Koprofagia. Pies zjada odchody

Czy zdarzyło Ci się zaobserwować, że Twój pies zjada odchody? To koprofagia i wiele psów zachowuje się w taki sposób. Dlaczego? Czy to szkodliwe zachowanie, które powinno Cię martwić? Jakie mogą być jego przyczyny? Jak sobie radzić, gdy nasz pies je kupę? To trudne pytania, które pewnie spędzają Ci sen z powiek. Nie martw się! Z jedzeniem kupy przez psa można sobie poradzić! Wszystkiego dowiesz się z naszego TuZwierzakowego artykułu o koprofagii u psów. Czytaj dalej!
Co to jest koprofagia?
Koprofagia to słowo pochodzenia greckiego: kópros (gnój) + phagein (jeść). Oznacza ono spożywane odchodów własnych lub cudzych. Zachowanie to może występować u psów i innych zwierząt, a czasem nawet u ludzi.
U niektórych zwierząt jedzenie kału to sposób odżywiania się, czego przykładem są żuki gnojowe, czy gryzonie. Kupka po prostu jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Sporadycznie zjadanie odchodów zdarza się to u hipopotamów, świń, kotów czy właśnie u psów. Jednak dlaczego psy jedzą odchody?
Dlaczego mój pies je kupę?
Jaki jest powód tego, że pies zjada odchody? Może być to spowodowane problemami zdrowotnymi, złą dietą lub przyczynami behawioralnymi. Każdy przypadek wymaga wnikliwej oceny, dzięki której będziesz wiedzieć, co możesz zrobić, by pomóc swojemu psu.

Pies je odchody z powodów zdrowotnych
Jedzenie kału przez psa może być spowodowane ubogą dietą lub chorobami układu pokarmowego, a dokładnie trzustki. Wskutek chorób trzustki pies jest źle odżywiony, chudy i ciągle odczuwa głód. Organizm zmusza go do poszukiwania dodatkowego pokarmu, zwiększając apetyt. Niekiedy pies może zachowywać się wręcz żarłocznie, pochłaniając czasem to, co nie jest jadalne.
Przyczyną zjadania odchodów może być także zaburzona mikroflora jelitowa. Może być to skutek przyjmowania antybiotyków. Odchody innego osobnika pozwalają na uzupełnienie bakterii jelitowych.
Pies je kupę z nudy lub ciekawości
Jedzenie kupy u psa to czasem także wynik zwykłej nudy, ciekawości. Zdarza się to na przykład u wszędobylskich szczeniaków, które dopiero badają świat. Naśladując matkę, potrafią zjadać odchody swoje i innych szczeniąt.
Trzeba pamiętać o tym, że zapachy dla psów to wymiana informacji pomiędzy osobnikami. Kupy pachną intensywnie i są po prostu niezwykle ciekawe dla psów. Niektóre psy są także żarłoczne z natury. Odchody innego psa może wydawać im się po prostu świetnym przysmakiem.
Piej zjada odchody z powodu niewłaściwego podejścia opiekuna
Inną przyczyną, mogą być zaburzenia behawioralne. Niekiedy nabywane w trakcie stosowania negatywnego wzmocnienia. Co to znaczy? To bardzo proste: pozytywne wzmocnienie to smaczki podawane psu jako nagroda za wykonane polecenie; negatywne: stosowanie kar: słownych, cielesnych itp.
Jeśli pies jest karany za załatwianie się w domu, może zjadać swoje odchody, by uniknąć kary. Robi to więc ze strachu. Jest to problem bardzo złożony i tutaj w dużej mierze winowajcą jest, nie bójmy się tego powiedzieć: opiekun. Czasem wynika to z braku wiedzy, którą wystarczy zwyczajnie uzupełnić.
Niekiedy warto zrewidować stosowane metody wychowawcze. Czy nie przynoszą więcej szkód niż pożytku? Czy nie przelewamy na zwierzaka swoich negatywnych emocji? W tej sytuacji zachęcamy go konsultacji z behawiorystą. Podpowie, co i w jaki sposób zmienić w podejściu do czworonoga, aby czuł się bezpiecznie.

