Darmowa dostawa od 199,00 zł

Opis rasy psa pinczer miniaturowy (ratlerek)

2024-04-26
Opis rasy psa pinczer miniaturowy (ratlerek)

Szukasz małego psa, który jest żywiołowy i pasuje do rodziny z dziećmi? Poznaj pinczera miniaturowego! To pupil pełen energii, lojalny i wierny swojemu opiekunowi. Specjalizował się w pilnowaniu domostwa oraz łapaniu szczurów. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się jak najwięcej informacji na temat tej rasy. Powiemy Ci o charakterze, pielęgnacji oraz wychowaniu ratlerka. Poruszymy najważniejsze kwestie, które musisz wiedzieć przed zdecydowaniem się na zakup tego psa. Zapraszamy do lektury. 

Historia pinczera miniaturowego

Pinczer miniaturowy, zwany inaczej ratlerkiem, pochodzi z Niemiec. Hodowano go do stróżowania i tępienia gryzoni. Doberman, pinczer średni i miniaturowy są podobne pod względem budowy ciała i charakteru. Różnią się głównie wielkością. 

Ratlerki powstały w wyniku skrzyżowania pinczera średniego m.in. z jamnikami i włoskimi psami myśliwskimi. Dzięki pracy hodowców (w szczególności amerykańskich, którzy wyeliminowali całkowicie karłowatość), dzisiaj możemy cieszyć się zdrowymi psiakami. 

Oficjalnie za rasę uznane zostały w 1925 roku. W 1929 roku powstał Amerykański Klub Pinczera Miniaturowego. 

Pinczer miniaturowy, ratlerek, wygląd

Wygląd pinczera miniaturowego

Pinczer miniaturowy posiada kwadratową, umięśnioną sylwetkę. Tułów przechodzi w gładką szyję, na której znajduje się proporcjonalna do ciała głowa. Na jej szczycie piesek ma duże uszy w kształcie odwróconej litery V. Mogą być one załamane, opadające końcówkami w stronę oczu lub stojące. Ważne, aby były jednakowe, identyczne. Oczy ratlerka są owalne o ciemnej barwie. Ogonek zaś jest sierpowaty lub szablasty.

Pinczer miniaturowy mierzy od 25 do 30 cm. Jego waga mieści się w granicach 4-5 kg. 

Szata i umaszczenie pinczera miniaturowego

Pinczery mają gęstą, lśniąca, gładką i krótką sierść, która przylega do ciała. Włos jest ostry. Wbija się w ubrania i tapicerkę mebli, więc trudno go usunąć. 

Umaszczenie ratlerka jest:

jednolite:

  • czerwień jelenia
  • jasno lub ciemnoruda

dwukolorowe:

  • czarne z czerwonymi znaczeniami występującymi: nad oczami, na pyszczku, szyi, klatce piersiowej, łapakach i na spodzie ogona

Charakter i usposobienie psa rasy pinczer miniaturowy

Pinczery miniaturowe to psy żywiołowe, pełne energii i temperamentu oraz pewne siebie. Pomimo niewielkich rozmiarów i uroczego pyszczka, nie ignoruj ich mocnego charakteru. Pełniły funkcję stróża, więc zawsze staną w obronie swojego ukochanego opiekuna. Są lojalne, wierne i czujne. Swoim głośnym szczeknięciem zawsze poinformują Cię o zagrożeniu. 

Pies tej rasy uwielbia być blisko swojego człowieka. Jest on rodzinny, ale wybiera sobie 1 lub 2 ulubione osoby, które często się z nim bawią, karmią go i wychodzą na spacerki. To mały atencjusz, który lubi być w centrum uwagi. Niestety, drugą stroną medalu jest fakt, iż nie lubi zostawać sam w domu. 

Ratlerek to inteligentny i sprytny pies. Jeśli nad nim nie zapanujesz, to łatwo wejdzie Ci na głowę. Dlatego przy tej rasie polecamy obedience, czyli naukę posłuszeństwa. Pomoże zapanować nad temperamentem pupila. Pamiętaj, żeby nie lekceważyć rasy przez jej niewielki rozmiar. Ludzie mają tendencję do rozpieszczania małych psiaków. Nie skupiają się na ich szkoleniu czy wychowaniu, a potem rozkładają ręce, gdy pupila za głośno na wszystko szczeka. Dlatego tak ważne jest konsekwentne szkolenie od szczeniaka. 

