Darmowa dostawa od 199,00 zł

Zabawa z kotem. Jak bawić się z kotem w domu?

2023-02-16
Zabawa z kotem. Jak bawić się z kotem w domu?

Czy regularnie bawisz się ze swoim kotem i zapewniasz mu angażujące zabawki dla kota? Koty mruczą, miauczą, łaszą się do nas i uwielbiają pieszczoty. Są słodkie, czasem niezdarne, Internet je kocha. Często zapominamy, że nasz domowy kot to urodzony morderca. To drapieżnik, mały lew. Drzemią w nim te same potrzeby, które kierują dzikimi kotami, od których pochodzi. Czyli między innymi polowanie i zaspokajanie łowczego instynktu. W tym artykule zastanowimy się co wiąże się posiadaniem kociego łowcy w domu. Podpowiemy także, jak zaspokoić instynkt łowcy u Twojego kota, czyli powiemy o zabawie z kotem. A dodatkowo szepniemy słówko o ciekawych zabawkach dla kociego łowcy, które znajdziesz w TuZwierzaki.pl. Miłej lektury!

Potrzeby Twojego kota

Aby prawidłowo opiekować się zwierzakiem, najpierw należy poznać jego podstawowe potrzeby. To dążenie do ich zaspokojenia buduje kocią naturę. 

Kot pierwotny

Czy znasz świetną książkę Jacksona Galaxy "Kocie Mojo"? Jeśli nie, ogromnie polecamy! To podstawowa lektura każdego kociego opiekuna. Jak podkreśla Jackson, koty domowe tak naprawdę nie są udomowione całkowicie. I w każdym z nich drzemie “kot pierwotny". Nasze zadanie jako kocich opiekunów polega na tym, aby pozwolić kotu na realizację wewnętrznego “kota pierwotnego”. Oznacza to często także spełnianie potrzeb czysto łowieckich. Zaspokajanie naturalnych potrzeb naszych zwierzaków jest niezwykle istotne. Pozwala na zachowanie dobrej kondycji fizycznej, ale także psychicznej naszych kotów.

Kot drapieżnik

Aby dobrze żyć ze swoim mruczkiem, musimy zaakceptować i zrozumieć jego naturę dzikiego zwierzęcia. Zastanówmy się wpierw, co to znaczy być drapieżnikiem? 

Drapieżniki stale poszukują ofiary. W naturalnych warunkach jedzenie nie czeka na nich w misce o ustalonej porze. Często odstępy pomiędzy posiłkami są naprawdę długie. Koty polują głównie o zmierzchu i o świcie. Kot znajduje się w ciągłym stanie uważności. Dlaczego? Bo nie tylko on poluje na ofiary. Sam może się nią stać. Tak przynajmniej podpowiada kotu jego instynkt.

Dodatkowo ciągle sprawdza swoje terytorium. Kot tak naprawdę ma wiele zadań w ciągu dnia. A głęboki sen nie jest czymś częstym u dzikiego kota. Nawet odpoczywając, musi być czujny. 

Dosyć frustrujące, prawda?

Wyostrzone zmysły kota

Aby nie stać się ofiarą drapieżnika i jednocześnie samemu upolować zdobycz, u kotów wykształciły się bardzo wyostrzone zmysły. Dzięki nim koty są perfekcyjnymi łowcami. Najważniejsze są 3 z nich:

  • Koci Słuch

Koty są w stanie odbierać częstotliwości do 60kHz. Dla porównania człowiek słyszy do 20kHz. Ich małżowiny są ruchome, zbierając dźwięki z dowolnych kierunków. Dzięki wybitnemu słuchowi, koty potrafią namierzyć swoje ofiary bez użycia zmysłu wzroku. Koty polują często w ciemnościach, więc jest to cenna umiejętność.

  • Koci Wzrok

Oczy kota, to oczy zwierzęcia polującego nocą, duże o szerokim kącie widzenia. Ich kąt widzenia to 185 stopni (dla człowieka to 85-100 stopni). Rozróżniają barwy: czerwoną, zieloną i niebieską. Są niezwykle czułe na wykrywanie ruchu i świetne w określaniu odległości. 

A czemu oczy Twojego kota świecą w ciemności jak odblaski u rowerzysty? Dzieję się to za sprawą specjalnej błony, która odbija światło. Dzięki temu szeroko rozwarte źrenice widzą świetnie w ciemności.

  • Koci dotyk

Koci dotyk jest niezwykle wrażliwy. Jest to przydatne do polowań w ciemności. Szczególnie ważne są u kotów wibrysy. I wbrew powszechnemu przekonaniu to nie tylko wąsy na nosku. To pojedyncze, bardzo wrażliwe narządy czuciowe, rozsypane u kotów na głowie oraz łapach. Równie ważne są poduszki łapek. Dzięki tak wrażliwym "czujnikom ruchu", wykrywają najmniejsze drgania i świetnie określają położenie swoje i swoich ofiar w przestrzeni. 

Instynkt łowiecki u kota

Koty domowe niewiele się różnią od kotów dzikich. Tak samo, jak lew czy gepard, odczuwają potrzebę polowania. Każdy z kotów działa według tak zwanego łańcucha łowieckiego, czyli:

  • poszukuje ofiarę
  • namierza ofiarę
  • przyczaja się na nią
  • skrada się do ofiary
  • następuje atak oraz często i pogoń za ofiarą
  • zabija ofiarę, co często poprzedzone jest “zabawą”
  • zjada ofiarę.

W domowych warunkach ciężko o spełnienie łańcucha w całości. Zwłaszcza jeśli jedzonko ląduje w pyszczku przy każdej próbie wyłudzenia go nam z talerza. Kot się rozleniwia.  Z drugiej strony może być wręcz nadpobudliwy. Energia go roznosi i chętnie wyładuje ją na meblach czy w trakcie głaskania. I nagle zacznie polować na Twoją dłoń. Może w trakcie zabawy nawet Cię ugryźć, chociaż nie jest to zazwyczaj groźne. Znasz to?

Zabawa kota jako symulacja polowania

Można powiedzieć, że Twój kot jest nieszczęśliwy, jeśli jego potrzeby są niezaspokojone. W naturze szczęście daje mu między innymi właśnie łańcuch łowiecki. Jak więc możemy kotu pomóc?

Zabawą! Zabawa to nic innego jak symulacja polowania! Stosują ją szczególnie kocięta w zabawach między sobą. Doskonalą swoje techniki łowieckie w bezpiecznych warunkach. To samo możesz uczynić ze swoim mruczkiem. Dzięki zabawie zaspokoisz instynkt łowiecki swojego pupila. 

Kot bawi się w domu wstążką

Jak bawić się z kotem w domu?

Brakuje Ci pomysłów do zabaw z kotem w domu? Zastanawiasz się, jaka zabawka dla kota będzie świetnym wyborem? Najlepsza będzie obserwacja, w jaki sposób Twój kot lubi się bawić oraz metoda prób i błędów. Dzień kota wypełniają rutynowe zajęcia. Są takie pory dnia, w których Twój kot zdecydowanie bardziej nastawiony jest na działanie. Obserwuj swojego zwierzaka i dopasuj zabawy do jego poziomu jego aktywności i etapu rozwoju. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić!

Kot lubi biegać

Twój kot uwielbia biegać i aportować? Z pasją przenosi zdobycze w pyszczku i chowa je lub przynosi je Tobie? Sprawdzą się przede wszystkim piłki dla kota i małe pluszaki dla kota oraz myszki dla kota. Bez problemu schwyta je w pyszczek. Tak aktywny kot z pewnością polubi wspólne zabawy z Tobą w chowanego, w pogoń za laserem czy wędką! W zabawie z dystansem zawsze pomogą wędki dla kota, które koty uwielbiają! Szczególnie kochają piórka, które zazwyczaj są zamontowane na wędce. Tego typu zabawki pomogą w przypadku kotów, które drapią Twoje ręce.

Kot mało aktywny

A może Twój kot jest fanem bardziej statycznych zabaw, które wymagają skupienia? Spraw mu zabawkę interaktywną dla kota. Może dosłownie leżeć i tylko używać swoich łapek, by przesuwać piłeczki, czy łapać piórka. Ważne, że angażuje się poznawczo. To także odpowiednio go zmęczy. Tego typu zabawy sprawdzą sie dla kotów seniorów, które nie mają już tyle energii co młodziaki. Dla kotów wymagającej większej zachęty polecamy również zabawki z matatabi lub kocimiętką. Ich zapach rozbudzi kota i zapewni mu wiele radości.

Kot gryzie i kopie

Mruczek uwielbia gryźć i kopać? Zafunduj mu dużego pluszaka dla kota, a nawet po prostu koc dla kota. Ważne, żeby mógł jednocześnie obejmować przedmiot łapkami, chwytać go zębami i jednocześnie kopać tylnymi łapkami. Niektóre koty naprawdę to uwielbiają. I to najczęściej stosują na rękach człowieka, gdy ten je głaska. W kocu dla kota dodatkowo zwierzak zawsze może się schować, a po zabawie w spokoju odpocząć i się zdrzemnąć. 

W tym wypadku polecamy także pluszaki, które mają dodatkowe bawełniane sznurki. Działają one niczym nici dentystyczne, gdy kot gryzie i żuję zabawkę. Są to głównie szarpaki dla psów. Jednak w przypadku kotów także się sprawdzą i pozwolą na zaspokojenie łowczego instynktu. Są wytrzymałe i zniosą kocie szaleństwa. Dodatkowo posiadamy pluszaki dla kotów z elementami szeleszczącymi, które stymulują zwierzaki do większych harców. Koty uwielbiają szeleszczące elementy!

Zachowaj dystans w trakcie zabaw z kotem

Najlepszym sposobem na wspólną aktywność z Twoim kotem będzie zabawa z dystansu. Nie angażująca nas bezpośrednio, tylko przy użyciu zabawki dla kota. Właściwie Ty możesz się w jej czasie wynudzić. Jeśli jednakTwój kot jest zaangażowany, to Twój sukces.  Pozwól kotu polować, niech się czai, wyskakuje i dopada “zdobycz”. Jeśli zabiera Ci zabawkę, chwytając ją w pyszczek i próbuje zanieść gdzieś w kątm pozwól mu na to. 

I pamiętaj, każde polowanie powinno zakończyć się posiłkiem! W nagrodę daj swojemu pupilowi jego ulubiony przysmak dla kota. A jeśli to standardowa pora posiłku, idealnie! Zaserwowana karma mokra dla kota czy karma sucha dla kota będzie zwieńczeniem wysiłku. Gwarantujemy, że mruczek będzie spełniony!

Dodatkowo gdy używasz zabawki dla kota, a nie samych rąk do zabawy to kolejna lekcja dla kota. Twoje ręce nie służą za zdobycz do polowania! I jeśli masz ten problem, że kot gryzie ręce, zabawa z dystansem może okazać się rozwiązaniem.

Jak nie bawić się z kotem?

Czy wiesz, jak nie bawić się z kotem? Niewłaściwy sposób zabawy z kotem może skutkować wzmocnieniem zachowań, które nie są pożądane jak np. gryzienie ręki. Nie baw się z kotem:

  • samą ręką. Kot będzie traktował ją jak zabawkę i może wbijać w nią pazurki i zęby. Niestety będzie powtarzać to zachowanie widząc Twoją dłoń, nawet gdy nie masz intencji, by bawić się z kotem. Do zabaw lepiej używaj odpowiednich zabawek.
  • zbyt długo. Kot potrzebuje odpoczynku i czasu dla siebie.
  • samym laserem. Dlaczego? Pogoń za laserem niestety uniemożliwia kotu zakończenie polowania uchwyceniem zdobyczy. To powoduje w kocie mocną frustrację. Po takiej zabawie dobrze jest nagrodzić kota przysmakiem za wysiłek.
  • mnóstwem zabawek na raz. Zabawki powinny być schowane w miejscu niedostępnym dla kota. Do zabaw stosuj jedną zabawkę na raz i ponownie chowaj ją po zakończonych harcach. To sprawi, że kot nie rozprasza się nadmiarem bodźców. A także pozwoli mu cieszyć się daną zabawką dłużej, ponieważ nie zdąży się nią znudzić.
  • natarczywie. Kot sam powinien zdecydować, kiedy podejmuję aktywność i kiedy koniec zabawy. Nie możesz zmusić mruczka do zabaw. Możesz go jedynie zachęcać! Jeśli nie szanujesz kocich granic, nie licz na to, że kot będzie szanować Twoje. 

Jak długo bawić się z kotem?

Według wspomnianego już Jacksona Galaxy “(...)zabawa to nie luksus, który oferujesz kotu, ani rozrywka na którą masz czas.

Zabawa z kotem powinna być postrzegana przez nas tak, jak wyjścia na spacery z psem. To okazja to bezpiecznego zaspokojenia łowczych popędów. To kluczowy element każdego dnia. Warto o tym pamiętać, by nasz kot był szczęśliwym zwierzakiem. Bawi się więc ze swoim kotem regularnie, w miarę możliwości codziennie. Czas zabaw dostosuj do możliwości kota. Jeśli zauważysz, że kociak dyszy w trakcie biegu lub traci zainteresowanie zabawą, przerwij harce. Kotek musi odpocząć. Krótszej zabawy będzie wymagał kot senior, czy kot osłabiony chorobą.

Zorganizuj kotu zabawę z TuZwierzaki.pl

Oczywiście, jeśli szukasz odpowiednich zabawek dla swojego kota, wpadnij do nas! W sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl posiadamy ponad 200 zabawek dla kotów, różnego rodzaju!

Znajdziesz u nas:

  • Zabawki z kocimiętką
  • Myszki
  • Piłki dla kota
  • Zabawki edukacyjne i interaktywne
  • Zabawki na przysmaki
  • Pluszaki
  • Sznurki, piórka i pompony

W swojej ofercie posiadamy zabawki sprawdzonych producentów produktów dla zwierząt, takich jak TrixieDingo, czy Duvo+.

Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedz w tym artykule na nurtujące Cię pytania. Teraz już wiesz, jak ważna jest zabawa z mruczkiem i w jaki sposób się do niej zabrać. A jeśli poszukujesz dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 685 opinii
pixel