Grzywacz chiński. Wygląd, charakter i pielęgnacja rasy

2024-07-08
Grzywacz chiński. Wygląd, charakter i pielęgnacja rasy

Marzysz o piesku, ale nie wiesz, na jaką rasę się zdecydować? W tym artykule przybliżymy Ci postać grzywacza chińskiego! To filigranowy pupil o wielkim sercu i jeszcze większych pokładach energii do zabaw. Dowiedz się skąd pochodzi, jakie są jego wymagania i czym wyróżnia się jego osobowość. Być może, właśnie zapoznasz się z Twoim wymarzonym czworonogiem? Zapraszamy do lektury!

Grzywacz chiński historia i pochodzenie rasy

Pochodzenie grzywaczy chińskich jest mgliście przedstawione w dostępnej literaturze. Najprawdopodobniej przodkami tej rasy były psy znane w czasach chińskiej dynastii Han. Pilnowały cesarskich skarbców lub wykorzystywane były w trakcie polowań.

Obecnie uważa się, że współczesne grzywacze chińskie, wbrew swojej nazwie pochodzą z Afryki lub Meksyku. 

Pierwszą hodowlę tych psów zapoczątkowała Debora Wood w latach 50. XX wieku. W 1991 roku oficjalnie uznano rasę za odrębną przez American Kennel Club. 

Grzywacz chiński wygląd

Grzywacz to piesek małej rasy, który osiąga w kłębie 28-33 cm i waży około 5,5 kg, przy czym suczki są nieco mniejsze niż samce. 

Rasa ta występuje w dwóch typach sylwetki:

  • jelonek - filigranowe ciało o delikatnym szkielecie
  • kuc - krępa postura, o solidniejszym kośćcu

W obu przypadkach zwierzak ma smukłe ciało i porusza się energicznie, lekko. Całość figury podtrzymują długie w stosunku do tułowia kończyny. Zakończone są one łapkami w typie zajęczym - wąskimi i pociągłymi.

Długi i prosty ogon grzywacza osadzony jest wysoko na zadzie. Pies nosi go wysoko w górze lub w dole. Przyozdabia go piękny pióropusz sięgający na ⅔ całej jego długości.

Na szczuplutkiej, eleganckiej szyi pies dumnie wznosi średniej wielkości, lekko wydłużoną głowę. Jej stop jest delikatnie zaznaczony. Wystająca, wąska kufa na końcu jest zaokrąglona. Zwieńcza ją mały nosek, który występuje w wielu różnych kolorach. Szczęki są mocne, przykrywają je dobrze przyległe, nieobwisłe wargi. Średniej wielkości oczy grzywacza są niemal czarne i czarują czujnym, przenikliwym spojrzeniem.

Duże uszy sterczą (u odmiany bezwłosej) na bokach czaszki, przyozdobione pięknymi piórami. 

Na szczycie głowy faluje imponująca grzywka, sięgająca końcami klatki piersiowej.

Sierść i umaszczenie

Szata grzywaczy chińskich występuje w dwóch wariantach:

  • bezwłose ciało - z piórami na uszach, łapach, ogonie oraz grzywa na głowie. W pozostałych obszarach, cieplutka i aksamitna w dotyku skóra
  • powder puff - podszerstek oraz długi włos tworzący delikatną “woalkę” na całym ciele

Jednak w praktyce odmiana bezwłosa, rzadko bywa idealnie gładki. Kępki futerka pojawiają się w niektórych miejscach grzbietu i jeśli psiak ma być wstawiany, musi zostać dokładnie ogolony. Z czasem dla ułatwienia wprowadzono 3 podkategorie dla typu bezwłosego:

  • mało porastający
  • umiarkowanie porastający
  • mocno porastający

Jeśli chodzi o umaszczenie tej rasy, każde jest dozwolone.

grzywacz chiński na spacerze

Grzywacz chiński pielęgnacja

W pielęgnacji grzywacza chińskiego bardzo ważna jest systematyczność. Musisz pamiętać o:

  • skórze: u typu bezwłosego jest ona narażona na przesuszenia czy oparzenia słoneczne. Musisz ją więc odpowiednio oczyszczać, natłuszczać i chronić przed promieniami UV. 
  • futerku: regularnie wyczesuj sierść swojego psa. Pomoże to uniknąć powstawania kołtunów i filcowania się włosów. Typ długowłosy, będzie wymagał tego zabiegu nawet 2-3 razy w tygodniu. 

Niezbędne będą także kąpiele, które oczyszczą zarówno nagą skórę jak i obfity włos. Pamiętaj, aby zawsze używać jedynie kosmetyków stworzonych specjalnie dla psów. Mają one odpowiednie pH, dostosowane do tego, którym charakteryzuje się naskórek zwierzaka. Ludzki szampon czy odżywka mogą prowadzić do przykrych dolegliwości u pupila jak np. łupież. 

  • pazurach: skracaj je cążkami lub nożyczkami dla psów, kiedy będą za długie. Jeśli zapomnisz o ich obcinaniu, mogą powodować dyskomfort, a nawet ból u pupila w trakcie poruszania się. Jednak bądź ostrożny! Pazurki tej rasy są bardzo nisko unaczynione i musisz uważać, aby nie przyciąć ich zbyt mocno.
  • uszach: u grzywacza są one mocno porośnięte futrem, które blokuje dostęp powietrza do małżowiny, co utrudnia właściwą wentylację. Oczyszczaj je regularnie i trymuj włoski w małżowinie, a uchronisz psa przed infekcjami. 
  • zębach: codziennie myj je z użyciem szczoteczki oraz pasty dla psów np. Orozyme Gel. To niezawodny sposób na odświeżenie oddechu pupila oraz pozbycie się osadu nazębnego, który gromadząc się z czasem tworzy kamień nazębny. Niestety ten, może usunąć tylko weterynarz, co wiąże się z zastosowaniem narkozy.
  • oczach: kontroluj ich stan i w razie potrzeby przemywaj je delikatnym płynem do oczu dla psów.

 Grzywacz chiński charakter

Grzywacz chiński to pupil o wesołym usposobieniu, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. 

Z natury jest łagodny i przyjacielski jednak niekiedy źle znosi obecność innych psów.

Grzywacz lubi aktywność fizyczną. Wielką radość sprawia mu wspólny czas z człowiekiem np. aportowanie lub jogging. 

Rasa ta sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, ponieważ pieski te są nieagresywne i tolerancyjne. Pamiętaj, aby zawsze nadzorować kontakt zwierzaka z pociechami. Wyjaśnij również maluchom jak szanować granice czworonoga i kiedy należy dać mu odpocząć od zabaw.

Szkolenie grzywacza chińskiego

Choć grzywacze są zazwyczaj bardzo spokojne i grzeczne, jak każda inna rasa muszą zostać poddane odpowiedniemu szkoleniu i socjalizacji. 

Naucz psa zasad panujących w domu oraz poza nim. Pokazuj mu nowych ludzi, miejsca czy uczestnicz z nim w różnorodnych sytuacjach społecznych. W ten sposób rozwiniesz jego zdolność do regulacji własnych emocji, nawet w niespodziewanych momentach.

Grzywacze są niezwykle inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy. Z wielką przyjemnością wezmą udział np. w psim sporcie dotyczącym posłuszeństwa. Są jednak wrażliwe i wymagają łagodnego opiekuna, który z empatią i wyczuciem będzie egzekwował postępy psiaka.

Grzywacz chiński choroby

Rasa ta cieszy się dobrym zdrowiem. Jednak żaden pies nie jest w 100% odporny na choroby. Grzywacz chiński najczęściej boryka się między innymi z:

  • problemami stomatologicznymi
  • zwichnięciem soczewki
  • zanikiem siatkówki
  • zapaleniem rogówki
  • CMSD - Psie Zwyrodnienie Wielu Systemów, choroba neurologiczna, prowadząca do problemów z poruszaniem się
  • zwichnięciem rzepki
  • dermatozami

Ile żyje grzywacz chiński?

Psy tej rasy żyją średnio około 13 lat. Pamiętaj jednak, że na długość życia pupila mają wpływ czynniki takie jak: dieta, ruch, pielęgnacja czy zapewnienie opieki weterynaryjnej. Nie bez znaczenia jest także miłość i czułość, którą otoczysz swojego czworonoga.

pies rasy grzywacz chiński

Jaka karma dla grzywacza chińskiego?

Grzywacz jest pieskiem rasy małej, dlatego wybierając dla niego karmę kieruj się oznaczeniami XS, S lub Small Breed. Będą to produkty stworzone z myślą o psach małych - o odpowiedniej kaloryczności czy wielkości granulek.

Pamiętaj, że Twój grzywacz to aktywny mały drapieżnik, który czerpie energię głównie z białka oraz tłuszczu zwierzęcego. Dlatego zadbaj o to, by w jego menu znalazło się wysokiej jakości mięso mięśniowe, czyli pochodzące z mięśni szkieletowych. Zapewni mu wiele sił do załatwiania codziennych psich spraw!

Unikaj w karmie zbóż czy dodatku cukru, które nadmiernie spożywane prowadzą do otyłości, cukrzycy czy problemów z układem pokarmowym. 

Mając na uwadzę, że ta rasa charakteryzuje się bardzo delikatną skórą oraz sierścią, musisz zadbać, aby w codziennym menu Twojego pupila znalazł się olej z łososia! To cenny składnik, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6. Dzięki nim wzmocnisz ogólną odporność swojego czworonoga, ale także zadbasz o kondycję skóry i piękny wygląd futerka swojego pupila.

W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz szeroki wybór świetnych karm dla psów ras małych oraz pyszne smaczki, które urozmaicą dietę Twojego grzywacza chińskiego.

Grzywacz chiński cena

Cena za psa tej rasy waha się od 5 do 7 tysięcy złotych. Ostatecznie, na cenę psiaka ma wpływ wiele zmiennych, na przykład: wiek, płeć czy renoma hodowli.

Zachęcamy Cię do zakupu psa z certyfikowanej hodowli, ponieważ tylko w ten sposób zyskasz pewność, że Twój pies jest rasowy i został poddany niezbędnym badaniom.

Listę takich placówek znajdziesz na stronie oraz w punktach stacjonarnych Związku Kynologicznego w Polsce.

Grzywacz chiński najbrzydszy pies?

Niektórzy podważają piękno tej rasy, chociaż wiadomo, że jest to bardzo subiektywna ocena. Jednak faktycznie, w 2023 roku grzywacz chiński imieniem Scooter został zwycięzcą kalifornijskiego konkursu na “najbrzydszego psa świata”. Czy jednak cała rasa jest “brzydka”? Trudno nam przyznać rację, to już musisz ocenić sam.

 

Bibliografia:

https://web.archive.org/web/20190509131538/http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/288.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_Crested_Dog

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzywacz_chi%C5%84ski

http://www.piesporadnik.pl/title,Chinski_grzywacz,pid,832,oid,746,cid,636.html

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-26
Wszystko super;)
2024-10-23
Błyskawiczna , chory kot dziękuje,już wyzdrowiał dzięki Wam .
pixel