Darmowa dostawa od 199,00 zł

Spacer z psem

2023-10-06
Spacer z psem

Wielu opiekunów decyduje się na psa, ponieważ między innymi chce wprowadzić w swoim życiu zmiany i postawić na ruch. Chodzenie na spacer z psem i spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu to świetny motywator, żeby ruszyć się sprzed telewizora. Dodatkowo to znakomity sposób na spędzenie fajnego czasu na zabawie! Niestety, dla części z nas to czasem niezbyt przyjemny obowiązek. Szczególnie gdy na dworze pada deszcz lub śnieg i wieje mocny wiatr. Wtedy nikomu nie chce się wychodzić za próg przytulnego domku. 

Spacerki z psiakiem to znacznie więcej niż tylko rutynowe wyjście na dwór. To czas, który ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i szczęścia Twojego czworonożnego przyjaciela. W tym artykule dowiesz się, dlaczego psy potrzebują codziennych spacerów i jakie korzyści przynoszą one zarówno zwierzętom, jak i właścicielom. Podpowiemy także jak powinien wyglądać dobry spacer z psem.

Po co psu spacer? 

Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość oczywista. Pies na spacerze ma się załatwić. Oczywiście jest to prawda, ale spacer przynosi psu wiele innych korzyści. Spacer jest przede wszystkim dla psa, a nie dla Ciebie. Twoja uwaga na spacerze powinna być głównie skupiona na potrzebach psa. Pies w trakcie spaceru wącha trawę, liście na krzewach. Poznaje teren, poznaje inne psy, ale także buduje więź z Tobą, swoim opiekunem. Spacer dostarcza psu bardzo dużą ilość przeróżnych bodźców. Mogą sprawiać mu one wiele radości, ale niekiedy także go przytłaczać. Pies nie chce dziś nawiązywać relacji z innymi psami albo ludźmi? Nie powinieneś go do tego zmuszać. Być może ma gorszy dzień. Warto dać mu więcej czasu.

Pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje regularnej aktywności fizycznej, aby być w dobrej kondycji. Codzienne spacery dostarczają psu możliwość rozładowania nadmiaru energii. Pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz pozwalają wzmocnić mięśni i stawy. Brak odpowiedniej ilości ruchu może prowadzić do nadwagi u psa, co z kolei zwiększa ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca czy choroby serca.

Spacerowanie z psem ma ogromny wpływ na jego zdrowie psychiczne. Dla psa to nie tylko okazja do aktywności fizycznej, ale także do odkrywania nowych zapachów, dźwięków i otoczenia. To czas, w którym Twój pies może wchodzić w interakcje z innymi zwierzętami i ludźmi. Sprzyja to socjalizacji i pozytywnym zachowaniom psa.

Codzienne spacery to doskonała okazja do budowania więzi między Tobą a Twoim psem. Twój pupil jest gotowy na każdy spacer z Tobą. To czas, który możecie spędzić razem, wzmacniając swoją relację. Wspólne wyjścia na świeże powietrze sprzyjają większemu zrozumieniu psich potrzeb i zachowań.

Spacerowanie z psem to nie tylko korzyść dla zwierzęcia, ale także dla Ciebie jako właściciela. To okazja do odetchnięcia od codziennego zgiełku i cieszenia się przyrodą. Spacery mogą również pomóc w obniżeniu poziomu stresu i poprawieniu samopoczucia. Aktywność fizyczna i kontakt z psem powodują uwalnianie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Pies przy zachodzie słońca na spacerze na smyczy

Problemy z psem na spacerze

Przejdźmy teraz przez najczęstsze problemy, które pojawiają się na spacerach z pupilem.

Pies na smyczy

Najbardziej powszechny widok psa na ulicy to pies na smyczy. Smycz dla psa jest nie tylko narzędziem kontroli, ale także kluczowym elementem bezpieczeństwa naszych czworonożnych przyjaciół.

Pies na smyczy jest mniej narażony na niebezpieczeństwa związane z ruchem ulicznym, np. potrącenie przez samochód. Zapewnia to także ochronę przed kontaktami z agresywnymi psami czy innymi zwierzętami.

