Darmowa dostawa od 199,00 zł

Borelioza u psa – objawy, leczenie i zapobieganie

2024-02-26
Borelioza u psa – objawy, leczenie i zapobieganie

Z powodu krótki zim, sezon na kleszcze obecnie wydłuża się niemal do 12 miesięcy. Insekty te sa nosicielami groźnych chorób, w tym boreliozy. Jako psi opiekun, który codziennie spaceruje ze swoim czworonogiem, musisz wiedzieć, jak przed nią uchronić swojego psa. W tym artykule poznasz szczegóły na temat boreliozy u psa. Dowiesz się, jakie są jej objawy oraz jak przebiega jej leczenie. Przeczytaj!

Kleszcz u psa – czy jest się czym martwić?

Kleszcze są powszechnie spotykane w lasach, na polanach. Nierzadko goszczą też wśród przyblokowych traw w samym środku miast. Są groźne nie tylko dla ludzi, ale też dla psów.

Żerowanie pasożyta w skórze czworonoga wiąże się ze stanem zapalnym. Jest on charakterystyczny dla miejscowego przerwania ciągłości skóry. Okolica skóry wokół kleszcza może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Co więcej, może być cieplejsza w porównaniu do reszty ciała. Taki stan zapalny skóry psa nie jest groźny dla zdrowia. Jednak w niektórych sytuacjach wymaga interwencji lekarza weterynarii i podania leków przeciwzapalnych.

Kleszcze żądlą za pomocą swojego aparatu gębowego. Nie jest to bolesne, ponieważ pasożyt podczas ugryzienia wprowadza wraz ze swoją śliną środek znieczulający. Niweluje on ewentualne dolegliwości bólowe i dyskomfort. Niestety, obecność tego pasożyta w skórze pupila wiąże się nie tylko z wystąpieniem stanu zapalnego. To także potencjalnie groźna sytuacja. W czasie ukąszenie kleszcza może dość do zakażenia psa chorobotwórczymi bakteriami, wirusami lub pasożytami (pierwotniakami).

Choroby odkleszczowe u psów

Kleszcze są nosicielami wielu różnych chorób, którymi może zarazić się Twój pies. Są to:

  • babeszjoza (piroplazmoza) — często mylona z boreliozą; występuje głównie u psów, rzadziej u kotów. Wywołana przez pierwotniaka Babesia canis. Objawia się ogólnym osłabieniem, bólem mięśni oraz zabarwieniem moczu na ciemny kolor.
  • erlichioza — u psów wywoływana najczęściej przez drobnoustroje E. canis. Najbardziej podatną rasą na tę chorobą są owczarki niemieckie. W ostrej fazie skutkami erlichioza jest m.in. spadek masy ciała, krwawienia z błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych oraz śledziony. Pojawia się także ropny śluz z nosa, biegunka, a nawet drgawki i zapalenie stawów.
  • anaplazmoza — winowajcą są drobnoustroje Anaplasmataceae phagocytophilum. Wywołują gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych oraz ogólne osowienie.
  • bartoneloza — wywołana bakterią Bartonellą. Objawami są m.in.: spadek masy ciała, apatia, utrata apetytu, a niekiedy także krwawienie z nosa czy kulawizna.
  • odkleszczowe zapalenie mózgu — wirusowa choroba, powodowana przez flawiwirusy. Jej objawy przypominają wściekliznę: gorączka, drgawki i nienaturalna agresywność.
  • borelioza — o niej opowiemy więcej w dalszej części artykułu.

Co to jest borelioza? Choroba z Lyme

Borelioza — inaczej nazywana jest krętkowicą kleszczową (borreliosis) lub chorobą z Lyme (morbus Lyme). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w 1975 roku w mieście Old Lyme w stanie Connecticut. Jest to choroba bakteryjna, którą mogą zarazić się psy, koty i przede wszystkim ludzie. Wywołana jest przez krętki 3 rodzajów bakterii: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii.

Tak zwanym rezerwuarem boreliozy są ptaki oraz małe dzikie gryzonie. Żerujące na nich kleszcze stają się nosicielami bakterii, które przekazują ludziom lub psom. Dotyczy to zarówno kleszczy pospolitych, jak i kleszczy jeżowych. 

Pasożyt, wgryzając się w skórę swojej ofiary, wraz ze swoją śliną przekazuje bakterie boreliozy do jej krwioobiegu. Co ciekawe, według naukowców do rozwoju boreliozy nie dochodzi przy pierwszym zakażeniu. Wyjątek stanowią dzieci oraz szczenięta, które są bardziej podatne na wystąpienie choroby przy pierwszym kontakcie z krętkami boreliozy.

kleszcz z boreliozą

Borelioza u psa – objawy choroby

Objawy boreliozy u psów nie zawsze są typowe, dlatego trudno rozpoznać tę chorobę szybko. Psy mogą być po prostu smutne, mieć gorączkę i mniejszy apetyt.

Rodzaje objawów są też skorelowane z genogatunkiem bakterii boreliozy:

  • Borrelia burgdorferi – odpowiada głównie za objawy stawowe
  • Borrelia garinii – wywołuje nieprawidłowości neurologiczne
  • Borrelia afzelii – odpowiada za zanikowe zapalenie skóry (występowanie czerwonych plam lub rumienia)

U psów najczęściej występują zespoły objawów klinicznych boreliozy:

  • postać uogólniona boreliozy u psa – posmutnienie, podwyższona temperatura ciała, brak zainteresowania spacerami i zabawami, zmniejszony apetyt.
  • postać stawowa boreliozy u psa – kulawizna i obrzęk stawu lub stawów. Objawy mogą być przejściowe  i nawracać co jakiś czas lub występować przewlekle.
  • postać neurologiczna boreliozy u psa – porażenie nerwu twarzowego, zmiany zachowania (np. agresja), objawy padaczkowe.
  • postać nerkowa boreliozy u psa – może wystąpić po postaci stawowej. Rasy predysponowane do wystąpienia tej postaci boreliozy to między innymi: labradory, golden retrievery, owczarki szetlandzkie i berneńskie psy pasterskie. Objawem są obrzęki ciała.
  • postać sercowa boreliozy u psa – zaburzenia pracy mięśnia sercowego (blok sercowy).

