Buldog francuski - wygląd, charakter i historia rasy

2023-11-06
Buldog francuski - wygląd, charakter i historia rasy

Pragniesz zostać opiekunem wyjątkowego pieska? Poznaj buldoga francuskiego! To małe zwierzaki pełne energii i radości do życia. Z pewnością skradną Twoje serce! Jednak zanim podejmiesz decyzję o zakupie danej rasy, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na jej temat. Dlatego ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Poznasz w nim historię buldożków, ich charakter oraz wskazówki na temat ich pielęgnacji. Dowiedz się, czy buldog francuski to pies dla Ciebie.

Historia rasy buldog francuski

Buldogi francuskie są dość młodą rasą, której historia rozpoczyna się w drugiej połowie XIX wieku. Jednakże przodków psa tej rasy należy szukać wśród starożytnych molosów z Epiru i Cesarstwa Rzymskiego. Na naczyniach z epoki prekolumbijskiej znalezionych w Peru można zauważyć zwierzę przypominające psa tej rasy  zwierzę przypominającego psa tej rasy. Psy te wywodzą się od dawnego buldoga angielskiego. Był on używany na wyspach brytyjskich do walk psów i szczucia byków. Gdy w 1802 r. psy bojowe zostały zakazane, wyhodowano miniaturową wersję buldogów o znacznie łagodniejszym charakterze. Do Francji trafiły one za sprawą wędrujących w poszukiwaniu pracy włókniarzy. W początkach hodowli buldogów francuskich prawdopodobnie skrzyżowano buldogi angielskie z terierami oraz mopsami. W Polsce pierwsze buldogi francuskie pojawiły się w okresie międzywojennym.

Opis wyglądu buldoga francuskiego 

Buldogi francuskie są małymi psami o bardzo muskularnej sylwetce. Wyróżnia je stosunkowo duża, szeroka głowa z pomarszczoną skórą. A także spłaszczony pysk z przodozgryzem oraz lekko wypukłe czoło i umieszczone nad nim wyraziste łuki. Oczy buldoga są ciemne, bez względu na umaszczenie. Szczególnie charakterystyczna cecha dla buldożków francuskich to ich uszy. Są duże i sterczące, przez co przypominają nietoperza.  Pies ten ma mocny szkielet, a także zwartą i masywną sylwetkę, krótkie nóżki oraz przylegający do ciała, krótki ogon.

Samiec buldoga mierzy w kłębie od 27 do 35 centymetrów oraz waży od 9 do 14 kilogramów. Suczki są nieco mniejsze. Mierzą od 24 do 32 centymetrów oraz ważą od 8 do 13 kilogramów.

Umaszczenie buldogów francuskich bywa płowe, od barwy czerwonawej aż po jasnobrązowe, łaciate, pręgowane albo z domieszką bieli. Sierść jest krótka i lśniąca. Jednak nie mają podszerstka, który dawałby im ochronę przed zimnem i wilgocią. Nie powinny więc mieszkać na zewnątrz. Spacer z buldożkiem w zimie, gdy spadnie śnieg, powinien trwać 5-10 minut i to tylko wtedy, gdy psiak jest ciepło ubrany. Inaczej cały się trzęsie i bardzo łatwo o przeziębienie pupila. 

Buldog francuski niebieski

Jedną z bardziej popularnych odmian buldożków francuskich są psy o umaszczeniu szaro-niebieskim zwane buldogami francuskimi blue. Jednak umaszczenie to jest nieuznawane według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Niebieskie buldogi nie powinny być hodowane, ponieważ są obciążone skomplikowanymi wadami genetycznymi. Niekiedy zdarza się, że pieski te nie dożywają nawet roku. Niestety pseudohodowcy widzą w nich potencjalny zysk i nie zważają na cierpienie zwierząt. A niczego nieświadomi ludzie, marzą o niebieskich buldożkach. Umaszczenie niebieskie również dyskwalifikuje pieska na profesjonalnych wystawach.

buldog francuski na spacerze

Charakter rasy buldog francuski

Buldog francuski to przyjacielsko usposobiony piesek. Jest bardzo spokojny i łagodny. Z jednym małym wyjątkiem — samce rzadko akceptują przedstawicieli tej samej rasy. Jednakże należy pamiętać, że i pośród nich zdarzają się także osobniki nadpobudliwe czy ze skłonnością do agresji. Psy tej rasy odziedziczyły po przodkach instynkt walki, dlatego od szczeniaka wymagają socjalizacji. Piesek powinien poznawać nowe miejsca, ludzi oraz zwierzęta. W tym powinien być nauczony pokojowego podejścia do innych buldożków francuskich. Buldożki są psami odważnymi, średnio hałaśliwymi i raczej nie wykazują tendencji do ucieczek. Odznaczają się dobrym słuchem i są czujne. Nie potrzebują dużej przestrzeni, świetnie nadają się nawet do małego mieszkania. Można je szkolić w zakresie obedience oraz agility. Jednak rasa ta nie podlega próbom pracy. 

Psiaki te mocno przywiązują się do swojej rodziny. Są wierne i okazują dużo miłości swoim ludziom. Nie znoszą samotności i nie nadają się do życia w odosobnieniu. Buldog francuski jest doskonałym towarzyszem dla dzieci. Warto zadbać jednak o to, by zabawy maluchów z pieskiem nie były dla niego zbyt uciążliwe. Zawsze nadzoruj kontakt psa i dziecka. Pilnuj, aby dzieci nie przeszkadzały psiakowi w posiłku czy odpoczynku.

Ile żyje buldog francuski? 

Średnia długość życia buldoga francuskiego waha się w granicach od 9 do 11 lat. Jednak to, ile żyje pies, zależy od sposobu jego żywienia, pielęgnacji i opieki, jaką jest obdarzany. Nie zapominaj o dużej dawce miłości — magicznym składniku szczęśliwego życia każdej istoty! 

Choroby charakterystyczne dla rasy buldog francuski

Buldożki francuskie są niestety rasą podatną na wiele chorób. Buldożki należą do ras brachycefalicznych (o spłaszczonej kufie). Ze względu na specyficzną budowę przydarzają się im problemy oddechowe. Głównie z powodu wąskich nozdrzy I i źle wykształconej tchawicy. Rasy brachycefaliczne mają problemy z oddychaniem. Źle się czują w zamkniętych i słabo wentylowanych miejscach, jakimi bywają na przykład środki transportu. Upał może być dla nich śmiertelny. 

Buldożki francuskie są również narażone na szereg alergii. Prawie 30% psów tej rasy cierpi z powodu tych schorzeń. U buldożków francuskich występują także problemy dermatologiczne. Ich skóra wymaga delikatnej i uważnej pielęgnacji.

U buldogów francuskich występuje również wydłużone podniebienie miękkie. Może ono prowadzić do problemów oddechowych i powodować szybsze męczenie się psa. Najczęstsze objawy tej choroby, to charczenie, sapanie i głośne chrapanie podczas snu.

Buldożek francuski zazwyczaj ma całkiem spory apetyt. Dlatego brak kontroli nad kalorycznością posiłków prowadzi często do nadwagi, która jest zmorą rasy. Warto wiedzieć, że psy tej rasy często puszczają gazy o nieprzyjemnym i dość mocno wyczuwalnym zapachu.

Częste schorzenia buldogów francuskich:

  • dysplazja stawów biodrowych dotyczy ponad 30% buldożków francuskich,
  • kręgi połowiczne – wada obecna aż u ponad 30% psów tej rasy
  • zaćma młodzieńcza – wada występująca u prawie 3% psów tej rasy,
  • zwichnięcie rzepki,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • hemofilia typu B,
  • wady zgryzu,
  • choroba krążków międzykręgowych, dyskopatia,
  • zespół brachycefaliczny: zwężenie skrzydełek nosowych w nozdrzach,
  • mielopatia zwyrodnieniowa,

Oczywiście w dbaniu o buldożka kluczowa jest prawidłowa dieta i ruch. Nie można jednak zapomnieć tu o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Tylko dzięki badaniom masz szansę na szybkie wykrycie nieprawidłowości i wprowadzenie odpowiedniego leczenia swojego pupila.

Pielęgnacja buldożka francuskiego

Buldogi francuskie są jedną z ras, których pielęgnacja jest łatwa i przyjemna. Raz w tygodniu przeczesz psiaka gumową rękawicą. Czy buldoga francuskiego trzeba kąpać? Tak, ale jedynie, gdy jest mocno zabrudzony i nieprzyjemnie pachnie. W tym celu stosuj delikatne szampony dla psów, najlepiej z dodatkiem aloesu, który działa łagodząco na skórę. Pamiętaj, że skóra buldożka jest wrażliwa i ma skłonność do alergii.

Nie zapomnij żeby przycinać pazury psiaka, kiedy będą już zbyt długie. Sprawdzaj również regularnie stan uszu i oczek. Ponieważ pyszczki psów tej rasy są dość pomarszczone, ważne, abyś co kilka dni pielęgnował fałdki psiaka, przecierając je delikatnie. Najlepiej codziennie czyścić ząbki pupila przy użyciu specjalnej pasty dla psów, na przykład niezawodnej Orozyme Gel. Pozwoli usunąć osad oraz uchroni zwierzaka przed tworzeniem się kamienia nazębnego. O tym, jak prawidłowo czyścić zęby psów przeczytasz w naszym artykule Czyszczenie zębów u psa. Jak dbać o zęby u psa?

