Pchły u kota. Wszystko, co musisz wiedzieć!

2023-08-18
Pchły u kota. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Czy Twój pupil często się drapie? Może być to spowodowane przez obecność pcheł u kota. Te małe, ale skoczne owady mogą stać się poważnym utrapieniem dla Ciebie i Twojego pupila. Czy wiesz, jak rozpoznać pchły u kota i jak się ich pozbyć? Na pewno zastanawiasz się, skąd się wzięły na skórze Twojego kota? A może chcesz wiedzieć się jak skutecznie uchronić kota przed ich obecnością? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

Pchły u kota jak wyglądają?

Pchła (Siphonaptera) to niewielki, pospolity owad pasożytniczy, którego dorosłe osobniki żywią się krwią swojego żywiciela. Są to owady bezskrzydłe, lecz bardzo dobrze skaczą. Dzięki temu mogą sprawnie poznawać otoczenie oraz przemieszczać się z jednego gospodarza na drugiego. Najczęstszą przyczyną inwazji pcheł jest pchła kocia (Ctenocephalides felis), jednak niekiedy jest to także pchła psia (Ctenocephalides canis) czy pchła ludzka (Pulex irritans). Ich długość ciała wynosi około 2,0 - 2,5 mm, są brązowe, brązowożółte lub czarne.

Cykl życia pchły

Cykl życiowy pchły może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zależy to od warunków środowiskowych i dostępności pożywienia. Pchła może złożyć w ciągu dnia nawet pięćdziesiąt jaj, z których wykluwają się larwy. Żyją one w ciemnych zakamarkach i żywią się szczątkami organicznymi. Następnie larwy tworzą kokon i wchodzą w stadium poczwarki. W niesprzyjających okolicznościach mogą przetrwać w tej formie nawet rok, ukryte na przykład w szczelinach podłóg. Oznacza to, że mogą znowu się pojawić, nawet po upływie kilku miesięcy. W sprzyjających warunkach następuje przepoczwarzanie się poczwarki w dorosłą pchłę. Żyję ona 3-8 miesięcy, ale zdarza się, że owad ten potrafi przeżyć nawet i do 2 lat.

Czy pchły są niebezpieczne dla kota?

Pchły mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego kota. Ich ukąszenia powodują swędzenie i podrażnienia skóry, co może prowadzić do nadmiernego drapania się i zranienia się. Kot może być nadwrażliwy na dotyk. U niektórych kotów ukąszenia pcheł mogą wywołać alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS).

Ponadto mogą przenosić drobnoustroje, takie jak mykoplazmy, powodujące zakaźną anemię kotów (mykoplazmozę). Czasami owady te są żywicielami tasiemców, które mogą zarazić kota po połknięciu pchły, na przykład podczas lizania się. U mniejszych kotów inwazja pcheł może prowadzić do znacznej utraty krwi, a w konsekwencji anemii. Dlatego tak ważne jest, jak najszybsze rozpoznanie i pozbycie się pcheł u kotów.

 rudy kot lize lapke

Jak rozpoznać pchły u kota?

Rozpoznanie, czy nasz kot ma pchły może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza na samym początku inwazji. Warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech, które pomogą Ci w ich zauważeniu:

  1. Nadmierna drapanie i gryzienie się. Jeśli zauważysz, że Twój kot nadmiernie drapie się, liże lub gryzie swoją skórę, może to być oznaką obecności pcheł. Wywołują one swędzenie, które jest bardzo niekomfortowe dla kota.
  2. Rumień i przeczulica. Jeśli dostrzeżesz zaczerwienienia na skórze albo zaobserwujesz nadmierną wrażliwość na dotyk u swojego kota może to wskazywać na obecność pcheł.
  3. Jasne i ciemne "drobinki" na sierści. Dostrzegasz dziwne drobinki na sierści kota? Wyglądające jak białe, owalne ziarna piasku są jajami pcheł, z kolei czarne kropki na sierści kota to ich odchody. Można je znaleźć na skórze kota lub w jego ulubionych miejscach, takich jak legowisko czy kocyk. Pomocne może okazać się przetarcie danego miejsca chusteczką lub wacikiem – trudne do zauważenia drobinki powinny się do niej przyczepić.
  4. Małe, szybko poruszające się owady. Jeśli zauważysz małe, ciemnobrązowe lub czarne owady na sierści kota, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to pchły.
  5. Test „grzebienia”. Spróbuj sprawdzić sierść kota, przeczesując ją specjalnym grzebieniem na pchły nad papierem lub miską wody. Jeśli zobaczysz drobne, skaczące owady, to są to pchły.

Dlaczego mój kot ma pchły?

Pchły są powszechnie obecne w środowisku naturalnym. Do zarażenia kota dochodzi przez kontakt ze zwierzęciem zarażonym lub pasożytami znajdującymi się w środowisku. Najbardziej narażone na kontakt z nimi są koty wychodzące. Nie oznacza to jednak, że niewychodzące koty są całkowicie bezpieczne. Niekiedy owady te pojawiają się w naszych domach i to tam dochodzi do zarażenia. Najczęściej przynosi je ze spaceru nasz pies, a niekiedy robimy to my sami – na naszych ubraniach. Czasami insekty te pojawiają się w domu wraz z przybyciem nowego, zwierzęcego lokatora, który już w chwili adopcji miał pchły. To między innymi dlatego ważne jest zbadanie zwierzęcia przez weterynarza, zanim zdecydujemy się dołączyć go do innych zwierząt.

dwa spiace rude kociaki

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Pozbycie się pcheł u kota wymaga konsekwentnych działań. Konieczne jest zastosowania skutecznych środków, które obejmą równoczesne pozbycie się pcheł zarówno z pupila, jak i z jego otoczenia. Koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, który potwierdzi obecność pcheł i zaleci użycie odpowiednich preparatów przeciwpchelnych, uwzględniając wiek, masę i ogólny stan zdrowia kota.

