Bojownik. Waleczna ryba w Twoim akwarium
Bojowniki to piękne rybki akwariowe niewielkich rozmiarów, które zachwycają swoimi wyjątkowymi kolorami. Jeśli Cię fascynują i pragniesz bliżej je poznać, jesteś w dobrym miejscu! W naszym artykule przybliżamy Ci ich charakterystykę, wymagania oraz wskazówki dotyczące hodowli tych wyjątkowych ryb w domowym akwarium. Dowiedz się, czy bojownik to pupil dla Ciebie!
Podstawowe informacje
Bojowniki (betta) to niewielkie rybki słodkowodne, które przynależą do rodziny guaraminowatych. W naturze występują w południowej Azji: Pakistanie, Indiach, na Półwyspie Malajskim oraz w Korei.
Nazwa rodzajowa Betta pochodzi od malajskiego wyrażenia “ikan betah”, co tłumaczone jest na język angielski jako “persistent fish” - ryba wytrwała, uparta, zawzięta. Polska wersja “bojownik” dobrze oddaje jej charakter. Dlaczego? O tym przeczytasz w dalszej części naszego artykułu!
Gatunki
Obecnie wyróżnia się około 76 gatunków betta. Większość z nich to tak zwane gatunki pospolite. Jednak niektóre znajdują się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody np.:
- Betta lividia
- Betta miniopinna
- Betta persephone
Bojownik wspaniały (syjamski)
Bojownik wspaniały lub syjamski (betta splendens) jest najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem swojego rodzaju na całym świecie. Występuje w:
- Kambodży,
- Laosie,
- Birmie,
- Malezji,
- Indonezji,
- Tajlandii,
- Wietnamie.
Historia hodowli tej betty sięga ponad tysiąc lat. W tym czasie uzyskano różnorodne ubarwienia i kształty płetw. Tym samym, bojownik ten zyskał przydomek „designerskiej ryby świata wodnego”.
Pierwsza nazwy tego gatunku brzmiała Macropodus pugnax, czyli “agresywna ryba o dużych łapach”.
Bojownik syjamski to oficjalne wodne zwierzę narodowe Tajlandii.
Interesującą ciekawostką jest fakt, że zupełnie tak jak w przypadku psów czy kogutów urządzano także walki bojowników syjamskich.
Wygląd
W naturze występuje w kolorze zielonym lub czerwonym. Osiąga około 5 cm długości. Posiada krótkie lub długie płetwy.
Ciało ma wydłużone i cylindryczne. Na grzbiecie góruje długa i wysoka płetwa. Ogon zdobi piękna, rozłożysta płetwa, lekko zaokrąglona. Pod nim znajduje się płetwa odbytowa, również imponująca. Pozostałe płetwy są wąskie.
Pyszczek ma usta grube i zadarte do góry, z silną szczęką uzbrojoną w zęby.
Dymorfizm płciowy jest wyraźnie widoczny. Samce posiadają większe niż samiczki, ostro zakończone płetwy oraz bardziej szeroki pysk. Osobnik żeński jest także mniej barwna.
Cechy fizyczne betty
Niezależnie od gatunku, wszystkie bojowniki to małe ryby słodkowodne. Najmniejszy gatunek mierzy ok. 2 cm, a największy 14 cm.
Co ciekawe, bojowniki są anabantoidami, czyli rybami, które mogą oddychać powietrzem! Jest to możliwe za sprawą dodatkowego narządu, labiryntu. Dzięki niemu, betty są w stanie przetrwać nawet w nisko natlenionych zbiornikach wodnych jak choćby w dużych kałużach.
Bojowniki mogą zmieniać płeć, jeśli wymagają tego warunki bytowe. Dokonują tego samice. Po przemianie stają się w pełni sprawnymi i płodnymi samcami.
Betty wylęgają się na dwa sposoby:
- w gniazdach bąbelkowych
- w pyskach
Uosobienie walecznej ryby
Bojowniki same w akwarium są raczej spokojne i towarzyskie. Jednak mają skłonność do agresji. Szczególnie pobudzone są w towarzystwie innych samców swojego gatunku. Męskie osobniki walczą ze sobą często o terytorium. Ranią się głównie w płetwy, co ma na celu ograniczyć sprawność rywala do poruszania się. Jednak rany te dość szybko się regenerują.
Ryby te potrafią atakować nawet własne odbicie.
Co je bojownik?
