Shar pei — opis rasy psa
Zakochałeś się w uroczym pyszczku i fałdkach shar pei? To rasa psów znana ze swojej charakterystycznej, pomarszczonej skóry. Przez właścicieli często nazywana szarpak lub fałdka. Chociaż shar pei dla niektórych wygląda groźnie, jest to niezwykle lojalny, czuły i oddany pupil. W tym artykule przyjrzymy się tym czworonogom bliżej. Poznasz ich historię, temperament oraz podstawy pielęgnacji. Sprawdź, czy shar pei jest odpowiednim psem dla Ciebie!
Historia rasy psów shar pei
Shar pei należą do ras starożytnych, bo pojawiły się 2000 lat temu, za panowania dynastii Han. Ich kolebką jest miasto Dialak znajdujące się w prowincji Kwantung położone w południowych Chinach. Ich głównym zadaniem było strzeżenie świątyń, domów oraz bydła. Były wykorzystywane do polowań oraz brały udział w walkach psów. Dzięki swojej krótkiej sierści, głęboko osadzonym oczom oraz małym uszom były do tych okropnych pojedynków dobrze przystosowane.
Shar pei powstały z połączenia m.in. rasy chow chow, po której odziedziczyły niebieski język oraz mastiffów, po których pochwalić się mogą zbitą budową oraz luźną skórą.
Podczas Rewolucji w Chinach wprowadzono niewyobrażalnie wysoki podatek od posiadania psów, przez co liczebność shar pei drastycznie zmalała. Rasa została wpisana do księgi rekordów Guinnessa, jako najmniej liczna, gdyż w tym czasie pozostało zaledwie 45 osobników. Sprawę nagłośnił Matgo Law, który napisał do amerykańskiej gazety z prośbą o pomoc dla tych psiaków. Wtem zgłosiło się około 200 hodowli z USA, które zaproponowały chęć przygarnięcia czworonogów, przyczyniając się do skutecznej odbudowy rasy.
W 1981 roku oficjalnie zatwierdzono wzorzec shar pei.
Jak wygląda shar pei?
Shar pei posiadają masywną budowę ciała opartą na umięśnionych kończynach. Na dużej płaskiej głowie leżą małe, trójkątne uszy skierowane półokrągłymi końcówkami w kierunku oczu. Pokaźna kufa zakończona jest dużym nosem. Nad nią znajdują się głęboko osadzone, ciemne oczy w kształcie migdała. Psy tej rasy posiadają charakterystyczny kolor języka fioletowo lub niebiesko czarny, który odziedziczyły po rasie chow chow. W Chinach wierzono, że barwa języka tych psów nie jest przypadkowa i ma moc odstraszania diabła. Ogon tych czworonogów jest gruby, wysoko osadzony, zwinięty albo zakręcony.
Ich ciało pokryte jest wyjątkową, pofałdowaną skórą. Szczenięta są całe w fałdkach, osobniki dorosłe zaś bruzdy mają głównie na mordce i szyi. Niektórzy porównują wygląd shar pei do hipopotama.
Ile waży shar pei?
Waży około 18-25 kg przy wysokości 44-51 cm w kłębie. Psy są większe od suczek.
Szata i umaszczenie shar pei
Shar pei posiadają krótką, twardą i sztywną sierść bez podszerstka. Ich włos jest prosty i odstający, przylega jedynie na kończynach. Jego długość powinna osiągnąć maksymalnie 2,5 cm, dłuższa jest nieuznawana przez FCI.
Psy tej rasy mają jednolite umaszczenie, które najczęściej przybiera kolor:
- beżowy
- czarny
- kremowy
Ciemniejsze znaczenia są dopuszczalne na tyłach ud i tułowiu.
Nazwa rasy nie jest przypadkowa, lecz odnosi się do szorstkiej sierści tego czworonoga. Shar pei po chińsku oznacza powłokę rekina lub papier ścierny. Z angielskiego to sand skin, które na polski możemy przetłumaczyć jako pies o szorstkiej skórze.
Charakter i usposobienie shar pei
Dzisiaj shar pei jest psem rodzinnym i do towarzystwa. Jednak nie nadaje się dla osób początkujących. Jest to czworonóg trudny do ułożenia, uparty, z dominującym charakterem. To psi indywidualista, który pomimo przywołania, przyjdzie do Ciebie, jak będzie miał na to ochotę. Bez cierpliwości, konsekwentnego szkolenia i stanowczości szarpej łatwo wejdzie Ci na głowę. Od szczeniaka jest mu potrzebna socjalizacja oraz wyznaczenie jasnych granic. W jego przypadku nic nie zdziałasz krzykiem. Najpierw musisz zbudować z pupilem więź opartą na zaufaniu. Potem z pomocą pozytywnych metod przejść do nauki podstawowych komend i szkolenia. Niezbędnymi cechami, którymi musisz się wykazać są cierpliwość i opanowanie.
