Biegunka u psa
Twój pupil ma problemy brzuszkowe? Jednym z objawów jest biegunka u psa i nie wiesz, co robić? Czy powinieneś się martwić i biec czym prędzej do weterynarza? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym omówimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia biegunki. Zapraszamy do lektury!
Jakie są przyczyny biegunki u psa?
Wirusy
- wirus parwowirozy
- wirus nosówki
- rotawirusy
- adenowirusy
Bakterie
- Campylobacter spp.
- Escherichia coli
- Clostridium spp.
- Salmonella spp.
Pasożyty wewnętrzne
- tęgoryjce
- glisty
- włosogłówki
- pierwotniaki
Leki wywołujące biegunkę
Są to przede wszystkim antybiotyki dla psa, które pupil przyjmował przez długi czas. Skutkiem ubocznym antybiotykoterapii jest uszkodzenie mikrobiomu przewodu pokarmowego. Inne leki, które mogą wywołać biegunkę to opioidy i niesterydowe leki przeciwzapalne. Biegunka po odrobaczeniu występuje częściej u psów, których przewód pokarmowy jest zarobaczony. Biegunka po szczepieniu u psa zdarza się stosunkowo rzadko.
Inne przyczyny biegunki u psa
- nietolerancja pokarmowa
- alergia pokarmowa
- stres
- choroby trzustki
- choroby wątroby
- schorzenia nerek
- nowotworzenie
- nadczynność tarczycy
Jakie są objawy biegunki u psa?
To biegunka jest objawem, a nie chorobą. Może wystąpić samodzielnie, bez żadnych innych symptomów, ale najczęściej towarzyszą jej inne objawy. Są to między innymi:
- apatia
- letarg
- ospałość
- niechęć do jedzenia, aktywności fizycznej i zabawy
- tkliwość brzucha
- głośne „bulgotanie” dochodzące z jamy brzuszne
- wymioty
- gorączka
Biegunka u psa – kiedy trzeba szukać pomocy?
Jednorazowa biegunka u psa nie musi świadczyć o infekcji czy niewydolności któregoś z narządu. Dlatego nie martw się na zapas, jeśli Twój pupil oddał jeden luźniejszy stolec. Wizyta z psem u weterynarza jest wskazana, gdy czworonóg, oprócz biegunki, ma też inne objawy. Jeśli pies pije i zachowuje się normalnie nie ma powodu do obaw.
Umów się z czworonogiem na wizytę u specjalisty, jeśli biegunka nie przejdzie w ciągu 24-48 h.
Jak długo może mieć pies biegunkę?
Biegunka u psa może trwać maksymalnie 2 dni (48 h).
Biegunka u psa – co zrobić? Jak pomóc psu z rozwolnieniem?
Obserwuj swojego pupila. Jeśli ten poczuje się źle i oprócz biegunki, występują też inne objawy, zadzwoń do lekarza weterynarii i umów się na wizytę z czworonogiem. Kontroluj, ile pies pije wody. Staraj się mu ją podać, np. za pomocą strzykawki bezpośrednio do jamy ustnej, jeśli zauważysz, że zwierzę pije mniej lub nie pije w ogóle.
Jeśli pies nie ma żadnych innych objawów oprócz biegunki i czuje się dobrze, możesz wprowadzić 24-godzinną głodówkę. Pies nie powinien wówczas nic jeść, ale powinien za to normalnie pić. Możesz podawać mu do picia zwykłą wodę lub wodę z probiotykami dla psów.
Jak leczyć biegunkę u psa?
Leczenie biegunki psa skupia się przede wszystkim na uzupełnieniu płynów, które pupil stracił, oddając kał biegunkowy. Lekarz weterynarii podejmuje decyzję o podłączeniu płynów dożylnie lub podskórnie (rzadziej). Oczywiście, płynoterapia jest jedynie leczeniem objawowym. Konieczne jest ustalenie przyczyny biegunki i jej wyeliminowanie za pomocą odpowiednich leków.
W zależności od przyczyny biegunki, lekarz weterynarii może zdecydować o rozpoczęciu antybiotykoterapii, o podaniu leków przeciwpasożytniczych, a czasem także sterydów. Leki wspomagające, stosowane czasem w leczeniu biegunki to:
- glukoza
- witamina B12
- węgiel aktywny
- probiotyki dla psów
Pamiętaj! Nie podawaj psu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Część leków, które stosuje się powszechnie u ludzi, jest toksyczna dla psów. Chcąc pomóc, możesz mu nieświadomie zaszkodzić.
Co na biegunkę u psa?
Jedyny lek, jaki możesz podać pupilowi w przypadku wystąpienia biegunki jest węgiel aktywny, który dostaniesz w każdej aptece. Tabletkę należy rozgnieść, rozpuścić w wodzie i podać pupilowi do wypicia. Oczywiście, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista podpowie, czy podanie węglu aktywnego w tej sytuacji jest wskazane oraz dobierze dawkę węgla aktywnego dla psa.
Autor: lek. wet. Natalia Ciszewska