Chow chow. Opis rasy psa
Chow chow to pies, który przypomina swoim wyglądem małego lwa lub puchatego misia. Jednak niech nie zwiedzie Cię jego słodka mordka! Ten zwierzak nie jest przytulanką, a niezależną osobowością z drapieżnym charakterem. Jednocześnie ma bardzo leniuszkowe nastawieniem do życia i jego ulubionym sportem jest leżenie na kanapie. Czy chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Zapraszamy do naszego artykuły! Tutaj poznasz najważniejsze informacje, a także interesujące ciekawostki na temat tej chińskiej rasy psa. Dowiedz się, czy chow chow to pupil dla Ciebie!
Pochodzenie i historia rasy psa chow chow
Chow chow to starożytna, chińska rasa, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnym w typie lisowatym. Pierwotnie wykorzystywano chow chow do stróżowania. Psy te pilnowały domostw, ale także świątyń, strzegąc ich przed złymi duchami. Towarzyszyły oraz myśliwym w trakcie polowań na wilki. Ich grube futro i skóra sprawdzały się niczym zbroje przed pazurami i ostrymi kłami dzikich zwierząt. Z racji swojej siły i wytrzymałości chow chow pracowały również jako psy pociągowe, którym niestraszne były mrozy Tybetu.
Poza chińskimi granicami rasa zaczęła się pojawiać dopiero od roku 1800. Po raz pierwszy opisano ją w 1903 roku przez American Kennel Club.
Chow chow lew: wygląd
Chow chow to pies rasy średniej. Samce osiągają 48-46 centymetrów wysokości w kłębie i ważą 25-32 kilogramów. Suczki są mniejsze i mierzą 46-51 centymetrów oraz ważą 20-27 kilogramów.
Sylwetka chow chow jest zwarta i masywna. Jednocześnie pies ten porusza się lekko i swobodnie. Z wyglądu przywodzi na myśl dumnego lwa. Kończyny są równie muskularne i stabilne, zakończone małymi łapkami o kocim kształcie. Szeroki zad zwieńcza puszysty ogon zawinięty nad grzbietem.
Chow chow ma głowę szeroką o niezbyt wyraźnym stopie. Z kufą średniej długości oraz dużym nosem, zazwyczaj w kolorze czarnym. Inne barwy noska dopuszczalne są w umaszczeniu kremowym i białym (jasny) oraz niebieskim i płowym (zgodny z ubarwieniem szaty).
Chow chow posiadają język, podniebienie i dziąsła o barwie niebiesko-czarnej. To specyficzna cecha występuje jedynie u tej rasy oraz u Shar Pei.
Oczy chow chow są średniej wielkości, w ciemnym odcieniu. Inne kolory mają odmiany cynamonowe i niebieskie (takie jak odcienie futra). Są osadzone głęboko, co znacznie ogranicza psu pole widzenia. Małe uszka, lekko zaokrąglone chow chow nosi uniesione i lekko nachylone nad oczami. Nadają rasie uroczego i nieco naburmuszonego wyrazu.
Sierść i umaszczenie chow chow
Chow chow posiada dwuwarstwową sierść: z włosem długim lub krótkim oraz gęstym, wełnistym podszerstkiem. W każdym przypadku futerko jest bujne i puszyste, nie przylega płasko do skóry.
W odmianie długowłosej rasa ta posiada charakterystyczną kryzę i grzywę wokół głowy.
Chow chow występuje w umaszczeniu:
- czarnym,
- rudym,
- niebieskim,
- cynamonowym,
- kremowym,
- białym.
Najczęściej futerko chow chow jest cieniowane innymi odcieniami, jednak nigdy nie są to plamy czy łaty. Szczególnie spód ogona chow chow oraz tył ud bywa w jaśniejszym odcieniu.
Chow chow charakter
Chow chow to psy niezwykle lojalne i oddane swojemu opiekunowi. Jednak rzadko okazują swoje uczucia i nieszczególnie lubią pieszczoty. Choć z natury są raczej spokojne i ciche, potrafią zaciekle walczyć w obronie swojej, jak i właściciela. Jeśli chodzi o towarzystwo dzieci, chow chow lepiej porozumiewa się z tymi starszymi. Młodsze mogą go drażnić i nadwyrężać jego cierpliwość. To samo dotyczy innych zwierząt, na przykład kotów.
Agresja u chow chow jest cechą dyskwalifikującą według uznanych standardów. Jednak jako psy stróżujące są bardzo nieufne w stosunku do obcych. Zdarza się, że są wrogo nastawione wobec innych przedstawicieli swojej rasy. Szczególnie jest to częste w przypadku dwóch osobników tej samej płci. Chow chow może być groźny także dla dzikiej zwierzyny. Jego instynkt łowiecki jest silnie rozwinięty.