Ryby te są drapieżnikami, a ich pożywieniem w naturalnym środowisku może stać się każde wystarczająco małe stworzenie, aby przeprowadzić atak. Są to:
- mniejsze od nich rybki
- robaki
- owady
- larwy
W warunkach hodowlanych musisz więc zapewnić swojej rybie dietę wzorowaną na naturalnym sposobie odżywiania się tego gatunku. Menu Twojego pupila powinno być bogate przede wszystkim w wysokiej jakości białko zwierzęce.
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz specjalistyczne, gotowe mieszanki dla ryb dedykowane bettom np. od topowej marki Tropical. Polecamy także przysmaki od Katrinex, którymi urozmaicisz codzienne dania swojego zwierzaka (suszone krewetki czy larwy muchy).
Akwarium dla bojownika
Betty wymagają warunków w akwarium, które będą odwzorowywać ich naturalne środowisko.
Dla bojowników niezbędne są:
- temperatura wody 24-28 stopni Celsjusza
- delikatny przepływ wody — silny strumień będzie stresował ryby
- duża przestrzeń (minimum 20 litrów wody dla jednej betty) oraz sporo miejsc do kryjówek- pozwoli to uniknąć przegęszczenia, a tym samym walk pomiędzy osobnikami. Najlepszą opcją polecaną dla betty to akwarium długie i niskie (poziom wody na około 20cm)
- pH wody ok. 7, czyli neutralne
- łatwy dostęp do powierzchni wody
- odpowiednie rośliny — o miękkich liściach i delikatnych krawędziach, by nie poranić wrażliwych ciałek ryb. Bujna roślinność zapewnia schronienie, oczyszcza wodę i pozwala odwzorować naturalne warunki dla tego gatunku.
Niepotrzebne jest specjalne oświetlenie. Najważniejsze jest zachowaniu cyklu dnia i nocy z umiarkowanym dostępem do światła.
Choroby bojowników
Betty najczęściej chorują z powodu wahań temperatury wody, w akwarium, które nie posiada pokrywy. Bojownik, oddychając zimnym powietrzem z ponad tafli łatwo może się przeziębić.
Betty często borykają się także, z:
- chorobami bakteryjnymi wywołanymi przez Pseudomonas fluorescens: choroby płetw lub skóry,
- ichtiofonozą: grzybicza choroba, która prowadzi do zakażenia organów wewnętrznych
- wodniakiem pęcherzyka żółtkowego
- chorobą aksamitną: wywołana przez pierwotniaki
Bojownik cena
Rybę tego gatunku możesz kupić już od 15 zł za sztukę. Jednak wyszukane odmiany mogą kosztować nawet i 200 zł.
Rybę możesz nabyć w sklepach zoologicznych, ale także u prywatnych hodowców.
Jakie rybki z bojownikiem?
Odradzamy trzymania bojowników z rybami większymi od nich. Będzie to stresująca sytuacja dla tych zwierząt. Ryby będą ze sobą walczyć.
Zbyt małe gatunki, będą z kolei dla betty po prostu łatwym obiadkiem.
Wybieraj więc ryby, które są nieco mniejsze niż Twoja betta. Powinny być też spokojne, aby nie stresować walecznego i gotowego do bójki pupila. Mogą to być np. gupiki czy neonki.
Bojownik w kuli ile żyje?
Przede wszystkim nie polecamy trzymania żadnej ryby w akwarium w kształcie kuli. W takim naczyniu nienaturalnie rozprasza się światło, przestrzeń zazwyczaj jest bardzo mała i brakuje w niej zakamarków do kryjówek. I chociaż betta może przeżyć nawet w dużej kałuży, nie rób tego swojej rybce!
Bojownik w hodowlanych warunkach potrafi przeżyć około 2 lata. Duży wpływ na długość jego życia będą mieć przede wszystkim warunki, które panują w zbiorniku.
Najczęstsze pytania
Czy bojownik może być sam w akwarium?
Tak, ale nie jest to konieczne, aby był sam.
Czy można mieć dwa bojowniki w jednym akwarium?
Tak, ale najlepiej nie dwa samce, ponieważ na pewno będą ze sobą walczyć.
Co ile trzeba wymieniać wodę bojownikowi?
Zaleca się regularne, cotygodniowe podmiany wody.
Czy bojownik zjada małe rybki?
Tak, jest drapieżnikiem a małe zwierzęta są dla niego łatwym celem.
Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Betta
https://en.wikipedia.org/wiki/Siamese_fighting_fish
https://en.wikipedia.org/wiki/Betta
https://www.plantica.pl/blog/akwarystyka-slodkowodna/rosliny/jakie-rosliny-w-akwarium-dla-bojownika
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bojownik_wspania%C5%82y
https://www.aquael.pl/blog/rybki-akwariowe/towarzystwo-dla-bojownika-jakie-ryby-dobrac-do-betty/