Zacieki u maltańczyków - jak się ich pozbyć?

Maltańczyki są szczególnie podatne na problem uporczywych, brązowych zacieków wokół oczu. Nie jest to jedynie kwestia estetyczna. Zacieki mogą być wynikiem poważniejszych infekcji i stanów zapalnych, wymagających leczenia u weterynarza. Dlatego ważne jest, abyś jako właściciel maltańczyka znał skuteczne metody zapobiegania i radzenia sobie z tym problemem.
W niniejszym artykule omówimy główne przyczyny powstawania zacieków u maltańczyków. Przedstawimy sprawdzone sposoby na ich wyeliminowanie i zapobieganie im w przyszłości.
Dlaczego maltańczyki mają zacieki? Poznaj przyczyny!
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak pozbyć się zacieków u psa, musisz najpierw poznać przyczyny ich powstawania.
Pierwszym powodem jest niedrożność kanalików łzowych. Pies wytwarza normalną ilość łez, lecz nie mają one jak spłynąć do noska. Kanalik jest zablokowany np. przez ciało obce lub ucisk z rejonu zęba, więc łzy nie mając gdzie się podziać, wypływają przez oczy.
Drugim źródłem zacieków jest nadprodukcja łez, która wynika z:
- podrażnienia oka (obecność ciała obcego, grzywka wchodząca w oczy)
- alergii pokarmowej
- zakażenia bakteryjnego
- chorób oczu
- dodatkowych rzęs (np. rzęsa ektopowa lub dwurzędowa)
- niesterylnych narzędzi do pielęgnacji
Ostatnią przyczyną powstawania zacieków głównie u ras brachycefalicznych jest nieprawidłowa anatomia (budowa czaszki).
Dlaczego zacieki u maltańczyka są brązowe?
Łzy psów zawierają porfirynę. To barwnik, który w kontakcie z powietrzem ulega utlenieniu. Dlatego wysychające łzy nabierają brązowego lub brunatnego koloru. Dodatkowo wilgoć wokół oczu psa sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Wytwarzają one pigmenty nadające zaciekom taką barwę.
Jak zlikwidować zacieki u maltańczyków?
Jeśli chcesz usunąć zacieki pod oczami u maltańczyka lub innego psa udaj się do okulisty zwierzęcego i wspólnie znajdźcie przyczynę problemu. Specjalista sprawdzi m.in. drożność kanalików łzowych, zrobi RTG i wymaz na obecność bakterii beztlenowych i tlenowych. Możesz również wybrać się do psiego stomatologa, by sprawdzić, czy wymiana mleczaków przebiega prawidłowo lub, czy w okolicy zęba nie pojawił się stan zapalny. Najważniejszy jest, by działać, ponieważ to nie jest „naturalna uroda psa".
Jak zapobiegać zaciekom u psa?
Po pierwsze regularnie pielęgnuj okolicę oczu pupila. Systematycznie czyść ją chusteczkami nawilżanymi z chlorheksydyną lub używaj specjalnego płynu do usuwania plam łzowych. Możesz również skorzystać ze zwilżonego ręcznika, ale pamiętaj, by zawsze dokładnie osuszać oczka.
Dbaj także, by nic nie podrażniało oczu pieska. Po spacerkach i zabawach czyść je z drobinek piasku i ziemi. Związuj grzywkę za pomocą spinki, by nie wchodziła w oczy pupila. Ponadto systematycznie dezynfekuj akcesoria do sierści i wybieraj groomera, który używa sterylnych narzędzi do podcinania włosa.
Szczotkuj regularnie ząbki i sprawdzaj, czy nie pojawiają się niepokojące stany zapalne. U psów zęby znajdują się bliżej oczu, dlatego jest to takie istotne.
Maltańczyki to pieski o delikatnych brzuszkach z tendencją do alergii pokarmowych. Dlatego też kluczowa w walce z zaciekami może być zmiana diety. Dostosuj karmę do potrzeb czworonoga i wybierz pożywienie bez dodatku zbóż lub z jednym źródłem białka np. jagnięciną, lub dziczyzną.
Jaka karma dla maltańczyka na zacieki?
Aby wspomóc usunięcie plam i zacieków u maltańczyka przede wszystkim wyeliminuj z diety wszelkie składniki powodujące alergię pokarmową. Mogą to być zboża, kukurydza lub konkretny rodzaj mięsa. W tym procesie pomoże Ci dieta eliminacyjna. Pamiętaj jednak, żeby nie zmieniać psu karmy zbyt często, ponieważ podrażnisz jego delikatny żołądek.
Sprawdź również suche karmy od Nature's Protection. Posiadają unikalną recepturę, dzięki której pozbędziesz się rdzawych zacieków. Szczególnie polecamy posiłki z rybami bez dodatku zbóż!
Zwróć też uwagę na przysmaki, które podajesz swojemu pupilowi. Zasada doboru smaczków jest podobna do selekcji karmy. Zawsze sprawdzaj ich skład.
Jeśli mowa o jedzonku, to specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy zakładkę karma dla maltańczyka. Umieściliśmy w niej m.in. bezzbożowe oraz monoproteinowe propozycje dla psiego alergika. To na pewno ułatwi Ci poszukiwanie doskonałej karmy dla Twojego pupila.
Masz jeszcze jakieś pytania? W Ekipie TuZwierzaki.pl posiadamy maltańczyka imieniem Tyson, który ze swoją opiekunką Dorotą chętnie pomogą Ci w wyborze odpowiednich produktów. Skontaktuj się z nami!