Ze względu na impulsywność i wielką siłę psa, musisz zadać o odpowiednią socjalizację i szkolenie swojego chow chow. Zacznij już w wieku szczenięcym. Dorosły chow chow z trudem ulega autorytetom, jest uparty i niezależny. Jego uznanie zyskuje jedynie osoba, która się nim opiekuje i którą podziwia. Zaniedbanie wychowania może prowadzić do znacznego wycofania się lub zachowań agresywnych.
Czy chow chow nadaje się do bloku? I tak i nie. Z jednej strony nie są zbyt aktywne i odnajdą się w mniejszym mieszkaniu. Preferują kanapowy styl życia. Z drugiej, łatwo się nudzą i potrzebują zajęć, które pobudzają je umysłowo. Musisz więc zaaranżować swojemu chow chow czas tak, aby zaspokajać jego potrzeby poznawcze.
Pielęgnacja chow chow
Chow chow linieje sezonowo (wiosną i jesienią). Jego sierść niekiedy się kołtuni, zbija i utrudnia wentylację skóry. Musisz więc poświęcić swój czas na regularne wyczesywanie pupila 1-2 razy w tygodniu. W okresie intensywnego zrzucania sierści czesz chow chow codziennie. Niezbędnym akcesorium będzie grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach oraz szczotka dla psa, najlepiej pudlówka. Ten zestaw rozczesze i pomoże pozbyć się nadmiaru martwej sierści. Jednocześnie na naruszy struktury szaty Twojego chow chow.
Częste kąpiele w przypadku chow chow nie są szczególnie wymagane. Stosuj je jedynie, gdy nie możesz oczyścić psa z drobnych zabrudzeń przy pomocy zwilżonego ręcznika. Do kąpieli używaj specjalnych szamponów dla psów, dostosowanych do typu sierści swojego chow chow. Przydatne będą również odżywki dla psów, które pomogą w rozczesywaniu futerka. W przypadku szpiców kąpiel stosuje się nie częściej niż 1-2 razy do roku.
Nie możesz zapomnieć także o:
- codziennym szczotkowaniu zębów chow chow: uchroni go to przed powstawaniem kamienia nazębnego,
- przycinaniu pazurków, gdy są za długie: mogą powodować dyskomfort, a nawet ból w trakcie chodzenia,
- kontrolowaniu stanu uszu i oczu pieska: w razie potrzeby przemywaj je specjalnymi płynami lub chusteczkami nawilżanymi dla psów dostosowanymi do tych okolic.
Zdrowie chow chow
Chow chow żyje od 9 do 15 lat. Jest na ogół rasą zdrową. Zdarza się jednak, że psy te dotyka:
- entropia: wywijanie się powieki w kierunku oka,
- jaskra
- zaćma młodzieńcza
- chłoniak
- dysplazja stawu biodrowego
- cukrzyca
- pęcherzyca
- rak żołądka
- czerniak skóry,
- choroby autoimmunologiczne,
- alergie i stany zapalne skóry
Dla zachowania chow chow w dobrym zdrowiu konieczne są regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Dzięki nim lekarz jest w stanie rozpoznać wiele chorób na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dodatkowo specjalista zawsze chętnie odpowie na Twoje wątpliwości odnośnie pielęgnacji czy diety psiaka.
Chow chow szczeniak
Przyjmując do swojego domu szczeniaka, musisz odpowiednio się przygotować. Stwórz miejsce, w którym mały chow chow poczuje się bezpiecznie. To niezwykle ważne dla procesu aklimatyzacji psa w nowej rodzinie i przestrzeni. Dobrze przemyślana wyprawka z pewnością to ułatwi.
W wyposażeniu Twojego małego chow chow nie może zabraknąć:
- miseczek: jednej na wodę, drugiej na karmę,
- wygodnego legowiska: dopasowanego do gabarytów psiaka,
- mięciutkiego kocyka: który przyjemnie otuli małego chow chow i osłoni kanapę przed wszędobylskimi kłaczkami,
- podkładów higienicznych: będą nieocenione w trakcie nauki czystości szczeniaka,
- akcesoriów spacerowych: smyczy, obroży lub szelek; koniecznie dobrze zmierz pupila, aby dobrać prawidłowy rozmiar produktów. O tym, jak dobrać szelki dla psa przeczytasz tutaj;
- produktów do pielęgnacji wymagającego futerka chow chow: szczotki, szamponu i odżywki spasowanej z rodzajem i potrzebami sierści Twojego psiaka,
- szczoteczki i pasty do zębów dla psa: choć szczeniaki nie wymagają specjalnych zabiegów dentystycznych, przyzwyczajaj pupila do rytuału mycia ząbków. To ułatwi Ci regularną pielęgnację, gdy zwierzak będzie dorosły.
- cążek lub nożyczek do pazurków dla psa,
- woreczków na odchody!
- adresówki.
Jaka zabawka dla chow chow?
Szczeniaki chow chow mają mnóstwo energii i uwielbiają psoty. Zabawa pozwala im rozładować napięcie, ale także jest nieodłącznym elementem rozwoju małego zwierzaka. Dlatego nie możesz zapomnieć o zabawkach dla psa! W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz szeroki wybór zabawek dla szczeniąt i psów dorosłych. Od piłeczek, po gryzaki czy zabawki edukacyjne. Te ostatnie, zachęcą nawet największego leniuszka do aktywności. Co w przypadku chow chow jest wielką zaletą! Zapewniają pupilowi rozrywkę przede wszystkim umysłową. Pies musi główkować, w jaki sposób manipulować zabawką, aby uzyskać ukryte w niej smaczki.
Jaka karma dla chow chow?
Zbilansowana dieta to podstawa dla dobrej kondycji i samopoczucia Twojego chow chow. Postaw na produkty dobrej jakości o bogatych składach. Będą to kompozycje, które bazują przede wszystkim na białku i tłuszczu zwierzęcym. To one są głównym źródłem energii dla naszych czworonogów. Unikaj za to cukrów i zbóż, są kaloryczne i mogą przyczyniać się do nadwagi i otyłości.
Warto, aby w codziennym menu Twojego chow chow znalazł się olej z łososia. Zawarte w nim cenne kwasy Omega-3 i -6 sprawią, że skóra i futerko Twojego psa będą w świetnej kondycji.
Jak już wspominaliśmy, chow chow mogą mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych. Warto więc wspomóc ich funkcjonowanie. W tym celu szukaj karm, które zawierają takie składniki jak glukozamina i chondroityna. Wzmacniają one chrząstki stawowe oraz usprawniają ich regenerację.
W naszym sklepie zoologicznym oferujemy gotowe karmy mokre i suche dla psów w każdym wieku. Znajdziesz również pokarmy stworzone z myślą o zwierzakach ze specjalnymi potrzebami zdrowotnymi, m.in.:
- z niewydolnością nerek, wątroby czy trzustki,
- z nadwrażliwością pokarmową,
- z alergiami skórnymi,
- z nadwagą,
- z cukrzycą.
To produkty cenionych marek, takich jak Sopral PNF, Trovet czy Nature’s Protection. Polecamy także szeroką gamę przysmaków dla psów. Świetnie sprawdzają się jako drobna przekąska między posiłkami czy nagroda w trakcie treningów dla Twojego chow chow.
Chow chow cena
Cena za psa rasy chow chow wynosi od 2 do 4 tysięcy złotych. Jest zależna od wieku zwierzaka, renomy hodowli czy predyspozycji wystawowych.
Pamiętaj, aby wybierać psy z legalnych hodowli, certyfikowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce. Tylko tak będziesz miał pewność, że kupujesz zdrowego psa rasowego i masz wgląd w historię medyczną jego rodziców.
Listę zweryfikowanych hodowli chow chow możesz znaleźć na stronie ZKwP.
Najczęstsze pytania dotyczące rasy chow chow
Ile przeciętnie żyje chow chow?
Chow chow żyje około 9-15 lat.
Ile kosztuje chow chow?
Chow chow kosztuje od 6 do 8 tysięcy złotych.
Czy chow chow to trudny pies?
Chow chow są spokojne jednak bywają uparte i trudne we współpracy.
Czy chow chow jest dobry dla dzieci?
Nie jest to pies dla małych dzieci. Chow chow brakuje cierpliwości.
Czy chow chow szczeka?
Chow chow szczeka rzadko, tylko gdy musi zakomunikować coś istotnego.
Czy chow chow gubi dużo sierści?
Chow chow linieją intensywnie, szczególnie wiosną oraz jesienią.
Ile śpi chow chow?
Chow chow to prawdziwe leniuszki. Śpią długo, bo nawet, aż 18 godzin na dobę.
Czy chow chow jest inteligentny?
Chow chow to bardzo mądry pies, jednak równie uparty i niezależny.
Do jakiego wieku rosną chow chow?
Chow chow osiągają swoją docelową wielkość około 18. miesiąca życia.
Czy chow chow nadaje się do bloku?
Tak, chow chow odnajdzie się nawet w małym mieszkaniu w mieście. Nie potrzebuje dużych przestrzeni.
Czy chow chow potrzebuję dużo ruchu?
Nie, chow chow nie przepada za aktywnością fizyczną. Jednak pamiętaj, że ruch jest mu potrzebny do zachowania dobrego zdrowia.
Ciekawostki o chow chow
- W Stanach posiadanie psa rasy chow chow może zwiększać koszty ubezpieczenia domostw. Niektórzy ubezpieczyciele uważają tę rasę za psy wysokiego ryzyka.
- Znanym właścicielem chow chow był między innymi Zygmunt Freud. Podobno zabierał swojego pupila na sesje z pacjentami, ponieważ uważał, że jego obecność działa na nich kojąco.
- Chińskie legendy zawierają opisy psów bojowych o czarnych językach. Możliwe, że były to właśnie chow chow.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chow_Chow
https://web.archive.org/web/20181222191408/http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/205.pdf
https://www.chinskimis.pl/pl/o-rasie