Darmowa dostawa od 199,00 zł

Temperatura u psa. Jak rozpoznać gorączkę u psa?

2024-12-11
Temperatura u psa. Jak rozpoznać gorączkę u psa?

Czy wiesz, że prawidłowa temperatura ciała psa jest wyższa niż temperatura ciała człowieka? Zastanawiasz się, jak rozpoznać gorączkę u swojego czworonoga? Sprawdź, jak bezpiecznie zmierzyć temperaturę u psa! Dowiedz się, jakie są przyczyny podwyższonej temperatury ciała pupila. 

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?

Prawidłowa temperatura ciała psa wynosi około 37,4-39,0 °C. U szczeniąt przeważnie oscyluje wokół górnej granicy (39 °C), a u dorosłych i starszych psów znajduje się w dolnej granicy normy (37,4 °C).

Jaki rozpoznać gorączkę u psa? 

Zastanawiasz się, jak rozpoznać gorączkę u psa bez termometru? Niestety, tego symptomu na pierwszy rzut oka nie widać. Dlatego możesz podejrzewać, że Twój pupil ma podwyższoną temperaturę ciała na podstawie innych objawów, które towarzyszą gorączce. Są to między innymi:

  • ospałość i apatia
  • brak apetytu lub osłabiony apetyt
  • suchy nos i suche dziąsła
  • ciepłe uszy, opuszki i nos
  • obecność kropelek potu na opuszkach łap
  • Intensywne zianie

Kiedy należy udać się z psem do weterynarza?

Do weterynarza udaj się, gdy:

  • pies wykazuje powyżej wymienione objawy
  • temperatura ciała psa wynosi około 40 °C
  • podejrzewasz zatrucie pokarmowe
  • pojawią się objawy alergiczne (np. po ukąszeniu pszczoły)

Jeśli nie masz pewności, czy zdrowie dopisuje Twojemu pupilowi, porozmawiaj ze specjalistą. 

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

Mierzenie wewnętrznej temperatury ciała u psa nie jest trudne, ale wymaga wprawy. Najlepiej nie robić tego samodzielnie w domu i udać się do weterynarza. Specjalista wykona pomiar i ewentualnie zleci szereg dodatkowych badań, postawi diagnozę i zaproponuje leczenie. Jeśli weterynarz polecił Ci mierzenie temperatury pupila w domu, poproś go o dokładne pokazanie oraz instrukcje, jak zrobić to bezpiecznie i prawidłowo. 

Oto krótki instruktaż, jak sprawdzić temperaturę u psa.

Najpierw przygotuj sobie: ręcznik papierowy, termometr (najlepiej elektryczny, ewentualnie szklany bezrtęciowy), środek poślizgowy, opcjonalnie jednorazową osłonkę na termometr (dostaniesz ją w aptece).

  1. Ułóż czworonoga w pozycji stojącej lub leżącej na boku
  2. Poproś drugą osobę, by przytrzymała pupila
  3. Włóż termometr do osłonki lub bezpośrednio zamocz go w parafinie, wodzie lub wazelinie
  4. Lewą ręką odchyl ogon pupila i przytrzymaj go
  5. Delikatnie wsuń końcówkę termometr do światła odbytu psa
  6. Postaraj się włożyć go jak najgłębiej (uwaga nic na siłę, przestań, jeśli poczujesz opór!)
  7. Termometr elektryczny włącz, dopiero gdy zaaplikujesz termometr do środka

Jak nie mierzyć temperatury u psa?

Pomiar temperatury u psa za pomocą dłoni nie jest dobrym pomysłem. Prawidłowa temperatura ciała pupila jest wyższa niż u człowieka, więc może Ci się wydawać, że czworonóg ma gorączkę, co może być nieprawdą. Miarodajne również nie będą pomiary z ucha i pyska czworonoga. Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, udaj się do lekarza weterynarii.

Smutny pies z temperaturą leżący na łóżku

Jakie są przyczyny gorączki u psa?

Przyczyną gorączki może być:

  • infekcja
  • zaburzenia immunologiczne
  • procesy zapalne np. zapalenie trzustki, młodzieńcze zapalenie kości
  • zatrucie
  • nowotwory
  • reakcja po lekach, szczepieniu

Jak zbić gorączkę u psa? Czy mogę podawać psu leki dla ludzi?

Jeśli Twój pies ma gorączkę, umów się na najbliższą wizytę u lekarza weterynarii. Musisz wiedzieć, że leki dla ludzi są toksyczne dla czworonogów. Chodzi tutaj nie tylko o nieodpowiednią dawkę leku, ale też jego rodzaj. Podanie psu np. ibuprofenu skutkuje ciężkimi objawami zatrucia i wymaga niezwłocznej interwencji weterynarza. Dlatego nie podawaj psu żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą!

Jak dbać o psa, gdy ma gorączkę?

Po pierwsze zawsze stosuj się do zaleceń weterynarza. Podawaj psu przypisane leki w odpowiednich dawkach. Dodatkowo zadbaj o komfort swojego pupila. Ułóż legowisko w spokojnym miejscu, może być blisko Ciebie. Napełniaj miseczkę świeżą wodą. Jeśli pies nie będzie chciał pić sam, spróbuj dozować wodę strzykawką. Do menu dodaj mokrą karmę oraz buliony, które nawodnią zwierzaka. Ogranicz intensywne spacery oraz szalone zabawy. Twój czworonóg potrzebuje czasu na regenerację, co pozwoli mu powrócić szybciej do zdrowia. 

Czy podwyższona temperatura u psa jest zawsze groźna?

Tak i nie. Nie każda gorączka u psa musi być zła. Czasem, wbrew pozorom, jest dobrym objawem, który pomaga organizmowi w walce z infekcją. Musisz wiedzieć, że niektóre bakterie i wirusy nie namnażają się powyżej 38-39,0 °C, czyli powyżej normalnej temperatury ciała czworonogów. Dlatego podwyższona temperatura ciała pupila jest wówczas sprzyjającym stanem, który wręcz pomaga wyciszyć infekcję. Jednak wzrost temperatury ciała psa powyżej 40 °C jest dla niego bardzo groźny i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii! Wysoka gorączka prowadzi do bezpośredniego zagrożenia życia czworonoga.

Są jednak sytuacje, w których nie trzeba, a wręcz nawet nie powinno zbijać się gorączki. Stres związany z przeprowadzką, podróżą czy intensywny wysiłek fizyczny mogą spowodować, że temperatura ciała psa nieznacznie się podniesie. Taka sytuacja nie wymaga zazwyczaj interwencji specjalisty. Temperatura ciała psa samoistnie wróci do normy, gdy czynnik stresujący przestanie na zwierzę oddziaływać.

Pamiętaj! Jeśli twój pies ma objawy wskazujące na gorączkę, nie czekaj aż sama minie i nie próbuj leczyć go na własną rękę. Umów się jak najszybciej z czworonogiem na wizytę do lekarza weterynarii!

 

Autor: lek. wet. Natalia Ciszewska

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2024

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel