Darmowa dostawa od 199,00 zł

Żaby. Najpopularniejsze gatunki

2023-11-13
Żaby. Najpopularniejsze gatunki

Żaby to bezogonowe płazy, które możesz hodować w swoim domowym terrarium lub akwarium. Marzysz o opiece nad takim zwierzątkiem, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Ten artykuł jest dla Ciebie! Poznaj najważniejsze informacje oraz niezwykłe ciekawostki o żabach. Jakie gatunki żab żyją w Polsce? Które z gatunków można trzymać w domu? Dowiedz się również, co jedzą żaby i jak o nie dbać. Zapraszamy do lektury!

Żaby — podstawowe informacje

Żaby należą do płazów bezogonowych (Anura). Ta grupa zwierząt liczy ponad 7 tysięcy gatunków i tym samym stanowi największy rząd znanych nam płazów. Są to przede wszystkim zwierzęta mięsożerne. 

Wygląd żab

Żaby wyróżniają się brakiem ogona oraz krótką i zwartą sylwetką. Ogon posiadają jedynie kijanki i okazy młode. Tracą go w późniejszych etapach rozwoju. Gatunki żab różnią się między sobą budową ciała, która jest dostosowana do środowiska, w którym żyją. Charakterystyczne dla żab są ich umięśnione i duże tylne kończyny. Pozwalają im na niezwykle efektowne i długie skoki. Wiele z gatunków posiada błony między palcami, które umożliwiają sprawne poruszanie się w wodzie lub...szybowanie! Odmiany drzewne posiadają wypustki na palcach, które przypominają przyssawki (jednak nimi nie są). Dzięki nim żabka ma pewny chwyt na nierównej, jak i całkowicie gładkiej powierzchni. Niektóre żaby lądowe, posiadają specyficznie ukształtowane palce tylnych odnóży, które pozwalają im sprawne kopanie tuneli w glebie.

Ich głowa jest duża, z szerokim otworem gębowym. Oczy żab wystają znacznie poza bryłę czaszki, jednak mogą być chowane do środka oczodołów. Mają 3 powieki. Ich źrenica zazwyczaj jest bardzo wąska i pionowa, choć może przyjmować sercowatą formę. Samce posiadają rezonatory, które znajdują się po bokach czaszki. Umożliwiają im wydawanie dźwięków, które są szczególnie istotne w okresie godowym.

Skóra tych płazów zazwyczaj jest lepka i śliska. Ubarwienie żab zazwyczaj kojarzy nam się z zielenią. Jednak niektóre gatunki są niezwykle kolorowe: od błękitów po intensywną czerwień.

żaba rogata

Żaby w Polsce 

W naszym kraju możemy spotkać 19 gatunków płazów. Z czego 14 to płazy bezogoniaste (kumaki, żaby, ropuchy, grzebiuszka i rzekotki). W tym żaby:

 • Żaba wodna 
 • Żaba jeziorkowa 
 • Żaba moczarowa 
 • Żaba zwinka
 • Żaba trawna 

Większość z nich występuje na terenie całego kraju. Warto wspomnieć, że żaba zwinka, znajduje się w “Polskiej czerwonej księdze zwierząt”. Jest to lista zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Najpopularniejsze gatunki żab do terrarium

Zastanawiasz się, jaką żabkę wybrać do swojego terrarium? Przedstawiamy krótką charakterystykę 6 najpopularniejszych gatunków Anura hodowanych w domowych warunkach.

Rogatka ozdobna

Rogatka ozdobna pochodzi z obszaru Argentyny, Brazylii i Urugwaju. Samiec mierzy do 12,5 cm, a samiczki są nieco mniejsze.

Ta żaba potrafi pokazać rogi! Niektóre osobniki są bardzo charakterne i jeśli coś im się nie spodoba potrafią ugryźć. A jest to niezwykle bolesne, choć nie zagraża życiu. W procesie oswajania zalecamy więc ostrożność. Ten płaz nie wymaga dużego terrarium, ponieważ większość czasu spędza w bezruchu i jest samotnikiem. Zapewnij mu zróżnicowaną dietę. Lubi świerszcze, małe myszy, a nawet rybki. Jednak miej na uwadze, że rogatka rusza się bardzo mało i łatwo u niej o nadwagę! Nawet karmiąc ją co parę miesięcy może dojść u niej do znacznego otłuszczenia.

Karlik szponiasty

Karliki szponiaste pochodzą z zachodniej części Afryki i są płazami wodnymi. Ubarwione na brązowo, z jasnym podbrzuszem. To płazy chyba najczęściej wybierane do terrarium. Są malutkie (3-4cm) i kosztują mniej niż 10zł. Nie wymagają dużo przestrzeni, a jeśli chodzi o pożywienie nie są wybredne. I choć często hodowane są w towarzystwie ryb, lepiej czują się w osobnych zbiornikach. 

