Żółw domowy w terrarium. Jak dbać o żółwia?
Żółwie to długowieczne zwierzęta, które w wielu kulturach odgrywały dużą rolę, budząc podziw i uznanie. Kojarzą nam się z wytrwałością, mądrością i spokojem. Może się wydawać, że to pupile niewymagające i dostępne nawet dla laika. Jak jest naprawdę? Czy hodowla tych gadów jest łatwa? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym poznasz najważniejsze informacje na temat tych zwierząt. Przedstawimy Ci najpopularniejsze gatunki żółwi do hodowli w domu. Podpowiemy, co jedzą i jak o nie dbać. Przeczytaj!
Rodzaje żółwi
Historia żółwi liczy ponad 255 milionów lat. Przodkowie tych gadów żyli prawdopodobnie już na przełomie paleozoiku i mezozoiku. Według systematyki zwierzęta te należą do rzędu Testudines, który tworzy dwa podrzędy i łącznie 14 rodzin. Wśród nich możemy wyróżnić gatunki:
- lądowe,
- morskie,
- błotne,
- skórzaste,
- skorpuchowate,
- dwupazurzaste,
- spłaszczkowate,
- wężoszyjne,
- pelomeduzowte,
- mułowcowate,
- wielkogłowe,
- żółwiakowate,
- batagurowate.
Charakterystyka żółwi
Czy wiesz, że gady te są jedynymi kręgowcami, które posiadają szkielet na zewnątrz ciała? Cześć wierzchnia nazywana jest karapaksem (to zmodyfikowane żebra), dolna plastronem (zmodyfikowany obojczyki i żebra dolne). Całość chroni charakterystyczna dla tych zwierzaków skorupa Składa się ona z dwóch warstw, które tworzą płytki kostne, pokryte tarczkami rogowymi. Co ciekawe, niektóre gatunki nie posiadają pancerza, a jedynie gładką skórę.
Kolejną ciekawostką jest fakt, że zwierzęta te posiadają dziób i nie mają zębów! Dziób zbudowany jest z rogowych listw. Różni się on nieco u gatunków mięso i roślinożernych swoją budową. W każdym przypadku świetnie sprawdza się do rozdrabniania pokarmu.
Żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi. Ich organizmy mają niską przemianę materii i produkują niewiele energii cieplnej. Temperatura otoczenia jest dla nich kluczowa. Z termoregulacją związany jest kolor ich skorupki. Gatunki w strefie umiarkowanej mają ciemne ubarwienie, ponieważ ciemny kolor lepiej pochłania ciepło. Odmiany tropikalne są jasne, by odbijać nadmiar promieni słonecznych.
Rozmnażanie
Żółwie są zwierzętami jajorodnymi. Samiczki składają jaja w specjalnie wygrzebane w ziemi jamki. W zależności od gatunku jest to od kilku do nawet 150 jaj jednocześnie! Dzięki nagrzewającej się ziemi od światła słonecznego jaja przechodzą proces inkubacji. Po pewnym czasie maluchy wykluwają się same. Rozbijają skorupę jaja tak zwanym zębem jajowym. Tworzy go specjalna fałda skóry na górnej szczęce i znika na kolejnych etapach rozwoju. Mały zwierzak jest od razu w pełni samodzielny.
Co ciekawe, o płci tych gadów decyduje…temperatura, w której zachodzi inkubacja! Wyższa temperatura determinuje płeć żeńską, niższa męską. Pośrednia sprawia, że z jaj wyklują się obie płcie.
Żółwie w Polsce
Jedynym, naturalnie występującym gatunkiem tego gada w Polsce jest żółw błotny. Występuje on na terenach bagiennych i jest objęty ochroną od 1935 roku.
Prócz żółwia błotnego możesz jednak spotkać wiele innych obcych gatunków. Rozprzestrzeniły się one za sprawą nieodpowiedzialnych hodowców, którzy nielegalnie wypuszczali zwierzęta na wolność. Często stanowią one poważne zagrożenie dla naszego rodzimego gatunku żółwika. Najczęściej są to żółwie czerwonolice, żółtobrzuche i żółtolice.
Popularne gatunki żółwi domowych
Przedstawiamy Ci najczęściej wybierane gatunki żółwi do hodowli w domowych warunkach. Możliwe, że właśnie wśród nich znajduje się Twój przyszły pupil!
