Żwacze dla psa. Właściwości i zastosowanie żwaczy wołowych w diecie psa

Żwacze to ostatnimi czasy dość popularne przysmaki dla psów. Jednak czy wiesz czemu, cieszą się takim zainteresowaniem? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat! Powiemy o tym, czym są żwacze dla psów, jakie mają właściwości i w jakiej formie przysmaków dla psów są dostępne. Podpowiemy również, w jakich sytuacjach żwacz to nieoceniona pomoc w żywieniu psa oraz od jakiego wieku można je stosować. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wprowadzić żwacze do diety swojego psa, ten artykuł jest dla Ciebie!
Żwacz co to takiego?
Żwacz to największa z czterech komór żołądków przeżuwaczy: krów, kóz, jeleni czy wielbłądów. To miejsce, w którym trawiona jest celuloza oraz częściowo inne składniki pokarmu. Żwacze zawierają w sobie wiele bakterii żwaczowych, które odpowiadają między innymi za rozkładanie białka.
Ze żwaczy produkowane są przysmaki dla psów. Znajdziemy je także w karmach dla psów dobrej jakości. Dlaczego? Otóż to naturalny składnik, który ma wiele cennych właściwości.
Właściwości żwaczy
Podawanie psom żwaczy wołowych niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych:
- Żwacze pobudzają apetyt.
- Są bogate w białko.
- Są niskotłuszczowe.
- Żwacze to bogate źródło witamin z grupy B.
- Żwacze zachowują swoje cenne właściwości nawet po obróbce termicznej.
- Bakterie żwaczowe wspierają prawidłową mikroflorę jelitową i regulują pracę jelit.
- Żwacze usprawniają procesy trawienne.
- Pomagają w walce z koprofagią
- Żucie suszonych żwaczy pomaga oczyszczać zęby z osadu.
Żwacz na koprofagię
Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedną z zalet żwaczy jest ich dobroczynne działanie w przypadku koprofagi u psów. Jak to działa?
Koprofagia u psa niekiedy spowodowana jest wyjałowieniem żołądka, na przykład przez stosowanie antybiotyków. Pies, jedząc odchody, próbuje uzupełnić bakterie w swoim układzie pokarmowym. Jednak nie jest to bezpieczne. Oprócz dobroczynnych bakterii pies, jedząc odchody pochłania także niepożądane składniki, jak resztki leków albo pasożyty, którymi zarażone było inne zwierzę.
Zastosowanie żwacza wspomaga odbudowę prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego, a tym samym redukuję potrzebę jedzenia odchodów. Bez ryzyka zatrucia czy zakażenia pasożytami. Skonsultuj więc wprowadzenie żwacza do diety swojego psa z lekarzem weterynarii. To świetny sposób na wsparcie leczenia koprofagii u psa.
Więcej o koprofagii u psa przeczytasz w tym artykule: Koprofagia. Pies zjada odchody.

Wady żwaczy wołowych dla psa
Jedyną wadą żwaczy, jaka przychodzi nam do głowy, jest ich intensywny… zapach. Niestety nie przypadnie Ci on do gustu tak, jak Twojemu psu. Żwacze pachną mocno i nie sposób tego zapachu niczym stłumić. Sposobem na poradzenie sobie z nieprzyjemnym zapachem, może być podawanie przysmaków psu tylko na dworze.
Mimo to, zapach ten dla psów jest niezmiernie atrakcyjny. Dodanie niezwykle aromatycznych żwaczy do posiłku psa może być sposobem na niejadka lub wyjątkowo wybrednego psiaka.
Formy przysmaków ze żwaczami dla psów
Na rynku zoologicznym znajdziesz żwacze w kilku formach, które pełnią różne funkcje w diecie Twojego psa.
Żwacz mielony
Możesz zakupić żwacz w formie proszku. Tego typu produkt oferuje na przykład marka Bult. Mielony żwacz to świetny sposób na podkręcenie smaku dania Twojego psa. Sprawdzi się jako dodatek dla psa wybrednego. A także psa osłabionego czy starszego, który wymaga dodatkowej zachęty, aby pobudzić jego apetyt. Możesz wymieszać mielony żwacz z karmą lub tylko zastosować jako posypkę.
Żwacz suszony
Żwacz suszony z powodzeniem można stosować jako samodzielny przysmak. Ze żwacza produkowane są przysmaki w formie drobnych kąsków, które możesz podawać psu jako nagrodę w czasie treningów.
Dostępne są także duże kawałki suszonych żwaczy, które sprawdzają się jako naturalne gryzaki dla psów. Żucie żwacza to dla psów doskonała zabawa, która zaspokoi potrzebę gryzienia i zapewni zwierzakowi relaks. Co więcej, gryzienie żwacza suszonego pomoże w oczyszczaniu zębów z osadu i wymasuje dziąsła Twojego psa.
Żwacz jako dodatek w karmie dla psa
Żwacz to także dodatek wielu przysmaków dla psów. Znajdziesz go w ciasteczkach dla psów Bow Wow czy w czekoladzie dla psów Duvo+.
Dostępne są także gotowe karmy dla psów ze żwaczami. Taką opcje prezentuje nam na przykład Animonda GranCarno. Karmy ze żwaczami są niezwykle aromatyczne i z pewnością zachwycą Twojego psa.
Od jakiego wieku żwacze wołowe dla psa?
Większość właścicieli psów poleca stosowanie żwaczy wołowych nawet w przypadku szczeniąt, które zaczęły przyjmować stałe pokarmy, czyli około 3. miesiąca życia. Żwacze to przysmaki naturalne, aromatyczne, bez szkodliwych dodatków. W formie suszonej są dla szczeniaka niezwykle zajmujące i sprawiają mu wiele frajdy. Szczenię żując żwacz, masuję swoje dziąsła, a to przynosi mu ulgę w czasie ząbkowania.
Warto jednak pamiętać o tym, by dostosować wielkość przysmaku do możliwości swojego pieska. Większe przysmaki z suszonego żwacza polecamy dla szczeniąt psów ras dużych, których mocne szczęki poradzą sobie z twardszymi smaczkami.
Jednak jeśli masz wątpliwości, czy Twój pies może jeść żwacze wołowe, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. On odpowie na wszystkie Twoje żwaczowe pytania.

Żwacze w TuZwierzaki.pl
Znając właściwości żwaczy, wiesz już, że warto sprawić je swojemu psu. Wpadnij więc do naszego sklepu zoologicznego TuZwierzaki.pl i wybierz żwacze w wygodnej dla Twojego psa formie: mielonej lub suszonej. W naszym asortymencie mamy przysmaki ze żwaczami od cenionych marek takich jak Bult, Bow Wow, Penny Markt czy Arami. Są to naturalne przekąski najwyższej jakości, bez dodatku cukru czy konserwantów. Znajdziesz wśród nich żwacze wołowe lub baranie. Stosuj je jako przekąskę lub uzupełnienie dania. To wartościowy dodatek do diety, który skradnie serce niejednemu psiakowi.
Jeśli masz pytania, napisz do nas. Ekipa TuZwierzaki.pl służy pomocą.