Darmowa dostawa od 199,00 zł

Maltańczyk - wygląd, charakter, historia rasy

2023-05-24
Maltańczyk - wygląd, charakter, historia rasy

Rasa psów maltańczyk jest jedną z najbardziej uroczych i popularnych ras na świecie. Cechuje się delikatnym, przyjacielskim usposobieniem, eleganckim wyglądem i pięknym, białym włosem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu uroczemu psiakowi, jego cechom, charakterowi, potrzebom pielęgnacyjnym oraz dostępnym hodowlom. Oprócz tego poruszymy kwestie związane z żywieniem, opieką zdrowotną i wyposażeniem. Są to istotne informacje dla właścicieli maltańczyków, dlatego musisz to wiedzieć.

Maltańczyk - wygląd

Psy rasy maltańczyk należą do najbardziej lubianych i przyjacielskich psów. Maltańczyki są małymi psami, których tułów jest o jedną trzecią dłuższy, niż ich wysokość w kłębie. Przez to wydają się szczupłe i wydłużone. Waga maltańczyków w zależności od pochodzenia waha się w granicach 2,5kg do 4,5kg, przy czym suki mogą być lżejsze i drobniejsze. Standard FCI nie podaje dokładnego zakresu wzrostu dla maltańczyka, ale ogólnie rasa ta osiąga wysokość w kłębie od 21 do 25 cm.

Maltańczyki posiadają płaską czaszkę, oczy duże, okrągłe i bardzo ciemne. Ich uszy są trójkątne, wysoko osadzone o długim włosie, wiszące i przylegające do boków czaszki. Psy rasy maltańczyk mają krótkie i proste kończyny – również z długim włosem.

Tułów maltańczyka jest prosty, dobrze umięśniony i umiarkowanie długi. Grzbiet jest prosty i mocny. Klatka piersiowa jest umiarkowanie szeroka, a żebra są dobrze wysklepione. Linia dolna jest lekko podciągnięta.

Ruch maltańczyka powinien być swobodny, płynny i elegancki. Łapy poruszają się prosto i swobodnie.

Czy maltańczyk może być czarny albo brązowy?

Nie, maltańczyk nie może mieć czarnych, szarych ani brązowych włosów, ani plam. Sierść ich jest śnieżnobiała (choć dopuszczalne są też odcienie kości słoniowej), niezwykle gładka, zawsze prosta. Włos na ogonie jest bardzo długi, prosty i dotyka uda. 

Jaki ogon powinien mieć maltańczyk?

Ogon maltańczyka powinien być długi i cienki. Charakterystyczne dla rasy jest noszenie ogona na grzbiecie. Ogon może być delikatnie skręcony na końcu. Ogon jest na całej długości owłosiony.

Czy maltańczyk linieje?

Psy te właściwie nie linieją. Mają długi włos, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

pies rasy maltańczyk na spacerze na plaży

Maltańczyk - charakter

Maltańczyki są przyjaznymi i towarzyskimi psami. Lubią być w centrum uwagi i są oddane swoim właścicielom. To rasa bardzo inteligentna i łatwo szkoląca się. Maltańczyki są również czujne i często działają jako doskonali stróże domu. Wyczują każdy ruch wokół domu, a także usłyszą właściciela, który parkuje samochód na podjeździe. Będą piszczeć i szczekać z radości oraz z całą pewnością powitają swojego właściciela na progu.

Czy maltańczyk to mądry pies?

Właściciele maltańczyków twierdzą, że właśnie ta rasa jest wyjątkowo mądra, błyskotliwa i inteligentna. Zdaniem badawczy ras maltańczyk jest wśród 100 najmądrzejszych ras na świecie. Maltańczyk ma niesamowicie wrażliwy charakter. Potrafi wyczuwać emocje i dopasowuje swoje zachowanie do sytuacji. Wie, kiedy może poprosić o zabawę, a kiedy jest czas odpoczywania.

Podejmuje także próby manipulacji, kiedy coś mu się nie podoba albo chce dostać przysmak. Umie poprosić, wykonuje każdą sztuczkę, której go jako opiekun nauczysz.