Żółw Stepowy (Testudo Horsfieldii)
To najpopularniejszy gatunek wybierany do hodowli w terrarium. Pochodzi ze stepów środkowej Azji. Terenu suchego i skalistego, porośniętego trawami.
Jego skorupa jest w kolorze oliwkowozielonym z plamkami na każdej tarczce. Jego łapki są ciemne, zakończone czterema pazurkami, co jest charakterystyczną cechą tego gatunku. Długość ciała żółwików stepowych osiąga od 15 do 23 centymetrów.
Gad ten żyje średnio około 50 lat w naturalnych warunkach. Jest roślinożerny.
Żółw Czerwonolicy (Trachemys scripta elegans)
Żółw czerwonolicy jest gadem wodnym. Mierzy od 12 do 28 centymetrów. Jego charakterystyczną cechą są urocze czerwone plamki na policzkach. Ciałko i skorupa są w kolorze od żółto-zielonego do ciemnozielonego.
Gad ten potrzebuje terrarium z częścią wodną i lądową. Jest mięsożerny. Wymaga opiekuna doświadczonego. Jeśli jeśli szukasz swojego pierwszego żółwika, ten gatunek zdecydowanie Ci odradzamy.
Żółw Grecki (Testudo Hermanni)
Testudo Hermanni pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Idealne warunki dla niego to teren częściowo kamienisty, suchy i mocno nasłoneczniony. Z niewielką ilością cienia.
Skorupka jest jasnożółta z ciemnymi plamami na każdej tarczce. Samiczki osiągają około 25 centymetrów długości ciała, a samce 30 centymetrów. Ważą około 1 kilograma.
To gad roślinożerny, którego dieta powinna opierać się przede wszystkim na błonniku.
Żółw Chiński (Mauremys reevesii)
Żółw chiński pochodzi z terenów Chin oraz Japonii. To jeden z najmniejszych gatunków hodowanych w domowych warunkach. Osiąga około 15 centymetrów długości. Mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi niezwykle mocno ugryźć!
Jest żółwiem wodno-lądowym, dlatego potrzebuje terrarium ze strefą suchą oraz wodną. Jest drapieżnikiem. Potrafi dożyć nawet 30 lat.
Żółw Pustynny (Centrochelys Sulcata)
Żółw pustynny pochodzi z Afryki, z terenów pustynnych i sawann. Dlatego uwielbia mocno suche powietrze i spore wahania temperatur pomiędzy porą dnia i nocy.
To dość spory okaz, który szybko rośnie. Osiąga około 50 centymetrów długości i waży nawet do 50 kilogramów.
Decydując się na tego gada musisz pamiętać o jego pokaźnych rozmiarach oraz o umiłowaniu do kopania tuneli. Zapewnienie mu odpowiednich warunków w domu może okazać się nielada wyzwaniem.
Żółw Lamparci (Stigmochelys Pardalis)
Żółwik lamparci (lub plamisty) to gad z terenów Afryki Subsaharyjskiej. Jego nazwa związana jest z ubarwieniem karapaksu. Otóż posiada on plamki na tarczkach, przypominające właśnie cętki dzikiego kota — lamparta. Jest wyjątkowo urokliwym żółwikiem.
Osiąga do 60 centymetrów długości i waży około 35 kilogramów.
Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zróżnicowanego środowiska. Strefy ciepłej i suchej oraz strefy nieco bardziej wilgotnej.
Jak dbać o żółwia?
Jeśli pragniesz opiekować się żółwiem w swoim domu musisz się do tego przygotować. Warto najpierw sięgnąć do literatury na temat gatunku, który wybierzesz. Od niego zależy jak powinno wyglądać terrarium, jakie akcesoria będą niezbędne oraz jak karmić żółwika.
Każdy z gatunków tych gadów ma dokładnie określone wymagania co do wilgotności powietrza w terrarium, czasu nasłonecznienia oraz temperatury. Do utrzymania prawidłowych wartości tych parametrów niezbędne będą oczywiście termometr i higrometr. W terrarium Twojego żółwika nie może zabraknąć także:
- lampy grzewczej — zapewniającej ciepło,
- lampy UVB — zapewniającej światło,
- podłoża do terrarium — dostosowane do potrzeb gatunku,
- miejsca do podawania pokarmu,
- basenik na wodę — do kąpieli i napojenia.
- przedmiotów zapewniających kryjówki.
Wielkość samego terrarium również uzależniona jest od gatunku, na który się zdecydujesz. Kieruj się zasadą, że terrarium dla żółwika powinno być od niego:
- 6 razy dłuższe
- 4 razy szersze
Oczywiście są to wymiary minimalne. Im większa powierzchnia terrarium, tym lepiej dla Twojego nowego zwierzaka. W dużej przestrzeni będzie mógł swobodnie zażywać odpowiednią dawkę ruchu.
Co jedzą żółwie?
Dieta żółwia jest zależna od specyficznych uwarunkowań jego gatunku. Decydujesz się na żółwika roślinożernego, na przykład greckiego? Powinien spożywać on głównie błonnik i wapń. Białko czy węglowodany to tylko śladowe składniki w jego menu. Jego naturalnym pożywieniem są zioła, świeże siano i tym powinieneś żywić go w terrarium.
Co ciekawe, żółwie roślinożerne powinny unikać na przykład sałaty. Zawiera ona szkodliwe dla nich szczawiany.
Z kolei okazy mięsożerne (np. czerwonolice) będą odżywiać się głównie białkiem zwierzęcym. Mogą to być krewetki, małe ryby czy owady.
Pamiętaj, że o sposób żywienia zawsze możesz zapytać hodowcę, u którego dokonujesz zakupu zwierzaka. On z pewnością udzieli Ci cennych wskazówek.
Ile lat żyją żółwie?
Te gady to długowieczne stworzenia. Niektóre gatunki żyją 40, 70, a nawet i ponad 100 lat! Zarówno te wolno, jak i dziko żyjące okazy.
Jeśli decydujesz się na opiekowanie żółwiem, musisz wziąć ten aspekt pod uwagę. Ten zwierzak może stać się przyjacielem niekiedy nawet i na całe Twoje życie. Przemyśl więc dokładnie, czy jesteś gotowy na takie zobowiązanie.
Ile kosztuje żółw?
Cena uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, na jaki gatunek tego gada się decydujesz. Koszt zakupu może rozpoczynać się w okolicy 50 zł. Jednak ceny niektórych okazów sięgają ponad 1000 zł.
Zdecydowanie polecamy Ci pozyskanie pupila z profesjonalnej, legalnej hodowli żółwi. Dzięki temu masz pewność, że Twój zwierzak jest godnie traktowany od samego wyklucia się z jaja. Hodowca przekaże Ci także niezbędne wskazówki co do potrzeb gatunku.
Zadbaj o swojego żółwia z TuZwierzaki.pl
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz gotowe mieszanki karm dla żółwi lądowych czy wodnych. W swojej ofercie posiadamy produkty znanych i cenionych producentów takich jak Tropical, Katrinex czy Ovad. Znajdziesz u nas akcesoria do terrariów, takie jak podłoża czy ozdoby. Zawsze też służymy pomocą w wyborze właściwego zakupu dla Twojego zwierzaka.
Najczęstsze pytania dotyczące tematu żółwi
Czy żółwie domowe gryzą?
Tak, potrafią boleśnie ugryźć. Niektóre gatunki mają naprawdę mocny uścisk dzioba.
Czy żółw rozpoznaje właściciela?
Gady te raczej nie przywiązują się do ludzi w taki sposób jak psy czy koty.
Czy żółwie mają zęby?
Nie, nie mają zębów.
Ciekawostki o żółwiach
- U niektórych gatunków występuje zjawisko biofluorescencji. Pancerz oświetlony światłem niebieskim świeci w barwach zieleni i czerwieni.
- U gatunków morskich (żółwie oliwkowe oraz zatokowe) występuje Arribada. To zachowanie związane z rozrodem. W jednym czasie, na jednej plaży pojawia się tysiące samiczek tych gatunków, by jednocześnie złożyć jaja. Zwierzęta te składają jaja na plażach, na których same się urodziły.
- To, co wyróżnia te gady spośród innych zwierząt to umiejętność wysuwania i chowania głowy, kończyn i ogona do wnętrza pancerza. Dzieje się to za sprawą tego, że ich biodra i łopatki znajdują się wewnątrz ich żeber.
bibliografia:
- https://petsworld.com.pl/jakie-zolwie-zyja-w-polsce/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82wie