Psy rasy samojed (samoyed)

2024-09-13
Psy rasy samojed (samoyed)

To niezwykle urocze i przyjacielskie szpice, które są znane z gęstego, białego futra. Samoyedy, bo to o nich mowa, zdobywają serca wielu miłośników czworonogów na całym świecie. W tym artykule poznasz bliżej tę fascynującą rasę. Dowiesz się też, w jaki sposób się nimi zaopiekować. Zapraszamy do lektury!

Samojed wzorzec rasy psów

Samoyed to pies średniej wielkości. Różnice pomiędzy płciami są wyraźnie zauważalne. Psy ważą zazwyczaj od 20 do 30 kg. Suki osiągają wagę od 15 do 22 kg. Ich wysokość w kłębie wynosi 54-60 cm dla samców i 50-56 cm dla samic. 

Najbardziej charakterystyczną cechą samojeda jest jego gęste i puszyste futro. Składa się z ono z dwóch warstw — miękkiego podszerstka i sztywniejszych włosów okrywowych. Zapewnia ono doskonałą ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Najbardziej pożądanym kolorem sierści samoyeda jest śnieżnobiały. Występują również umaszczenia kremowe lub białe z biszkoptowymi znaczeniami. Dawniej niektóre psy miały czarny lub brązowy włos. Obecnie jednak dyskwalifikuje on na wystawach. Przez lata selektywnej hodowli są już praktycznie niespotykane. 

Historia psa rasy samojed 

Samoyedy to psy o bardzo bogatej historii. Nazwa rasy wywodzi się od plemienia Samojedów. Zamieszkiwało ono obszary północnej Rosji i Syberii. Czworonogi żyły blisko swoich właścicieli. Często spały razem z nimi i ogrzewały ich w zimne noce. Były wykorzystywane do różnorodnych zadań. Pilnowały stad reniferów oraz pracowały jako psy myśliwskie, oraz zaprzęgowe. 

W 1889 roku brytyjski zoolog Ernest Kilburn Scott spędził trzy miesiące wśród plemienia Samojedów. Wracając do Anglii zabrał ze sobą jednego psa, z czasem jednak sprowadził kolejne. Dały one początek zachodniemu typowi samoyeda. Nazwa rasy została ustanowiona oficjalnie w 1909 roku, wraz z powstaniem wzorca rasy i założeniem klubu.

Samojedy uczestniczyły w wyprawach polarnych naukowców na przełomie XIX i XX wieku. Frederick George Jackson, badacz polarny, zabrał kilka psów tej rasy do Wielkiej Brytanii. Przyczyniło się to do zwiększenia ich popularności na zachodzie. 

Dziś większość samoyedów to psy towarzyszące i rodzinne. To cenione domowe pupile. Biorą udział w terapii z wykorzystaniem zwierząt. Można je spotkać także w psich zaprzęgach. 

Samoyed charakter 

Samojed jest przyjacielskim i otwartym psem. Bardzo chętnie spędza czas z ludźmi. Szybko się przywiązuje do opiekuna. Doskonale też dogaduje się z dziećmi, zwłaszcza starszymi. Przy kontaktach z młodszymi, tak jak w przypadku każdego zwierzęcia, należy zachować większą ostrożność. Przy odpowiedniej opiece i szkoleniu są uroczymi i oddanymi towarzyszami, gotowymi podzielić się swoją miłością z rodziną.

Samoyedy są bardzo aktywne. Chętnie biorą udział w energicznych spacerach i zabawach. Bardzo dobrze odnajdują się w psich sportach, takich jak agility oraz psie zaprzęgi. 

Psy tej rasy mają silny instynkt łowiecki i tendencję do polowania. Zwiększa to ryzyko pogoni za zwierzyną. Warto więc upewnić się, że czworonóg ma przypiętą do obroży adresówkę z aktualnymi danymi kontaktowymi. Ich charakterystyczne, dźwięczne szczekanie może być dość głośne, co potencjalni właściciele powinni wziąć pod uwagę. Mimo czujnego charakteru nie sprawdzają się w roli psów stróżujących. Są przyjacielskie nawet wobec nieznajomych. 

Szkolenia samojeda

Trening samojeda warto rozpocząć jak najwcześniej. Jednym z pierwszych kroków jest odpowiednia socjalizacja. Zapoznawanie szczeniaka z innymi zwierzętami i ludźmi i miejscami, sprawi, że będzie on bardziej pewny siebie. W przyszłości pozwoli na uniknięcie lękliwości. Dobrym pomysłem może być udział w szkole dla szczeniąt. Tam Twój pupil doświadczy wielu nowych sytuacji. 

Nauczenie psa podstawowych komend może okazać się bardzo pomocne. Polecenia takie jak "do mnie" albo "zostaw" zapewnią Ci nad nim większą kontrolę na spacerach. Tym samym mogą pomóc w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo to świetna zabawa! Nagradzaj czworonoga za każdym razem, gdy poprawnie wykonana zadanie. Pyszne przysmaki i naturalne gryzaki dla psów jeszcze bardziej go zmotywują do nauki. Zanim przystąpisz do szkolenia upewnij się, że podstawowe potrzeby Twojego pupila są zaspokojone. Jeżeli będzie bardzo głodny trudniejsze może okazać się zachowanie koncentracji. 

Zdrowie samojeda 

Samojedy zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Regularne badania weterynaryjne są niezwykle istotne w utrzymaniu ich dobrej kondycji. Pomogą we wczesnym wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych i umożliwią odpowiednie leczenie.  

Ze względu na ich gęstą sierść, samojedy są dobrze przystosowane do niskich temperatur. Jednak właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę na unikanie przegrzania. Zwłaszcza w gorące letnie dni. Zapewnienie cienia i odpowiedniej ochrony przed bezpośrednim słońcem pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru cieplnego. Więcej o tym, jak zadbać o psa latem  przeczytasz w artykule: Jak ochłodzić psa w upalne dni? 

Najbardziej charakterystyczne problemy zdrowotne, które dotykają samojedów, są związane z ich wzrokiem i słuchem. Niestety całkowita głuchota lub ślepota również się zdarzają. Powszechnym problemem jest dwurzędowość rzęs. Może powodować drażnienie oczu i nieodwracalne uszkodzenia. Czasami wymagana jest interwencja chirurgiczna.

Zdarza się, że samoyedy mają cukrzycę, niewydolność lub wady serca. Do najczęstszych chorób dziedzicznych należy dysplazja stawu biodrowego. Przed kupnem szczeniaka warto dokładnie zapoznać się ze stanem zdrowia jego rodziców. Pomoże to w ustaleniu, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać. 

Ile żyje samoyed?

Przeciętna długość życia psa tej rasy wynosi 9 - 11 lat.

Pielęgnacja samojeda

Odpowiednia pielęgnacja samoyeda jest bardzo ważna. Pozwoli Ci zapewnić mu dobre zdrowie i piękny wygląd. Na co zwrócić uwagę podczas opieki nad psem tej rasy? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek:

  • Regularna szczotkowanie: Samojedy mają bardzo gęste futro, które należy regularnie szczotkować. Dzięki temu zapobiegniesz plątaniu się sierści i utrzymasz ją w dobrej kondycji. Dodatkowo pozwoli Ci to na zachowanie większego porządku w mieszkaniu. Włosy Twojego psiaka nie będą obecne w każdym jego zakątku. Szczotkowanie powinno odbywać się przynajmniej kilka razy w tygodniu. W okresach linienia może być konieczne nawet codziennie.
  • Kąpiele: Samojedy nie wymagają częstych kąpieli, ponieważ ich sierść naturalnie oczyszcza się i odrzuca brud. Kąpiel jest zalecana tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Na przykład, gdy się ubrudzi i będzie brzydko pachnieć. Zbyt częste kąpiele mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Używaj delikatnych szamponów dla psów. Zostały dostosowane do szczególnych potrzeb czworonogów.
  • Pielęgnacja uszu: Regularnie sprawdzaj uszy samojeda pod kątem nadmiernego brudu lub infekcji. W razie potrzeby przeczyść je delikatnie wilgotną ściereczką lub specjalnymi płynami do czyszczenia uszu dla psów.
  • Higiena jamy ustnej: Regularne czyść zęby samojeda. Dzięki temu możesz zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy. Istnieją specjalne szczoteczki i pasty do zębów dla psów, które ułatwiają Ci codzienną higienę jamy ustnej pupila. Dodatkowo warto podawać samoyedowi przysmaki dentystyczne i zabawki, które czyszczą zęby. 

Wyprawka dla szczeniaka samojeda

Zanim przywitasz nowego członka rodziny, jakim jest samojed, musisz odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Jakie akcesoria dla psa należy kupić? Poniżej znajdziesz listę niezbędnych rzeczy. Warto mieć je pod ręką, aby zapewnić pupilowi wygodne i bezpieczne warunki:

  • Miski na jedzenie i wodę: Wybierz solidne miski, które nie będą przesuwały się w czasie jedzenia. Dobrym wyborem są miski ceramiczne, ponieważ są cięższe. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i trwałe.
  • Wygodne legowisko: Znajdź miękko wyściełane legowisko, które zapewni samojedowi odpowiednie wsparcie i komfort podczas odpoczynku. Nie powinno przesuwać się, gdy zwierzak na nie wskakuje.  
  • Obroża i smycz: W czasie spacerów z samojedem niezbędne będą obroża lub szelki i smycz. Wybierając je zwróć uwagę na rozmiar akcesoriów. Zbyt małe akcesoria mogą powodować dyskomfort. Z kolei z dużych pies może łatwo się wydostać. 
  • Szczotka dla psa: Wybierz szczotkę lub grzebień odpowiednie dla długiej i gęstej sierści samojeda. Regularne szczotkowanie pozwoli Ci na utrzymanie jej w dobrej kondycji. Dodatkowo zapobiegnie plątaniu się włosów.
  • Zabawki dla psów: Zapewnij różnorodne akcesoria do zabawy swojemu psiakowi. Dzięki nim Twój samojed wykorzysta nadmiar swojej energii. Ciekawe akcesoria do zabawy odwrócą jego uwagę od bałaganienia czy gryzienia Twoich ulubionych butów. Dodatkowo zabawki edukacyjne i interaktywne dla psa stymulują umysłowo samoyeda. 
  • Pełnoporcjowa karma dla psa: Wybierz wysokiej jakości karmę, która odpowiada wiekowi i indywidualnym potrzebom żywieniowym Twojego samojeda. Stopniowo zmieniaj dietę swojego psiaka. Na początku zapewnij mu takie same posiłki, jakie jadł w hodowli. 

Wybierając akcesoria upewnij się, że są one odpowiednio dostosowane do wieku, wielkości i potrzeb Twojego Samojeda. 

Dla kogo psy rasy samoyed?

Samojedy to psy o ujmującym wyglądzie i przyjaznym charakterze. W jakim domu będą czuły się najlepiej? Zdecydowanie w takim, w którym ludzie poświęcą mu dużo uwagi. Te psiaki chętnie się bawią i odpoczywają ze swoimi właścicielami. To bardzo lojalni towarzysze. 

Psy tej rasy doskonale pasują do rodzin z dziećmi. Ich energiczna natura może dostarczać dzieciom wiele radości. Wspólnie mogą bardzo dobrze się bawić. Zawsze jednak należy pamiętać, by podczas kontaktów małego dziecka ze zwierzętami, zachować szczególną ostrożność. 

Samojedy potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Z tego powodu są odpowiednie dla osób, które cenią aktywny tryb życia. Najlepiej odnajdą się wśród rodzin, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Długie spacery czy biegi to dla nich świetna zabawa. 

Pies samoyed cena

Cena psa tej rasy może być bardzo zróżnicowana. Zależy od wielu czynników, takich jak wiek, potencjał hodowlany psa, wykonane badania czy renoma hodowcy. Koszt zakupu szczeniaka z hodowli należącej do ZKwP może wahać się od 2500 zł do 7500 zł.

Przed zakupem samojeda ważne jest znalezienie zaufanego i renomowanego hodowcy. Powinien on dbać o dobre warunki hodowlane i zdrowie swoich psów. Dodatkowo warto zainwestować w przegląd i ocenę zdrowotną wybranego psiaka. Dzięki temu upewnisz się, że wybrany szczeniak jest zdrowy.

 

Pytania dotyczące psów rasy samojed

Czy samoyed może mieszkać na zewnątrz?

Po zapewnieniu psu tej rasy odpowiedniego schronienia przed złymi warunkami atmosferycznymi może on mieszkać na zewnątrz. Jego gęste futro zapewnia mu doskonałą ochronę przed zimnem. Warto jednak pamiętać o tym, że samoyed to bardzo towarzyski pupil. Będzie znacznie szczęśliwszy bliżej ludzi. 

Czy samoyed jest odpowiedni dla osoby starszej?

Samoyed może być odpowiedni dla osoby starszej ze względu na swój przyjacielski charakter. Należy jednak pamiętać o tym, że psy tej rasy są bardzo aktywne fizycznie. Ponadto ich gęsta sierść wymaga czasochłonnej pielęgnacji.

Czy samojed może mieszkać z innymi zwierzętami?

Samoyed zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi psami. Zwłaszcza wtedy, gdy są odpowiednio socjalizowane od najmłodszych lat. Jeśli chodzi o mniejsze zwierzęta, takie jak papugi, może być konieczne ścisłe nadzorowanie, a nawet niedopuszczanie do kontaktów między nimi. Samojedy mają silny instynkt łowiecki i mogą na nie polować.

 

Bibliografia:

https://www.zkwp.pl/wzorce/212.pdf

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-05
Produkty zgodne z opisem. Realizacja zamówienia bardzo szybka.
2024-10-15
Wszystko ok.
pixel