Dog niemiecki

Jesteś zainteresowany psem rasy Dog niemiecki? W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje, dzięki którym dowiesz się, czy to rasa dla Ciebie! Zyskaj wiedzę o pielęgnacji, chorobach, charakterze i wyglądzie Doga niemieckiego. Sprawdź jak szkolić Doga i czego potrzebujesz do podstawowej wyprawki dla psa tej rasy. Zapoznaj się bliżej z największymi psami na świecie.
Pochodzenie i historia rasy Dog niemiecki
Prawdopodobnie Dogi wywodzą się od mastiffów oraz celtyckich psów gończych. Są mieszanką kilku ras, w tym niemieckich bullenbeisserów i chartów islandzkich. Właśnie to charty nadały sylwetce Doga niemieckiego lekkości i smukłości. Swój udział w tworzeniu rasy miał też psy tropiące i polujące. Z tego powodu Dogi na początku zajmowały się polowaniem na dziki oraz jelenie. Z biegiem czasu stały się psami do towarzystwa, rodzinnymi i pełniły funkcje obronne.
Dogi znajdują się w II grupie FCI: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła. Psy tej rasy są idealnymi towarzyszami oraz psami stróżującymi, oraz obronnymi.
Dogi pochodzą z Niemiec. Mianowano je psami kraju niemieckiego. Ich pierwszy wzorzec powstał w Berlinie w 1880 roku. Aktualny, obowiązujący do dzisiaj wzorzec dotyczący wyglądu rasy pochodzi z 1888 roku. Jedyną zmianą, którą wprowadzono w 1994 roku jest zakaz cięcia uszu. Od tamtej pory wszystkie Dogi powinny mieć uszy oklapnięte, wiszące.
Jak wygląda Doga niemiecki?
Dogi niemieckie są największymi psami na świecie. Potrafią osiągać potężne rozmiary. Psy w kłębie mierzą 80-90 cm, a suki od 72 do 84 cm. Nie oznacza to, że Dogi nie mogą przybierać większych rozmiarów. Największy Dog ma na imię Zeus. Stojąc na czterech łapach mierzy 111 cm wysokości w kłębie. Waga psa może dochodzić do 90 kg. Suki są lżejsze i ich waga oscyluje między 46 kg, a 78 kg.
Dogi niemieckie są majestatyczne z wyglądu. Niezwykle gustowne i eleganckie o inteligentnym spojrzeniu. Pomimo gabarytów, jakie mogą osiągnąć są psami muskularnymi, z sylwetką o sportowej kondycji. Mają mocny, umięśniony tułów zakończony silnym, długim ogonem.
Dogi posiadają długą, smukłą szyję, na której osadzona jest głowa z migdałowatymi oczami. Oczy powinny być jak najciemniejsze, nie licząc psów odmiany błękitnej. Charakterystyczne dla tej rasy są fafle, przez które bardziej lub mniej, ale zawsze się ślinią. Z tego powodu właściciele Dogów stale mają przy sobie chusteczki, by wytrzeć pyszczek swojego psa.
Sierść Doga niemieckiego
Sierść jest krótka, gęsta i gładko przylegająca do skóry. Dogi niemieckie nie posiadają podszerstka. Dlatego w zimie będą potrzebować dodatkowego okrycia w postaci ubranka dla psa, by nie zmarznąć.
U Dogów rozróżnia się 3 typy umaszczenia:
- Żółte i pręgowane
Żółta szata to kolory od jasno do ciemnozłotego z czarnym pyszczkiem.
Pręgowane umaszczenie również jest albo jasno, albo ciemnozłote, lecz posiada czarne, nierozmyte pręgi wzdłuż żeber. Czarny pyszczek.
- Czarne i arlekiny
Czarna szata jest głęboką, intensywną czernią z możliwymi białymi znaczeniami na łapkach, brzuchu, ogonie, pyszczku, klatce piersiowej i szyi.
Arlekiny to psy z czarno-białym umaszczeniem. Podstawą jest biel, na której nierównomiernie porozrzucane sa czarne, nieregularne plamy. Odmianą niepożądaną, ale akceptowaną są arlekiny szare.
- Błękitne
Dogi błękitne mają stalowoniebieskie umaszczenie. Mogą występować białe znaczenia.
Charakter Doga niemieckiego
Charakter Doga niemieckiego jest odzwierciedleniem jego wyglądu. Dogi są dumne, zrównoważone i opanowane. Przywiązują się do swoich opiekunów, są towarzyskie i źle znoszą samotność. Nie wykazują skłonności do agresji, ale już od szczeniaka należy oduczać psa zachowań agresywnych. Dzięki swojej łagodności, cierpliwości i opiekuńczości psy tej rasy są idealnymi towarzyszami dla dzieci.
Pomimo swoich wielkich rozmiarów oraz groźnego wyglądu Dogi są niezwykle wrażliwymi psami. Rozłąka psa z opiekunem może skutkować pojawieniem się objawów depresji u czworonoga.
Rasa jest nieufna wobec obcych ludzi, ale nie wykazuje w stosunku do nich agresji. Dogi dogadują się ze zwierzętami, z którymi mieszkają, a najlepiej z tymi, z którymi się wychowywały. Nie mają także problemów w kontaktach z obcymi zwierzętami.
Czy Dog niemiecki nadaję się dla dzieci?
Tak, jak już wspomnieliśmy psy tej rasy są znakomitymi przyjaciółmi dla dzieci, lecz nie należy zostawiać psa samego z dzieckiem. Szczególnie weź to pod uwagę, gdy masz w domu jeszcze nieokrzesanego szczeniaka, który już waży swoje kilogramy. Tak duże psy mogą zrobić krzywdę dziecku przez swoje gabaryty, niechcący trącając i nieumyślnie przewracając dziecko.
Należy też uczyć dziecko, jak powinno zachowywać się przy psie. Pomimo swojej anielskiej cierpliwości Dogi niemieckie nie będą tolerować ciągania za uczy czy ogon.
Pielęgnacja Doga Niemieckiego
Sierść Doga niemieckiego wypada przez cały rok, co może być problematyczne. Włos Dogów jest krótki i ostro zakończony, przez co wbija się w materiały i trudno go usunąć. Aby ograniczyć wypadanie sierści Doga, należy regularnie czesać psa szczotką z włosiem lub szczotką gumową. Dodatkowo przy wypadaniu pomoże używanie odżywek dla psa, które nawilżą sierści czworonoga. Polecamy także suplementacje oleju z łososia, który zawiera kwasy Omega 3 wpływające korzystnie na wygląd sierści i skóry psa.
Kąpiel Doga powinna nastąpić tylko, gdy pies jest brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Psy tej rasy powinny się spotkać z szamponem i wodą minimalnie 3-4 razy w roku. Do kąpieli Doga niemieckiego użyj szamponu do pielęgnacji sierści krótkiej lub dopasuj szampon zgodnie z potrzebami skóry i sierści pupila. Koniecznie po kąpieli zaaplikuj odżywkę, która ochroni sierść przed zanieczyszczeniami oraz nawilży włos psa.
Ponadto zadbaj o oczy, uszy, zęby, łapki, pazury i gruczoły okołoodbytowe. Oczy i uszy zasługują na Twoją szczególną uwagę podczas czyszczenia. Do czynności pielęgnacyjnych zacznij przyzwyczajać swojego psa od szczeniaka.
Szkolenie i treningi Doga niemieckiego
Już od szczeniaka należy wprowadzić naukę posłuszeństwa. Dog powinien być uczony, które z zachowań jest niedopuszczalne, jak wchodzenie na kanapę czy spanie w łóżku. Jeśli nauczysz małego szczeniaka prawidłowych zachowań zapamięta je do końca życia. Ze względu na to, że Dogi są wrażliwe, najlepszym sposobem na naukę i trening jest empatia oraz stworzenie więzi. Psy tej rasy najchętniej wykonują zadania z sympatii do swojego opiekuna, by dostać pochwałę. Gdy pies będzie zmuszany do robienia zadań, zamknie się w sobie i nie będzie chciał wykonywać poleceń. Przy tym nie zapomnij o przysmakach treningowych dla psa, które będą dodatkową motywacją do współpracy.
Rozpocznij socjalizację psa również w młodym wieku. Wyprowadzaj psa w różne miejsca, spotykaj pupila z innymi zwierzętami i ludźmi. Dzięki temu pies zacznie kształtować reakcje społeczne. Jeśli mowa o wyprowadzaniu na spacer, z uwagi na potężną budowę i siłę doga niemieckiego, naucz go chodzić na luźnej smyczy, by oduczyć psa ciągnięcia.
Choć dogi niemieckie są przyjazne i oddane, to również są uparte i dominujące. Bądź konsekwentny i stanowczy w swoich poleceniach, ale nie unoś się. Pies musi zrozumieć, że jesteś liderem i musi szanować Twoje komendy.
Sport w życiu Doga niemieckiego
Jako że Dogi niemieckie są muskularne, trzeba dbać o ich mięśnie i kondycję. Polecamy wykonywanie agility i joggingu. Pomimo że psy tej rasy nie są fanami uprawiania sportów, muszą spędzać trochę czasu na treningu, by zachować swoją muskularną sylwetkę.
Znajdź złoty środek, by zachować kondycję psa, lecz przy tym uważać na jego stawy i kości. Łatwo je przeciążyć, są bardzo podatne na choroby i uszkodzenia.
Choroby Doga niemieckiego
Dogi są narażone na choroby już od szczeniaka. Szczenięta szybko rosną w krótkim czasie. Dlatego potrzebują najwyższej jakości karmy dla szczeniąt dużych ras z odpowiednim bilansem wapnia do fosforu. Minerały wchodzą w skład budulcowy szkieletu psa. Gdy wapń i fosfor nie są w równowadze, może dojść do zaburzeń wzrostu szczeniaka w tym krzywicy. Dodatkowo wypatruj w składzie karmy chondorityny i glukozaminy, które wspomagają funkcjonowanie stawów psa.
Choroby, które najczęściej dotykają Dogi niemieckie:
- skręt żołądka
- problemy z krążeniem
- kardiomiopatia
- choroby nerek
- różne nowotwory
- dysplazja stawów
- choroby oczu
Dog niemiecki ile żyje?
Dogi niemieckie średnio żyją 8 lat. Mogą dożyć 10 lat, lecz zdarza się to bardzo rzadko. Swoją dorosłość osiągają dopiero około 3 lat, natomiast za psa seniora można Doga uznać już w wieku lat 5.
Żywienie Doga niemieckiego
Dogi niemiecki mają wrażliwe żołądki podatne na skręt. Dlatego powinny dostawać pokarm wysokiej jakości, który musi być lekkostrawny. Możesz również karmić Doga mniejszymi porcjami, ale 3 razy dziennie, by nie przeciążać żołądka. Pokarm Doga powinien być wysokobiałkowy, by umożliwić rozwój i utrzymanie masy mięśniowej psa.
Polecane karmy mokre dla Doga niemieckiego: Animonda seria GranCarno, Canagan, Carnilove i Dolina Noteci.
Suche karmy dla Doga niemieckiego: Acana, Orijen, Canagan i Carnilove.
By uniknąć skrętu żołądka u Doga, obowiązkowo zaopatrz się w zestaw misek na regulowanym stojaku. Dzięki temu zapewnisz psu komfortową pozycję do spożywania posiłków bez nadwyrężania jego szyi i przednich łap. Po każdym posiłku daj psu odpocząć przez minimum godzinę. Nie wolno psu w tym czasie biegać, skakać ani się bawić.