Jaka karma dla buldożka francuskiego?

Zastanawiasz się jaką karmę wybrać dla pieska rasy buldog francuski? Przede wszystkim są to psy rasy małej. Szukaj więc produktów oznaczonych jako S, Small czy Small Breeds. Oferują je takie marki jak BritJosera czy Canagan. Bez problemu dostosujesz karmę dla psa również do etapu jego rozwoju. W naszym sklepie oferujemy karmy dla szczeniąt i juniorów, psów dorosłych oraz psów seniorów.

Jeśli znajdziesz karmy dostosowane do wielkości rasy, zwróć uwagę nam sam skład. Szukaj szukaj karm, które mają na pierwszym miejscu w składzie dobrej jakości mięso. To białko i tłuszcze zwierzęce, są głównym źródłem energii dla Twojego psa. A buldożki są energiczne i potrzebują pożywnego jedzonka. Unikaj jednak takich dodatków jak zboża czy cukry. Są niewskazane w diecie buldoga francuskiego, ponieważ podnoszą kaloryczność pokarmu. Pamiętaj, rasa ta ma skłonność do nadwagi. Puste kalorie są zbędne!

Jeśli Twój pies ma alergię lub nietolerancję pokarmowe szukaj karm oznaczonych jako Monoprotein, Hypoallergenic czy Sensitive. Polecamy takie marki jak TrovetNature's Protection czy PNF. Będą to produkty o kompozycjach stworzonych dla psów wrażliwych. Szczególnie zwróć uwagę na karmy monoproteinowe, które opierają się na jednym źródle białka zwierzęcego. Pomagają w diecie eliminacyjnej rozpoznać, na który rodzaj białka źle reaguje organizm Twojego psa.

Warto szukać w karmach również takich składników jak olej z łososia czy tauryna. Pomogą zadbać o odporność organizmu Twojego psiaka, o jego zdrowe serce i układ nerwowy. Składniki te możesz również suplementować, stosując witaminy dla psa w postaci tabletek czy przysmaków. Pamiętaj jednak, że wprowadzenie suplementów, jak i samo dopasowanie karmy podstawowej do indywidualnych potrzeb Twojego zwierzaka, warto skonsultować z profesjonalistą. Lekarz weterynarii czy zoodietetyk to osoba, która pomoże Ci zadbać o prawidłowe odżywiania pupila.

Buldog francuski szczeniaki

Szczeniaki buldoga francuskiego są niezwykle energiczne i pełne entuzjazmu. Z ciekawością poznają świat i swoje możliwości. Jak wszystkie młode zwierzęta potrzebują dużej ilości uwagi i troski. Z pewnością będą wymagać Twojej pomocy w nauce czystości. W tym procesie nieocenione będą maty i podkłady dla psów. Dzięki nim piesek nauczy się korzystać z jednego miejsca do załatwiania swoich potrzeb. Tak, abyś stopniowo mógł przyzwyczajać psiaka do załatwiania się na dworze. 

Szczenięta wymagają również specjalnego pokarmu, który zaspokoi ich wyjątkowe potrzeby. To okres intensywnego wzrostu i rozwoju, karma więc powinna dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. Wybieraj dla swojego małego buldożka karmy dla szczeniąt psów ras małych oznaczone jako Puppy lub Junior. Nie zapominaj o przysmakach dla psów! One pomogą Ci w trakcie nauki nowych komend czy sztuczek.

Szczenię tej rasy potrzebuje również takich akcesoriów jak:

  • wygodne legowisko do odpoczynku i wyznaczenia specjalnej przestrzeni psiaka,
  • kocyk lub przytulanka, które pomogą poczuć mu się bezpiecznie w nowym miejscu,
  • szelki oraz smycz na pierwsze spacerki, 
  • zabawki, które zachęcą zwierzaka do aktywności i umilą mu czas,
  • dwie miseczki, jedną na wodę, drugą na karmę,
  • transporter, który będzie potrzebny do wypraw np. do weterynarza,
  • delikatna szczotka lub rękawica do wyczesywania sierści,
  • ubranko na chłodniejsze dni,
  • i oczywiście must have każdego psiarza, czyli woreczki na psie odchody.

Jakie zabawki dla buldoga francuskiego?

Jednym z ważniejszych aspektów w życiu zwierzaków jest zabawa. Pozwala na właściwie spożytkowanie nadmiaru energii, pozbycie się napięć i jest dobrym pretekstem do aktywności fizycznej. Zabawa to także rozwój poznawczy i społeczny. Szczenięta w zabawie trenują swoje zdolności łowieckie oraz poznają zasady rządzące światem psim, jak i ludzkim. 

Aby zapewnić buldogowi francuskiemu okazję do zabaw, spraw mu zabawki dla psa! Dla psów tej rasy polecamy piłeczki, szarpaki czy pluszaki. Pamiętaj, by, zawsze dostosować zabawkę do wielkości i siłowych możliwości swojego pupila. Buldogi francuskie nie stronią od zabaw w wodzie. Dlatego świetnym pomysłem będą dla nich zabawki wodne, które nie toną. Polecamy także zabawki interaktywne, maty węchowe oraz zabawki na przysmaki. Pozwolą buldogowi francuskiemu na trenowanie węchu oraz takich cech jak cierpliwość i uważność.

buldog francuski bawi się

Buldog francuski cena

Cena buldoga może wahać się od 3 do 6 tysięcy złotych. Zdecydowanie odradzamy Ci branie pod uwagę psów od pseudohodowców, którzy sprzedają szczenięta za kilkaset złotych, w okazyjnych cenach. To powinno wzbudzić Twoje podejrzenia! Tylko profesjonalna hodowla zapewni Ci psiaka, który jest rasowy. Prawdziwy hodowca ma szczegółową wiedzę na temat rasy, którą się zajmuje. Dba o psiaki w odpowiedni dla rasy sposób, od pierwszych chwil życia. Również jeszcze przed narodzinami, poddając regularnym badaniom swoje psy, starając się wyeliminować potencjalne choroby genetyczne.  W profesjonalnej hodowli nie znajdziesz na przykład niebieskich buldogów, o których wspominaliśmy wcześniej. Tylko u profesjonalnego hodowcy masz wgląd w historię medyczną rodziców psa.

Listę certyfikowanych hodowli znajdziesz na stronie Związku Kynologicznego w Polsce.

Ciekawostki o rasie buldog francuski

  • Reprodukcja buldogów francuskich jest możliwa wyłącznie pod nadzorem człowieka. Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną, samiec nie jest w stanie zapłodnić samicy, niezbędna jest do tego sztuczna inseminacja. Nie są one też w stanie przyjść na świat siłami natury, dlatego każdorazowo konieczne jest cesarskie cięcie.
  • Chrumkanie buldogów francuskich, zabawne dla właścicieli, jest odbierane przez inne psy jako warczenie, co powoduje często konflikty między psami.
  • W 1625 roku wybito w Hiszpanii medal z głową psa, która bardzo przypomina głowę buldożka.
  • Wielbicielami tych psów byli król Edward VII, wielka księżna Tatiana Romanowa, pisarka Colette, tancerka Anna Pawłowa oraz projektant mody Yves Saint Laurent.
  • Podobiznę buldoga francuskiego namalował Henri de Toulouse-Lautrec.

 

Najczęstsze pytania dotyczące rasy psów buldog francuski

Czy buldog francuski jest mądry?

Tak buldożki są niezwykle inteligentne. Szybko i chętnie uczą się nowych rzeczy.

Czy buldog francuski jest groźnym psem?

Buldożki nie są niebezpieczną rasą. Jednak jak w przypadku wszystkich psów, niewłaściwie wychowanie i brak socjalizacji może prowadzić do występowania agresji u psa.

Czy buldog francuski może być sam w domu?

Odradzamy zostawianie buldożków samych na dłużej niż 3-4h. Źle znoszą samotność. 

Czy buldog francuski jest chorowity? 

Niestety psy tej rasy mają skłonność do wielu chorób.

Czego nie lubi buldog francuski?

Nie lubi karcenia, pozostawiania samemu sobie. Buldożek musi być w bliskim kontakcie ze swoim człowiekiem, tak aby czuć od niego miłość.

Ile śpi buldog francuski?

Dorosłe psy tej rasy śpią do 12-14 godzin na dobę. Znajdą się śpioszki, które lubią pospać nawet i 16 godzin.

Czy buldog francuski potrzebuję dużo ruchu?

Buldożki nie wymagają intensywnych treningów fizycznych. Jednak regularny ruch w postaci codziennych spacerów jest wskazany. 

Czy buldog francuski może chodzić po schodach?

Niewskazane jest, żeby buldożki chodziły po schodach. Mają delikatne kręgosłupy, z którymi łatwo o przeciążenia.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-17
Szybka i profesjonalna obsługa, przedmiot zgodny z opisem. Polecam.
2024-10-26
Wszystko super;)
pixel