Czy koprofagia u psów jest szkodliwa?
Czy należy się martwić zjadaniem odchodów przez psa w czasie spacerów? Niestety tak, zjadanie odchodów nie jest dla Twojego zwierzaka bezpieczne. Szczególnie jeśli koprofagia jest objawem poważniejszych chorób psa.
Niepokojące mogą być także skutki koprofagii nawet przez psy zdrowe. Może dojść do zarażenia pasożytami, pojawienia się biegunki, wymiotów.
Jak nauczyć psa by nie jadł odchodów?
Jak zapobiegać koprofagii u psów? Przede wszystkim nie wolno psiaka karcić za jedzenie kupy. Do tematu należy podejść kompleksowo:
- zmieniając pewne nawyki we własnym podejściu do psa
- współpracując z weterynarzem
- współpracując z behawiorystą
Tylko dzięki holistycznemu spojrzeniu na swojego czworonoga i całą "śmierdzącą" sytuację masz szansę na uporanie się z problemem.
Wizyta u weterynarza i ustalenie odpowiedniej diety dla psa
Zaprowadź psa do weterynarza i przedyskutuj z lekarzem problem zjadania odchodów przez pupila. Możliwe, że będą potrzebne odpowiednie badania, by wykluczyć możliwe choroby.
Weterynarz pomoże Ci także odpowiednio dostosować dietę do potrzeb Twojego zwierzaka. Sprawdzą się przede wszystkim karmy z probiotykami. Takie karmy dla psa znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl – zwróć uwagę na karmę PNF Sopral czy Nature’s Protection.
Warto do psiej diety włączyć także przysmaki naturalne dla psa ze żwacza wołowego. To źródło dobrych bakterii dla jelit Twojego psa. Pomogą one we wzmocnieniu właściwego mikrobiomu przewodu pokarmowego, a tym samym poprawią ogólną odporność psiego organizmu.
Skuteczne mogą być również witaminy dla psa, które nadają kupie nieprzyjemnego dla psa zapachu od Francodex!
Praca z psem w trakcie spacerów
Na spacerach bądź czujny. Zanim oduczysz psa jedzenia kału, nie spuszczaj go ze smyczy i miej go zawsze na oku. Wyprowadzaj psa w miejsca, gdzie wymagane jest sprzątanie odchodów po psie. Przydadzą Ci się smaczki dla psa lub ulubiona psia zabawka. W awaryjnej sytuacji pomogą Ci skierować uwagę psa na siebie.
Zadbaj o odpowiednie szkolenie psa i stosowania się do komendy “nie” lub “zostaw”. Spróbuj wyszkolić psa tak, by reagował na nią, nawet jeśli widzi coś bardzo absorbującego. Warto także skonsultować się z psim behawiorystą, który z pewnością Wam pomoże.

Zawsze sprzątaj po swoim psie
Możesz też zadbać nie tylko o swojego psa, ale także o inne zwierzaki. Po prostu sprzątaj zawsze po swoim psie czy kocie. Miej przy sobie woreczki na odchody dla psów w czasie każdego spaceru. W parkach często znajdziesz odpowiednie pojemniki, do których możesz je wyrzucić.
Może się wydawać, że to niewiele. Jednak ograniczasz zjadanie odchodów przez inne psy i jednocześnie dbasz o czystość dla innych mieszkańców.
Koprofagia u psa — dasz sobie z nią radę!
Znając już możliwe przyczyny i skutki koprofagii, wiesz już, że nie warto ignorować problemu jedzenia kału przez psa. Reaguj natychmiast i uzbrój się w cierpliwość. Poznaj podłoże problemu Twojego pupila i działaj. Zadbaj o swojego zwierzaka pod okiem weterynarza i behawiorysty. Zaopatrz się w odżywcze karmy z dodatkiem probiotyków, które zadbają o układ pokarmowy Twojego psa. Znajdziesz je w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzak.pl.
Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Ekipa TuZwierzaki.pl z chęcią udzieli Ci wszelkich odpowiedzi.