższe temperatury. Nie lubi za to dużego nasłonecznienia. Pomeranian przechodzi linienie co najmniej dwa razy w roku. Sierść wypada mu w dużych ilościach, dlatego należy uzbroić się w olbrzymią cierpliwości. Mimo tego wypadające włoski są delikatne i łatwe w sprzątaniu.

Rasa ta jest bardzo inteligentna i ciekawa świata. Warto więc wykorzystać chęć psa do nauki i uczyć go wychowania już od szczenięcych lat. Psiak jest nie tylko bystry, ale i uparty. Czasem może posunąć się do agresywnego zachowania, aby tylko osiągnąć swój cel. To rasa bardzo żywa i ruchliwa, jednak może mieć problemy ze stawami i rzepkami. Należy więc zapewnić mu odpowiedni ruch i uważać, aby psiak nie zeskakiwał z dużych wysokości.

Pies bardzo mocno przywiązuje się do wszystkich domowników. Jednak mimo to wybiera ulubioną osobę, z którą chętniej spędza swój czas. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu jest bardzo odważny i czujny, co niekiedy prowadzi do ich lekkomyślnego zachowania. Każdy podejrzany dźwięk sygnalizuje donośnym szczekaniem, co nie zawsze może być akceptowane przez sąsiadów. Jest bardzo przyjacielski względem domowników i innych zwierząt, a przy tym bardzo nieufny wobec obcych. W każdej chwili szpic może stanąć w obronie swojego wybrańca. Nawet jeśli nie grozi mu niebezpieczeństwo.

Może być podatny na choroby serca, takie jak zwężenie zastawki mitralnej, które jest stosunkowo powszechne u starszych psów. Ich oczy często łzawią, co można zauważyć przez zabrudzone okolice oczu szpica. Zdarzają się problemy ze stawami, takie jak dysplazja stawu biodrowego. Czasem pojawiają się alergie, świąd czy łysienie naciekowe. Szpic może zmagać się ze zwężeniem tchawicy. Niektóre z nich cierpią na przewlekłe schorzenia nerek, cukrzycę lub problemy z zębami.

Przeciętnie w Polsce cena może wynosić od 2 do 10 tysięcy złotych.

Shih tzu

shih tzu leży na stole

Rasa shih tzu pochodzi z Tybetu. Pierwotnie hodowane były jako psy do towarzystwa dla cesarzy chińskich. Jest to mały piesek z delikatnym, małym pyszczkiem. Jego szeroko rozstawione oczy są długie i nie powinny być wyłupiaste. Psiak ma około 27-28 cm wzrostu i waży od 4 do 8 kg.

Umaszczenie może być jednolite lub wielobarwne. Istnieją psy o kolorach, takich jak czarny, brązowy, biały, kremowy, a także łaciaty i trzykolorowy. Sierść jest delikatnie falista lub prosta. Rośnie bardzo wolno, ale na ogół jest długa, gęsta i jedwabista. Shih tzu to pies, który ma gęsty i obfity podszerstek. Długie włosie psa wymaga regularnej pielęgnacji. Specjalny szampon dla shih tzu sprawdzi się podczas każdej kąpieli. Szczotka przeznaczona do delikatnej sierści uniknie tworzenia się kołtunów. Pies tej rasy linieje tylko raz w życiu – w momencie, gdy pozbywa się szczenięcej sierści.

Charakter chińskiego psiaka jest bardzo przyjazny i łagodny. To psy, które kochają być w towarzystwie ludzi i uwielbiają być głaskane. Są spokojne, pełne ciepła i bardzo oddane swoim właścicielom. Shih tzu są inteligentne, co ułatwia ich tresurę, ale czasem mogą być trochę uparte. Mimo wszystko to bardzo wesołe i radosne pieski. Bardzo lubią być w centrum uwagi i kochają zabawę.

Shih tzu to idealna rasa dla ludzi, którzy szukają małego, ale uroczego i towarzyskiego psa. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, jednak musi być z nimi wcześniej oswojony, aby nie był lękliwy lub agresywny wobec nich. Shih tzu jest cierpliwy i opiekuńczy w stosunku do najmłodszych. Te małe pieski bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i potrzebują ich towarzystwa. Jest to dobry wybór dla seniorów. Nie wymaga zbyt dużo ruchu podczas codziennych spacerów. Jest bardzo grzeczny, jeśli musi zostać sam w domu.

Jest podatny na różne choroby. Ze względu na spłaszczony pyszczek czasem występują u niego problemy z oddychaniem. Rasa ta jest skłonna do chorób, takich jak zastoinowa niewydolność serca, czy problemy z układem pokarmowym. Najczęściej występuje u niego nietolerancja pokarmowa, alergie i zaparcia. Zdarzają się problemy z oczami, w tym suche oczy i inne choroby dziedziczone genetycznie.

Cena szczeniaka shih tzu z hodowli waha się od 2 do 4 tysięcy złotych. 

Chihuahua

pies siedzi na kanapie portret

Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie, które pochodzą z północnej części Meksyku ze stanu Chihuahua. Mają niewielkie ciała, duże uszy i charakterystyczne, wyraziste oczy. Mają około 20-25 cm wysokości i ważą od 1,5 do 3 kg.

Początkowo sierść występowała tylko w odmianie krótkiej. Po krzyżówkach genetycznych powstała również odmiana długowłosa. Występuje w ubarwieniach: czarnym, brązowym, białym, kremowym czy srebrnym. Może występować również odmiana pręgowana, plamista czy ruda. Chihuahua linieje zazwyczaj na wiosnę. Niewielkie ilości sierści mogą jednak gubić przez cały rok.

Krótka sierść jest gładka, miękka, lśniąca i przylega bardzo blisko ciała. Psy krótkowłose posiadają delikatny podszerstek. W przypadku długowłosych odmian sierść może wymagać częstszej pielęgnacji i regularnego czesania, aby uniknąć powstawania kołtunów. Jest delikatna i jedwabista, a włosy są proste lub lekko faliste. Mają niezbyt gęsty podszerstek.

To pies pewny siebie, odważny i przywiązany do swoich właścicieli. Często myśli, że jest większy, niż w rzeczywistości! Może stawić czoła o wiele większym od siebie psom. To pies inteligentny, ale może być uparty, więc czasami potrzebuje konsekwentnego szkolenia. Rasa o wesołym i łagodnym charakterze jest bardzo towarzyska. Lubi być blisko ludzi i innych zwierząt. Przywiązuje się do swojego opiekuna i może być bardzo lojalny i troskliwy wobec niego. Często jest wrażliwy emocjonalnie oraz potrzebuje dużo uwagi i czułości od swojego opiekuna. Pomimo swojego małego rozmiaru, ma dużo energii i uwielbia się bawić. Chihuahua jest niezależnym psem. Może być nieufny wobec obcych i czasem zachowuje do nich dystans.

Chihuahua jest dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Jest przyjazny i bardzo dobrze dogaduje się głównie ze starszymi dziećmi. Chihuahua to również dobry wybór dla seniorów. Mimo tego, że jest to aktywny pies, to nie potrzebuje dużo miejsca do biegania.

Chihuahua ma tendencję do niskiego poziomu cukru we krwi – zwłaszcza podczas życia szczenięcego. Występują przy tym objawy, takie jak drżenie, osłabienie i utrata przytomności. Często pojawiają się u nich choroby dziąseł i problemy z kamieniem nazębnym. Niektóre cierpią na schorzenia oczu, takie jak zaćma czy odwarstwienie siatkówki. Mały nos i krtań może powodować trudności z oddychaniem. Psy tej rasy podatne są na choroby, a w tym zastoinową niewydolność serca i dysplazję stawu biodrowego. Niektóre Chihuahua cierpią na alergie skórne i problemy dermatologiczne.

Cena szczeniaka wynosi od 6 do nawet 12 tysięcy złotych.