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele środków pomocnych przy zwalczaniu pcheł u kota. Do najpopularniejszych należą:

• Tabletki i krople przeciw insektom dla kota
Krople nakłada się zazwyczaj na skórę kota w okolicach karku, gdzie nie może ich zlizać. Składniki tych preparatów mają działanie owadobójcze i mogą działać przez pewien czas, chroniąc kota przed pojawieniem się pcheł. Pamiętaj, by przed podaniem preparatu kotu zapoznać się z zaleceniami producenta. Dotyczą one m.in. wielkości dawki, która zależy od wielkości kota. Krople aplikowane na kark mogą skutecznie chronić Twojego pupila przez okres od 2 do 8 tygodni, w zależności od wybranego produktu. Koszt pojedynczej pipety mieści się w przedziale od 6 do 25 złotych.
Szampony przeciw insektom dla kota
Podczas kąpieli kota szamponem można dokładnie umyć sierść, co pomoże pozbyć się pcheł i innych pasożytów. Jednak warto, żebyś pamiętał, że działanie szamponów przeciw insektom nie zapewnia długotrwałej ochrony przed tymi pasożytami. Ponadto kąpiel może być stresującym przeżyciem dla kota, które zazwyczaj nie przepadają za wodą. Koszt zakupu 200-250 mililitrowej butelki szamponu na insekty wynosi od 9 do 30 złotych.
 Obroże przeciwpchelne dla kota
Obroże impregnowane specjalnymi substancjami chemicznymi mogą zapewnić dłuższą ochronę i działać odstraszająco lub zabijać insekty. Założenie kotu obroży może wiązać się z ryzykiem, zwłaszcza gdy kot jest bardzo energiczny. W czasie swojej zabawy może się o coś zaczepić i nie być w stanie samodzielnie się uwolnić. Dlatego wybieraj obroże z zatrzaskiem, który łatwo się rozpina w trakcie szarpnięcia. Typowy wydatek na obrożę przeciwpchelną mieści się w granicach 10-35 złotych.

Ważne jest objęcie leczeniem wszystkich zwierząt w domu. Pozwoli to na uniknięcie przenoszenia pcheł z jednego zwierzęcia na drugie. Ponadto warto dokładnie sprzątnąć mieszkanie, zwłaszcza miejsca, gdzie kot przebywa najczęściej – na przykład legowiska. Po zastosowaniu leczenia i przeprowadzeniu gruntownego sprzątania regularnie sprawdzaj swojego kota pod kątem ewentualnego powrotu pcheł.

lezacy bury kociak

Jak przeciwdziałać pojawieniu się pcheł u kotów?

Zapobieganie pchłom jest znacznie łatwiejsze niż ich zwalczanie. Jeśli chcesz uniknąć pojawienia się pcheł u kota postępuj zgodnie z poniższymi radami:

  1. Stosuj środki przeciwpchelne: regularnie stosuj zalecane przez weterynarza środki przeciwpchelne dla kotów. Pamiętaj, by podawać je wszystkim swoim zwierzętom.
  2. Pamiętaj o regularnych wizytach z pupilem u weterynarza: odbywaj regularne wizyty kontrolne stanu zdrowia swojego kota u weterynarza. Dzięki temu możesz szybciej zauważyć pojawienie się pcheł u kota.
  3. Regularnie odkurzaj i sprzątaj mieszkanie i legowisko kota: regularne odkurzaj podłogi, dywany, meble tapicerowane oraz miejsca, gdzie kot często przebywa. Pomoże to usunąć jaja i larwy pcheł.

Uwolnij swojego kota od insektów z TuZwierzaki.pl!

Małe insekty mogą stać się wielkim problemem, jeżeli w porę nie zauważymy ich u naszego kota. Inwazja pcheł znacząco obniża komfort życia zwierzaka i negatywnie wpływa na jego zdrowie. Pozbycie się pcheł wymaga wysiłku i systematyczności, zwłaszcza gdy jest ich wiele.

Na szczęście teraz już wiesz, jak rozpoznać pchły u kota! Dzięki znajomości przyczyn, oznak oraz sposobów eliminacji pcheł u kota możesz stworzyć środowisko wolne od tych pasożytów, a w razie potrzeby szybko i trafnie reagować. Wpadnij do naszego sklepu TuZwierzaki.pl i zaopatrz się w niezbędne środki przeciw insektom, które pomogą uchronić Twojego kota przed tymi małymi pasożytami!

 

Bibliografia:

  1. Firlej-Oliwia, M. (2021). Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota? Kraków: Otwarte
  2. Gundłach, J. L., Sadzikowski, A. B. (2004). Parazytologia i parazytozy zwierząt. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-11
Polecam, jak zwykle bez zastrzeżeń. Dziękuję
2024-10-15
Wszystko ok.
pixel