Buczek południowoafrykański

Buczek nazywany jest również żabą bykiem i żabą olbrzymią. Nazwa odnosi się oczywiście do imponujących rozmiarów tego zwierzaka. Samce dorastają nawet do 23 cm i potrafią ważyć nawet 1,4 kg! Buczki mają spory apetyt, czasem uciekają się do kanibalizmu. Łatwo u nich o otłuszczenie. Mogą być agresywne. Wymagają zdecydowanie sporej przestrzeni. Pamiętaj również, że płaz tego gatunku to przyjaciel na długi czas. Niektóre osobniki potrafią dożyć 35 lat!

Żaba szponiasta

To żaba wodna popularna na całym świecie. Pochodzi z Afryki. Jest zwierzęciem bardzo energicznym o dużym apetycie. Dobrze czuje się w sporych akwariach. Samce osiągają do 8 cm a samice są znacznie większe i potrafią mierzyć nawet 15 cm. Na tylnych łapkach posiadają pazurki. Co ciekawe, żaby te nie posiadają języka.

Żaba pomidorowa

Ten płaz nazywany bywa także pięknisiem pomidorowym. Uroczo prawda? To z racji intensywnego ubarwienia w kolorze czerwonym. Ciało tej żabki jest dość okrągłe, stąd łatwo o pomidorowe skojarzenie. Zwierzak pochodzi z madagaskaru. Jest płazem naziemnym, ciepłolubnym, prowadzącym nocny tryb życia. Żabka nie wymaga wysokiego terrarium. Samce osiągają 6,5 cm a samiczki 9,5 cm.

Drzewołaz niebieski

To jedna z najpiękniejszych żab, z racji swojego wyjątkowego ubarwienia w odcieniu kobaltu. Pochodzi z Ameryki Południowej. Jak nazwa wskazuje, jest płazem drzewnym. Im większe terrarium, tym lepiej żabka będzie się w nim czuła. Pamiętaj, że lubi przebywać w pobliżu zbiorników wodnych. Dlatego zapewnij żabce basen, w którym codziennie należy wymieniać wodę. Drzewołaz w niewoli żyje do 10 lat. 

żaba niebieska

Jakie terrarium lub akwarium dla żaby?

Wybór terrarium lub akwarium powinien zależeć przede wszystkim o gatunku płaza, na którego się zdecydujesz. Jak możesz zauważyć w opisach popularnych gatunków, niektóre z nich wymagają sporej przestrzeni do skoków czy życia w grupie. Inne są samotnikami i ruszają się niewiele, więc małe terrarium będzie dla nich dobre.

Prócz rozmiarów samego pojemnika ważne będzie także jego wyposażenie takie jak: podłoże, lampy nagrzewające, ozdoby czy sprzęt zapewniający optymalną dla gatunku wilgotność. Wszystkie te elementy musisz dopasować do potrzeb żabki, którą będziesz się opiekować. Płazy wodne wymagają zbiornika wodnego, lądowe miejsca do zakopywania się a drzewne elementów, po których mogą się wspinać. Zawsze warto porozmawiać o wymaganiach zwierzaka z hodowcą, który oferuje sprzedaż danego gatunku. Profesjonalista z pewnością udzieli Ci cennych porad.

Co jedzą żaby? 

Zastanawiasz się co jedzą żaby? W większości te zwierzęta są mięsożerne, które preferują pokarm żywy, rzadziej martwy. Najczęściej jedzą:

 • muchy
 • świerszcze
 • drobne ryby
 • turkucie podjadki
 • padalce
 • węże
 • ryjówki

Większe gatunki są w stanie zjadać nawet małe ptaki i dosłownie wszystko żywe co uda im się zmieścić w otwór gębowy. Mniejsze będą spożywać pokarm adekwatny do ich rozmiarów. Pamiętaj więc, że o sposobie żywienia płaza decydują jego potrzeby gatunkowe oraz indywidualne preferencje. Musisz uzbroić się w wiedzę oraz czujnie obserwować czy Twoja żabka nie jest wybredna. 

żaba w kwiatach

W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz gotowe pokarmy dla płazów. Szczególnie polecamy markę Katrinex, która oferuje suszone owady, ryby czy krewetki. To wysokobiałkowe pożywienie, które pomoże Ci urozmaicić jadłospis Twojego płaza. Pamiętaj, jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze właściwych produktów dla swojego pupila, skontaktuj się z nami! 

Bibliografia:

 • https://czlowiekiprzyroda.eu/plazy-polski-przewodnik-terenowy/plazy-polski
 • https://amphibia.net.pl/index.php/hodowla/gatunki_dla_nowicjuszy.html
 • https://www.terrarium.com.pl/
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 590 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
Wszystko super, zgodne z opisem
2024-07-10
Szybko, sprawnie i towar zgodny z opisem. Polecam
pixel