Biały owczarek szwajcarski. Opis rasy

2024-01-22
Biały owczarek szwajcarski. Opis rasy

Biały owczarek szwajcarski (BOS) to pies pasterski i zaganiający. Idealnie sprawdza się jako pupil dla rodzin z dziećmi oraz do towarzystwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej rasie — przeczytaj nasz artykuł! Poznaj energicznego BOSa i dowiedz się, czy to zwierzak właśnie dla Ciebie!

Informacje o pochodzeniu i historia rasy

Białe owczarki szwajcarskie wywodzą się od owczarków niemieckich hodowanych w USA i Kanadzie. Za ojca białych owczarków szwajcarskich, uznaje się samca o imieniu Lobo, urodzonego 5 marca 1966 roku w USA. Jego potomków sprowadzono do Szwajcarii. Rasę oficjalnie uznano dopiero 30 lat później — w 1991 roku.

Największą popularnością BOSy cieszą się w Niemczech oraz Czechach. 

Biały owczarek szwajcarski wygląd

Biały owczarek szwajcarski to pies o średniej wielkości. Samce osiągają wysokość w kłębie od około 58 do 66 centymetrów i ważą od 30 do 40 kilogramów. Suczki są mniejsze i mierzą od 53 do 61 centymetrów, a ważą od 25 do 25 kilogramów.

BOS to pies o sylwetce smukłej i proporcjonalnej. Tułów ma dobrze umięśniony, z klatką głęboką, sięgającą łokcia. Jego szyja jest średniej długości, bez zwisającego podgardla. Lędźwie ma mocne, z zadem długim i lekko opadającym. 

Długi i szablasty Ogon osadzony jest dość nisko, długi i szablasty. Biały owczarek szwajcarski nosi go uniesionego nawet w spoczynku, chociaż nigdy ponad linię grzbietu. 

Kończyny ma szczupłe i proste, z wyraźnie odznaczającymi się ścięgnami. Zakończone są owalnymi łapkami z palcami zwartymi, o czarnych opuszkach.

Jego głowa przypomina kształtem klin i jest proporcjonalna do reszty ciała. Bruzda czołowa jest delikatnie zaznaczona. Kufa ma prostą linię, jest średnio szeroka. Z truflą nosową w kolorze czarnym (dopuszczalny również: jasny i śnieżny). Ciemne wargi przylegają do pyska. Zęby ma mocne o zgryzie nożycowym.

Migdałowate oczy BOSa są średniej wielkości, o ciepłej barwie brązu (jasnego lub ciemnego). 

Osadzone wysoko wysoko osadzone uszy są skierowane do przodu. Mają kształt trójkątny o lekko zaokrąglonym szczycie. Zawsze postawione na sztorc.

Biały owczarek szwajcarski sierść i umaszczenie 

Biały owczarek szwajcarski ma sierść o średniej długości. Jest ona bujna i przylegająca do ciała psa. Pod twardym i prostym włosem wierzchnim kryje się gęsty podszerstek. 

Dłuższy włos znajduje się na tułowiu, szyi, ogonie i tyle nóg. 

Zdarza się, że sierść BOSa jest lekko falista i nie jest to błąd dyskwalifikujący według wzorca rasy.

Biały owczarek szwajcarski występuje jedynie w umaszczeniu białym. Nie jest ono jednak albinotyczne, czyli nie jest spowodowane brakiem pigmentu. Skóra tej rasy naturalnie jest ciemna.

 

biały owczarek szwajcarski w górach

Biały owczarek szwajcarski pielęgnacja sierści

Pielęgnacja psa tej rasy nie jest skomplikowana. Musisz przede wszystkim regularnie wyczesywać futerko swojego psa — wystarczy raz w tygodniu. W okresie linienia, czyli wiosną i jesienią rób to najlepiej codziennie. Do czesania używaj szczotki dla psa. Polecamy te w typie pudlówki — o szerokiej głowie i delikatnych igiełkach. Dobrze zbiera martwy włos, a przy tym nie narusza struktury pozostałej sierści. Uważaj na tanie szczotki, wykonane z metalu, który brudzi. Biała sierść Twojego owczarka Ci tego nie wybaczy!

Częste kąpiele nie są wymagane. Stosuj je jedynie, gdy Twój pies nieprzyjemnie pachnie. Drobne zabrudzenia usuwaj zwilżonym ręcznikiem lub chusteczkami nawilżanymi (polecamy te marki Record, są niezastąpione!). 

Do kąpieli swojego BOSa używaj delikatnego szamponu dla psa przeznaczonego do sierści białej. Tego typu kosmetyki wzmacniają biel włosa i nie żółcą go. A z pewnością śnieżnobiała szata pupila, to efekt, na którym Ci zależy, prawda?

Biały owczarek szwajcarski higiena

Jako opiekun psiaka, musisz zadbać o jego nienaganną higienę. Pamiętaj więc o:

  • codziennym oczyszczaniu zębów pupila — zaopatrz się w szczoteczkę i pastę dla psa (polecamy w szczególności Orozyme Gel). Regularne mycie ząbków uchroni BOSa przed tworzeniem się kamienia nazębnego, którego pozbyć się można jedynie pod narkozą w gabinecie weterynaryjnym.
  • regularnym przycinaniu pazurków — gdy zauważysz, że są za długie skróć je za pomocą cążek lub nożyc do pazurów dla psów. Przerośnięte będą powodować u Twojego zwierzaka dyskomfort, a nawet ból w trakcie chodzenia.
  • kontroli stanu oczu i uszu psa — jeśli zauważysz zanieczyszczenia, przetrzyj je specjalnymi płynami dla psów do tych okolic. W przypadku białego owczarka pomocny będzie szczególnie płyn na plamy łzowe. Na jasnym futerku wszelkie wydzieliny tworzą bardzo nieestetyczne zacieki. A taki specyfik pozwoli się ich z łatwością pozbyć.

Do wszystkich tych zabiegów najlepiej przyzwyczajać psa już od wieku szczenięcego. Dzięki temu, w dorosłości, zwierzak poradzi sobie z nimi bez problemu.

Pamiętaj, jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego (łzawiące oczka, katar czy podejrzany kolor zęba lub nieprzyjemny zapach z pyska) zgłoś się z pupilem do weterynarza.

Biały owczarek szwajcarski zdrowie

Owczarki szwajcarskie to odporne psy o dobrym zdrowiu. Zdarza się jednak, że rasa ta choruje na:

  • dysplazję stawów biodrowych
  • dysplazję stawów łokciowych
  • achalazję przełyku: czyli choroba przełyku olbrzymiego, związana z zaburzeniami motoryki mięśni gładkich; przełyk staje się rozszerzony i często zalega w nim pokarm
  • mielopatię degeneracyjną: schorzenie układu nerwowego, skutkujące zanikiem mięśni tylnych łapek
  • mutację genu MDR1: związana z podatnością psów na zatrucia lekami m.in. iwermektyną.
  • niewydolność trzustki
  • lambliozę i kokcydiozę: choroby pasożytnicze
  • młodzieńcze zapalenie kości: schorzenie objawiające się kulawizną i bolesnością łap przy dotyku. Występuje u szczeniąt od 4 do 12 miesiąca życia.
  • grudkowe zapalenie trzeciej powieki: choroba wirusowa powodująca podrażnienie oka

Owczarek szwajcarski charakter

Biały owczarek szwajcarski, jako pies pasterski wyróżnia się czujnością i opanowaniem. Jego uwadze nie umknie żaden przechodzień wokół Twojej posesji. Pamiętaj jednak, że nie jest to jednak pies obronny, choć zmuszony, z pewnością jest w stanie ochronić siebie i swojego opiekuna. Z racji swojej towarzyskości źle będzie znosił samotne godziny na podwórku.

BOS to pies z wyjątkowo rozwiniętym instynktem stadnym. Duża grupa to jego żywioł, dlatego świetnie odnajduje się w roli psa rodzinnego. Nie jest to jednak pies jednego pana i zachowuje lojalność wobec wszystkich członków swojego domu.

BOS dobrze sprawdza się z dziećmi — jest wobec nich czuły i cierpliwy. Nie zapominaj jednak, by zawsze sprawować pieczę nad kontaktami dzieci z psem. Naucz je również delikatności i wyjaśnij, że pies nie jest zabawką.

owczarek szwajcarski biega po trawie

Biały owczarek szwajcarski aktywność

BOS jest żywy, nigdy nerwowy czy lękliwy. Lubi współpracować z człowiekiem i z łatwością uczy się nowych rzeczy. Trening i socjalizacja tego psa nie będzie sprawiać Ci wielkich problemów. Warto jednak przyłożyć się do wychowania pupila już od wieku szczenięcego.

BOS ma duże zapotrzebowanie na ruch. Krótkie spacerki będą dla niego niewystarczające. Dobrze, więc jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, lubiącą sport i długie wędrówki. Wtedy możesz trenować ze swoim pupilem! Biały owczarek szwajcarski sprawdzi się w psich sportach takich jak:

  • dogtrekking
  • skijoring
  • canicross

Z racji jego sporej masy, sporty wyczynowe nie są dla niego odpowiednie. 

Białe owczarki z powodzeniem są wykorzystywane do różnych prac, między innymi:

  • w dogoterapii
  • jako psy asystujące
  • jako psi przewodnicy
  • jako psy ratownicze

Do takich zadań predysponuje je przede wszystkim wysoka inteligencja społeczna, wynikająca z instynktu stadnego. Dzięki niej z łatwością adaptują się do nowych sytuacji.

Jaka karma dla owczarka szwajcarskiego?

Z racji dużej aktywności fizycznej, BOS musi dostawać kaloryczną i odżywczą karmę dla psa. Postaw na produkty wysokiej jakości, gdzie na pierwszym miejscu składu znajdziesz mięso. To białko i tłuszcze zwierzęce są paliwem do aktywności Twojego pupila. W menu Twojego psa powinny znaleźć się dodatkowo owoce i warzywa, jako źródło wielu witamin i minerałów.

Zwróć uwagę na zawartość zbóż i cukru — to zbędne kalorie w jadłospisie pupila, które przyczynią się do nadprogramowych kilogramów.

Warto, aby w diecie Twojego psa znalazł się także olej z łososia. Zawiera on cenne dla organizmu Twojego psa, kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6. Dzięki nim skóra pupila staje się elastyczna i nawilżona, a sierść gładka i lśniąca.

Szukaj także takich składników, które wspierają stawy Twojego zwierzaka, np. kolagenu, glukozaminy czy chondroityny. 

W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz karmy znanych i cenionych producentów takich jak: Brit, Trovet czy Nature’s Protection. W swojej ofercie posiadamy produkty dla psów w każdym wieku oraz o specjalnych potrzebach:

  • z niewydolnością nerek, wątroby czy trzustki
  • z alergiami pokarmowymi
  • z nietolerancją pokarmową 
  • z nadwagą
  • z cukrzycą

Dla białego owczarka polecamy karmy dla psów średnich, oznaczonych jako M lub Medium Breed. Koniecznie sprawdź także produkty dla psów białych, które pomogą w utrzymaniu futra w pożądanym kolorze.

Czeka na Ciebie wspaniała Ekipa TuZwierzaki.pl, która z radością udzieli Ci wsparcia w wyborze właściwej karmy, spełniającej oczekiwania i odpowie na potrzeby Twojego psa.

Biały owczarek szwajcarski szczeniak

Szczenięta potrzebują wiele naszej uwagi i cierpliwości. Adaptacja do nowego miejsca, ludzi i zwyczajów to proces, który wymaga czasu. Aby ułatwić go swojemu nowemu podopiecznemu, stwórz mu przestrzeń, w której poczuje się bezpiecznie. W wyprawce dla szczeniaka owczarka szwajcarskiego nie może zabraknąć:

  • legowiska: przytulnego i dobrze podtrzymującego ciało psiaka w czasie odpoczynku
  • misek: koniecznie co najmniej dwóch — jednej na wodę, drugą na karmę. Pamiętaj, aby regularnie je czyścić.
  • podkładów higienicznych: to świetna pomoc w procesie nauki czystości szczeniaka
  • woreczków na odchody: musisz mieć je ze sobą na każdym spacerze!
  • akcesoriów spacerowych: długiej smyczy, wygodnej obroży lub szelek — musisz je dopasować do gabarytów swojego psa! Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź nasze artykuły: JAK DOBRAĆ SZELKI DLA PSA? oraz JAK DOBRAĆ OBROŻE DLA PSA?
  • zabawek dla psa: totalny must have dla każdego szczeniaka, ale i dorosłego zwierzaka! Postaw na różnorodność.
  • adresówki: która pomoże odnaleźć psiaka, który pokusił się o ucieczkę — niestety, na to też musisz być przygotowany!

Jakie zabawki dla BOSa?

Białe owczarki szwajcarskie kochają ruch i dobrą zabawę. Zabawki dla psa staną się nieodłącznym elementem Twojej codzienności! W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz: 

  • pluszaki do tulenia, spania i szarpania
  • piłeczki, aporty, dyski czy frisbee — wszystko, czym możesz bawić się wspólnie z psem szczególnie w trakcie długich spacerów
  • szarpaki i gryzaki — dla zaspokojenia żucia i gryzienia, które przynoszą psu relaks. Poza tym odpowiednie zabawki do tych celów pozwolą uchronić przez zębiskami Twoje meble czy kapcie 
  • zabawki wodne — które nie toną i sprawdzą się do zabawy nad jeziorem, morzem czy rzeką
  • zabawki dla szczeniąt — dedykowane psim maluchom, dostosowane do ich delikatnych szczęk
  • zabawki edukacyjne — coś dla rozrywki umysłowej! Rozwijają psie zmysły i trenują uwagę oraz cierpliwość.

Dzięki zabawkom możesz zorganizować czas swojemu psu, zapewnić ruch, relaks i niesamowitą frajdę. Powiedzmy sobie szczerze, Tobie też sprawią wiele radochy, choćby przez samą obserwację zwierzaka i jego zabaw.

owczarek szwajcarski leży

Owczarek szwajcarski cena

Owczarka szwajcarskiego kupisz w cenie od 3 do 5 tysięcy złotych. Cena zależna jest od wielu czynników, takich jak wiek psa czy renoma hodowli. Wyjątkowo niskie ceny powinny wzbudzić Twoją czujność. Możliwe, że dotyczą one pieska, który nie pochodzi z certyfikowanej hodowli.

Pamiętaj, że tylko kupno zwierzęca z profesjonalnej hodowli gwarantuje Ci, że: 

  • nabywasz psa rasowego
  • pies miał wykonane badania wymagane przez Związek Kynologiczny w Polsce
  • zwierzak był zaopiekowany i pielęgnowany prawidłowo od samego urodzenia, stosowanie do potrzeb rasy
  • masz wgląd w historię medyczną jego rodziców

Listę certyfikowanych hodowli znajdziesz na stronie oraz w punktach stacjonarnych ZKwP.

Najczęstsze pytania dotyczące rasy

Jakie są białe owczarki?

To psy przyjazne, spokojne i opakowane, a przy tym pełne energii i ciekawości świata.

Czy owczarek szwajcarski jest dobry dla dzieci?

Zdecydowanie! BOSy są nieagresywne, przyjacielskie i czułe. Pamiętaj jednak, by zawsze nadzorować kontakty dziecka z psem.

Czy owczarek szwajcarski bardzo linieje?

BOSy linieją obficie na wiosnę i jesienią.

Czy owczarek szwajcarski to pies obronny?

BOSy są czujne, ale nie służą do obrony terytorium. Są psami przede wszystkim rodzinnymi.

Bibliografia:

https://www.zkwp.pl/wzorce/347.pdf

http://bialewzgorza.pl/o-rasie/zdrowie/

http://bialewzgorza.pl/o-rasie/charakter-bialego-owczarka-szwajcarskiego/

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-15
Wszystko ok.
2024-10-12
Wszystko okej.
pixel