Jak karmić królika?
Wiemy, że dieta jest podstawą dobrego samopoczucia, nieskazitelnego zdrowia oraz długiego życia uszaka. Zatem co jedzą króliki? Jak karmić królika domowego? Jaka karma dla królika jest dobra? Odpowiemy na Wasze najczęściej zadawane pytania.
Króliki należą do rodziny zajęczaków, choć często są mylone z gryzoniami ze względu na duże siekacze. Króliki to roślinożercy. Ich głównym pożywieniem w środowisku naturalnym są rośliny. Żywienie królika domowego powinno być jak najbardziej zbliżone do jego pokarmu w środowisku naturalnym.
Co jedzą króliki? Podstawowa dieta królika
Dieta królika składa się w 80% z siana i zieleniny. Sianko pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej przez skomplikowany króliczy układ pokarmowy. Wspomaga ścieranie ząbków uszaka. Królik powinien mieć nieograniczony dostęp do siania i świeżej wody. Niezależnie od rasy królika: miniaturka, rasa średnia lub duża, siano dla królika jest podstawą żywienia.
Ważnymi składnikami, które również powinny znaleźć się w diecie królika to zioła. Zioła dla królika mają bezcenne właściwości lecznicze. Działają przeciwzapalnie, moczopędnie, poprawiają trawienie i wspierają odporność małych zwierząt. Na początku swojej drogi żywieniowej wybieraj mieszanki ziołowe, które są specjalnie skomponowane pod królika. Ze względu na właściwości prozdrowotne ziół nie podawaj pojedynczych roślin, dopóki dobrze nie poznasz ich właściwości. Zioła dostarczają również mnóstwo mikro oraz makroelementów.
Zioła, które powinny się znaleźć w pokarmie dla królika:
- babka lancetowata i zwyczajna,
- pokrzywa,
- bazylia,
- mniszek lekarski,
- chaber bławatek,
- rumianek
- hibiskus,
- mięta,
- skrzyp,
- tymotka.
Warzywa i owoce są niezbędne w pożywieniu dla królika. Niestety, zawierają one mnóstwo węglowodanów, więc musisz być uważny z ich dawkowaniem. Jedna, dwie porcje warzyw dziennie stanowią odpowiednią dawkę w diecie królika. Mimo wszystko warzywa i owoce są źródłem witamin, minerałów oraz błonnika.
Warzywa, które możesz śmiało podawać królikowi to:
- seler naciowy,
- korzeniowy i liściowy,
- dynia,
- pasternak,
- jarmuż,
- cykoria,
- pietruszka,
- sałata rzymska,
- szparag,
- marchew,
- ogórek,
- papryka,
- topinambur.
Owoce podawaj w małych ilościach. Plasterek lub dwa będą wystarczającym urozmaiceniem diety. Pamiętaj również, by usunąć pestki z owoców takich jak: gruszka, czy jabłko. Pestki nie powinny być spożywane przez zwierzęta, ponieważ zawierają szkodliwe związki.
Do owoców, które króliki uwielbiają, należą:
- banan,
- gruszka,
- jabłko,
- morela,
- arbuz,
- truskawka,
- aronia,
- brzoskwinia,
- jeżyna,
- jagoda,
- malina.
Zdrowymi oraz niezbędnymi dodatkami w diecie królika są gałązki. Dzięki swojej strukturze oraz twardości gałązki pomagają ścierać siekacze królików. Przednie zęby królika rosną codziennie przez całe życie. Dlatego tak ważne jest ich stałe, regularne ścieranie. Skracaj zęby królika również u weterynarza.
Jeśli chcesz wzbogacić zieleninę królika, możesz poczęstować go kwiatami oraz liśćmi. Nie podawaj królikom kwiatów domowych. Zawierają one związki, które są szkodliwe dla kicającego zwierzaka. Kwiatki oraz liście, które królik zje ze smakiem to: chryzantemy, goździki, liście malin, chabry.
Oczywiście omawiamy tutaj żywienie królika zdrowego. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój królik ma problemy zdrowotne.
Dieta królika. Jaka najlepsza karma dla królika?
Najlepsza karma dla królika powinna zawierać minimum 15% włókna surowego. Włókno jest ważne, ponieważ ogranicza powstawanie bezoarów, czyli kul włosowych w żołądku zwierzaka. Karma nie powinna posiadać w składzie zbóż ani dodatków chemicznych.
Polecamy karmy dla królika z Versele- Laga. Wyróżniają się naturalnym składem bez zbóż oraz posiadają odpowiednią ilość włókna surowego.
Warto zwrócić uwagę na karmy Beaphar. Wysoka zawartość włókna oraz przejrzysty skład przemawia do opiekunów i hodowców. Dawkowanie zależy od rodzaju i składu karmy. Odpowiednia dawka, jaką królik powinien przyjmować, jest zawarta na opakowaniu producenta.
Granulat dla królika jest tematem sporów. Granulat to nic innego jak zamknięte w jednej kapsułce niezbędne składniki odżywcze, w tym pełna gama witamin i minerałów. Trudno jest samemu dobrać pełnowartościową dietę dla królika spełniającą wszystkie jego potrzeby. Wprowadzając granulat w diecie uszaka, uzupełniasz jego niedobory żywieniowe. Struktura granulatu pomaga ścierać stale rosnące siekacze królika.
Jeśli chodzi o granulaty dla królika ponownie polecamy Versele-Laga. Królikowi wystarczy 1 łyżka granulatu dziennie podzielona na dwie porcje. Granulat w diecie jest jedynie dodatkiem do codziennego pożywienia królika.
