Darmowa dostawa od 199,00 zł

Olejki na kleszcze u psa? Jakie olejki eteryczne na kleszcze można stosować u psa?

2025-03-13
Olejki na kleszcze u psa? Jakie olejki eteryczne na kleszcze można stosować u psa?

Oprócz obroży i kropli chroniących psa przed kleszczami, istnieją również naturalne sposoby, które pomagają odstraszyć kleszcze. Jedną z metod na naturalne zniechęcanie kleszczy do psów i kotów jest stosowanie olejków eterycznych. Zawierają one składniki chemiczne, które są nieprzyjemne dla tych pasożytów. Za najbardziej skuteczne olejki eteryczne, które można stosować u zwierząt, uznaje się:

  • olejek z lawendy
  • olejek z drzewa herbacianego
  • olejek z cytryny
  • olejek z eukaliptusa
  • olejek z mięty pieprzowej
  • olejek z goździków

Czym są naturalne olejki eteryczne? Jak działają na kleszcze u psa?

Olejki eteryczne to lotne substancje zapachowe pochodzenia naturalnego. Są one obecne w różnych częściach roślin, np. w kwiatach, liściach, owocach, korzeniach czy korze. Z tych elementów tworzy się skoncentrowane ekstrakty, które mają intensywny zapach i szerokie spektrum zastosowań. W tym posiadają właściwości, które skutecznie odstraszają kleszcze, pchły i komary od Twojego pupila.

Olejki działają na owady poprzez intensywne aromaty, które są dla nich nieprzyjemne. Kiedy użyjesz ich na skórę i futro pupila, kleszcze, pchły czy komary zaczną unikać kontaktu ze zwierzęciem. Regularne stosowanie olejków eterycznych może pomóc w ochronie psa i kota przed insektami w sposób bezpieczny i naturalny.

Jak stosować olejki eteryczne na kleszcze u psa?

Olejki eteryczne można stosować w różny sposób. Jednym z najprostszych rozwiązań jest dodanie kilku kropel olejku eterycznego do szamponu dla pupila podczas kąpieli. Istnieją także szampony dla psa z gotową mieszanką olejków eterycznych, które tworzą barierę ochronną przed insektami.

Inny sposób polega na dodaniu kilku kropel olejku eterycznego do wody w sprayu. Możesz nim spryskać psa przed wyjściem na spacer. W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl posiadamy gotowe spraye przeciwko pchłom i kleszczom. Spray pomoże Ci zadbać o dodatkową ochronę Twojego psa. 

Możesz również dodać kilka kropel olejku eterycznego do np. oleju kokosowego. Następnie nałóż go na sierść psa, aby stworzyć naturalny środek odstraszający kleszcze.

Naturalne sposoby odstraszania kleszczy u psów nie są wystarczające w przypadku silnego narażenia na kleszcze. Szczególnie jeśli pies przebywa w obszarach zagrożonych występowaniem kleszczy, takich jak lasy, parki lub łąki. Stosuj dodatkowe, sprawdzone środki ochrony przed kleszczami jak np. obroże czy krople. Skonsultuj się z weterynarzem w celu wyboru najlepszego sposobu ochrony przed kleszczami dla psa.

Zwróć uwagę na to, że niektóre olejki eteryczne mogą być toksyczne dla psów. Szczególnie jeśli są stosowane w dużej ilości lub bezpośrednio na skórę. Dlatego zawsze używaj olejków eterycznych u psów z umiarem i pod nadzorem lekarza weterynarii.

pies w lesie narażony na pasożyty

Gdzie jest najwięcej kleszczy w Polsce?

W Polsce kleszcze stanowią poważny problem zdrowotny. Zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, w tym psów. Istnieje wiele obszarów, gdzie ryzyko wystąpienia kleszczy jest szczególnie wysokie. Wymaga to zwiększonej uwagi z Twojej strony, jako właściciela psa. Jednym z takich obszarów jest północno-wschodnia Polska. Zwłaszcza województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie, gdzie odsetek zakażeń boreliozą wynosi ponad 20%. 

Innymi regionami, gdzie kleszcze stanowią duże zagrożenie, są tereny leśne i parki krajobrazowe. Tam kleszcze często występują na zwierzętach dzikich, takich jak: jelenie, sarny czy dziki. 

Pamiętaj, że kleszcze pojawiają się również na terenach miejskich i podmiejskich. Zwłaszcza w trawie, krzewach, lasach miejskich oraz nawet na przydomowych trawnikach. Dlatego pamiętaj o regularnym kontrolowaniu swojego pupila pod kątem kleszczy. Stosuj głównie sprawdzone i skuteczne środki ochrony przed tymi pasożytami. 

Olejki na kleszcze dla psa

Podsumowując olejki eteryczne mogą stanowić uzupełnienie ochrony przeciw kleszczom i pchłomDziałanie takie może być pomocne w zapobieganiu atakom owadów i zapewni dodatkową ochronę psa. Ważne jest jednak, abyś pamiętał, że naturalne metody nie zawsze są wystarczające. Zwłaszcza w przypadku silnego występowania kleszczy i pcheł.

Po szeroki wybór środków ochrony przeciw pchłom i kleszczom dla psa zapraszamy do naszego sklepu zoologicznego TuZwierzaki.pl.

 

Chcesz pogłębić swoją wiedzę w kleszczowym temacie? Zobacz również nasze inne artykuły dotyczące ochrony psa i kota przed kleszczami Kleszcze i pchły u psów: choroby i metody zapobiegania oraz Co na kleszcze dla psa i kota - obroża na kleszcze czy krople na kleszcze? Co wybrać?

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące olejków na kleszcze dla psa

Jakiego olejku nie lubią kleszcze?

Za najbardziej skuteczne olejki odstraszające kleszcze uważa się olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy, z mięty pieprzowej czy goździkowy

Jaki olejek jest dobry na kleszcze?

Na kleszcze dobry jest olejek eukaliptusowy, lawendowy, geraniowy i z drzewa herbacianego

Jaki zapach odstrasza kleszcze u psa?

Oprócz aromatu olejków eterycznych, kleszcze nie lubią woni octu jabłkowego i czystka

Czy kleszcze nie lubią zapachu lawendy?

Tak, kleszcze nie lubią zapachu lawendy. Olejek lawendowy zawiera lotne związki chemiczne (linalol i kamfora), które mają silny zapach i działają odstraszająco na kleszcze.

Czy olejek cytrynowy odstrasza kleszcze?

Tak, olejek cytrynowy odstrasza kleszcze. Zawiera on limonen, związek chemiczny o silnym zapachu, który działa odstraszająco na owady, w tym kleszcze.

Czy olejek z drzewa herbacianego odstrasza kleszcze?

Tak, olejek z drzewa herbacianego odstrasza kleszcze. Również jak wyżej wymienione olejki, zawiera związki chemiczne, które mają właściwości odstraszające insekty. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2025

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel