Jak ochłodzić psa w upalne dni?

2023-06-16
Jak ochłodzić psa w upalne dni?

Upalne dni są ciężkie do zniesienia zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa. Psy nie pocą się jak ludzie całym ciałem. Ciepło ucieka z psa jedynie przez pyszczek, uszy oraz łapki. Gorzej przez upalne dni przechodzą psy ras brachycefalicznych, u których budowa anatomiczna nie sprzyja ziajaniu. Ponadto problem z wysoką temperaturą mają również psy seniorzy, psy chore, szczenięta oraz suczki w ciąży. Chcesz pomóc psu w upalne dni? Dowiedz się jak ochłodzić psa w trakcie upału. Zdradzimy kilka sposobów, które należy robić oraz czego robić nie zalecamy w letnie dni.  

Sposoby, by pomóc psu w upalne dni

Nie możesz już patrzeć, jak Twój pies męczy się, gdy termometr pokazuje więcej niż 25 stopni? Chcesz poznać skuteczne sposoby, które pomogą schłodzić Twojego pupila? Przedstawiamy 6 rzeczy, które warto stosować, jeśli chcesz uniknąć niepożądanych skutków u psa związanych z upałami. Jeśli zastosujesz się do naszych zasad, to będzie najlepsze lato Twojego psa!

Woda dla psa

Pierwszą, podstawową zasadą jest zapewnienie psu dostępu do świeżej i czystej wody. Możesz rozstawić psu kilka misek z wodą w domu oraz na podwórku. W ten sposób masz pewność, że Twój pupil zawsze odnajdzie wodę, kiedy jest spragniony.

Jeśli wychodzisz z psem na spacery, zabierz ze sobą składaną miskę dla psa lub podróżną butelkę. Dodatek w postaci podróżnej miski lub butelki sprawdzi się nie tylko na codziennych spacerach. Możesz wziąć składaną miskę na wodę albo podręczną butelkę na dłuższe wypady i wycieczki z psem.

Pamiętaj, nie możesz pozwolić, by pies doprowadził się do stanu odwodnienia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat, ile Twój pies powinien pić wody, zajrzyj do naszego artykułu, "Pies nie chce pić wody. Co mam zrobić?"

Pies siedzący w wodzie w letnie upały

Cień dla psa

Twój pies nie powinien przebywać przez długi czas na słońcu. W upalne dni zapewnij swojemu psu dostęp do cienia pod drzewem lub za domem. Zostaw otwarte drzwi tarasowe lub zamontuj małe drzwiczki dla psa w drzwiach. Pozwól psu w każdej chwili uciec od promieni słonecznych do chłodnego pomieszczenia w domu. Długie przebywanie psa na słońcu grozi udarem.

Dobrze, by oczywiście w domu panowały chłodniejsze warunki niż na zewnątrz. Zimna posadzka salonu, łazienki albo korytarza jest dla psa zawsze wybawieniem. Postaw wiatrak blisko legowiska psa. Nie ustawiaj go bezpośrednio na legowisko, ale ustaw wiatrak tak, by był przyjemny ruch powietrza nieopodal.

Jeśli trzymasz psa na podwórku, również Twoim obowiązkiem jest znalezienie dla psa miejsca do schłodzenia się. W budzie możesz zostawić mokry ręcznik lub matę chłodzącą. Dobrze, by pies nie siedział w lecie w budzie z metalowym dachem. Metal bardzo szybko nagrzewa się, tworząc w budzie piekarnik dla psa.

Objawy udaru słonecznego u psa

Psy przy wysokiej temperaturze i po długim czasie spędzonym na słońcu mogą doznać udaru słonecznego. Psy są bardziej narażone na wystąpienie udaru niż ludzie ze względu na ograniczoną zdolność regulacji temperatury ciała. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się, gdy pies spędza czas na słońcu, bez dostępu do chłodnej wody i cienia. 

Objawy udaru słonecznego u psa:      

  • Nudności i wymioty,
  • Nadmierne ślinienie,
  • Przewlekłe, powolne oddychanie i trudności z oddychaniem,
  • Zwiększony puls i przyspieszone bicie serca,
  • Biegunka,
  • Zaburzenia równowagi i trudności w poruszaniu się,
  • Zmęczenie i osłabienie.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies doznał udaru słonecznego, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Nie zwlekaj!

Spacery z czworonogiem przed lub po upałach

Zaplanuj spacery z psem wcześnie rano około 6 lub 7 albo wieczorem po 21, lub 22. Unikaj letnich spacerów z psem w godzinach południowych i popołudniowych, gdy słońce świeci najmocniej. W upalne dni ogranicz aktywność fizyczną psa. Nie baw się w intensywne rzucanie piłeczek czy bieganie na otwartym, nasłonecznionym polu. 

Jedyną aktywność, którą zalecamy w upały to pływanie w wodzie. Przyjemna temperatura wody pomoże schłodzić rozgrzany słońcem organizm psa. By urozmaicić wrażenia wodne pupila, zaopatrz się w nietonące zabawki dla psa jak piłki czy ringi. Zwróć tylko uwagę, by pies nie przebywał w wodzie za długo. Pływanie jest bardziej męczące dla psa niż spacer.

A jeśli Twój pies nie jest szczególnym fanem wody, ale nadal chcesz mu zapewnić rozrywkę w mieszkaniu czy na podwórku polecamy zabawki węchowe lub gry interaktywne dla psa. 

