Opis rasy psa bearded collie
Szukasz wiernego przyjaciela, który będzie towarzyszył Ci w aktywnym trybie życia? Bearded collie to pies, który uwielbia ruch i nowe wyzwania. Łączy w sobie przemiłe i czułe usposobienie oraz inteligencję. A to wszystko ukryte pod gęstą sierścią oraz charakterystyczną dla tych psów grzywką i brodą. Chcesz poznać wszystkie zalety tej rasy? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Historia i pochodzenie psa rasy bearded collie
Bearded collie pochodzą ze Szkocji, a pojawiły się tam prawdopodobnie w XVI wieku. Jedna z teorii tłumacząca powstanie rasy mówi, że skrzyżowano polskiego owczarka nizinnego ze szkockimi psami pasterskimi. Poza naszym rodzimym akcentem uważa się, że w krwi tego psa płyną również geny charta szkockiego oraz owczarka pirenejskiego.
Dawnej były to psy pasterskie, do których zadań należało zaganianie stad owiec i bydła. Obecnie nie pełnią już tej funkcji, lecz stały się doskonałymi pupilami do towarzystwa.
Do Polski zostały sprowadzone z Włoch do hodowli "Cud nad Wisłą". Właściciel zamówił psy innej rasy, lecz zamiast niej pojawił się bearded collie. Od tego momentu ich popularność rośnie. Potwierdzeniem tego jest ich pierwsza wystawa w Sopocie, która odbyła się w 2006 roku.
Wygląd bearded collie
Pies rasy bearded collie mierzy 53-61 cm w kłębie, natomiast sunia 51-53 cm. Jego waga mieści się między 19, a 25 kg.
Czworonóg ten ma krzepką budowę opartą o mocne, proste kończyny. Jego głowa znajduje się na umięśnionej, łukowato wygiętej szyi. Nad kufą błyszczą łagodne, szeroko rozstawione, duże oczy. Ich barwa oraz kolor nosa zależne są od umaszczenia. Po bokach czaszki zwisają średniej wielkości uszy.
Całą sylwetkę dopełnia nisko osadzony, długi ogon, który pies nosi w dole. Jedynie jego koniec jest wywinięty ku górze.
Charakterystyczna dla rasy jest lekko opadająca na oczy grzyweczka oraz broda.
Sierść i umaszczenie bearded collie
Sierść bearded collie składa się z dwóch warstw: puszystego i gęstego podszerstka oraz długiego, twardego włosa. W niektórych miejscach jest on jeszcze dłuższy tworząc grzywkę, brodę oraz wąsy. Futro chroni czworonoga od nieprzyjemnych warunków klimatycznych, dlatego jest to pupil odporny na załamania pogody.
Rasa występuje w kilku umaszczeniach:
- łupkowatoszarym
- czerwonopłowym
- czarnym
- błękitnym
- w różnych odcieniach szarości
- brązowym
- piaskowym
Może ona mieć białe znaczenia na głowie, końcówce ogona, klatce piersiowej i kończynach.
Co ciekawe szczenięta bearded collie rodzą się ciemne, lecz w ciągu roku przybierają jaśniejsze odcienie, by potem znowu lekko przyciemnieć. Dzieje się tak za sprawą genu rozjaśniania.
Charakter bearded collie
Obecnie jest to fantastyczny towarzysz. Nie przejawia agresywnych zapędów ani nie ma tendencji do dominacji. Bardziej trafnym określeniem usposobienia rasy będą słowa "czuły" i "łagodny". Dlatego też wykorzystywany jest w dogoterapii. Kocha ludzi oraz zwierzęta, więc nie ma problemów w nawiązywaniu z nimi kontaktów, co czyni go również marnym stróżem. Bardzo przywiązuje się do swoich ludzi, najchętniej nie odstępowałby ich na krok!
Jest to pies inteligentny, który chętnie i szybko się uczy. Lubi otrzymywać polecenia, wręcz z radością na pyszczku je wykonuje. Potrzebuje autorytetu, który będzie dawał mu jasne wytyczne. Rasa najlepiej funkcjonuje w hierarchii.
Właściciel tego psa powinien wykazywać się ogromną cierpliwością oraz konsekwencją. Czworonóg posiada bardzo wrażliwą psychikę, którą w łatwy sposób możesz urazić, a tym samym naruszyć zaufanie pupila do Ciebie. W szkoleniu korzystaj jedynie z pomocy pozytywnych metod takich jak: pochwały, głaskanie oraz przysmaki.
Jakie aktywności dla bearded collie?
Bearded collie jest żywiołowy, potrzebuje więc sporej dawki ruchu. Ze względu na swoją szybkość sprawdzi się w psich sportach m.in.:
- obedience
- agility
- flyball
Pielęgnacja bearded collie
Najważniejsza w pielęgnacji bearded collie jest regularność. Zadbanie o tak efektowną szatę, która robi wrażenie jest niestety czasochłonne i wymaga wiele pracy.
Zacznijmy od szczotkowania, które jest jednym z kluczowych etapów. Czesz psa minimum raz-dwa razy w tygodniu. Użyj do tego szczotki z włosia, pudlówki oraz grzebienia. Gdy będziesz konsekwentnie szczotkował futro, zminimalizujesz ryzyko pojawienia się sfilcowań i kołtunów. Jednakże, gdy pojawią się splątania, sięgnij po zgrzebło, a ostatecznie filcak. Nie wolno trymować sierści psa tej rasy. Włos co najwyżej możesz przyciąć u profesjonalnego groomera.
Kąp swojego pupila raz-dwa razy w miesiącu, ale częstotliwość dopasuj do swojego zwierzaka i jego wymagań. Do tego zabiegu skorzystaj z kosmetyków dla psów, które mają odpowiednie pH. Szampon dobierz do obecnych potrzeb skóry czworonoga. Odżywkę do sierści długiej użyj zaraz po spłukaniu szamponu. Wzmocni ona włos, nada blasku oraz uelastyczni go. Niektóre preparaty mogą pomóc Ci w rozczesywaniu, gdyż zapobiegają splątaniu.
Pamiętaj również o czyszczeniu oczu i opadających uszu specjalnymi produktami przeznaczonymi do tych okolic np. płynami lub chusteczkami. Przycinaj zbyt długie pazury nożyczkami lub cążkami. Od szczeniaka staraj się myć codziennie zęby swojego pupila. W przyszłości zapobiegnie to nadmiernemu powstawaniu kamienia nazębnego i chorobom dziąseł.
Choroby bearded collie
Bearded collie należy do ras zdrowych. Niestety żadne psy nie są w 100% odporne na wszelkie choroby. Dlatego też mogą dotknąć je następujące schorzenia:
- dysplazja stawów biodrowych
- postępujący zanik siatkówki
- trwała błona źrenicowa
- niedoczynność tarczycy
- alergie
Ile żyje bearded collie?
Pies tej rasy może przeżyć u Twojego boku 12-14 lat. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego pupila zapewnij mu dobre żywienie, aktywność oraz opiekę weterynaryjną.
Karma dla bearded collie
Bearded collie należy do psów ras dużych. Jego dieta powinna być oparta na mięsie. Dlatego kupując karmę dla psa zawsze sprawdzaj skład produktu. Akceptowalne w nim są również owoce, warzywa i zioła, które wzbogacają posiłek o cenne witaminy i minerały. Unikaj zbóż, cukrów, konserwantów i aromatów. W recepturze znaleźć możesz też glukozaminę i chondroitynę, które wspierają pracę stawów. Olej z łososia pozytywnie wpływa na układ krwionośny, odpornościowy i nerwowy oraz poprawia wygląd skóry i sierści.
Jeśli wybierzesz dla swojego pupila karmę suchą, zwróć uwagę na wielkość chrupek, które powinny być dostosowane do jego pyszczka. Na opakowaniach karm szukaj oznaczeń large, L lub XL.
Nie zapomnij o przysmakach dla psów. Stanowią one motywację do nauki, są nagrodą oraz przekąską między posiłkami. Zwróć jednak uwagę, by nie obejmowały one więcej niż 10% dziennej diety pupila.
Akcesoria dla bearded collie
Przyjmując szczeniaka bearded collie pod dach, powinieneś mieć kilka podstawowych akcesoriów. Dzięki nim od pierwszego dnia Twój pupil będzie mógł rozgościć się w nowych czterech ścianach. Przygotuj:
- legowisko dopasowane do rozmiaru małego czworonoga
- miskę na karmę i wodę
- akcesoria spacerowe: regulowaną obrożę lub szelki oraz smycz
- adresówkę
- worki na psie odchody
- szczotki oraz grzebienie
- szampon i odżywkę
- szczoteczkę do mycia zębów
- płyn lub chusteczki do przecierania oczu i uszu
- cążki lub nożyczki do pazurków
- zabawki: gryzak, pluszak, piłkę, szarpak, grę edukacyjną, kong
Dla kogo bearded collie
Bearded collie to pies uniwersalny, który pasuje do każdego środowiska. Będzie żyło mu się tak samo dobrze w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Najważniejsze, by trwać u boku swojej kochanej rodziny. Jeśli masz inne zwierzęta to nie przejmuj się, gdyż rasa darzy sympatią wszystkie pupile. Twoje małe pociechy również chętnie będą spędzać swój czas z bearded collie, ponieważ jest wobec nich opiekuńczy i cierpliwy. Nie wykazuje zachowań agresywnych i nigdy nikogo nie zaatakuje. Co nie zmienia faktu, że powinieneś zawsze nadzorować kontakt zwierzaka ze swoimi dziećmi.
To czworonóg, który potrzebuje dużo ruchu i angażujących zajęć (treningów czy sportów). Poza tym pielęgnacja jego sierści należy do czasochłonnych. Jest jej dużo i naprawdę trzeba się postarać, by ciągle wyglądała tak samo pięknie. Po każdym spacerze musisz sprawdzać futerko i wyskubywać z niego wszelkie gałązki, liście i inne zdobycze przyniesione ze spaceru.
Najczęściej zadawane pytania
Bibliografia:
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,161.html#details
https://bearded.pl/bearded-collie/