Pudel Miniaturowy

pies siedzi na chodniku i jest rudy

Pudel miniaturowy to rasa psa, która charakteryzuje się elegancją, inteligencją i żywiołowym temperamentem. Prawdopodobnie jego przodkiem były kudłate psy pasterskie. W przeszłości pudle były głównie psami myśliwskimi. Pudel jest niewielki – osiąga zwykle od 28 do 35 cm i waży od 4 do 8 kg.

Ma sierść jedwabistą, delikatną i niesamowicie przyjemną w dotyku. Może mieć różne odcienie koloru, takie jak biały, czarny, brązowy, szary lub kremowy. Włosy tworzą loczki przypominające sznurki. Sierść pudli nie linieje, dlatego jest to rasa dobra dla alergików. Jest uważana za hipoalergiczną, w przeciwieństwie do sierści innych ras psów. Wymaga regularnej pielęgnacji, w tym czesania i strzyżenia.

Charakter pudla miniaturowego jest niezwykle przyjazny. Nie tylko bardzo uwielbia obecność ludzi, ale również innych czworonogów. To pies, który jest bardzo towarzyski i kocha być w centrum uwagi. Czasem nawet bywa zazdrosny o właściciela. Psy tej rasy są też wrażliwe na emocje swoich właścicieli i potrafią być bardzo wierne. Ze względu na powiązanie z myśliwskimi psimi przodkami, pudle są bardzo czujne. Podejrzany hałas czy widok obcych, nieproszonych gości może powodować głośne szczekanie. Nie są to jednak psy agresywne. Pudle nie lubią samotności i mogą wykazywać lęk separacyjny. Podczas nieobecności swojego właściciela mogą szczekać i wyć oraz niszczyć zabawki.

Pudel lubi bawić się z dziećmi i innymi zwierzętami. W związku z tym są doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Ze względu na swoją żywiołowość, pudel może nie być dobrym towarzyszem dla osób starszych i mało aktywnych.

Jak w przypadku innych ras psów, u pudla mogą występować różne choroby. Najczęściej jest narażony na choroby oczu, w tym zaćmę i jaskrę. Niektóre psy mogą mieć skłonności do chorób zastawki serca, zaburzeń krzepnięcia krwi czy dysplazji stawów biodrowych. Mogą występować też alergie skórne, które objawiają się świądem, zaczerwienieniem skóry. Ze względy na to, że pudle należą do „kłapouchych” psów, mogą również występować problemy z uszami.

Co do ceny szczeniaka, to różni się w zależności od regionu, hodowcy i linii krwi. Psy kosztują od 3 do 9 tysięcy złotych.

Jack Russell Terrier

pies bawi się piłką na łące

Rasa powstała w Anglii. Pierwotnie miała być to rasa psa myśliwskiego, która miała płoszyć lisy i borsuki. Ten mały, żywiołowy terrier osiąga zazwyczaj od 25 do 30 centymetrów wysokości. Dorosły pies waży około 5-6 kg.

Ta mała rasa psa charakteryzuje się krępą budową ciała, mocno umięśnionymi tylnymi nogami i wysoko osadzonym ogonem. Ma krótką sierść o umaszczeniu białym z czarnymi lub rudymi plamkami. Sierść jest szorstka, gęsta i krótka. Pies tej rasy nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co jakiś czas konieczne jest wyczesywanie psa – zwłaszcza wiosną i jesienią, w okresie intensywnego linienia. Jeżeli regularnie będziesz wyczesywać psa, to nie musisz się martwić o częste sprzątanie mieszkania z sierści.

Rasa ta znana jest ze swojej żywiołowej osobowości i wytrzymałości. Pies jest pełen energii, uwielbia biegać i bawić się ze swoim opiekunem. Ma silny instynkt łowiecki, dlatego podczas zabawy warto to wykorzystywać. Jest skłonny do nagłej ekscytacji, bywa szczekliwy i nieustępliwy. Jeżeli nie otrzyma odpowiedniej dawki ruchu, niszczy różne rzeczy w mieszkaniu. Czasem nawet próbuje podważyć hierarchię w domu, dlatego bardzo ważne jest odpowiedzialne wyszkolenie psiaka.

Jack Russell Terrier jest bardzo inteligentny. Nie jest agresywny i uwielbia zabawę z dziećmi, dlatego jest dobrym towarzyszem dla rodzin. Rasa ta jest bardzo żywiołowa, dlatego może nie być dobrym wyborem dla osób starszych, którzy preferują spokojny tryb życia. Jeśli jednak uwielbiasz codzienną aktywność, spacery i zabawę, Jack Russell Terrier dla Ciebie dobrym towarzyszem.

Pies tej rasy jest na ogół odporny i bardzo rzadko choruje. Zdarza się jednak ataksja mózgowa, która objawia się zaburzeniami równowagi i koordynacji. Terrier jest też często podatny na alergie skórne i choroby przyzębia. Mogą występować dysplazje stawów biodrowych. Niektóre Jack Russell Terriery są podatne na problemy z kręgosłupem, takie jak wypadający dysk. Zdarzają się również problemy z układem oddechowym, wywołując kaszel i duszności.

Koszt szczeniaka Jack Russell Terriera, jak w przypadku pozostałych ras psów może być zależny od renomy hodowcy i osiągnięć przodków psa. Zazwyczaj cena wynosi od 2,5 do 5 tysięcy złotych.

Mops

mops stoi na trawniku

To urocza rasa psa o krępej i muskularnej budowie ciała, które urzekły królową Wiktorię Hanowerską. Jego urok osobisty podbił serca niejednego wielbiciela psów. Mops jest niewielki, ma około 25-35 cm wysokości. Waży od 6 do 8 kg.

Ma krótką, gęstą i gładką sierść, która jest zazwyczaj czarnym, srebrnym, kremowym lub brązowym ubarwieniu. Jego charakterystyczny ogonek jest często zakręcony. Posiada bardzo delikatny podszerstek, dlatego na chłodniejsze dni należy zaopatrzyć się w ciepłe ubranka. Okres linienia przypada na wiosnę, jednak mops gubi sierść praktycznie przez cały rok. Jego sztywne i krótkie włoski wbijające się w tkaniny, mogą być uciążliwe podczas sprzątania. Sierść wymaga regularnego szczotkowania – zwłaszcza w okresie linienia. Potrzebuje co jakiś czas kąpieli i najlepiej codziennego czyszczenia miejsc w okolicach nosa i oczu.

Pies tej rasy ma silny temperament. Jest inteligentny i łatwo się uczy, choć czasem może być nieco uparty. Bardzo lubi być w centrum uwagi, w towarzystwie ludzi i innych zwierząt. Najczęściej wybiera sobie jednego faworyta spośród domowników. Najchętniej nie opuszczałby go na krok. To pies pełny miłości o wesołym i łagodnym charakterze. Wykazuje stoicką cierpliwość, dlatego jest to dobry wybór dla rodzin z dziećmi. To również dobry wybór dla seniorów. Jest niewielkich rozmiarów i nie wymaga zbyt dużo ruchu. Uwielbia krótkie spacery. Sporą część dnia lubi przespać i czasem niechętnie wychodzi z domu. Oczywiście zdarzają się dni, kiedy musi się wyszaleć. Wówczas zabawa w każdej formie jest obowiązkowa. Jeśli jest znudzony, może obudzić się w nich „pies rozrabiak”, który będzie chciał wyładować całą swoją energię na każdej rzeczy, którą napotka.

Mops ze względu na swoje krótki pyszczek i nozdrza jest podatny na różne problemy z oddychaniem, takie jak zwężenie dróg oddechowych. Zdarzają się także różne problemy skórne, takie jak alergie, łuszczyca i infekcje skóry, które mogą prowadzić do stanów zapalnych. Ze względu na wypukłe i wytrzeszczone oczy, mogą u niego występować choroby, takie jak zespół suchego oka. Psiak ma małe oklapnięte uszy, co może powodować infekcje uszu. Zdarzają się problemy z uzębieniem, dlatego bardzo ważne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej. Jest skłonny do nadwagi, co prowadzi do innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy problemy z układem kostnym.

