Leonberger. Opis rasy psa

2024-07-23
Leonberger. Opis rasy psa

Poznaj łagodnego olbrzyma, który skradnie Twoje serce - leonbergera. To pupil dla rodzin z dziećmi, niezwykle towarzyski i tolerancyjny. Zapraszamy do artykułu, w którym omówimy jego pochodzenie, wygląd, pielęgnację oraz wymagania żywieniowe. Nie obędzie się także bez interesujących ciekawostek na temat rasy. Przeczytaj i dowiedz się, czy to pies dla Ciebie!

Informacje o pochodzeniu i historii rasy leonberger

Rasa powstała w XIX wieku, poprzez skrzyżowanie m.in. nowofundlanda, bernardyna i psa pirenejskiego górskiego oraz kuvasza. Stworzeniem jej zajmował się Heinrich Essig, który był radnym niemieckiego miasta Leonberg (niem. Lwia Góra). Jego celem było uzyskanie białego, olbrzymiego czworonoga, który przypominałby lwa, znajdującego się w herbie miasta.

Istnieje też teoria mówiąca o tym, że leonbergery pochodzą od tybetańskich mastifów i znane były już w średniowieczu.

Pierwsze, współczesne leonbergery uzyskano w 1846 roku i szybko zdobyły sławę na całym świecie. Stały się symbolem zamożności swojego pana. Pełniły funkcję stróża oraz psa pociągowego.

W Polsce rasa ta jest dość rzadka. Dopiero w 2022 roku powstał pierwszy Polski Klub Leonbergera.

Pies leonberger - wygląd

Leonberger to duży pies górski. Samce mierzą w kłębie 72-80 cm, a suczki 65-75 cm. Rasa osiąga wagę 50-75 kg. Dymorfizm płciowy jest dobrze widoczny.

Sylwetka leonbergera jest potężna, umięśniona, a jednocześnie harmonijna i elegancka. Prosty i szeroki grzbiet przechodzi w równie duże lędźwie. Dość długi, lekko zaokrąglony zad zwieńcza owłosiony ogon, który luźno zwisa w dół. Pies w czasie ruchu unosi go, jednak nigdy ponad linię grzbietu.

Klatka piersiowa jest duża, głęboka i sięga aż po łokcie. Dolna linia tułowia jest lekko podciągnięta.

Całość postury wznosi się na solidnych, prostych kończynach, które zakończone są okrągłymi łapami o czarnych opuszkach.

Głowa leonbergera jest wydłużona, proporcjonalna do reszty ciała, z widocznym stopem. Długa kufa zwęża się ku końcowi, jednak nigdy nie jest spiczasta. Nos o prostym grzbiecie lub lekko wysklepiony (tzw. nos rzymski) zwieńcza czarna trufla. Wargi nie są obwisłe i dobrze zakrywają żuchwę.

Oczy tego psa są owalne, średniej wielkości i występują w kolorze od jasnego po ciemny brąz.

Uszy znajdują się wysoko, lekko z tyłu głowy. Są dość duże, mięsiste i zwisają swobodnie, płasko przylegając do czaszki.

Sierść i umaszczenie

Sierść psów rasy leonberger jest dwuwarstwowa. Składa się z:

  • gęstego podszerstka
  • włosa okrywowego - długiego, prostego i (w zależności od umiejscowienia) - miękkiego po twardy. Dopuszczalny jest także włos lekko pofalowany.

Na klatce piersiowej i szyi pies posiada piękną kryzę, która zgodnie z założeniami pierwszego hodowcy - przypomina lwią grzywę i sprawia, że zwierzak wygląda bardzo dostojnie. Kryza jest bardziej bujna u samców niż u samic.

Obfite futro pokrywa również kończyny oraz ogon.

Umaszczenie leonbergerów występuje w barwie:

  • lwiej
  • czerwonej
  • brązowo - czerwonej
  • piaskowej 

Zawsze na psyku tej rasy znajduje się czarna maska.

Zdarza się, że sierść posiada czarne końce włosów, jednak kolor ten nigdy nie może być dominujący.

Dopuszczalne są także białe znaczenia w postaci:

  • plamy na klatce piersiowej
  • włosów na palcach
pies leonberger

Leonberger pielęgnacja

Pielęgnacja Twojego leonbergera nie jest skomplikowana, jednak musisz zachować systematyczność i pamiętać o kilku zasadach.

Pies ten linieje dwa razy do roku (wiosną i jesienią), a jego sierść ma tendencję do filcowania się. Włosy zbijają się, utrudniając prawidłową wentylację skóry oraz spowalniając wzrost nowego futra. Oczyszczenie już sfilcowanej okrywy jest bardzo trudne. Dlatego ważne jest regularne szczotkowanie pupila. 

Pierwszy zabieg przeprowadź, gdy Twój szczeniak ukończy 2. miesiąc życia. Przyzwyczajaj go stopniowo do szczotki i czesania, ponieważ tej czynności będzie musiał się poddawać przez całe życie. Na pewno w tym procesie bezcenne będą smaczki i nagradzanie pupila.

Szczotkowanie wykonuj co najmniej raz w tygodniu (w okresie linienia nawet 3-4 razy), z pomocą włosianej, twardej szczotki, która jest w stanie dosięgnąć do skóry zwierzaka. Sprawdzi się także szczotka druciana, jednak pamiętaj, aby jej końce były gładkie, bez gumowych nasadek, które często tylko wyrywają włosy.

Przed zabiegiem użyj odżywki bez spłukiwania dla psów, która ułatwi rozczesywanie oraz zabezpieczy włosy przed uszkodzeniem lub elektryzowaniem się.

Aby okiełznać gęsty podszerstek, przyda Ci się obrotowe zgrzebło. W ciężkich przypadkach, gdy futro już się zbiło - filcak oraz metalowy grzebień.

Poza czesaniem nie zapominaj o:

  • kąpielach: stosuj je tylko, gdy pies naprawdę ich potrzebuje (np. nieładnie pachnie), a zabrudzeń nie da się oczyści zwilżonym ręcznikiem czy w trakcie wyczesywania sierści. Pamiętaj, aby dobrze rozczesać sierść i używać do kąpieli pupila tylko kosmetyków dla psów. Mają one pH dopasowane do psiej skóry. 
  • szczotkowaniu zębów: rób to codziennie, a unikniesz tworzenia się kamienia nazębnego u psa, którego pozbędziesz się już tylko w gabinecie weterynaryjnym. Zaopatrz się w szczoteczkę oraz pastę do zębów dla psów.
  • kontrolowaniu stanu uszu i oczu: sprawdzaj je regularnie i jeśli zauważysz zabrudzenia, oczyszczaj z pomocą płynów dla psów przeznaczonych do tych właśnie okolic. Pomoce będą także chusteczki nawilżane dla psów, które możesz mieć zawsze przy sobie.
  • obcinaniu pazurów: skracaj je, gdy zauważysz, że są za długie. Mogą one wtedy przeszkadzać zwierzakowi w chodzeniu, a nawet powodować ból! Do psiego mani i pedi niezbędne będą specjalne nożyczki lub cążki dla czworonogów.

Zdrowie leonbergera

Rasa najczęściej choruje między innymi na:

  • dysplazję stawów biodrowych
  • skręt żołądka
  • osteochondrozę - choroba dotycząca zmian zwyrodnieniowych w kościach
  • młodzieńcze zapalenie kości
  • niedoczynność tarczycy

Ile żyje leonberger?

Psy tej rasy żyją średnio 10-12 lat.

Pamiętaj, że w dużej mierze zdrowie pupila jest w Twoich rękach. Regularne badania weterynaryjne to inwestycja w długie i szczęśliwe życie Twojego czworonoga. Dzięki nim możesz wykryć wiele chorób, zanim zaczną one powodować poważne problemy. Nie zapominaj również o odpowiedniej diecie, regularnym ruchu i podstawowej pielęgnacji. A najważniejsza oczywiście w tym wszystkim jest miłość i czułość, którą możesz otoczyć swojego zwierzaka!

Charakter leonbergera

Leonberger to pies przyjacielski, łagodny i opanowany. Z natury nie wykazuje agresji, chyba że jest zmuszony do obrony - wtedy robi to skutecznie. Sprawdzi się więc dla rodzin z dziećmi, ponieważ ma wobec nich wiele cierpliwości i po prostu lubi ich towarzystwo. Co ciekawe, jest również niewrażliwy na hałasy, dlatego wesoły harmider go nie przytłoczy.

Nie zapominaj jednak, aby zawsze nadzorować kontakt psa z pociechami. Wyjaśnij także swoim maluchom, jak obchodzić się ze zwierzakiem, by szanować jego granice.

Szkolenie i socjalizacja powinny być wprowadzone w wieku szczenięcym pupila. Dzięki temu z łatwością porozumiesz się z dorosłym czworonogiem. Wychowanie tego psa nie powinno sprawić Ci wiele trudności. Leonberger jest bardzo inteligentny, ma świetną pamięć i z łatwością uczy się nowych rzeczy. Ważna jest jednak Twoja konsekwencja i czas, który możesz poświęcić swojemu zwierzakowi. Zapoznawać go z zasadami panującymi w domu oraz poza nim. Uczestnicz z psem w różnorodnych sytuacjach społecznych, gdzie obecni są inni ludzie czy zwierzęta. Dzięki temu Twój przyjaciel nauczy się radzić sobie nawet z trudnymi dla niego emocjami.

Jaka karma dla leonbergera?

Szukając karmy dla swojego pupila kieruj się oznaczeniami L, Large, Large Breed. Będą to produkty dostosowane do potrzeb psów ras dużych.

Leonberger jak każdy pies to drapieżnik, który żywi się mięsem. W swojej diecie potrzebuje przede wszystkim białka i tłuszczy zwierzęcych wysokiej jakości. To one są głównym paliwem do codziennych aktywności. Zadbaj więc o to, aby w menu Twojego czworonoga zagościło wysokiej jakości mięso mięśniowe, czyli pochodzące z mięśni szkieletowych. To najlepsze źródło wymienionych wyżej składników. Mięso powinno znajdować się jako pierwsze w składzie karmy, którą wybierzesz.

Unikaj dań, których głównym składnikiem są zboża czy takich z dodatkiem cukru i konserwantów, sztucznych barwników. Jeśli Twój pies nie ma wystarczającej ilości ruchu, taka dieta może łatwo przyczynić się do nadwagi i otyłości. 

Wybieraj karmy dla swojego psa, które zawierają glukozaminę i chondroitynę. To cenne składniki, które zadbają o stawy Twojego czworonoga. To ważne w diecie psa dużego, jakim jest leonberger, z tendencją do chorób w tym obszarze. 

Dobrze jeśli w jadłospisie pupila znajdzie się również olej z łososia. To bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają odporność zwierzaka. A także sprawiają, że jego futro jest lśniące i gładkie.

Koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu zoologicznego TuZwierzaki.pl. Znajdziesz u nas karmy dla psa dostosowane do wieku czy wielkości swojego przyjaciela. W naszym asortymencie mamy wysokiej jakości karmy weterynaryjne, które pozwolą zaspokoić specyficzne potrzeby Twojego pupila. Są to karmy znanych i cenionych producentów takich jak Trovet czy Sopral PNF. Wśród nich czekają dania dla psów alergików, z problemami stawów czy układu moczowego. Karmy dostępne są w wersji suchej lub mokrej.

szczeniak leonberger

Akcesoria dla leonbergera

Chcesz, aby Twój nowy lokator poczuł się u Ciebie jak w domu? Przygotuj dla niego wyprawkę z wyprzedzeniem! Te niezbędne akcesoria ułatwią Ci opiekę nad zwierzęciem, zapewnią mu bezpieczeństwo oraz pozwolą stworzyć dla niego jego własną przestrzeń. Zaopatrz się w:

  • szelki: koniecznie dopasuj ich wymiar do gabarytów pupila. Powinny go pewnie obejmować, ale w żadnym wypadku nie podduszać czy utrudniać poruszanie się. O tym, jak dobrać szelki dla swojego psa przeczytasz tutaj: JAK DOBRAĆ SZELKI DLA PSA?
  • smycz: długą i solidną. Może być ciężka, dostosowana do możliwości Twojego czworonoga.
  • obroża: jeśli nie stosujesz szelek lub jako ozdobę. Powinna być na tyle szeroka, by obejmować dwa kręgi szyjne pupila. Nie zapomnij o dopasowaniu jej do obwodu szyi psa. Pod dobrze dobraną, włożysz bez problemu swoje dwa palce. Masz wtedy pewność, że nie jest za ciasna.
  • legowisko: postaw na legowisko duże i miękkie. Umieść je w miejscu, w którym Twój pies będzie czuł się bezpiecznie i ze spokojem odpocznie.
  • miski: osobna na wodę i na karmę. Pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu. Dla dużego psa polecamy miskę z regulowanym stojakiem. Zapobiegają przeciążeniom karku oraz łap. Dla psa, który je szybko, rozważ miskę spowalniającą jedzenie. 
  • akcesoria do pielęgnacji i higieny: te opisaliśmy w “Leonberger pielęgnacja”.

Nie zapomnij także o zabawkach dla swojego psa! Dzięki nim zwierzak może realizować swoje naturalne potrzeby jak gryzienie i żucie (tym samym uchronisz przed zniszczeniem np. swoje buty). 

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór tego typu produktów: od piłeczek, szarpaków po ringa i gryzaki. Polecamy Ci również zabawki interaktywne, które dla inteligentnego leonbergera będą ciekawą rozrywką, która pozwoli mu rozwijać się umysłowo.

Leonberger cena

Cena leonbergera z rodowodem uzależniona jest od wielu zmiennych. Wśród których należy wymienić m.in. renomę hodowli czy wiek psa. Zasadniczo przyjmuje się, że kwota ta może sięgać od 4000 do 7000 zł.

Pamiętaj, by dokonać zakupu w sprawdzonej hodowli. Tylko w ten sposób masz pewność, że zostajesz właścicielem psa rasowego. Zyskasz wgląd w historię medyczną jego rodziców, a także wsparcie samego hodowcy. 

Hodowlę możesz zweryfikować na stronie lub w punktach stacjonarnych ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce).

Najczęstsze pytania dotyczące rasy leonberger

Czy leonberger jest agresywny?

To pies łagodny i opanowany. Agresją wykaże się tylko, gdy będzie zmuszony do obrony siebie czy swojego opiekuna.

Ile kosztuje pies leonberger?

4-7 tysięcy złotych.

Czy leonberger się ślini?

Ślinotok u tej rasy zdarza się rzadko.

Co to za rasa psa leonberger?

To rasa psów dużych, górskich, pochodząca z Niemiec. 

 

Bibliografia:

https://www.zkwp.pl/wzorce/145.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Leonberger

https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonberger

http://www.piesporadnik.pl/title,Leonberger,pid,830,oid,744,cid,634.html

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-05
Produkty zgodne z opisem. Realizacja zamówienia bardzo szybka.
2024-10-23
Błyskawiczna , chory kot dziękuje,już wyzdrowiał dzięki Wam .
pixel