Darmowa dostawa od 199,00 zł

Królik - najważniejsze informacje 

2024-06-04
Królik - najważniejsze informacje 

Króliki kojarzą nam się z uroczymi maskotkami, postaciami z kreskówek, z wiosną i świętami Wielkanocnymi. Jednak czy znasz podstawowe informacje na temat tych zwierząt? Przeczytaj nasz artykuł poświęcony właśnie tym zajęczakom! Dzięki niemu dowiesz się, czy królik może być właśnie Twoim pupilem!

Podstawowe informacje o królikach

Króliki to małe ssaki, przynależące do rodziny Leporidae, czyli zajęczaków (prócz zajęcy, które także są zajęczakami). Zawiera ona w sobie wiele grup, a jedną z nich stanowią Oryctolagus. Tutaj przynależy królik europejski, od którego pochodzi wiele współczesnych ras królików, w tym odmiana udomowiona. Króliki występują na całym świecie, prócz Antarktydy. Można spotkać je na łąkach, w lasach, a nawet na pustyniach czy terenach podmokłych. Niektóre z nich prowadzą samotniczy tryb życia, inny społeczny. Są to zwierzęta nocne, które odpoczywają za dnia.

Niegdyś uważano te zwierzęta za przynależne do gryzoni. Jednak dostrzeżono liczne różnice, przede wszystkim związane z uzębieniem. Gryzonie posiadają jedną parę siekaczy, a króliki dwie.

Pierwsze hodowle królików miały na celu pozyskiwanie mięsa, futer i skór. Dopiero w epoce wiktoriańskiej (XIX wiek) królik zagościł u boku człowieka jako pupil.

Wygląd królika

W zależności od rasy, króliki różnią się wielkością lub typem sierści. Jednak wszystkie te zwierzęta mają:

  • niewielką głowę w stosunku do tułowia,
  • długie uszy, które są mocno unerwione i umięśnione. Prócz czysto fizjologicznego zastosowania (np. termoregulacja), są ważnym narzędziem komunikacji i ekspresji zwierzaka,
  • malutki ogonek, który przypomina kłębek waty,
  • dość duży nos, który jest pokryty futerkiem. Królik może nim poruszać co również jest istotnym elementem jego komunikacji,
  • długie tylne łapy oraz krótkie przednie.
  • duże, wypukłe oczy rozmieszczone po bokach spłaszczonej czaszki, które umożliwiają im widzenie po zmroku.

Najpopularniejsze rasy królików

Na świecie występują setki, jeśli nie tysiące ras tych zwierząt. Powstały one w wyniku selektywnej hodowli królika europejskiego, co zostało zapoczątkowane przez średniowiecznych mnichów. Zwierzaki te zachwycają różnorodnością umaszczeń oraz typami sierści (np. długa, kręcona, falowana). Występują w wielkości dużej, średniej i miniaturowej. Poznaj 10 najpopularniejszych ras królika:

  1. rex
  2. angora
  3. olbrzym belgijski
  4. baran francuski
  5. polish 
  6. teddy dwarf
  7. hawana
  8. english spot
  9. american fuzzy lop
  10. golden glavcot

Jeśli chcesz bliżej poznać odmiany miniaturowe zapraszamy Cię do lektury naszych artykułów:

króliki na trawie

Zachowanie królików

Króliki są najbardziej aktywne nocą, a za dnia głównie śpią. Są płochliwe i boją się np. głośnych dźwięków. W naturalnych warunkach ciągle muszą rozglądać się za potencjalnym zagrożeniem, dlatego są stale czujne i kontrolują przestrzeń wokół siebie. 

Choć z racji wyglądu milusiej maskotki, wydają się dobrym wyborem na pupila dla dzieci - zazwyczaj nie jest to dobry pomysł. Zwierzaki te nie lubią być noszone czy zbyt mocno przytulane. Opieka nad królikiem wymaga delikatności i uważności. 

Zazwyczaj są to zwierzęta silnie stadne i nie znoszą samotności. Muszą mieć kompana swojego gatunku u boku, aby mogły rozwijać się prawidłowo.

Króliki mają bogaty repertuar zachowań, które są elementem ich komunikacji. Używają do tego praktycznie całego ciała. Mogą tupać, kopać czy kręcić noskiem lub pokładać się odsłaniając brzuch. Każdy gest coś oznacza i jeśli chcesz dobrze rozszyfrować naturę swojego uszatego pupila, poświęć czas na obserwacje. Jeśli rozpoznasz, w jaki sposób królik okazuje swoje emocje, z łatwością będziecie mogli się porozumieć.

Podobnie jak u kotów czy psów, tak i u królików występuje zjawisko zoomies (lub binkie). To nagła zmiana zachowania u pupila, która ma na celu głównie wyładowanie napięcia. Zwierzak biega w różnych kierunkach, niespodziewanie wykonuje kopnięcia w powietrze lub potrząsa głową na boki. Jest to wyraz radości i swobody. Częściej można zaobserwować to zachowanie u domowych, zrelaksowanych królików.

Co jedzą króliki?

Jeśli chcesz opiekować się małym uszatkiem musisz wiedzieć, jak karmić królika. Te zwierzaki żywią się przede wszystkim siankiem. Musi być ono dobrej jakości, dokładnie osuszone i świeże. Prócz dostarczania składników odżywczych, spożywanie siana reguluje pracę układu trawiennego oraz pomaga ścierać zęby.

W diecie Twojego królika powinny znaleźć się także:

  • zioła - są bogate w witaminy i minerały oraz często mają działanie lecznicze i świetnie wpływają na samopoczucie zwierzaka. Poza tym są aromatyczne i smaczne.
  • warzywa i owoce - źródło wielu cennych składników. Jednak owoce należy podawać z umiarem, ze względu na sporą ilość naturalnie występujących w nich cukrów. Uważaj także na pestki - niektóre z nich mogą być trujące!

W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz gotowe pokarmy dla królików. A także aromatyczne mieszanki ziół czy suszone warzywa i owoce, czy zdrowe i pożywne przekąski dla królików!

Jednak bądź czujny! Nie wszystkie zioła, owoce i warzywa są dobre dla Twojego pupila. Jeśli chcesz poznać listę zakazanych produktów w diecie królika zapraszamy do artykułu Czego nie może jeść królik?

 Jaka klatka dla królika?

Jak już wiesz, króliki różnią się wielkością w zależności od rasy. Dlatego klatka dla tego zwierzaka zawsze powinna być dopasowana do jego indywidualnych gabarytów. Musi stanowić bezpieczną bazę, w której pupil może swobodnie się poruszać i realizować swoje życiowe potrzeby. Dla najmniejszych okazów minimalne wymiary klatki to 100x120 cm. Pamiętaj, aby klatka dla królika miała na bocznej ścianie otwierane drzwiczki, tak aby królik/pow mógł z niej swobodnie wychodzić.

Dobrym rozwiązaniem jest też kojec, którego ścianki możesz układać w dowolny sposób. Zwróć uwagę jednak na jego wysokość. Króliki to świetni skoczkowie i niskie płotki pokonają bez wysiłku.

W każdej klatce dla królika muszą znaleźć się te akcesoria:

  • paśnik - do niego włożysz pachnące sianko
  • kuwetka - pamiętaj aby wypełnić ją naturalnym żwirkiem, najlepiej drewnianym. Nie może się on zbrylać, ponieważ w razie połknięcia zbrylone grudki w przewodzie pokarmowym pupila mogą doprowadzić do tragedii.
  • poidełko lub miska na wodę - jeśli chodzi o miseczki polecamy te wykonane z ceramiki. Są ciężkie i nie przewrócą się, nawet gdy zwierzak oprze o nie łapki.
  • miska na pokarm
brązowy królik

Domki dla królików - czy warto kupić?

Króliki uwielbiają kryjówki różnego rodzaju. W naturalnym środowisku chowają się w norkach przed drapieżnikami. W nich czują się bezpiecznie, odcinają się od nadmiaru bodźców i mogą odpocząć. Dlatego domek dla królika to świetny pomysł i będzie stanowił domową wersję norki! 

O czym trzeba pamiętać?

  • domek musi być wykonany z naturalnych materiałów, bezpiecznych dla zwierzaka - najlepsze są te drewniane np. od polskiej marki Pinokio. To piękne produkty wykonane ręcznie, przy użyciu surowców nieszkodliwych dla królika.
  • dostosowany do gabarytów pupila. Najlepiej jeśli królik może się w nim swobodnie obrócić.

Długość życia królika

Średnio, królik domowy potrafi przeżyć nawet 10 lat. Jednak pamiętaj, że na długość życia zwierzaka ma wpływ wiele czynników w tym:

  • rasa
  • dieta
  • ruch
  • zapewnienie opieki weterynaryjnej
  • prawidłowa pielęgnacja 
  • warunki życiowe

Najpopularniejsze pytania na temat królików

Czy warto mieć królika w domu?

Zawsze warto mieć pupila w domu! Jego bliskość ubogaca codzienne życie i uczy empatii, czułości. Pamiętaj jednak, że zwierze to zobowiązanie na wiele lat. Musisz świadomie podjąć decyzję o adopcji lub zakupie królika.

Czy króliki lubią być głaskane?

To indywidualna kwestia dla każdego zwierzaka. Jedne osobniki lubią pieszczoty bardziej od innych. Szanuj granice swojego podopiecznego i dostosuj ilość czułości do jego potrzeb.

Co trzeba wiedzieć o królikach?

Zanim zdecydujesz się na tego zwierzaka, musisz m.in. poznać jego wymagania żywieniowe, pielęgnacyjne oraz dowiedzieć się jak zaaranżować dla niego bezpieczną przestrzeń. 

Czy królik może być sam w klatce?

To zwierzęta, które potrzebują towarzystwa swoich krewnych. Jeśli chcesz, żeby Twój pupil był szczęśliwy i dobrze się rozwijał, musisz mu zapewnić kompana do wspólnego życia.

 

Bibliografia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Rabbit

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lik_domowy

https://kroliki.net/pl/porady/dobor-klatki-dla-krolika/

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 674 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-26
Polecam, bardzo dobrze zapakowane, szybko i miło dostarczone pod drzwi, otrzymałam to co było zamówione, polecam i pozdrawiam.
2024-11-11
Polecam, jak zwykle bez zastrzeżeń. Dziękuję
pixel