Żako. Gadająca papuga szara

2024-02-14
Żako. Gadająca papuga szara

Marzysz o hodowli egzotycznego ptaka w swoim domu? Nie możesz sie zdecydować, który gatunek będzie dla Ciebie najlepszy? Poznaj żako, czyli papugę szarą! W tym artykule dowiesz się jak wygląda, jaki jest jej charakter, co je a czego nie powinna. Podpowiemy także jaką klatkę wybrać dla tego zwierzaka. Dzięki tym informacjom z łatwością rozstrzygniesz, czy ta papuga to Twój idealny pupil.

Żako — pochodzenie i historia

Żako jest przedstawicielem ptaka z rodziny Psittacidae, czyli papugowatych. Określa się ją także jako papugę popielatą lub papugę szarą.

Wyróżniamy dwa podgatunki żako:

  • żako kongijskie (większe)
  • żako liberyjskie (mniejsze)

Niekiedy żako książęcą uznaje się za osobny podgatunek.

Papugi żako są popularne na całym świecie. Jest to jednak gatunek zagrożony wyginięciem.

W naturalnych warunkach występuje w Afryce Środkowej, na Wyspie Świętego Tomasza oraz Wyspie Książęcej.

Prawdopodobnie papugę szarą udomowiono już w starożytności. Cenili je sobie zarówno Grecy, jak i Rzymianie, którzy trzymali je w swoich domach.

Wygląd Żako

Żako to papuga średniej wielkości. Posiada upierzenie w szarej barwie, z czarnym dziobem i czerwonym ogonem. Głowa i skrzydła są zazwyczaj ciemniejsze niż reszta ciała. Piórka na głowie i tułowiu posiadają białe konturowanie.

Za sprawą selekcji genetycznej, hodowcy uzyskali żako w upierzeniu z przewagą koloru czerwonego.

Oczy dorosłej żako są żółte, a u młodych mają one barwę ciemnoszarą lub czarną.

Papuga ta waży około 400 - 500 g i mierzy 33 cm. Jej rozpiętość skrzydeł osiąga od 46 do 52 cm. 

Żako na wolności

W naturze żako preferują gęste lasy tropikalne, choć można spotkać je także na ich obrzeżach oraz na sawannach. Żerują w licznych grupach (do 30 osobników) poszukując przede wszystkim pożywnych owoców. Jednak gniazdują samotnie lub w niewielkich koloniach. Żyją w gniazdach, które są ukryte w szczelinach drzew. 

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3-5 lat i wtedy rozpoczynają swoje pierwsze okresy godowe. Samiczka składa do 5 jaj, które samotnie wysiaduje przez około 3-4 tygodnie. W tym czasie samiec zapewnia jej pożywienie.

Młody osobnik opuszcza swoje gniazdo po około 12 tygodniach.

Ich zagrożeniem są dla niech m.in. sępy palmowe i małpy.

papuga szara żako z czerwonym ogonem

Gadająca papuga żako — charakter

Niewiele wiadomo o zachowaniu i osobowości dzikich żako. Jednak obserwacje tych zwierząt w warunkach hodowlanych, przyniosły wiele ciekawych informacji na ich temat.

Przede wszystkim są to ptaki niezwykle inteligentne, które poziomem umysłowym dorównują 4 lub 6-letnim dzieciom. Potrafią rozpoznawać liczby, ludzkie twarze, kolory i słowa (a nawet tworzyć nowe!). Wykazują się także altruizmem czy indywidualnymi gustami muzycznymi.

Jednak jak zaznaczają badacze, nie są w stanie wykonać testu lustra, który bada samoświadomość. Polega on na rozpoznaniu swojego odbicia w lustrze.

Papugi szare są niezwykle ekspresyjne. Uwielbiają gadać i naśladować przeróżne dźwięki. Potrafią posługiwać się ludzką mową.

To także zwierzęta bardzo towarzyskie, które łakną uwagi swojego opiekuna. Mocno się do niego przywiązują, a w stosunku do nowych osób są raczej zdystansowane. Mają rozwinięte potrzeby społeczne, dlatego w izolacji szybciej się starzeją i chorują.

Czy żako gryzie?

Tak, zdarza się, że te papugi potrafią porządnie kłapnąć dziobem! Dzieje się tak w kilku przypadkach. 

Przede wszystkim, gdy papuga jest jeszcze nieoswojona. Pamiętaj, że zwierzak ten początkowo jest nieufny i potrzebuje czasu, żeby poczuć się przy Tobie bezpiecznie. To samo tyczy się innych osób, które nie mają więzi z papugą. Muszą zasłużyć na jej szacunek.

Papug szara może dziobać także, gdy jest zestresowana lub po prostu zmęczona. Szanuj jej granice, gdy widzisz, że chce wycofać się z kontaktu.

Ptak ten wyczuwa doskonale emocje. Zdenerwowane czy wystraszone osoby raczej nie powinny zbliżać się do żako.

 żako je ogórka

Co je żako?

Papuga żako jest ptakiem przede wszystkim owocożernym, który w naturze pobiera pokarm na ziemi. Szczególnie uwielbia owoce palmy oleistej. Jej dieta powinna być również urozmaicona:

  • kwiatami
  • korą drzew
  • owadami
  • ślimakami
  • ziarnami

Dbaj o to, by dieta Twojej papugi była zróżnicowana. W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz gotowe karmy dla papug średnich i dużych. Oferujemy także zdrowe przekąski dla ptaków takie jak suszone larwy owadów czy specjalne mieszanki ziaren. 

Możesz podawać swojej żako surowe owoce takie jak agrest, arbuz czy morele. Papugi szare lubią także warzywa: jarmuż, bataty lub cukinię. Lista jest naprawdę długa. Najlepiej testuj, co smakuje Twojemu pupilowi. 

Czego papuga szara nie może jeść?

Przede wszystkim uważaj na pestki wielu owoców, np. nektarynki czy moreli. Zawierają one toksyny, które są szkodliwe dla Twojego pierzastego przyjaciela. 

Unikaj także orzechów arachidowych, które mogą być skażone grzybami. Pozostałe rodzaje orzechów podawaj tylko niesolone i nieprażone. 

Hodując tego ptaka w domu musisz uważać na rośliny, które uprawiasz w doniczkach. Wiele z nich zawiera trujące soki, których spożycie może zagrażać zdrowiu i życiu Twojej żako. Są to między innymi: monstery, oleandry, szelfery czy azalie.

Czego jeszcze nie należy podawać żako?

  • surowych ziemniaków
  • cebuli
  • czosnku
  • szczypioru
  • pora
  • awokado

Jaka klatka dla papugi szarej?

Minimalnie wymiary klatki dla żako to 90x60x120 cm. Najlepiej, jednak jeśli sprawisz swojemu ptakowi klatkę jak największą. Rozstaw prętów powinien wynosić 2-2,5cm.

Klatkę ustaw w miejscu ważnym społecznie dla domowników, czyli np. salon czy kuchnia, w której często przebywasz. Papużka musi mieć zapewniony stałe towarzystwo. Unikaj miejsc takich jak: mocno nasłonecznione okno, gorący kaloryfer czy często otwierane lub nieszczelne okno. Ptak może łatwo się przegrzać lub przeziębić.

Zapewnij papudze szarej możliwość wspinania się. Do tego przydadzą się różnego rodzaju sznury, drabinki i przede wszystkim poziome pręty samej klatki. Spraw swojej żako różnorodne zabawki dla papug, które zapewnią jej rozrywkę i stymulację umysłową.

Jeśli pozwalają Ci na to warunki w domu, stwórz dla papugi wolierę, w której swobodnie będzie mogła się poruszać. 

Wypuszczaj często swojego pupila z klatki, by mógł rozprostować skrzydła i zbadać teren. Uważaj tylko na otwarte okna oraz niebezpieczne przedmioty w pomieszczeniach. Schowaj m.in. leki, detergenty czy wspomniane już, trujące rośliny.

żako papuga szara z bliska

Papugi żako cena

Cena za papugę szarą waha się od 3 do 4 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależna jest od różnych czynników, m.in. wieku zwierzęcia czy renomy hodowli, w której dokonujesz zakupu.

Pamiętaj, aby pozyskać ptaka z legalnego i sprawdzonego miejsca. Zweryfikuj, w jakich warunkach żyją ptaki i jakie kwalifikacje ma hodowca. Porozmawiaj z nim i zapytaj go np. jak długo prowadzi działalność oraz czy oferuje wsparcie w wyborze pupila, ale także czy udzieli porad związanych z jego wychowaniem. Dobry hodowca powinien doskonale znać swoje zwierzęta. 

Po zakupie zwierzęcia egzotycznego musisz je zarejestrować w urzędzie. Spośród ptaków nie musisz zgłaszać w Polsce jedynie 3 gatunków:

  • papużki falistej,
  • nimfy,
  • nierozłączki czerwonoczelna

Najczęstsze pytania dotyczące gatunku

Ile żyją żako?

Żyją długo, bo aż 40-60 lat. Na wolności średnia długość życia jest krótsza i wynosi około 23 lata.

Czy żako są głośne?

Tak, to ptaki bardzo wokalizujące.

Bibliografia:

https://zoonews.pl/papuga-zako-gadajaca-papuga-w-domu/

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBako

https://en.wikipedia.org/wiki/Grey_parrot

https://pawsandclawsvet.com/african-grey-parrots/

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-25
Pełen asortyment, szybka wysyłka. Pełen profesjonalizm. Polecam!
2024-10-12
Wszystko okej.
pixel