Czy pinczer miniaturowy jest agresywny?

Pinczer miniaturowy nie jest psem z natury agresywnym. Jednak jego zachowanie jest zależne od indywidualnych cech oraz od tego, jak go wychowasz.

Słodki pinczer miniaturowy

Szkolenie pinczera miniaturowego

Gdy szczeniak zaaklimatyzuje się już w Twoim domu, zacznij od nauki podstawowych komend. Pamiętaj również o odpowiedniej socjalizacji. Pozwól pieskowi poznawać nowe zwierzęta, obce osoby, miejsca, zapachy i dźwięki. Dzięki temu czworonóg w przyszłości lepiej będzie radził sobie z własnymi emocjami i będzie umiał odpowiednio zachować się w różnych sytuacjach. Im więcej czasu poświęcisz na szkolenie szczeniaka, tym praca stanie się łatwiejsza, gdy pies dorośnie.

Pinczer to cwana bestia, która potrafi wykorzystać słabości właściciela. Dlatego kluczem do harmonijnej współpracy z nim jest konsekwencja w wychowaniu. Pinczer miniaturowy ma instynkt stróżujący, dlatego często reaguje na różne dźwięki czy sytuacje, alarmując właściciela. Zadbaj o jasne granice i regularne szkolenie - to kluczowe elementy, które zapewnią dobre nawyki u psa na całe życie.

Sporty dla ratlerka

Jak już wspomnieliśmy, są to czworonogi, które posiadają duże pokłady energii. Potrzebują zajęć fizycznych oraz stymulacji umysłowej. Dlatego idealnie nadają się do psich sportów oraz szkolenia. Uwielbiają długie spacery oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Bardzo dobrze znoszą długotrwałe wysiłki. Pamiętaj o obserwacji swojego pupila. Gdy pojawią się pierwsze oznaki zmęczenia, to sygnał, by zaprzestać trening.

Rasa sprawdzi się w:

  • agility
  • obedience
  • węszeniu
  • joggingu
  • dogtrekkingu

Pielęgnacja pinczera miniaturowego

Pinczer miniaturowy jest łatwy w pielęgnacji. Wystarczy, że zainwestujesz w szczotkę z włosiem lub gumową rękawicę, których będziesz używać kilka razy w tygodniu. Rasa linieje na wiosnę oraz na jesień, co wiąże się z większą ilością wypadającego futra. Wtedy najlepiej czesz psa codziennie. 

Kąp swojego pupila wtedy, gdy jest brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Jeśli czworonóg śpi z Tobą w łóżku, rób to nawet częściej. Do tego zabiegu użyj szamponu przeznaczonego do sierści krótkiej lub dostosuj preparat do potrzeb skóry i sierści ratlerka. Następnie nałóż odżywkę, która nawilży włos. Po dokładnym spłukaniu wszystkich kosmetyków wodą, osusz psa ręcznikiem, a następnie suszarką. 

U psów małych ras szczególnie kontroluj długość pazurków i przycinaj, gdy są za długie. Tak samo uważaj na zęby, które od szczeniaka powinieneś myć szczoteczką i pastą przeznaczoną dla zwierząt. Uszy i oczy przecieraj specjalnymi preparatami lub użyj nawilżanych chusteczek.

Ze względu na krótką sierść, w zimę zainwestuj w ubranka dla psiaka, by było mu cieplutko. 

Ratlerek siedzący na trawce

Zdrowie pinczera miniaturowego

Pinczery miniaturowe są całkiem zdrowe. Niestety żaden piesek nie jest odporny na choroby. Przy rasie uważaj na:

  • zwichnięcie rogówki (hodowla powinna przebadać swoich podopiecznych przed rozrodem u okulisty) 
  • zwichnięcie rzepki
  • epilepsję
  • nadmierne osadzanie się kamienia nazębnego
  • tendencję do nadwagi

Ile żyje pinczer miniaturowy?

Pinczery miniaturowe żyją do 15 lat. Pod warunkiem, jeśli zapewnisz psu odpowiednią dietę, aktywność oraz opiekę weterynaryjną. 

Akcesoria dla pinczera miniaturowego

Przygotuj się na przyjęcie nowego członka rodziny ze spokojem i bez stresu. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych akcesoriów dla szczeniaka:

  • przytulne legowisko dostosowane do rozmiaru psa oraz kocyk, który zawsze go ogrzeje
  • miska na karmę i wodę o pojemności 400-700ml
  • akcesoria spacerowe: obroża albo szelki typu guard lub bezuciskowe, smycz o długości 1,5-2 m, woreczki na odchody oraz adresówka
  • zabawki do zabawy na zewnątrz (piłki, aporty, ringo) i w domu (gryzaki, gry edukacyjne, maty węchowe)
  • szczotka z miękkim włosiem lub gumowa rękawica
  • szampon i odżywka dla psów do sierści krótkiej 
  • pasta i szczoteczka do zębów
  • preparaty do czyszczenia uszu i oczu
  • maść na łapki i nosek
  • cążki do pazurków
  • ochrona przed pasożytami (tabletki, krople lub obrożę)

Jaka karma dla ratlerka?

Pinczer miniaturowy potrzebuje pożywienia bogatego w białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz minerały. Dlatego wybierz karmę suchą lub mokrą dostosowaną do rozmiarów pupila oraz do jego aktywności. W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz karmy dla psów różnych gabarytów. Szukaj opakowań z napisem XS, S lub mini. Zwróć uwagę na skład karmy. Powinien zawierać na pierwszym miejscu świeże mięso mięśniowe. W recepturze unikaj zbędnych dodatków w postaci zbóż, cukrów, konserwantów czy barwników. 

Aby zadbać o sierść i skórę psiaka do jego posiłków dodawaj olej z łososia. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. 

Pinczer miniaturowy inna odmiana kolorystyczna

Dla kogo pies rasy pinczer miniaturowy?

Pinczer miniaturowy jest idealnym towarzyszem dla osób aktywnych, rodzin z dziećmi oraz dla seniorów. To pies, który potrzebuje uwagi oraz czasu swojego opiekuna. Jednocześnie wymaga stanowczości i konsekwencji w wychowaniu. Ponadto musisz mu zapewnić odpowiednią aktywność w ciągu dnia. 

Odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu w bloku. Jedynie miej na uwadze, że w dawnych czasach rasa polowała na gryzonie. Dlatego Twój ogródek mogą pokryć dziury wykopane małymi psimi łapkami w poszukiwaniu kretów czy szczurów. 

Pinczer mini ma dobre kontakty z dziećmi, jest to pies rodzinny. Koniecznie edukuj swoje pociechy na temat zachowań wobec psa. Nie mogą mu dokuczać ani ciągać go za ogon, czy uszka. Z innymi zwierzętami, które znajdują się w domu, również dobrze się dogaduje. Problem mogą stanowić obce czworonogi, szczególnie duże psy, które pinczer lubi pozaczepiać. 

Rasa szczeka, ale pupil dobrze wychowany nie robi tego nadmiernie. Jeśli od szczeniaka będziesz zwracał psiakowi uwagę na nieprawidłowe postępowania, na pewno nauczy się on dobrych zachowań. 

Hodowla pinczerów miniaturowych

Wybierając hodowlę pinczerów miniaturowych, zwróć uwagę na warunki, w jakich znajdują się pieski. Poproś również o dokumentację medyczną, pamiętając o chorobach, które mogą zostać przez szczeniaka odziedziczone. Polecamy certyfikowanych hodowców, których listę znajdziesz na stronie internetowej Związku Kynologicznego w Polsce lub w ich najbliższym oddziale. Psy z hodowli są zadbane. Mają zapewnioną opieką medyczną oraz są socjalizowane od najmłodszych lat. 

 
 

Bibliografia:

http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,125.html#details

https://www.zkwp.pl/wzorce/185.pdf

https://www.akc.org/dog-breeds/miniature-pinscher/

http://www.pinczer.net.pl/

http://wladcykaszub.com/?pinczer-miniaturowy-inteligentny-i-uroczy-towarzysz-domowy

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-18
Szybko wysłane zwierzaki zachwycone Dziękuję
2024-08-19
Szybka dostawa, jestem zadowolona i moje zwierzęta również
pixel