Mały piesek siedzi w letnie upał nad basenem

Rozgrzany asfalt, betonowy chodnik i poparzone łapy u psa

Jeśli musisz koniecznie wyjść z psem w godzinach szczytu słońca, uważaj na rozgrzany asfalt i chodnik. Sprawdź temperaturę podłoża prostym trikiem. Przyłóż płaską rękę do asfaltu lub chodnika i przytrzymaj ją kilka sekund na podłożu. Jeśli czujesz, że podłoże jest gorące, Twój pies również to poczuje. Rekomendujemy, by unikać twardych rozgrzanych powierzchni i chodzić z psem jedynie po miękkiej trawie. 

Jeśli musisz przejść przez asfalt, najlepszym sposobem będzie przeniesienie psa. Alternatywą dla dużych psów jest zainwestowanie w buty ochronne. Oczywiście najpierw musisz przyzwyczaić psa do takich butków. By chronić delikatne opuszki łap psów, stosuj kremy do łap. Kremy przydają się nie tylko na sezon jesienno-zimowy.

Zimne przekąski dla psa podczas upałów

Zimna przekąska dla psa w upalny dzień na pewno go orzeźwi! Zaserwuj swojemu psu zmiksowane, świeże, letnie warzywa lub owoce. Dla lepszej konsystencji możesz dodać jogurt naturalny lub wodę kokosową. Przysmak możesz włożyć do konga lub rozsmarować na matę do lizania. Świetny sposób na zabawę i ochłodę w trakcie wysokich temperatur. 

Same owoce i warzywa dodatkowo dostarczą psu wodę, której tak bardzo w czasie upałów potrzebuje. Dlatego nawet warzywa i owoce będą dobrą przekąską dla psa w trakcie upałów. Szczególnie soczysty arbuz, oczywiście bez pestek, będzie fantastycznym, letnim smaczkiem.

Ulubiona pasta dla psa również idealnie nada się do uzupełnienia konga lub maty do lizania i włożenia na chwilę do lodówki. 

Na lato możesz zmienić karmę suchą na karmę mokrą dla psa. Wybór zależy od Ciebie i preferencji Twojego psa. Karma mokra jest bardziej wilgotna, dzięki czemu nawadnia psa. Do karmy suchej możesz dodać drinki Rinti lub pasty Churu, by zwilżyć karmę. 

Pies chcący zjeść soczystego arbuza latem

Chłodzące akcesoria dla psa

Jak pomóc psu podczas wysokich temperatur? Zainwestuj w chłodzące akcesoria dla psa! Polecamy chłodzącą miskę dla psa, która zapewni zimną wodę przez długi czas. Przyda się również wyżej wymieniony kong oraz mata do lizania, które uzupełnisz ulubionym przysmakiem psa i zamrozisz. 

Sprawdź również matę chłodzącą, która skutecznie obniży temperaturę psa w gorące, letnie dni. Żel znajdujący się w macie pod wpływem ciężaru psa aktywuje się i schładza ciało psa. Co ważniejsze, maty chłodzącej od Duvo+ nie musisz chłodzić w lodówce! Taka mata chłodząca jest lepsza od mokrego ręcznika, ponieważ dłużej utrzymuje przyjemne zimno. 

Czego nie robić, jeśli chcesz zadbać o psa latem?

Nie zostawiaj psa w samochodzie

Co roku przypominamy, by nie zostawiać psa w samochodzie w upały. Nawet jeśli zostawisz lekko otwarte okna, samochód stojący w rozżarzonym słońcu jest krzywdzeniem zwierzaka. Człowiek nie potrafi wytrzymać w samochodzie latem bez klimatyzacji, więc dlaczego pies miałby móc? Prosimy, zwracaj uwagę na psy zamknięte w samochodach. Przeżywają prawdziwe katusze w tym dusznym, gorącym miejscu. 

Nie używaj metalowych akcesoriów dla psa

W upalne dni zrezygnuj z nakładania psu metalowych obróżek. Metal szybko się nagrzewa, parząc skórę psa. Podobnie z kagańcami z metalowymi elementami. Latem postaw na kaganiec fizjologiczny. Będzie on najlepszym wyborem ze względu na swobodę ziajania przez psa. Ziajanie jest ważną funkcją dla psa w upały, ponieważ pies w ten sposób reguluje temperaturę. Kaganiec fizjologiczny umożliwia także psu picie wody. 

Nie obcinaj futra psa

Strzygąc psa na lato, nie robisz mu przysługi. Sierść psa odgrywa rolę naturalnego regulatora temperatury. Izoluje skórę psa przed słońcem. Tak samo, jak nasze włosy chronią skórę głowy przed promieniami. Wystarczy, że w upały będziesz dbać o futro psa. Regularne czesanie pomoże Ci pozbyć się nadmiernej sierści psa. Dlatego koniecznie zainwestuj w dobrą szczotkę dla psa, najlepiej szczotkę pudlówkę.   

Poznałeś wszystkie sposoby, które pomogą Ci zadbać o psa w upalne, letnie dni. Najważniejsze jest zapewnienie psu stałego dostępu do chłodnej wody i cienia. Na pewno Twój pies Ci podziękuje, jeśli dodatkowo dostarczysz mu zimnych przekąsek oraz zapewnisz chłodzące akcesoria. Jeśli dostosujesz się do naszych wskazówek, Twój piesek na pewno przyjemnie spędzie lato. 

Po akcesoria dla psa zapraszamy do naszego sklepu internetowego TuZwierzaki.pl.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-25
Pełen asortyment, szybka wysyłka. Pełen profesjonalizm. Polecam!
2024-10-23
Błyskawiczna , chory kot dziękuje,już wyzdrowiał dzięki Wam .
pixel