Wszystkie wymienione produkty znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl.
Tego nie podawaj królikowi!
Poznaliśmy podstawowe składniki diety królika. Czas na zapoznanie się z produktami, których nie zalecamy podawać królikom.
Z owoców, które nie wpływają korzystnie na zdrowie królika to wszelkie cytrusy (cytryna, pomarańcza, grejpfrut). Zwróć uwagę na większe pestki, znajdujące się w gruszkach czy śliwkach. Usuń je przed podaniem owocu małemu uszakowi.
Do niepolecanych warzyw zaliczymy:
- warzywa cebulowe (cebula, czosnek, por, szczypiorek)
- warzywa strączkowe (bób, groch, fasola)
- rabarbar
- awokado
- kapusta, brukselka, brokuł
- ziemniaki
- szpinak, szczaw
- sałata masłowa oraz lodowa (chłoną jak gąbka wszystkie szkodliwe substancje z gleby)
Uważaj także na orzechy w diecie królika. Orzechy są bogate w tłuszcze, więc również należą do pokarmów bardziej kalorycznych. Nie oznacza to, że nie powinny się znajdować w pokarmie dla królika. Wszystko z umiarem i w małych dawkach.
Ważna jest także zasada, by do diety królika nowe produkty wprowadzać stopniowo. Najpierw podaj plasterek owocu lub część warzywa, zwiększając codziennie porcje. Przy tym bacznie obserwuj królika, jego zachowanie oraz kał.
W tym miejscu warto wspomnieć, że króliki wydalają dwa rodzaje kału: nocny, pokryty śluzem cekotrof oraz dzienny kał stały. Cekotrof jest bogaty w składniki odżywcze, witaminy, minerały i bakterie. Dlatego cekotrofy są spożywane przez królika. Jest to naturalny proces, a cekotrofy są niezbędnym elementem pokarmu zwierzęcia. Dopełniają prawidłowe żywienie królika.
Unikaj zbóż w diecie królika
Przede wszystkim pierwszym zakazanym składnikiem w pokarmie dla królika jest zboże. Zboże zawiera głównie węglowodany złożone, które dostarczają więcej kalorii, niż królik potrzebuje. Nadwyżka kaloryczna prowadzi do powstania otyłości u królika, czego żaden opiekun zwierzęcia nie chce. Oczywiście nie częstuj swojego królika słodyczami oraz pieczywem. Uważaj na gałązki, których królik nie powinien jeść: cis, tuja, bukszpan i bez.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat pokarmu, którego nie należy podawać królikowi zajrzyj do naszego artykułu czego nie może jeść królik?
Jak zapobiegać powstawaniu kul włosowych u królika?
Króliki wykonując czynności pielęgnacyjne, połykają swoje luźne części futerka, które później zalega w ich żołądkach. Króliki nie potrafią same pozbyć się bezoarów poprzez wymiotowanie, tak jak robią to koty. By ograniczyć powstawanie kul włosowych w przewodzie pokarmowym królika, zadbaj o jego dietę. Jak już wspominaliśmy, pokarm królika musi być bogaty w błonnik oraz włókno surowe. Króliki mają długi przewód pokarmowy, który musi być stale wypełniony pokarmem. Słabo rozwinięte mięśnie żołądka nie przesuwają treści pokarmowej. Pupile, spożywając pokarm, popychają treść pokarmową, którą spożyły wcześniej. Dlatego ważne jest, by królik zawsze miał stały dostęp do pożywienia.
Oprócz zrównoważonej diety królik musi mieć nieograniczony dostęp do wody. Możesz podawać wodę w poidełku lub małej miseczce. Wodę zmieniaj przynajmniej raz na dobę. Każde zanieczyszczenie wody może prowadzić do powstania toksycznych związków, które zaszkodzą pupilowi. Nie zapomnij zapewnić królikowi dużo ruchu. Niezbędnym atrybutem każdego opiekuna królika będzie szczotka. Regularne wyczesywanie futerka królika ograniczy ilość luźnych włosów połykanych przez zwierzaka.
W czasie linienia dodaj do diety królika siemię lniane oraz szczotkuj królika częściej niż zwykle.
Jaka karma dla królika juniora?
Dieta małego królika nieco różni się od żywienia dorosłego zwierzaka. Dietę każdego królika charakteryzują dwa słowa: wysokowłóknista i niskokaloryczna. Dlatego nikogo nie zaskoczę, gdy odpowiem, że podstawą diety małych królików jest siano i zielenina. Młode króliki, by rosnąć, potrzebują więcej kalorii niż króliki, które są dojrzałe. Dlatego możesz spokojnie wzbogacić dietę małego królika o granulaty. Granulaty są karmą uzupełniającą dietę oraz wspierają wzrost i rozwój młodego zwierzęcia. Świeże produkty jak owoce i warzywa wprowadź do diety dopiero po 4 miesiącu życia.
Ile dni królik wytrzyma bez jedzenia?
Króliki muszą mieć cały czas nieograniczony stały dostęp do siana i wody. Nie można zostawić królika samemu sobie bez żadnej opieki. Jeśli wychodzisz na kilka godzin, koniecznie upewnij się, że królik ma pożywienie oraz wodę.
Już wiesz, jaka jest najlepsza karma dla królika. Dowiedziałeś się jak karmić królika oraz wiesz, co jedzą króliki. Znasz produkty, które są dobre dla królika, a jakie są dla niego szkodliwe. Jeśli przyszły Ci do głowy pytania, zachęcamy do kontaktu. Ekipa TuZwierzaki.pl bardzo chętnie odpowie na Wasze wszystkie wiadomości.