Kontrola nad psem na smyczy pozwala uniknąć sytuacji, w których pies mógłby zaatakować innych ludzi czy zwierzęta. Nawet dobrze wychowany pies może zareagować nieprzewidywalnie na pewne bodźce, co może prowadzić do niepożądanych incydentów. Jako opiekun bierzesz pełną odpowiedzialność za swojego psa. Nie zgadzaj się pochopnie, aby każde dziecko albo osoba dorosła głaskała Twojego pupila. Pies może wyczuwać zapachy, których my nie czujemy. Dla niego mogą stanowić one impuls do radości albo niespodziewanego dla nas wycofania lub złości. 

Pamiętaj także, że w wielu miejscach istnieją przepisy wymagające trzymania psa na smyczy. Niedopełnienie tego obowiązku może prowadzić do kar finansowych lub innych konsekwencji prawnych. Dotyczy to w szczególności lasów, parków i skwerów w miastach.

Pies ciągnie na smyczy

Często zdarza się, że opiekunowie mają problem z ciągnięciem psa na smyczy. Powodów takiego zachowania jest kilka. Pies na przykład jest bardzo lękliwy i ciągnie, by uciec przed czymś, czego się boi. Może być też bardzo porywaczy i nie zwraca uwagi na tempo opiekuna i idzie z całej siły do przodu. Pupil w ten sposób chce dostać się jak najszybciej do swojego ulubionego miejsca. A najprostszym sposobem, by to zrobić, jest ciągnięcie smyczy, a wraz z nią swojego opiekuna w pożądanym kierunku. 

Jeśli chcesz pozbyć się tego kłopotu musisz uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym. Konieczna jest odpowiednia socjalizacja psiaka, którą najlepiej zacząć w okresie szczenięcym. Socjalizacja sprawia, że pies nabywa umiejętności radzenia sobie ze swoimi trudnymi emocjami w sposób właściwy dla otoczenia i minimalizuje lęk czy poddenerwowanie nowymi sytuacjami pupila. Niezbędny będzie także trening chodzenia na smyczy i dobranie właściwiej smyczy. Dla psów, które ciągną polecamy smycze taśmowe dla psa lub linki treningowe, które pozwalają na naukę chodzenia na luźnej smyczy. Smycze automatyczne, które stale są napięte sprawdzą się jedynie dla wytrenowanych psów, które dobrze komunikują się z opiekunem w trakcie spaceru. Aby pozbyć się tego problemu, warto także skonsultować się z profesjonalnym behawiorystą. 

Pies zjada kupy i śmieci

Kiedy wychodzisz z psem może się zdarzyć, że zacznie zjadać przeróżne odpadki. Mogą to być odchody innych zwierząt (koprofagia), resztki jedzenia czy nawet foliowe worki. Ten problem jest dużo większym wyzwaniem niż samo ciągnięcie na smyczy. Warto zgłosić się z nim do lekarza weterynarii, który sprawdzi wyniki krwi naszego pupila. 

Drugą kwestią jest dieta Twojego psa. Menu ubogie w pewne składniki odżywcze sprawia, że pies sam zaczyna uzupełniać braki w diecie dojadaniem śmieci na spacerze. Możesz podawać przez jakiś czas witaminy dla psa i obserwować, czy jego zachowanie się zmienia. Jeśli nadal pies będzie zjadać odpadki to zwróć się o pomoc do dietetyka dla psów, który dobierze inną karmę i suplementy diety dla Twojego psa.

Jest także trzeci powód takiego zachowania u psa i jest nim zwyczajna nuda i ciekawość. Kiedy nie interesujesz się psem na spacerze, nie wchodzisz z nim w interakcje, nie mówisz do niego albo nie bawisz się z nim, to pies zaczyna wymyślać sobie sposób na zabawę. Dlatego łapie w pysk różne przedmioty i nawet nie zwraca uwagi na to, co łapie. 

Pies szczeka na rowery i samochody

Szczekanie psa na rowery i samochody może być problematycznym zachowaniem zarówno dla właściciela psa, jak i innych osób w okolicy. Może być to irytujące dla przechodniów i kierowców. Może także prowadzić do sytuacji, w których pies i inne osoby mogą być narażone na niebezpieczeństwo. Dlaczego pies szczeka na ulicy? Powodów może być kilka.

Pies może reagować szczekaniem na rowery i samochody, bo traktuje je jako potencjalne zagrożenie dla swojego terytorium lub swojego właściciela. Jest to naturalna reakcja obronna. Pies może się także zwyczajnie bać. Hałas i szybki ruch rowerów i samochodów mogą wywoływać strach u psa, co prowadzi do nadmiernego szczekania. Jeśli pies nie został odpowiednio zsocjalizowany z rowerami i samochodami w młodym wieku, może brakować mu pewności siebie w obecności tych obiektów.

Psy często szczekają rano, zaraz po wyjściu z domu. Mają wtedy dużą ilość energii, którą warto spożytkować na aktywności fizyczne. Szczekanie na rowery albo samochody jest oczywiście bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Psy reagują w takiej sytuacji impulsywnie i zgodnie ze swoimi instynktami. Dlatego pozwól psu obserwować ruchliwą ulicę. Niech się oswoi z hałasem i ruchem. Pamiętaj, aby odległość od ulicy była duża, ale jednocześnie, żeby pojazdy były dobrze widoczne dla psa. Pozwól także psu obwąchać stojący rower, czy samochód. Po podejściu do roweru lub samochodu, kiedy wcześniej była to sytuacja stresująca, daj pieskowi nagrodę. Takie odwrażliwienie psa pozwoli mu się poczuć bezpieczniej i pewniej w kontakcie z rowerem, czy autem sąsiada. 

Pamiętaj, że cierpliwość i konsekwencja są kluczowe podczas pracy nad rozwiązaniem problemu szczekania psa na rowery i samochody. Dbanie o zdrowie psychiczne i dobrostan psa jest ważne, dlatego poświęć czas na skorygowanie tego zachowania.

Problemy na spacerze ze szczeniakiem na smyczy

Dobry spacer z psem, czyli jaki?

Zastanawiasz się jak powinien wyglądać dobry spacer? Ile powinien trwać? Czy Twój pies powinien przejść w ciągu dnia 2km, a może 5km? Dostajemy także pytania "Jakie akcesoria powinnam wziąć ze sobą na spacer?".

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak spacer idealny. Każdy piesek jest inny i ma inne potrzeby. Innego spaceru potrzebuje maltańczyk, a innego doberman albo dog niemiecki. Na początek zastanów się, co sprawia Twojemu psu największą radość na spacerze. Czy jest to bieganie, węszenie, a może elementy treningu? Gdzie Twój pies lubi najbardziej chodzić na spacery: do lasu, parku, do miasta? Dobry spacer to taki, który odpowiada Twojemu psu. Spacer jest przede wszystkim dla niego, a nie dla Ciebie.

Najważniejsze na spacerze są:

  • swoboda w poruszaniu się, co wymaga dłuższej smyczy
  • możliwość węszenia 
  • decydowanie przez psa czy ma ochotę na ćwiczenia
  • ciekawa trasa spaceru, którą co jakiś czas warto zmieniać.

Aktywności dla psa w czasie spaceru

Dobrym pomysłem na spacerze są elementy treningu z psem. Schowaj kilka smakołyków w liściach, aby Twój pies mógł je wywęszyć. Ta świetna zabawa zaspokoi u Twojego psa pierwotną potrzebę zdobywania jedzenia. Jeśli tylko będziesz mieć taką okazję to przywoływanie do nogi także jest wspaniałym ćwiczeniem dyscyplinującym. Do ćwiczeń możesz wykorzystać patyki, liście do węszenia, drzewa do omijania albo chowania się za nimi. Zwróć uwagę jednak, że spacer to nie trening. Pojedyncze elementy ćwiczeń są jak najbardziej w porządku, ale nie powinny one zajmować 100% czasu przeznaczonego na spacer. 

Swobodna zabawa z psem to również znakomity pomysł! Ciekawą zabawą na spacerze jest przeciąganie sznura i szarpaka dla psa. Ten rodzaj zabawy pozwoli skupić uwagę psa na zabawie z Tobą i ułatwi budowanie więzi między Wami. Twój pies lubi piłki i chętnie je przynosi? Zaproponuj mu rzucanie piłki w nieco trudniejszym terenie, na przykład w wyższej trawie. W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl są także dostępne gumowe piłki z dziurką, do której można wrzucić smakołyki. To jest świetny sposób na urozmaicenie zabawy na spacerze, w szczególności, jeśli Ty chcesz odpocząć na ławce. Piłka zachęci również psa do pływania w jeziorze. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele pływających zabawek, które świetnie sprawdzą się w tego rodzaju zabawie.

Ile powinien trwać spacer z psem?

Czas spaceru nie ma większego znaczenia. Czasem krótszy spacer, ale bardziej intensywny może być fajniejszy niż jeden długi spacer w ciągu dnia. Wszystko tutaj zależy od psa i jego potrzeb. Pamiętaj, aby pies miał czas na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. Zapewnij pupilowi także kontakt z innymi psiakami czy ludźmi w ramach codziennej socjalizacji. Zwróć uwagę, aby psa nie przebodźcować. Zbyt wiele atrakcji może być dla niego wyczerpujące, stresujące i spacer wtedy zupełnie nie spełni swojej funkcji.

Piesek na smyczy

O której ostatni spacer z psem?

Nie ma znaczenia, o której godzinie wyjdziesz na ostatni spacer z pupilem. Ważne jest jednak, żeby było to na 2-3 godziny przed porą spania. Zwróć uwagę, aby ostatni, wieczorny spacer przebiegał w spokojnej, przyjaznej dla psa atmosferze. Najlepiej pójdźcie na spacer znaną czworonogowi trasą. Nie rzucaj mu wtedy piłki i nie rób treningu. Nie pozwól, aby pies wchodził w zbyt dynamiczne interakcje z innymi czworonogami czy osobami. Pochwal psa za jego zachowanie. To ma być czas wyciszenia dla psa i przede wszystkim załatwienia potrzeb fizjologicznych. Minimalny czas trwania spaceru wieczornego to 15-20 minut. W tym czasie pies zdąży się załatwić i zregenerować przed snem.

Ile razy wychodzić z psem na spacer?

Nie ma reguły mówiącej ile razy powinieneś wychodzić z psem na spacer. Zasadniczo większość opiekunów psów wychodzi z psem na spacer 3-4 razy. To indywidualna sprawa każdego właściciela i przede wszystkim kwestia potrzeb psa. 

To, co jest ważne to regularność i wprowadzenie rytmu wychodzenia na spacer. Pies dzięki temu nauczy się, w jakich godzinach może spodziewać się wyjścia. Będzie spokojnie czekać i nie będzie się denerwować. Pierwsze poranne wyjście i ostatnie wieczorne wyjście powinno się koncentrować na załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Pozostałe wyjścia to czas na wspólną zabawę, budowanie więzi, eksplorowanie terenu i budowania nowych doświadczeń. 

Każdy spacer jest dla psa ogromną przyjemnością. Niemniej, jednak jeśli wprowadzisz rytm wychodzenia z psem o określonych godzinach pamiętaj, żeby przestrzegać ich za każdym razem. Psy nie znają się co prawda na zegarku, ale sam zauważysz, że z dokładnością do 10 minut wstaną i będą motywować Cię do wyjścia. Powiedzą wprost – już czas na spacer!

Nagroda dla psa na spacerze

Świetnym urozmaiceniem spaceru i elementem budowania więzi między Wami będzie nagroda dla psa za wykonaną komendę albo ćwiczenie.  Wzmocni to w psie skojarzenie spaceru z przyjemnością.

Sposobem nagradzania może być prosta pochwała słowna. Psy zazwyczaj bardzo lubią głos swojego właściciela i jest to dla nich ogromna wartość. Spróbuj tego rodzaju nagrody dla swojego psa i obserwuj jego reakcję.

Koniecznie na spacer weź ze sobą przysmaki dla psa! To smaczny rodzaj nagrody, którą możesz podawać psiakowi za dobrze wykonywane polecenia i właściwe zachowania. Smaczki możesz trzymać w saszetce na przysmaki przypinanej do paska albo torby czy plecaka. W ten sposób będziesz mieć je zawsze pod ręką!

Przyjemne spacery z pupilem dzięki TuZwierzaki.pl

Jak widzisz spacer z psiakiem to znacznie więcej niż tylko konieczność. To ważny element dbania o zdrowie i dobrostan Twojego pupila. Codzienne spacery dostarczają psu aktywności fizycznej, socjalizacji oraz tworzą doskonałą okazję do zbliżenia się do Ciebie jako właściciela. Dla Ciebie to także czas na relaks i odprężenie się na łonie natury. Dlatego nie zapominaj o codziennych spacerach. To inwestycja w zdrowie i szczęście Twojego pupila, a także Twoje własne. Inspiracji w postaci smyczek, obróżek, zabawek gumowych, piłek, szarpaków i innych akcesoriów jak zawsze szukaj w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel