Darmowa dostawa od 199,00 zł

Bolończyk opis rasy psa - charakter, wygląd, pielęgnacja

2024-05-24
Bolończyk opis rasy psa - charakter, wygląd, pielęgnacja

Czy marzysz o psie, który będzie Twoim wiernym towarzyszem, rozweseli Cię swoim charakterem i nie zmęczy nadmierną aktywnością? Poznaj bolończyka! Bichon bolonais to mały biały czworonóg, który skradnie Twoje serce już od pierwszego wejrzenia. Ten włoski arystokrata o puszystej, falowanej sierści i czarnych oczach pełnych inteligencji jest idealnym towarzyszem dla osób w każdym wieku! Zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla seniorów. Poznaj rasę bliżej i dowiedz się o niej najważniejszych informacji, które zebraliśmy w naszym artykule. 

Historia rasy bolończyk

Kolebką bolończyków jest basen Morza Śródziemnego. Do Bolonii prawdopodobnie zostały sprowadzone przez żeglarzy z Wysp Kanaryjskich oraz Malty. Szybko zyskały sławę jako pieski do towarzystwa i podbiły serca ludzi z wyższych sfer. Zawitały na salonach, towarzysząc królom i arystokratom. Słynni malarze chętnie oddawali ich wizerunek na płótnie. Od zawsze były pupilami luksusowymi, które lubiły wygodę oraz głaskanki. Obecnie najbardziej popularne są we Włoszech. 

Warto powiedzieć, że z francuskiego bichonner oznacza troszczyć się, co idealnie oddaje delikatną naturę tych małych czworonogów.

Jak wygląda bolończyk?

Bolończyk to mały pies o zwartej budowie ciała i kwadratowej sylwetce podtrzymywanej przez proste kończyny. Czworonóg ten ma ciemne, duże oczy, kufę zakończoną czarną truflą oraz wiszące uszy, które toną w białym futerku. Wygląd rasy zwieńcza wysoko noszony ogon z frędzlami, zgięty nad grzbietem.

Samiec osiąga wysokość 27-30 cm, samica zaś jest trochę mniejsza i mierzy 25-28 cm. Waga wynosi od 2,5 do 4 kg.

Sierść i umaszczenie bolończyka

Bolończyk posiada śnieżnobiałą, falowaną, puszystą sierść. Jego włos jest jednakowej długości na całym ciele, krótszy jedynie na kufie. Szata nie powinna posiadać żadnych łat ani znaczeń. Jedyne prawidłowe umaszczenie to czysta biel. 

Bolończyk - wygląd rasy psa

Pielęgnacja bolończyka

Sierść bolończyka jest wymagająca i czasochłonna w pielęgnacji. Ale za to praktycznie nie wypada, co spodoba się osobom, które lubią w domu porządek.

Jak czesać bolończyka? 

Rasę przyzwyczaj do czesania już od szczeniaka. Jest to najważniejszy etap w dbaniu o jej piękną, białą szatę. Codziennie szczotkuj czworonoga. Wpierw spryskaj sierść odżywką, która zapobiegnie elektryzowaniu. Produkt powinien być przeznaczony do białego włosa. Następnie pozbądź się kołtunów, delikatnie rozpracowując je metalowym grzebieniem. Potem w ruch wpraw szczotkę z metalowymi igłami bez kulek. Dzięki systematycznej pielęgnacji nie będziesz mieć problemu z plątaniem i filcowaniem się sierści. 

Jeśli nie będziesz jeździć ze swoim czworonogiem na wystawy, równie dobrze możesz trochę skrócić sierść u groomera. Ułatwi to codzienne dbanie o szatę.

Kąpiel

Bolończyka myj maksymalnie 2 razy w miesiącu. Zależy to od stopnia zabrudzenia jego śnieżnobiałego umaszczenia. Przed każdą kąpielą dokładnie rozczesz pupila. Używaj kosmetyków przeznaczonych do białej sierści. Po dwukrotnym umyciu szamponem nałóż na chwilę odżywkę. Wszystko dokładnie spłucz wodą. Przejdź do suszenia ręcznikiem, a potem średnim nawiewem suszarki. To również możesz zlecić u groomera, który przy okazji podetnie włos psiaka. 

Ogólna pielęgnacja

Dodatkowo dbaj o oczy, uszy, zęby, łapki i pazurki pupila. Systematycznie kontroluj i sprawdzaj ich stan. Mycie zębów czworonoga szczoteczką i pastą dla zwierząt powinno być codzienną rutyną, która zapobiegnie chorobom dziąseł i osadzaniu się kamienia nazębnego. 

Bolończyk - pies dla alergika?

Bolończyk nie gubi futerka, więc jest uważany za psa dla alergików. Jednak oprócz sierści uczula także ślina, mocz oraz naskórek, który jest uważany za główną przyczynę reakcji uczuleniowej u ludzi. Żaden czworonóg nie jest w 100% hipoalergiczny. Z tego powodu przed zakupem pupila udaj się do hodowli. Sprawdź swoje samopoczucie wśród danej rasy oraz zobacz czy pojawi się odczyn alergiczny po wizycie.

Jaki charakter ma bolończyk?

Bolończyk to pies do towarzystwa znany ze swojego wesołego usposobienia. Urzeka nie tylko swoim wyglądem, ale także miłym i przyjaznym nastawieniem, nawet do obcych ludzi. Dlatego nie nadaje się na stróża, gdyż wszystkich traktuje jak swoich dobrych kolegów. Jeśli szczeka to tylko, gdy naprawdę musi ostrzec Cię przed zagrożeniem. Jest spokojny i pozbawiony agresji. Ma duże pokłady cierpliwości do dzieci i świetnie się z nimi dogaduje. Pasuje do rodzin z pociechami, gdyż odnajduje się w dużym gronie osób. Przywiązuje się do swojego właściciela i podąża za nim jak cień, krok w krok. 

Psy rasy bolończyk są inteligentne oraz szybko i chętnie się uczą. Nie potrzebują dużo ruchu. Wystarczą im zabawa piłeczką, potrenowanie sztuczek oraz codzienne spacerki. 

Wychowanie i szkolenie bolończyka

Socjalizacja jest kluczowym elementem wychowania bolończyka. Od najmłodszych lat przyzwyczajaj go do różnych ludzi, zwierząt, miejsc i sytuacji. Dzięki temu w przyszłości unikniesz problemów behawioralnych, takich jak lękliwość. Poza tym naucz pupila podstawowych komend, przychodzenia na zawołanie i chodzenia na luźnej smyczy. Stosuj pozytywne metody szkolenia, które polegają na nagradzaniu psa smaczkami, pochwałami czy zabawą. Od pierwszych dni szczeniaka w domu wyznacz jasne granice i ustal zasady, których Ty i Twoja cała rodzina będziecie konsekwentnie przestrzegać. 

Bolończyk choroby

Bolończyki to psy zdrowe, lecz mogą mieć pewne problemy jak:

  • zwichnięcie rzepki
  • choroby oczu
  • alergie skórne

Przed nabyciem szczeniaka poproś hodowlę o wyniki medyczne rodziców miotu. Sprawdź, czy mieli badanie CERF oczu oraz badanie rzepki.

Jakie akcesoria dla bolończyka?

Aby oszczędzić Ci zbędnego stresu przed przybyciem szczeniaka do domu, przygotowaliśmy podstawową wyprawkę dla Twojego małego towarzysza. Zaopatrz się w:

  • legowisko dopasowane do wielkości psa
  • jedną miskę na wodę, drugą na jedzenie
  • akcesoria spacerowe: obróżkę, szelki i smycz
  • adresówkę
  • woreczki na odchody
  • szczotkę z metalowymi igłami
  • kosmetyki do białej sierści
  • płyn lub chusteczki do uszu i oczu
  • cążki do paznokci
  • szczoteczkę i pastę do zębów dla psów
  • zabawki: piłkę, szarpak, gry edukacyjne, zabawki na smakołyki
  • preparat na kleszcze i pchły

P.S. Proponowane produkty dla bolończyka z naszego sklepu TuZwierzaki.pl znajdziesz pod naszym artykułem!

Bolończyki, psy bolońskie

Jaka karma dla bolończyka?

Bolończyk to mały pies. Dlatego wybierając dla niego karmę, szukaj oznaczeń XS lub S. Takie pożywienie ma granulki dopasowane do pyszczka pupila oraz pokrywa jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zarówno w karmie suchej jak i mokrej unikaj zbóż, cukrów oraz zbędnych wypełniaczy w postaci sztucznych barwników i konserwantów. Na pierwszym miejscu w składzie powinno znajdować się mięso, najlepiej mięśniowe oraz podroby. Cennymi dodatkami będą owoce, warzywa, zioła oraz oleje. 

Nie zapominaj, by wybierać również smaczki, które stworzone są głównie z mięsa. Przysmaki sprawdzą się jako nagroda, motywacja czy przekąska. Wliczaj je również w dzienną dawkę kalorii czworonoga. 

Dla kogo pies rasy bolończyk?

Bolończyk to pies dla każdego! Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu nadaje się dla rodzin z dziećmi. Pamiętaj, by kontakty czworonoga z pociechami zawsze odbywały się pod Twoim nadzorem. Jako że pupil nie wymaga dużo ruchu i aktywności, sprawdzi się jako towarzysz dla osób starszych.

Rasa jest inteligentna oraz szybko się uczy, dlatego poradzi sobie z nią nawet początkujący właściciel, który wcześniej nie miał zwierzaka. Bolończyk chętnie nawiązuje kontakty z innymi czworonogami i zachęca ich do wspólnej zabawy. Swoje miejsce odnajdzie w mieszkaniu w bloku jak i w domu z ogrodem. Ważne, by był blisko swojego opiekuna. 

Czym się różni bolończyk od maltańczyka?

Maltańczyk i bolończyk na pierwszy rzut oka są bardzo podobne. Oprócz innego pochodzenie rasy różnią się sierścią. Bolończyk ma falowany, a maltańczyk prosty włos. Ten pierwszy jest również bardziej wesoły, energiczny i uparty, drugi zaś bardziej czuły, spokojny i delikatny. Ponadto maltańczyk ma problemy z zaciekami pod oczami, czego bolończyk nie doświadcza. 

Jeśli zastanawiasz się nad tymi dwoma rasami, odwiedź ich hodowle. Pobaw się z psiakami, sprawdź, jak się zachowują i porozmawiaj z właścicielami. Dobierz pupila pod swój charakter.

 

Najczęściej zadawane pytania

Bolończyk jak długo żyje?

Pies tej rasy żyje 12-14 lat. 

Czy bolończyk lubi dzieci?

Tak, bolończyki mają duże pokłady cierpliwości do maluchów i darzą je sympatią. 

Czy bolończyk ma włos?

Nie, bolończyk ma długą, falowaną, śnieżnobiałą sierść.

 

Bibliografia:

http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,169.html#details

https://www.akc.org/dog-breeds/bolognese/

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-24
Wszystko super, Enzio dziękuje
2024-09-18
Szybko wysłane zwierzaki zachwycone Dziękuję
pixel