Rasa jest dumna i nieufna wobec obcych ludzi. Nie pała sympatią do innych zwierząt, lecz nie wszczyna z nimi konfliktów. Często nie akceptuje innych psów. Zaakceptuje domowe koty lub będzie mieć do nich neutralny stosunek.
Shar pei są niezwykle oddane i lojalne. Z opinii opiekunów wynika, że pies ten ma kocią naturę. Wymaga poświęcenia uwagi i czasu na wychowanie oraz potrzebuje okazywania uczuć. Niektóre osobniki potrafią chodzić wszędzie za właścicielem i są typowymi przylepami. Niektórzy twierdzą zaś, że rasa ma trudności w okazywaniu miłości. To zależy od indywidualnego charakteru psa, jego socjalizacji i wychowania.
Shar pei charakteryzują się odwagą. Nie wykazują zachowań agresywnych. Dodatkowym plusem jest fakt, że mało szczekają, dlatego są dobrym towarzystwem do bloku.
Pielęgnacja psa rasy shar pei
Czy fałdki shar pei należy regularnie czyścić? Nie ma takiej potrzeby! Fakt, rasa często ma problemy skórne, jak alergie czy hot spoty (powierzchowny stan zapalny skóry w kolorze czerwonym). W takiej sytuacji zgłoś się do lekarza weterynarii. Natomiast zwróć uwagę na pielęgnację bruzd na pyszczku psiaka. Są one praktycznie pozbawione sierści. Na co dzień wymagają przemywania, a w lecie zastosowania kremu ochronnego UV lub wazeliny.
Nie zapomnij o pielęgnacji oczu czworonoga. Polecamy delikatne płyny specjalnie stworzone do przemywania tych okolic. Od szczeniaka używaj szczoteczki i pasty do zębów dla zwierząt. Im wcześniej przyzwyczaisz pupila do tego zabiegu, tym z czasem mycie zębów będzie przyjemniejsze. Czyść również małe uszka oraz kontroluj stan pazurków i łapek swojego czworonoga.
Czym czesać shar pei?
Szczotkuj sierść kilka razy w tygodniu za pomocą szczotki z twardym włosiem. W czasie linienia, gdy wypadanie jest intensywniejsze, czesz psa codziennie. Niech Cię nie zdziwi fakt, że podczas linienia shar pei gubi nie pojedyncze włosy, a całe kępki, które zostawiają łyse fragmenty na skórze. To normalne zjawisko.
Jak często kąpać shar pei?
Kąp pupila przynajmniej raz w miesiącu. Rasa często cierpi z powodu alergii skórnych. Dlatego polecamy zaopatrzyć się w łagodny szampon hipoalergiczny dostosowany do pH skóry psa. Po podwójnym umyciu szamponem i dokładnym spłukaniu wodą nałóż na kilka minut odżywkę. Nawilży psią sierść i sprawi, że będzie mięciutka. Zwróć uwagę na fałdy, które po kąpieli musisz porządnie wysuszyć. Wilgoć między bruzdami stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.
Czy shar pei choruje?
Każda rasa ma swoje predyspozycje do chorób. Shar pei mogą dotknąć następujące schorzenia:
- Rodzinna gorączka Shar pei (FSF) jest to choroba immunologiczna, dziedziczna. Objawia się gorączką, obrzękiem stawów oraz może doprowadzić do zaburzenia pracy nerek.
- Entropium, czyli wywinięcie powieki do wewnątrz.
- Atopowe zapalenie skóry (AZS) to alergia skórna, przez którą pies się drapie, liże lub podgryza.
- Mucynoza skórna charakteryzuje się obecnością mucyny (białko odpowiadającego za wytwarzanie ochronnego śluzu) w skórze.
- Alergie skórne np. alergiczne pchle zapalenie skóry.
Istnieją również inne alergie, które powodują u psa objawy:
- pokarmowe np. na konkretny rodzaj mięsa
- wziewne, czyli uczulenia na kurz, naskórek, pyłki
- kontaktowe na materiał zabawki czy obroży
Najpierw wykonaj testy alergiczne, by określić konkretne źródło alergenu. Po otrzymaniu wyników będziesz mógł skutecznie wyeliminować czynnik alergizujący ze środowiska swojego czworonoga.
Pamiętaj, że decydując się na psa, musisz zapewnić mu odpowiednie leczenie i opiekę weterynaryjną. Planując swój budżet na pupila, weź pod uwagę koszty leczenia, które potrafią być przy tej rasie wysokie.
Ile żyje pies rasy shar pei?
Pies tej rasy żyje 9-11 lat.
Jaka karma dla shar pei?
Karma dla shar pei powinna być bogata w wysokiej jakości mięso. W przypadku wystąpienia alergii pokarmowych, gdy dowiesz się, na jakie składniki Twój pupil jest uczulony, polecamy karmy monobiałkowe i bezzbożowe. Karmy monoproteinowe w swoim składzie mają jeden rodzaj mięsa. Karmy bez zbóż, jak nazwa wskazuje, nie zawierają zbóż i glutenu. Fałdy na ciele psa potrzebują wyjątkowej troski nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Aby zadbać dodatkowo o skórę i sierść czworonoga do posiłków dodaj olej z łososia, bogaty w kwasy Omega 3 i 6.
W sytuacji, gdy Twój czworonóg choruje na niewydolności nerek, podawaj mu karmę niskobiałkową, z obniżoną zawartością protein. Gdy Twój pupil cierpi z powodu choroby kłębuszków nerkowych, zadbaj by jego dieta była bogata w kwasy omega 3 oraz witaminy z grupy B. Te przypadłości mogą pojawić się w następstwie rodzinnej gorączki shar pei.
Wyprawka dla shar pei
Jeśli zdecydowałeś się przygarnąć shar pei pod swój dach, musisz zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria dla psa! Aby odjąć Ci stresu i zwolnić Twój czas, stworzyliśmy wyprawkę dla Twojego pupila. Przygotuj:
- legowisko dla psa rasy średniej oraz przytulny kocyk
- ceramiczną miskę na karmę i wodę (ceramiczne miski są cięższe, więc nie przesuwają się podczas jedzenia przez pupila)
- dodatki na spacer: obroża lub szelki oraz smycz, worki na odchody, adresówkę
- przysmaki dla psa oraz gryzaki do gryzienia i żucia
- zabawki na zewnątrz: piłka, ring, szarpak
- zabawki do domu: gry edukacyjne, kong, lick mata, gryzak
- szczotkę z twardym włosiem
- szampon i odżywkę dostosowane do potrzeb sierści i skóry
- preparaty do pielęgnacji oczu, uszu
- ściereczkę do czyszczenia fałd
- pastę i szczoteczkę dla zwierząt
- ochronę przed kleszczami (obroże, krople) i odstraszacz w postaci sprayu
- maty do nauki czystości
Dla kogo pies rasy shar pei?
Shar pei to pies dla ludzi, którzy mają już doświadczenie w wychowywaniu zwierząt i szukają lojalnego, wiernego przyjaciela. Rasa lubi dużo spać, a ich aktywność plasuje się na poziomie umiarkowanym. Wystarczy im długi spacer dwa-trzy razy dziennie. Te czworonogi mogą mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w bloku, ważne, by były blisko swojego ukochanego opiekuna.
Nadają się dla rodzin z dziećmi. Oczywiście musisz nauczyć swoje pociechy prawidłowego zachowania wobec psa, czyli zakazać ciągania i denerwowania. Pamiętaj też, by nie zostawiać pupila samego szczególnie z małym dzieckiem bez żadnego nadzoru! Stosunek shar pei do dzieci zależy od socjalizacji pupila oraz jego prowadzenia od najmłodszych lat.
Hodowla shar pei
W przypadku shar pei zrób porządne rozeznanie dostępnych hodowli. Spójrz na stronę internetową ZKwP lub przejdź się do ich najbliższego oddziału stacjonarnego. Tam znajdziesz informacje na temat certyfikowanych hodowców tej rasy. Sprawdź również grupy na facebooku stworzone dla właścicieli tych psów. Ludzie z chęcią podzielą się z Tobą dobrą hodowlą, którą prowadzą osoby z pasją i zamiłowaniem do shar pei. Koniecznie przeanalizuj linię, z której wywodzi się Twój przyszły towarzysz, pod kątem medycznym. Sprawdź jakie choroby i dolegliwości występowały u jego psich przodków. Najważniejsze, by hodowla miała psy zdrowe i pamiętała o badaniu ich. Odpowiedzialny hodowca zadba, by szczeniaki były zsocjalizowane i zrównoważone.
Najczęściej zadawane pytania:
Shar pei ile kosztuje?
Ceny za szczeniaka shar pei z hodowli rozpoczynają się od 4 tysięcy złotych.
Czy shar pei lubi dzieci?
Tak, ale to czy Twój pies będzie lubił dzieci zależy od jego charakteru, wychowania i socjalizacji.
Bibliografia:
https://www.zkwp.pl/wzorce/309.pdf
https://faldomania.pl/historia-rasy/
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,141.html#details
https://ruffpei.com/orasie/