Maltańczyk ma świetną pamięć. Ma to niestety dobre i złe strony. Maltańczyk raz nauczony jakiejś komendy będzie ją pamiętać bardzo długo. Niestety, jeśli przydarzy mu się przykra przygoda albo nie polubi jakiegoś miejsca, będzie to pamiętać przez długi czas. Maltańczyki są zatem psami o niezwykłej wrażliwości i inteligencji.

Czy maltańczyk jest psem dla dzieci?

W stosunku do dzieci maltańczyki są łagodne i cierpliwe. Ze względu na swoje małe rozmiary i delikatne kości, wymagają jednak ostrożności przy zabawach z dziećmi.

Maltańczyk nadaje się dla większości osób. Jednak nie poleca się ich na towarzyszy dzieci, ze względu na wyjątkowo delikatne ciało tych zwierzaczków. Dziecko może obchodzić się z nimi nieumiejętnie, a tak małe czworonogi są bardzo narażone na urazy.

Czy maltańczyk nadaje się dla starszej osoby?

Maltańczyk doskonale odnajdzie się w domu starszej osoby, nawet w jednopokojowym mieszkaniu. Maltańczyki to pieski wesołe, żywiołowe, które lubią ruch, zabawę, szarpanie sznura, długie spacery, pieszczoty i wszystkie aktywności, przy których mogą towarzyszyć swojemu opiekunowi.

Będzie też doskonałym towarzyszem kogoś, kto będzie zabierać go ze sobą do pracy. Potrzebują dużo ruchu i ćwiczeń, ale mogą się także szybko męczyć, jeśli na co dzień spędzają mało czasu na spacerach. Dlatego najlepiej na dłuższą wyprawę warto wziąć ze sobą torbę albo plecaczek dla psa.

Maltańczyk w torebce

Czy maltańczyk może mieszkać w ogrodzie?

Maltańczyk na pewno uwielbia zabawy w ogrodzie ze swoimi właścicielami, ale nie powinien sam zostawać w ogrodzie. To piesek bardzo towarzyski. Dlatego nie powinien mieszkać z dala od swojej rodziny. Pozostawiony na długo w samotności będzie bardzo cierpieć.

Czy maltańczyki są głośne? Czy często szczeka?

Maltańczyki sporo śpią w ciągu dnia albo zwyczajnie robią chillout. Często śpią do góry brzuchem, potrafią chrapać i wyciągać się na całą swoją długość. Nie są zbyt głośna ani hałaśliwe.

Szczekanie jest głównym sposobem komunikacji u maltańczyków. Wykorzystują je więc, aby wyrazić swoje najróżniejsze emocje. W stosunku do obcych osób bywają początkowo nieufne, jednak nie wykazują przy tym agresji. Zawsze starają się zaprzyjaźnić i zaprosić każdego do zabawy.

Maltańczyk zawsze stara się być jak najbliżej człowieka. Często zasypia przy nogach albo przy kapciach swojego opiekuna. Maltańczyk doskonale wyczuwa nastrój domowników. Jest wspaniałym pocieszycielem, który zawsze wysłucha każdej historii z uwagą.

Maltańczyk - historia rasy

Udokumentowana historia tej rasy sięga prawie trzech tysięcy lat. Maltańczyki były obecne już w Starożytnym Egipcie, gdyż w grobie faraona Ramzesa II odnaleziono niewielkie rzeźby tych psów. Według greckiego geografa Strabona, w starożytności zamieszkiwały Maltę, która kiedyś nazywała się Melita; jednakże bardziej prawdopodobne wersje umiejscawiają je na jednej z wysp Morza Śródziemnego, Meledzie lub na jednej z dalmatyńskich wysp, Mljecie. Badacze uważają, że bezpośrednimi przodkami maltańczyka były pieski hodowane do polowań na niewielkie gryzonie, szkolone, aby skutecznie polować na myszy oraz szczury. Posiadaczem suki tej rasy był między innymi żyjący w I w. n.e. rzymski gubernator Malty.

Z 1607 roku pochodzi zaś informacja o maltańczyku sprzedanym za równowartość 2000 dolarów. W 1520 roku rasa ta zawitała na dwór angielski i od razu zyskała tłumy wielbicieli. Maltańczyk był pupilem królowej Marii Stuart, święcił też tryumfy za czasów Henryka VIII, a szczyt jego popularności przypadał na czasy panowania Elżbiety I. Pierwsza wzmianka o rasie, na terenach polskich pochodzi już z roku 1320, takiego pieska miał prawdopodobnie jeden z Wielkich Mistrzów Krzyżackich. W 1791 maltańczyka o imieniu Kasperek przywieziono z Wiednia dla starościny małogoskiej Anny Szaniawskiej. Angielskie maltańczyki sprowadzono do USA, Kanady, Niemiec i Francji. W Europie ich hodowla na dużą skalę rozwinęła się w XIX stuleciu; a w XX wieku ukształtowały się jej dwa kierunki niemieckie i angielskie, które różniły się nieco wzorcami. Pierwszy raz na wystawie w Polsce, maltańczyk o imieniu Sułtan został zaprezentowany w 1900 roku.

Maltańczyk na kanapie

Maltańczyk - zdrowie

Maltańczyki są rasą dość zdrową, żyją średnio pomiędzy 12 a 15 lat, i ze względu na swoją długą historię, mają niewielki stopień chorób genetycznych. Jednakże, i u tej rasy również można zaobserwować różne charakterystyczne schorzenia. Ich gruczoły odbytowe często się zapychają. Z powodu niedrożności kanalików nosowo-łzowych nierzadko dochodzi u nich również do zapalenia spojówek, czy zapalenia skóry w okolicy wewnętrznego kącika oczu. Podrażnienie oczu mogą powodować także zbyt długie włosy. Psy tej rasy miewają również problemy ortopedyczne, związane ze zwichnięciami rzepek, objawiające się kulawizną kończyn tylnych. Przypadłość ta dotyka aż 5% psów tej rasy. Psy starsze cierpią również na endokardiozę zastawki dwudzielnej. Często także bywają alergikami i są też dość wrażliwe na zmiany diety.

Na co chorują maltańczyki?

Najczęstszą i najbardziej powszechną przypadłością tej rasy są rdzawe plamy przy oczach. Przyczyną ich są często bakterie. W takim przypadku najlepiej wykonać posiew u lekarza weterynarii, który zdecyduje o kierunku leczenia. Plamy przy oczach u maltańczyka mogą wynikać także z alergii pokarmowej i uczulenia na jeden lub kilka składników w karmie, lub przysmakach. Dlatego warto wprowadzić dietę eliminacyjną i zastosować karmę monoproteinową, która w składzie ma tylko jeden rodzaj białka.

Czy maltańczyk ma często biegunki?

Pamiętaj, że maltańczyk jest rasą o delikatnym przewodzie pokarmowym. Dlatego należy uważać na podawany pokarm, warzywa i przysmaki. Nawet marchew może uczulać tego pięknego psiaka, więc warto zachować czujność i ostrożność.

W przypadku, kiedy maltańczyk dostaje niewłaściwy pokarm, mogą się pojawić biegunki. Nie należy wtedy czekać. Z powodu niskiej wagi piesek może się szybko odwodnić. Warto zatem od razu udać się do lekarza weterynarii.

Biegunki u maltańczyków mogą wynikać nie tylko z niewłaściwej diety. Także zwyczajnie ze stresu albo z emocji. Jeśli w Twojej okolicy suczki mają cieczki może się zdarzyć, że Twój maltańczyk będzie miał biegunkę. To wynika z ich emocjonalnego charakteru. Tak samo, jeśli jakiś domownik zniknie z ich otoczenia, może wystąpić biegunka na tle nerwowym.

Inne choroby

  • Przetrwały przewód tętniczy – ryzyko tej wady jest 30-krotnie większe u maltańczyka niż u innych ras,
  • Wodogłowie – wada występująca u szczeniaków, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u tej rasy jest 11-krotnie wyższe niż u innych ras,
  • Dysplazja stawów łokciowych, stawów biodrowych oraz choroba Legga-Calvego-Perthesa,
  • Niedoczynność tarczycy zespolenie wrotno-oboczne wątrobowe, umożliwiające oczyszczanie krwi przez wątrobę, przez co toksyny przedostają się do organizmu,
  • Zespół drżenia białych psów (WSDS)– lekkie drgawki wstrząsające ciałem zwierzęcia,
  • Zapaść tchawicy,
  • Autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna,
  • Hipoglikemia,
  • Martwicowe zapalenie mózgu i opon mózgowych,
  • Głuchota,
  • Przetrwała błona źreniczna w oku,
  • Zaćma,
  • Przetrwałe zęby mleczne.

Pielęgnacja maltańczyków

Maltańczyk wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Jeśli decydujesz się, aby maltańczyk miał długi włos, to pamiętaj o codziennej pielęgnacji. Jego włos należy czesać codziennie, by nie tworzyły się kołtuny. Jeśli chcesz prawidłowo dbać o maltańczyka koniecznie kup filcak, czyli specjalny grzebień do bezbolesnego usuwania kołtunów. Warto mieć także w domu szczotkę pudlówkę i grzebień metalowy do czesania włosów maltańczyka. Kup także odżywkę do włosów dla psów bez spłukiwania. Potrzebne będą także szampon i odżywka dla psów ras białych.

Psiaki te mają też skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Wymagają więc regularnego mycia zębów. Najlepiej od razu zaopatrz się w odpowiednią pastę dla psów oraz szczoteczkę albo nakładkę na palec. Ułatwią Ci mycie zębów Twojego psa.

Pamiętaj także, aby raz w miesiącu sprawdzać stan uszu maltańczyka. Mogą w nich wyrastać długie włosy, które należy wyrywać. Jeśli robisz to umiejętnie i od szczeniaka na pewno psa nie będzie to bolało. Jeśli tego wcześniej nie robiłeś jako opiekun, to najlepiej udaj się do groomera. Groomer pokaże Ci jak się do tego zabrać.

Raz w miesiącu także należy sprawdzać stan i długość pazurków u maltańczyka. Zbyt długie pazury mogą być dla niego niebezpieczne. Pies może zahaczyć nimi o jakiś przedmiot i spowodować wyrwanie paznokcia. To będzie prawdziwy ból dla Twojego psa, więc lepiej dbać o regularne przycinanie pazurków specjalnymi nożyczkami.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz mieć maltańczyka ze specjalną fryzurką, to pamiętaj o regularnym podcinaniu włosów. Najlepiej robić to raz na 1-2 miesiące. Wtedy włos będzie piękny i zadbany.

Pies rasy maltańczyk po wizycie u groomera

Ceny maltańczyków

Cena kształtuje się na różnych poziomach, w zależności od renomy hodowcy. Za maltańczyka przyszłym właścicielom przyjdzie zapłacić od 3000 zł i 6000 zł. Droższe są natomiast szczeniaki z linii koreańskiej, które kosztują 9000 zł do 12000 zł. Im bardziej utytułowani rodzice szczeniaka, tym sam maluszek będzie droższy.

Cena maltańczyka zależy także od jego przeznaczenia. Hodowca z renomowanej hodowli FCI na pewno zapyta Cię, czy będziesz z nim jeździć na wystawy, czy będzie to pies na tzw. kolanka, czyli do domu i do przytulania.

Jeśli zdecydujesz się na maltańczyka jako swojego nowego towarzysza, warto znaleźć renomowaną hodowlę. Najlepiej zadzwoń do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP).

Przed zakupem psa należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich są trzymane psy. Sprawdź, czy hodowca jest odpowiedzialny i przestrzega standardów rasowych. Cena maltańczyka może się różnić w zależności od hodowli i linii krwi. Warto pamiętać, że wybierając psa, nie powinno się kierować tylko ceną, ale również dbać o dobrostan i zdrowie zwierzęcia.

Ciekawostki o maltańczykach

  • Maltańczyki nie zrzucają dużej ilości naskórka, który wraz ze śliną jest w dużej mierze czynnikami alergizującymi. Jednak w przypadku silnych reakcji uczuleniowych, może być to niewystarczające.
  • W XVI w powszechnie wierzono, że psy te są magiczne i przypisywano im uzdrowicielskie moce. Szczególnie Turcy, zwykli sypiać z maltańczykami tuż przy nogach, gdyż miały one leczyć bóle reumatyczne i szereg innych dolegliwości.
  • O maltańczyku pisał poeta Jan Andrzej Morsztyn w swoim wierszu "Nagrobek Perlisi". Jan Ursyn Niemcewicz stworzył „Odę do Kasperka”.

 

Najczęstsze pytania dotyczące maltańczyków

Po czym poznać prawdziwego maltańczyka?

Prawdziwy maltańczyk ma tylko i wyłącznie biały włos, nie ma maltańczyków brązowych, czarnych ani w żadnym innym kolorze. Rasowy maltańczyk ma uszy zwisające w dół. Uszy nie są sterczące ani spiczaste. Ogon maltańczyka jest cienki, zakręcony ku górze i przywiera do tułowia. Jako dorosły osobnik ma długie, proste włosy, mięciutkie w dotyku. Maltańczyk waży maksymalnie 5 kg.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rasowego maltańczyka?

Po pierwsze zadzwoń najpierw do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Kontakt znajdziesz w internecie. Możesz dopytać o rekomendowane hodowle maltańczyków w Twojej okolicy. Często także na stronie związku są wpisane szczeniaki zgłoszone do sprzedaży wraz z kontaktem do hodowcy.

Po drugie dopytaj hodowcę czy jest członkiem ZKwP. Jeśli tak to czy ma stosowne dokumenty, które to potwierdzają.

Po trzecie dopytaj czy kupowany przez Ciebie szczeniak otrzyma od hodowcy metrykę oraz książeczkę zdrowia ze wszystkimi szczepieniami, oraz czy hodowca podpisze z Tobą stosowną umowę sprzedaży. Pamiętaj, że w przypadku zawarcia umowy możesz dochodzić roszczeń, jeśli okaże się, że piesek jest obciążony genetycznie i przewlekle choruje. Nie jest to miła sytuacja, ale przecież umowy zawieramy, aby w takich sytuacjach móc liczyć na wsparcie osoby, która pieska nam sprzedaje i wie o ewentualnych obciążeniach występujących w hodowli.

Czy maltańczyki płaczą?

Naukowcy twierdzą, że maltańczyki nie płaczą z powodu emocji. Jest to ich zdaniem wyłącznie kwestia nawilżania oka u psa i czyszczenia kanalików łzowych. Niemniej jednak jako opiekunowie maltańczyków myślimy inaczej. Są to psy niezwykle emocjonalne i jeśli są smutne, na pewno będziecie mogli dostrzec łzy w ich oczach. Być może naukowcy to odkryją za jakiś czas.

Jak długo żyje maltańczyk?

Maltańczyki jako mała rasa żyją dłużej niż psy dużych ras. Maltańczyki żyją średnio 12-14 lat, ale zdarzają się okazy zdrowia, które dożywają nawet 16 lat.

Czy maltańczykom trzeba myć zęby?

Tak, maltańczyki wymagają mycia zębów 3-4 razy w tygodniu. W innym przypadku będą mieć kamień na zębach, który będzie trzeba usunąć w gabinecie weterynaryjnym pod narkozą. Używaj do mycia dobrej pasty do zębów dla psów oraz specjalnej szczoteczki.

Ile kosztuje utrzymanie maltańczyka?

To zależy, jak chcesz zajmować się swoim maltańczykiem. Karma dla maltańczyka kosztuje miesięcznie około 100-150 zł. Do tego dochodzą koszty szamponów, odżywek do czesania włosów. Weź także pod uwagę koszt zakupu ubranek dla maltańczyka. Zimą te pieski chodzą w sweterkach i kurtkach. Pamiętaj, że nie mają one podszerstka, więc jest im tak samo zimno, jak ludziom. Koszt jednego sweterka wynosi 40-100zł, koszt kurteczki dla maltańczyka wynosi 60-150zł w zależności od fasonu i materiału.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 487 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-26
Sprawnie i szybko
2024-03-21
Obsługa szybka i sprawna
pixel