Przekąski dla psa wybieraj te bezzbożowe, z wysoką zawartością mięsa. Doga na pewno ucieszą przysmaki naturalne jak uszy królika czy żwacze. Zapoznaj się z naturalnymi przysmakami od Aldy i Arami.
Akcesoria dla Doga niemieckiego
Podstawą w wyprawce dla Doga jest wygodne, duże legowisko. Koniecznie musi być miękkie, by psu nie tworzyły się modzele pod naciskiem na wypukłe punkty kostne. Jednym z największych problemów dorastającego szczeniaka jest gryzienie. By uratować swoje kapcie i meble zaopatrz się w zabawki do gryzienia. Zapewnij psu dużo ruchu oraz aktywności stymulujące mózg jak węszenie. Sprawdzą się do tego również zabawki edukacyjne i interaktywne dla psa. Wymagają myślenia i interakcji, dostarczą dogowi niemieckiemu pobudzenia umysłowego. Zabawki do ukrywania przysmaków lub puzzle dla psów to dobry wybór.
Do pielęgnacji wybierz szampon i odżywkę. Do szybkiego wytarcia łapek, sierści, oczu i uszu polecamy chusteczki nawilżające Record Italy. Możesz je zawsze mieć w swojej torebce. Do wyczesywania sierści wybierz szczotkę z włosiem lub szczotkę gumową.
Do nauki chodzenia na smyczy dla ras dużych polecamy szeroką obrożę, która obejmie dwa kręgi szyjne psa. Obroża pozwoli Ci lepiej kontrolować głowę i całe ciało psa podczas nauki. Gdy Dog nauczy się chodzić na luźnej smyczy, możesz zamienić obrożę na szelki dla psa. Jeśli chcesz odpowiednio dobrać obrożę i szelki dla psa zapoznaj się z naszymi artykułami, jak dobrać obrożę dla psa i jak dobrać szelki dla psa. Zainwestuj w długą, trwałą smycz dla psa, najlepiej taśmową, przepinaną lub linkę.
Nie zapomnij o zestawie misek na karmę i wodę na podwyższeniu.
Dla kogo Dog niemiecki?
Dla właścicieli, którzy mają doświadczenie w wychowywaniu psów. Są cierpliwi, łagodni, ale jednocześnie stanowczy, lecz nie agresywni. Na pewno Dog niemiecki nie nadaje się na pierwszego psa.
Psy tej rasy nie muszą mieszkać w domu. Będą się również dobrze czuły żyjąc w mieszkaniu. Najlepiej na parterze, by nie przeciążać dodatkowo stawów psa, wchodząc po schodach. Mieszkanie na wyższych piętrach z Dogiem będzie kłopotliwe. Gdy nadarzy się choroba, uraz lub starość psa, potrzeba silnej osoby, która uniesie pupila ważącego tyle kilogramów.
Ponadto Dogi niemieckie są dużymi psami, które też potrzebują sporych dawek pokarmu. Dlatego ich utrzymanie jest kosztowne.
Ciekawostki
Najsłynniejszym Dogiem niemieckim, którego zna dosłownie każdy jest Scooby Doo.
Pies Batmana Ace również był przedstawicielem tej rasy.
Psy rasy dog niemiecki były ulubieńcami Ottona von Bismarcka.
Czy dog niemiecki jest agresywny?
Nie jest! Dog jest najłagodniejszy ze wszystkich molosów, najlepiej kontroluje swoje emocje. Zaatakuje tylko w ostateczności, gdy nie widzi innego wyjścia. Dog jest spokojny i opanowany. Szczeka również rzadko, tylko wtedy, gdy koniecznie musi to zrobić np. ostrzegawczo.
Dog niemiecki cena
Cena Doga niemieckiego waha się w obrębie od 6000 do 10 000 zł. Pamiętaj, by kupować szczeniaki ze sprawdzonych hodowli, które dbają o zdrowie rasy. Hodowlę możesz zweryfikować na stronie Związku Kynologicznego w Polsce lub udając się do najbliższego punktu ZKwP.