Borelioza u psa – kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Pierwsze objawy boreliozy u psa pojawiają się ze sporym opóźnieniem. Może być to okres od  2 do 12 miesięcy od momentu żerowania kleszcza, który wprowadził do krwiobiegu psa chorobotwórcze bakterie. Jednak typowe objawy  boreliozy pojawiają się jedynie u 5-15% psów. U większości zwierząt choroba ma przebieg niespecyficzny.

Borelioza u psa – leczenie

Leczenie psa z boreliozy jest trudne, ale jest jak najbardziej możliwe. Lekarz weterynarii zazwyczaj zaleca rozpoczęcie antybiotykoterapii. Lekiem z wyboru w leczeniu boreliozy psów jest doksycyklina. Jedynie w niektórych sytuacjach stosuje się amoksycyklinę. Antybiotykoterapia jest długa. Lek musi być podawany regularnie przez okres około 3-4. tygodni lub nawet dłużej, jeśli lekarz weterynarii tak zaleci. Inne leki stosowane w przypadku stwierdzonej boreliozy u psa, to niesterydowe leki przeciwzapalne i sterydy.

Czworonóg powinien otrzymywać karmę bogatą we włókno pokarmowe oraz preparaty działające osłonowo na przewód pokarmowy (chroniące przed jego wyjałowieniem). Wybieraj więc karmy z probiotykami, np. Trovet czy Nature's Protection.

Uwaga! Nigdy nie decyduj się na leczenie swojego psa na własną rękę. Produkty farmakologiczne przeznaczone dla ludzi mogą być toksyczne dla zwierząt. Chcąc pomóc swojemu pupilowi, możesz mu tylko zaszkodzić. Dlatego zawsze stosuj leki, które zarekomenduje Ci lekarz weterynarii po odpowiedniej konsultacji.

Nieleczona borelioza u psa – do czego prowadzi?

Nieleczona borelioza prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dotyczących niemal całego organizmu:

  • zapalenia wątroby;
  • niewydolności nerek;
  • zapalenia mięśnia sercowego;
  • przewlekłych trudności z poruszaniem się;
  • posocznicy;
  • śmierci.
pies na spacerze narażony na boreliozę

Borelioza u psa – jak zapobiec chorobie?

Czy znasz skuteczne metody zapobiegania boreliozie? Najlepszą opcją jest stosowanie produktów odstraszających pasożyty zewnętrzne, które szczególnie zapobiegają żerowaniu kleszczy na psie. Są to:

  • krople spot-on - stosujesz je bezpośrednio na skórę psa (najczęściej pomiędzy łopatkami). Działają najczęściej do 4 tygodni.
  • obroże — sa nasączone specjalnymi substancjami, które uwalniają się powoli i odstraszają kleszcze przez kilka tygodni
  • tabletki — działają zarówno przeciwko pasożytom wewnętrznym, jak i zewnętrznym
  • spraye — spryskujesz nimi zwierzaka przed spacerem (Ty też możesz skorzystać!). Odstraszają kleszcze, pchły czy komary przez 1-3h 

Wybór odpowiedniej formy preparatu zależy w dużej mierze od stylu życia psa, ilości przypadków chorób odkleszczowych u psów, które mieszkają w okolicy. Powinien być także skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Pamiętaj!:

  • Preparaty przeciwko kleszczom działają od 1. do 9. miesięcy.
  • Koniecznie sprawdź, jak długo działa produkt, który wybrałeś.
  • Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.  

Szczepionka dla psa przeciw boreliozie

Inną, mniej popularną metodą zapobiegania chorobie jest szczepienie psa przeciwko boreliozie. Szczepionka jest przeznaczona dla szczeniąt od 12. tygodnia życia. Odporność uzyskuje się w ciągu kilku tygodni po podaniu 2-3 dawek szczepionki. Co roku należy podawać psu jedną dawkę szczepionki przypominającej. Niestety, szczepionka przeciwko boreliozie dla psa nie jest niezawodna. Istnieje szansa, że nawet prawidłowo zaszczepiony pies zachoruje. Dlatego najważniejszą metodą zapobiegania boreliozie jest ochrona przed kleszczami.

Uchroń swojego psa przed kleszczami z TuZwierzaki.pl

W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz szeroki wybór produktów przeciw kleszczom. To hity od znanych i cenionych producentów, m.in.:

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w wyborze właściwego produktu dla Twojego psa, nie czekaj. Skontaktuj się z nami! Ekipa TuZwierzaki.pl z radością udzieli Ci niezbędnego wsparcia. Pamiętaj, że najskuteczniejszą obroną przed boreliozą, jest profilaktyka!

Bibliografia:

https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/zw_2007_12_02.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Babeszjoza

https://www.wetlew.pl/babeszjoza-psow-grozna-choroba-przenoszona-przez-kleszcze

https://animal-center.pl/anaplazmoza-u-kota-lub-psa-poznaj-nowa-chorobe-odkleszczowa/

https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW%202012_06_06.pdf

https://wetgliwice.pl/choroby-odkleszczowe-u-psa/

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Szybko i bez żadnych problemów
2024-04-10
Super ceny, super produkty, super sklep
pixel