Doberman - charakter, wygląd, choroby i pielęgnacja
Pies określany, jako agresywny i niebezpieczny, a tak naprawdę jest opiekuńczy i czuły. Doberman zasługuje na miano psa służbowego i stróżującego. Był również psem tropiącym. Swoją inteligencją, sportową duszą oraz silnym charakterem skradł serca wielu ludzi.
Marzysz o psie tej rasy, ale nie wiesz, czy jest ona dla Ciebie? Koniecznie musisz przemyśleć tak ważną decyzję, jaką jest wzięcie pod opiekę tego pupila. Dlatego zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się wszystkiego na temat dobermanów. Sprawdź, czy ta rasa nadaje się dla Ciebie i Twojej rodziny!
Historia rasy doberman
Dobermany wywodzą się z Niemiec. Ich nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego hodowcy Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Jego celem było stworzenie rasy psa obronnego i czujnego. Karl z zawodu był poborcą podatkowym oraz hyclem, dlatego koniecznie potrzebował pupila, przy którym mógłby czuć się bezpiecznie. Tworząc rasę, zaczął od skrzyżowania swojej suczki Gwiazdy z psami rzeźnickimi, czyli przodkami rottweilerów zmieszanych z owczarkami niemieckimi. Do rozrodu posłużył się również pinczerami krótkowłosymi, owczarkami francuskimi i innymi psami myśliwskimi. Niestety nie ma dokładnych informacji, jakich ras użyto do stworzenia ostatecznej wersji tego czworonoga.
Rasa oficjalnie powstała na początku XIX wieku. Jednak już w 1899 roku możemy znaleźć informacje na temat pierwszej wystawy dobermanów.
Charakter dobermana
Charakterystycznymi cechami temperamentu tego psa jest ciętość, niewrażliwość na ból oraz agresja. Z czasem wymienione cechy zaczęły być łagodzone przez hodowców. Co nie oznacza, że rasa straciła swój silny temperament. Dobermany są władcze, nieustraszone, stanowcze i odważne. Dodatkowo pomimo silnego charakteru, są również czułe, opiekuńcze i atencyjne. Nie lubią samotności ani walki o uwagę swojego właściciela. Uwielbiają spędzać czas z opiekunem i muszą mieć stały kontakt z człowiekiem.
Ponadto wykazują się ponadprzeciętną aktywnością fizyczną oraz wytrzymałością. Z tego powodu dobermany będą dobrze czuły się z właścicielem aktywnym. Mogą mieszkać w mniejszym mieszkaniu, ale musisz zaspokajać ich codzienną potrzebę ruchu. Są inteligentne i szybko się uczą. Ze względu na ich dominujący i silny charakter należy zacząć tresować je już od szczeniaka.
Źle trenowany lub nieszkolony doberman będzie agresywny i może stanowić zagrożenie dla otoczenia. Dlatego rasa nie nadaje się dla osób starszych i mało aktywnych. Nie radzimy również wybierać tego psa na pierwszego pupila, gdyż czwórnóg zawładnie niedoświadczonym opiekunem.
Jak wygląda doberman?
Dobermany cechują się prostokątną sylwetką, wyraźnie zaznaczonym kłębem i solidną linią grzbietu. Duża głowa osadzona jest na smukłej i umięśnionej szyi. Charakterystyczne spiczaste uszy są wynikiem podcinania w okresie szczenięcym. Naturalnie dobermany mają uszy oklapnięte i podcinanie ich jest nielegalne i zabronione. Podobnie jest z ogonami, których kopiować również nie wolno. Naturalny ogon nie jest krótki, lecz średniej długości. Łapki dobermana są smukłe i umięśnione.
Rasa cechuje się dobrym węchem i jej nos ma szerokie oraz duże nozdrza. Oczy są zazwyczaj ciemne o migdałowym kształcie.
Sierść dobermana
Dobermany nie posiadają podszerstka. To oznacza, że nie wypada im sierść w czasie linienia. Krótkie, gęste, twarde futro psa gładko przylega do skóry. Przez cały rok pupil gubi jedynie włos okrywowy, który jest ostry. Wszędzie się wbija, przez co ciężko go usunąć np. z ubrań. Pomimo że psy tej rasy mają twardą sierść, zimą mogą potrzebować ubranka, które ochroni je od chłodu.
Dobermany występują w kolorze czarnym lub czekoladowym podpalanym. Istnieją także odmiany błękitne i białe, ale nie są one oficjalnie uznawane przez związki kynologiczne.
Ile waży doberman?
Samce mierzą w kłębie około 70 cm i ważą od 40 do 45 kg. Suczki zaś osiągają w kłębie od 63 do 68 cm i ważą około 35 kg.
Psy te mają smukłą i umięśnioną sylwetkę, są bardzo aktywne fizycznie. Prezentują się niezwykle elegancko i szlachetnie.
Pielęgnacja dobermana
Dobermany nie są wymagającymi psami w sprawie pielęgnacji, ponieważ nie posiadają podszerstka. Wystarczy, że zadbasz o regularne wyczesywanie włosa okrywowego gumową rękawicą lub szczotką. W ten sposób będziesz konsekwentnie pozbywać się nadmiaru sierści psa. Mycie dobermana powinno odbywać się tylko wtedy, gdy pupil jest naprawdę brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Skorzystaj wtedy z szamponu dla psów uniwersalnego lub do krótkiej sierści.
Dobermany, szczególnie w kolorze brązowym, mogą zmagać się z chorobami skórnymi. Dlatego polecamy dla nich szampon hipoalergiczny. Po spacerach czy intensywnych aktywnościach wystarczy, że przetrzesz pupila ręcznikiem i wodą. Możesz skorzystać także z wygodnych i zniewalająco pachnących chusteczek nawilżanych. Są wygodne w użyciu, biodegradowalne i nadają się do wyczyszczenia futra, łapek oraz pyska. Nie pomijaj uszu i oczu swojego psa. Użyj specjalnych płynów, które pomogą Ci zadbać o czystość tych okolic.
Pamiętaj, by dbać o higienę jamy ustnej czworonoga. Już od szczeniaka ucz go korzystania ze szczoteczki i psiej pasty do zębów. Oczywiście regularnie kontroluj stan łap oraz pazurów, które powinieneś co jakiś czas obcinać.
Jak szkolić dobermana?
Pierwszym krokiem w szkoleniu jest zapewnienie psu solidnej podstawy w zakresie posłuszeństwa. Naucz go komend, takich jak "siad", "zostań" i "przyjdź". Jest to kluczowe dla utrzymania kontroli nad czworonogiem w różnych sytuacjach. Jeśli jest to Twój pierwszy pies, zapisz się na kurs posłuszeństwa. Możesz również skonsultować się z doświadczonym trenerem, który pomoże Ci w prawidłowym wdrożeniu komend.
Kolejnym aspektem szkolenia jest socjalizacja. Ze względu na swoją silną obronną naturę, psy tej rasy są nieufne wobec obcych osób i innych zwierząt. Ważne jest, abyś od najmłodszych lat wprowadzał pupila w różne sytuacje społeczne. Poznawaj go z innymi psami i ludźmi, aby nauczyć czworonoga właściwego zachowania i kontrolowania swojego instynktu.
Ile ruchu potrzebuje doberman?
Ze względu na energiczny charakter, dobermany potrzebują regularnego i intensywnego treningu fizycznego. Długie spacery, biegi, a także zabawy, takie jak aportowanie, wykorzystają w pełni energię pupila. Trening obwodowy i agility są również doskonałymi aktywnościami, które pozwolą utrzymać dobrą kondycję fizyczną i mentalną czworonoga.
Pamiętaj, że szkolenie i trening powinny być oparte na metodach pozytywnych wzmocnień i nagród. Ta rasa jest inteligentna i chętnie współpracuje, ale nie reaguje dobrze na surowe i negatywne metody. Stosowanie pozytywnych technik szkoleniowych, takich jak nagrody i chwalenie, przyniesie najlepsze rezultaty i umocni więź między Tobą a psem. W treningu musisz współpracować ze swoim czworonogiem.
Na co choruje doberman?
Gdy szukamy szczeniaka, warto sprawdzić historię medyczną rodziców małego psa. Wiele chorób jest dziedzicznych. Jeśli u rodziców występowały choroby genetyczne, szczenię obarczone jest ryzykiem zachorowania na te choroby w przyszłości.
Choroby, które mogą dotknąć dobermana:
- Zapalenia skóry
- Choroby dermatologiczne, alergie skórne
- Choroby odcinka szyjnego kręgosłupa
- Dysplazja biodrowa i łokciowa
- Choroby prostaty
- Niedoczynność tarczycy
- Kardiomiopatia rozstrzeniowa, problemy z sercem
- Skręt żołądka
Choroby oczu:
- Przetrwałe przerośnięcie błony naczyniowej soczewki
- Przetrwałe przerośnięcie pierwotnego ciała szklistego
- Postępujący zanik siatkówki
- Wady ustawienia powiek
Ile lat żyje doberman?
Dobermany żyją od 10 do 13 lat. Jeśli zadbasz o zdrowe żywienie, opiekę weterynaryjną, aktywność i treningi, pies będzie żył długo i szczęśliwie.
Jaka karma dla psa rasy doberman?
Żywienie jest najważniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowia i kondycji dobermana. Psy tej rasy powinny spożywać wysokobiałkowe posiłki. Jeśli stawiasz na karmę suchą dla psa, upewnij się, że jest bogata w białko. Gdy Twój pupil jest aktywny, posiłek musi pokrywać jego zapotrzebowanie energetyczne. Pamiętaj, że karmy mokre są mniej kaloryczne niż suche. Jednakże dostarczają psiakowi dużo wody.
Jeśli stosujesz dietę BARF koniecznie skonsultuj się z dietetykiem do spraw żywienia psów. Dobermany są niezwykle wrażliwe na niedobory makro i mikroelementów. Dlatego ważna jest suplementacja. Koniecznie przed wybraniem witamin i suplementów dla psa skontaktuj się z weterynarzem i zrób badania. Nie podawaj takich preparatów na własną rękę. Zbyt dużo witamin i minerałów również negatywnie wpływa na zdrowie pupila.
Psy tej rasy mają skłonności do tycia. Jeśli podajesz im więcej kalorii, niż są w stanie wykorzystać, zaczną przybierać na wadze. Nadwaga jest szkodliwa dla zdrowia pupila. Wpływa negatywnie na stawy i kości oraz może prowadzić do cukrzycy, oraz otyłości.
Dobermany uwielbiają treningi i nagradzanie smaczkami za poprawne wykonanie ćwiczeń. Pamiętaj, że przekąski również zawierają kalorie i powinny być wliczone w codzienną dietę psa. Polecamy wybrać przysmaki treningowe z niską zawartością tłuszczu. Powinny być bez cukru oraz z wysoką zawartością białka.
Ile kosztuje szczeniak dobermana?
Szczenięta tej rasy możesz już kupić od 3000 do 7000 zł. Upewnij się, że wybierasz psa z certyfikowanej hodowli. Sprawdź stronę Związku Kynologicznego w Polsce lub odwiedź ich najbliższą siedzibę, by zweryfikować hodowlę. Pamiętaj, by poprosić hodowcę o wyniki badań rodziców miotu, ponieważ niektóre choroby dziedziczone są genetycznie. Zwróć uwagę na pomiary serca.
Dla kogo jest pies rasy doberman?
Psy tej rasy są przeznaczone dla osób doświadczonych. Opiekun powinien wiedzieć, jak tresować i szkolić pupila. Nadają się również dla osób aktywnych, które lubią ruch i treningi.
Czy dobermany są rodzinne?
Może pojawić się problem przy rodzinach z dziećmi, ponieważ dobermany są atencyjne i potrzebują dużo uwagi swojego opiekuna. Jednocześnie są bardzo opiekuńcze i czułe, dlatego pociechy nie powinny stanowić problemu, dopóki nie nadwyrężają cierpliwości czworonoga. Pies nie będzie tolerował zaczepek w postaci ciągania za ogon czy uszy. Dlatego naucz dzieci odpowiedniego zachowywania przy zwierzętach.
Akcesoria dla dobermana
Koniecznie zainwestuj w zabawki dla psa. Gryzaki, frisbee, aporty i ringi będą angażującymi akcesoriami, zachęcającymi do aktywności na zewnątrz. Postaw też na sznury i szarpaki, które oprócz zabawy, pozytywnie działają na stworzenie wspólnej więzi. Kule oraz maty węchowe pomogą wykorzystać świetny węch pupila. Gry edukacyjne i interaktywne pozwolą rozwinąć inteligencję czworonoga.
Jeśli zastanawiasz się nad akcesoriami spacerowymi dla dobermana, polecamy zainteresować się szelkami bezuciskowymi lub szelkami typu guard. Ze względu na delikatny odcinek szyjny uważaj z obrożami. Kolczatka dla psa, którą możesz często zauważyć przy zdjęciach psów tej rasy, nie jest ozdobą. Powinna być rozsądnie używana przez właścicieli, ponieważ jest narzędziem szkoleniowym, dodatkiem do treningu. Pamiętaj, że psy tej rasy nie reagują dobrze na negatywne metody szkoleniowe.
Potrzebujesz również dużego legowiska oraz dwóch miseczek: jedną na wodę, drugą na jedzenie.
Wybierz karmę dostosowaną do potrzeb psa na danym etapie rozwoju. Szczenięta rasy doberman rozwijają się szybko, dlatego potrzebują dużo energii oraz zbilansowanej karmy pod względem wapnia i fosforu. Polecamy karmy dla szczeniąt dużych ras, które są odpowiednio skomponowane pod względem witamin, minerałów i kalorii. Gdy pupil dorośnie, zmień jego pożywienie na karmę dla psa dorosłego. Pamiętaj, musi być ona wysokobiałkowa, gdyż rasa jest wysportowana i potrzebuje białka dla swoich mięśni.
Najczęściej zadawane pytania
Czy pies doberman jest groźny?
Nie, psy dobrze wychowane i trenowane od szczenięcia nie są groźne i agresywne.
Czy doberman jest trudny?
Nie nadaje się na pierwszego psa. Jego wychowanie wymaga doświadczenia i cierpliwości. Te pupile są trudne do wychowania. Mogą wchodzić niedoświadczonym właścicielom na głowę, jeśli są nieszkolone.
Czy doberman nadaje się do bloku?
Psy tej rasy nadają się do bloku, jeśli zapewnisz swojemu psu wystarczającą codzienną dawkę aktywności. Psy tej rasy potrzebują mnóstwa ruchu!
Czy dobermany to inteligentne psy?
Oczywiście! Są inteligentne, bystre, szybko się uczą. Dlatego nadają się jako psy stróżujące.