Pies nie chce pić wody. Co mam zrobić?
Zauważyłeś ostatnio, że Twój pies nie chce pić wody? To zły objaw. Woda odgrywa kluczową rolę w organizmie ludzi oraz zwierząt. Bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu nerek, trawieniu i procesach komórkowych. Oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji. Woda stanowi około 60% masy ciała psa. Zapewnij czworonogowi stały dostęp do miski ze świeżą wodą!
A co jeśli Twój pupil nie chce tknąć miski, żeby się nawodnić? Dlaczego pies nie pije wody? Jakie są przyczyny tego zachowania? Ile wody powinien pić? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Dlaczego pies nie chce pić wody? Przyczyny
Jeśli Twój pies nie chce pić wody, powinien być to dla Ciebie sygnał do niepokoju. Większość psów nie chce pić z powodu mdłości lub bólu. Przy tym nie chcą również jeść. Może być to spowodowane bólem zębów albo dziąseł lub problemami z nerkami. Ważne, byś w tym przypadku udał się do lekarza weterynarii. Zrób szereg badań, które pomogą Ci odkryć podłoże problemu.
Oprócz poważnych przyczyn jak choroby istnieją również powody mniej złożone, przez które Twój pies nie chce pić wody. Pupil nie pije wody z miski, ponieważ problem stanowi materiał, z którego jest ona wykonana. Miska dla psa może zmieniać smak lub zapach wody.
Polecamy zajrzeć od naszego artykułu o miskach dla psa Jak dobrze dobrać miskę dla psa?
Temperatura otoczenia również gra ważną rolę w odczuwaniu pragnienia u psów. Latem, gdy jest gorąco, czworonóg chętnie pochlipie wodę. Natomiast jeśli jest chłodno, może on nie odczuwać takiej potrzeby.
Pies nie chce pić, ponieważ jest seniorem i ma demencję, więc zapomina o danej czynności. Podobnie ze szczeniakami, które w ekscytacji z zabawy również nie pamiętają o nawodnieniu. Przyczyną może też być ból stawów i kości, który zniechęca pupila do poruszania się. Pies, który ma takie problemy, nie ruszy się, pomimo odczuwanego pragnienia.
Czworonóg czuje się zaniepokojony lub zestresowany z powodu podróży, lub zmiany otoczenia. W takim wypadku może nie chcieć ani pić, ani jeść.
Jak poznać, że pies jest odwodniony? Objawy
Pierwszymi objawami, jakie mogą sugerować odwodnienie organizmu psa, są:
- Ospałość
- Osłabienie
- Szybkie bicie serca psa
- Pogorszenie apetytu
- Zatwardzenia
Pies ma mniejszą ochotę na zabawę. Jest ciągle zmęczony mimo dużej ilości snu. Nie przyjdzie się z Tobą przywitać lub zrobi to mniej energicznie niż zazwyczaj. To pierwsze oznaki do niepokoju. Potem pojawia się utrata elastyczności skóry. Po pociągnięciu za fałd wraca on wolniej na swoje miejsce. Jest to objaw dłuższego odwodnienia. W takim przypadku koniecznie skonsultuj się z weterynarzem! Zacznij od zrobienia zwierzakowi rozszerzonych badań krwi.
Niektóre psy pomimo odczuwania pragnienia, są zbyt słabe i chore, żeby ruszyć się do miski z wodą.
Co zrobić, gdy pies nie chce pić?
Obawiasz się, że Twój pies spożywa zbyt małe ilości wody? Istnieje kilka sposobów, by zachęcić go do picia.
- Najlepszym sposobem jest zamiana karmy suchej na karmę mokrą dla psa. Jest ona bardziej wilgotna i składa się w dużej mierze z wody.
- Jeśli Twój pupil lubi karmę suchą, dolewaj czworonogowi do niej wodę.
- Zamiana obecnej miski. Materiał, z którego jest wykonana miska, może zmieniać smak lub zapach wody. Plastikową lub metalową miskę możesz wymienić na ceramiczną. Tylko uważaj, ponieważ psy również przyzwyczajają się do rzeczy. Pupil może na początku nie chcieć pić z nowej miski, ponieważ jest przyzwyczajony do swojej starej. Daj mu czas, by się przystosował.
- Przed wymianą miski spróbuj najpierw regularnie ją myć.
- Wymieniaj często wodę na świeżą i czystą.
- Spróbuj ustawić więcej misek na wodę. W kuchni, w pokoju, jeżeli posiadasz piętro również tam umieść miski. Ta zasada sprawdzi się u psów, które chorują i mają szczególne kłopoty z poruszaniem się.
- Podawaj pieskowi wodę strzykawką (bez igły oczywiście) prosto do pyszczka.
- Zmieszaj wodę z jogurtem albo wywarem z indyka lub kurczaka.
- Zainwestuj w poidełka turystyczne dla psa. Sprawdzą się na spacerach oraz w podróży. Zawsze będziesz miał przy sobie przenośnią butelkę z wodą dla swojego pupila.
Ile powinien pić pies wody dziennie?
Przyjmuje się, że psy powinny pić dziennie 50-60 ml wody na kilogram masy ciała. Każdy czworonóg ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na ilość wody, którą musi przyjąć.
Zależy to nie tylko od masy ciała pupila, ale również od:
- Wieku psa
- Aktywności fizycznej psa
- Temperatury otoczenia
- Zdrowia czworonoga
Duży wpływa ma również pokarm, który pies spożywa. Jak już pisaliśmy wyżej, karma mokra nawadnia czworonoga w przeciwieństwie do karmy suchej. Gdy Twój pupil spożywa mokrą karmę, może pić mniej wody, ponieważ dostarcza ją sobie z pożywieniem.
Czym nawadniać psa?
Chcesz zadbać o nawodnienie organizmu pupila? Czysta, świeża woda jest najlepszym sposobem, by ugasić jego pragnienie. Należy ją wymieniać co najmniej dwa razy dziennie. Jako alternatywę dla wody pupil może pić świeżo wyciskane soki z owoców lub warzyw albo buliony.
Nie wolno psu podawać:
- wody z cytryną (cytryna zawiera groźne dla psów związki)
- alkoholu
- wody gazowanej
- napojów zawierających ksylitol
- sok z winogron
Co można dawać psu do picia oprócz wody?
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz karmy uzupełniające dla psa, który nie chce pić wody. Pomogą Ci zadbać o nawodnienie organizmu pupila. Rekomendujemy drinki Rinti. To specjalne napoje z mięsem z kurczaka lub kaczki. Niskokaloryczny napój bez zbóż zawiera świeże kawałki mięsa. Żaden pies nie oprze się takim rarytasom.
Polecamy także karmę uzupełniającą Churu. Churu posiada w swojej ofercie pasty do lizania. Niskokaloryczna bezzbożowa przekąska, która nawodni Twojego psa. Pasty zawierają aż 88% wody. Stosuj je w postaci przekąski, nagrody lub w przerwie między treningami. Pasty Churu występują w czterech smakach: kurczaka, kurczaka z warzywami, łososiem lub tuńczykiem.
Dlaczego pies pije dużo wody?
Gdy pies pije za dużo wody, to także nie jest dobry znak. Oczywiście, gdy nie ma wysokich temperatur oraz pies nie brał udziału w intensywnej aktywności fizycznej. Wtedy powinien pić wodę w większych ilościach.
Przyczyną picia dużej ilości wody przez psa mogą być choroby np. nerek. Pupil może również odczuwać ból lub mieć gorączkę. Gdy czworonóg przyjmuje leki ze sterydami, także będzie czuć wzmożone pragnienie.
Zbyt duża ilość wody pochłonięta przez Twojego psa prowadzi do opłakanych skutków. Gdy pupil pije za dużo wody, doprowadzi do rozcieńczenia elektrolitów. Zaburzenia elektrolitowe powodują problemy z mózgiem, nerkami czy sercem. Konsekwencją będzie również brak apetytu, obciążenie nerek czy zwiększone wydalanie.
Pies nie pije wody
Dowiedziałeś się o potencjalnych przyczynach, czemu Twój pies nie chce pić. Znasz objawy odwodnienia u psów i wiesz, co możesz zrobić, by pomóc pupilowi przyjmować większe ilości wody. Dowiedziałeś się również, jak i czym nawadniać psiaka oraz jakie ilości wody powinien on spożywać. Jednak pamiętaj! W obydwu przypadkach, gdy pies nie pije wody oraz gdy pije jej za dużo, udaj się do lekarza weterynarii.