Darmowa dostawa od 199,00 zł

Dogoterapia - co to jest i na czym polega?

2024-05-15
Dogoterapia - co to jest i na czym polega?

Dogoterapia, znana również pod nazwą kynoterapia, to forma terapii z udziałem wyszkolonego psa. Korzystają z niej głównie dzieci oraz osoby starsze. Polega na wprowadzeniu do zajęć czworonoga, który pełni funkcję motywacyjną. Zachęca do wykonywania ćwiczeń, nauki i podejmowania aktywności. Poza tym wpływa pozytywnie na sferę emocjonalną i psychiczną. 

Według Polskiego Stowarzyszenia Kynoterapeutycznego istnieją 3 formy dogoterapii:

  1. Spotkania z psem (SP) to zajęcia służące do przełamania pierwszych lodów do dalszej terapii. Uczestnicy zapoznają się z psem oraz bawią się z nim, by nawiązać relację z czworonogiem.  
  2. Edukacja z psem (ED) to zajęcia, w których aktywnie asystuje pies. Poprzez samą swoją obecność, pupil zachęca do nauki oraz poprawia samopoczucie zgromadzonych. Ta forma najczęściej odbywa się w przedszkolach i szkołach. 
  3. Terapia z psem (TP) to indywidualnie dopasowane ćwiczenia rehabilitacyjne. Każdy uczestnik ma swój konkretny cel.

Kto prowadzi zajęcia z dogoterapii?

Zajęcia z dogoterapii prowadzi kynoterapeuta z udziałem psa, który ma ważny egzamin na psa terapeutycznego. Kynoterapeutami mogą zostać psycholodzy, pedagodzy i fizjoterapeuci, ponieważ mają już podstawy z zakresu rehabilitacji czy pracy np. z dziećmi. Jednak tak naprawdę każdy ma możliwość obrać tę drogę zawodową. Żeby zostać kynoterapeutą, należy ukończyć kurs i zdobyć certyfikat. 

Obecność psa w dogoterapii wpływa pozytywnie na samopoczucie

Dla kogo dogoterapia?

Najczęściej psy terapeutyczne pracują z osobami, które mają problemy ruchowe i intelektualne oraz z dziećmi z SM (stwardnieniem rozsianym), zespołem Downa czy MPD (mózgowym porażeniem dziecięcym). Jednak z dogoterapii korzystają również osoby:

  • z zaburzeniami psychicznymi (depresja, lęki, nerwice)
  • z problemami społecznymi
  • starsze 
  • niepełnosprawne

Kynoterapia odradzana jest ludziom, którzy mają alergie na psy, choroby skórne i infekcje.

Na co pomaga dogoterapia, czyli terapia z psem?

Przede wszystkim sama obecność psa oddziałuje pozytywnie na zdrowie psychiczne człowieka, poprawiając jego samopoczucie. Interakcje z czworonogiem poprzez zabawę motywują do ćwiczeń, wpływając na poprawę sprawności fizycznej. Wspiera to rehabilitację dzieci i osób niepełnosprawnych.

Pupil pomaga budować pewność siebie, przełamywać lęki, uczy samodzielności i wzbudza poczucie bycia potrzebnym. Przecież pieska trzeba nakarmić, zająć się nim, a wszyscy chętnie to robią!

Obecność czworonoga wycisza, pomaga zapanować nad emocjami i hamuje zachowania agresywne. Dzięki dotykowi, zapachowi czy wzrokowi pobudza zmysły uczestnika zajęć. Budowanie relacji z psem również adaptuje do otoczenia, otwierając człowieka na kontakty oraz budowanie relacji z innymi.

Najważniejsze jest to, jak obecność zwierzęcia wpływa na nasze samopoczucie. Czworonóg to przede wszystkim przyjaciel, który każdego traktuje tak samo, bez względu na obecność choroby czy dysfunkcji. Wszystkich ludzi darzy takimi samymi wielkimi uczuciami. 

Co leczy dogoterapia?

Terapia z psem sama w sobie nie leczy, ale jest wartościowym uzupełnieniem leczenia. Oczywiście efekty pracy z czworonogiem zależą od wieku uczestnika, schorzenia czy nawet relacji z pupilem. 

Terapia z psem, dogoterapia z goldenem

Jak wyglądają zajęcia dogoterapii?

W dogoterapii terapeuta odgrywa najważniejszą rolę. To on prowadzi zajęcia. Niektóre formy wymagają przygotowania scenariusza czy konkretnych ćwiczeń dobranych indywidualnie do celu uczestnika. Obecność psa zachęca do ruchu i wykonywania zadań zleconych przez kynoterapeutę. Ćwiczenia terapeuta dostosowuje do wieku uczestników oraz ich schorzeń czy problemów. Na tej podstawie dobiera pasujące formy aktywności. Zajęcia odbywają się w grupach lub są prowadzone indywidualnie.

Sama obecność psa jest wystarczająca dla uczestników. Czworonóg nie pracuje przez cały czas trwania zajęć, tylko ma określone widełki aktywności np. 10-15 minut lub 1 godzina. Musi mieć też przerwę pomiędzy dniami roboczymi, gdyż dla zwierzaka jest to ciężka praca. Nawet w sali pupil ma swoje miejsce do odpoczynku. Jeśli pójdzie się położyć to znak, że potrzebuje spokoju. Opiekun pupila po pracy powinien dostarczyć mu aktywności, która go zrelaksuje i odciąży z nagromadzonych emocji. 

Jakie psy do dogoterapii?

Przykładowe rasy psów nadające się do dogoterapii:

  • berneński pies pasterski
  • labrador
  • golden retriver
  • cavaliery (cavalier king Charles spaniel)

Pies do dogoterapii charakteryzuje się pozytywnym nastawieniem do wszystkich, nawet obcych ludzi oraz łagodnością. Jego zachowania muszą być przewidywalne. Na dotyk czy różne bodźce np. dźwiękowe nie może reagować agresywnie. Nie powinien być to czworonóg obronny, stróżujący ani bojowy. 

Pies kynoterapeutyczny powinien być rasowy, czyli musi posiadać metrykę i rodowód. Czworonogi z hodowli mają niektóre cechy zapisane w genach. Odgórnie wiadomo, jaki szczeniak będzie miał w przyszłości charakter. Z powodu przewidywalności zachowań dorosłego psa preferowane są pupile z rodowodem. Ale! Jeśli Twój nierasowy czworonóg ma cechy psa terapeutycznego, to może nim zostać! Wystarczy, że zostanie dopuszczony do egzaminu i pozytywnie go ukończy. 

 

Bibliografia:

https://www.kynoterapia.eu

https://www.youtube.com/live/nJcg8oh3dh8?feature=shared

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Bardzo szybko, Jestem wdzięczna i zarazem zaskoczona. Takich sprzedawców oby jak najwięcej. Gorąco POLECAM
2024-09-12
Super obsługa pozdrawiam
pixel