Cena szczeniaka mopsa z waha się od 5 do 7 tysięcy złotych.

Jamnik

portret jamnika z dużymi oczami

Jamnik to mały i sympatyczny piesek, który jest idealnym towarzyszem dla każdego. Ma charakterystycznie wydłużoną sylwetkę o krótkich łapkach. Ma duże, zwisające uszy i słodki wyraz pyszczka. Psy tej rasy są myśliwymi, których ciało umożliwiało wślizgiwanie się w norki lisów czy królików. Są niewielkie, mają około 20-30 cm wysokości i ważą od 5 do 10 kg.

Sierść jamnika może być krótkowłosa, długowłosa lub szorstkowłosa. Występuje w różnym umaszczeniu, takim jak czarny, brązowy, biały czy kremowy. Krótkowłosa sierść jest bardzo gęsta. Długowłose psiaki mają błyszczącą i długą sierść. W obu przypadkach obecny jest podszerstek. Jednak szorstkowłosy jamnik, jak sama nazwa mówi, ma szorstką sierść, która miesza się z podszerstkiem. Intensywne linienie przypada wiosną i jesienią. Niewielkie ilości włosków mogą jednak wypadać przez cały rok.

Jamnik to rasa odważna, energiczna i pewna siebie. Ma bardzo dużo energii. Jest towarzyska, ale może być też nieco uparte. Psy tej rasy są lojalne wobec swoich właścicieli i potrzebują, aby codziennie okazywał im swoją miłość. Mają wesoły i radosny charakter. Lubi być w centrum uwagi. Jest bardzo inteligentny i łatwo się uczy.

Jest to rasa dobra rasa dla rodzin z dziećmi. Psiak może nawiązać przyjaźń z dzieckiem, o ile jego indywidualny charakter mu na to pozwoli. Najważniejsza jest nauka i przyzwyczajenie psa do dziecka, ale także delikatne podejście malucha do czworonoga. Jest to również dobry wybór dla seniorów, o ile uwielbiają długie spacery. Z uwagi na żywiołowy temperament psiaka, trzeba brać pod uwagę, że niekoniecznie może być dobrym rozwiązaniem dla jednej i drugiej grupy. Wszystko w zależności od tego na ile jesteś gotów podjąć się opieki nad energią kumulującą w tym malutkim, długim ciałku. Jeśli jesteś tego pewien, to psiak sprawdzi się zarówno w dużym domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu.

Jamnik jest podatny na problemy z kręgosłupem, w tym dyskopatię. Może to prowadzić do bólu kręgosłupa oraz problemów z poruszaniem się. Często występują u niego choroby oczu, takie jak zaćma czy postępująca atrofia siatkówki. Rasa ta jest bardziej narażona na przewlekłe zapalenie trzustki, które objawia się biegunką, wymiotami lub utratą masy ciała. Często cierpi na problemy z zębami, takie jak kamień nazębny czy choroby przyzębia. Może mieć skłonność do nadwagi, co prowadzi do innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy choroby serca.

Cena szczeniaka jamnika z hodowli waha się od 2 do 4 tysięcy złotych.

Małe rasy psów

Jak widzisz, wybór rasy psa nie należy do najłatwiejszych. W każdym przypadku warto, aby psiak był dobrany do Twojego aktualnego stylu życia, abyś w miarę możliwości jak najlepiej zaspokoił wszystkie jego potrzeby. Każdy psiak jest inny, a jego charakter może się w zupełności różnić od tego, co zostało do niego przypisane książkowo. Słuchaj psa i staraj się rozumieć wszystkie jego zachowania. Odpowiedzialność i cierpliwość w nauce psa jest kluczem do wspólnego, cudownego życia.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-11
Polecam, jak zwykle bez zastrzeżeń. Dziękuję
2024-11-05
Produkty zgodne z opisem. Realizacja zamówienia bardzo szybka.
pixel