York (yorkshire terrier). Opis rasy psa

2024-01-29
York (yorkshire terrier). Opis rasy psa

Poznaj yorka, czyli yorkshire terriera, psa pochodzącego z Wielkiej Brytanii. To rasa miniaturowa czworonogów ozdobnych i do towarzystwa, w typie lisowatym. I choć niewielki rozmiarami, yorkie ma naprawdę ogrom energii i charyzmy. Może to właśnie pupil dla Ciebie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje oraz interesujące ciekawostki na jego temat!

York — pochodzenie i historia

Yorkshire Terrier to rasa psów z Wielkiej Brytanii, a dokładnie z angielskiego hrabstwa Yorkshire. Yorki wywodzą się od terrierów, które Szkoci sprowadzili do Anglii pod koniec XIX wieku. Początkowo wykorzystywane były do pracy w kopalniach. Górnicy preferowali małe pieski ze względu na ich niewielkie rozmiary i spryt, potrzebne do polowania na szczury pod ziemią. 

Rasa powstała ze skrzyżowania szkockich psów z maltańczykiem, sky terrierem oraz black and tan terrierem. Protoplastami współcześnie znanych nam yorków był pies Old Crab i suczka Kitty. 

York pies — wygląd 

Yorkshire Terrier to pies rasy miniaturowej. Osiąga w kłębie od 18 do 23 centymetrów i waży maksymalnie 3,5 kilograma. 

Jego sylwetka jest proporcjonalna, smukła i nie ociężała. Zapewnia zwierzakowi energiczny i swobodny ruch. York grzbiet ma prosty i zwarty. Jego klatka piersiowa jest średniej wielkości. Kończyny ma proste, zakończone okrągłymi łapkami z czarnymi pazurami.

Naturalnie posiada prosty ogon o długim włosiu, proporcjonalny do reszty ciała. Nosi go odrobinę ponad linią grzbietu. Kiedyś jednak był on kopiowany (czyli przycinany), do średniej wielkości.

Głowa yorka jest niewielka i dość płaska. Kufa niezbyt długa, z nosem o barwie czarnej. Oczy są średniej wielkości, w kolorze ciemnym o bystrym spojrzeniu. Małe trójkątne uszka ma postawione zawsze na sztorc.

York charakter rasy

Yorkie to pies bardzo aktywny, lubiący ruch. Jest przy tym niezwykle inteligentny, ciekawy świata i odważny. 

York nadaje się dla rodzin z dziećmi. Dobrze się czuje się w towarzystwie pociechi uwielbia wspólne zabawy z nimi. Sprawdzi się także dla singli czy osób starszych. Mocno przywiązuje się do swoich opiekunów. Bardzo źle znosi samotność.

Ten psi okruszek wymaga jednak odpowiedniego szkolenia i socjalizacji od wieku szczenięcego. Na szczęście uczy się bardzo szybko i nie jest trudny w ułożeniu. Lubi wyzwania zarówno fizyczne, jak i umysłowe. 

Z racji swojego myśliwskiego pochodzenia, yorki mają silny instynkt łowiecki, co może kończyć się pogonią za zapachem zwierzyny. Świetnie sprawdzają się także jako psy alarmujące, ponieważ są dość szczekliwe. Żaden przechodzień przy posesji nie umknie ich uwadze. Wszelkie instynktowne zapędy yorka można jednak opanować z pomocą odpowiedniego treningu.

Yorkshire Terrier — sierść i umaszczenie

Yorki posiadają długą sierść jednowarstwową. Oznacza to, że składa się ona jedynie z włosa okrywowego. Psy te nie posiadają podszerstka, dlatego też niemal nie linieją. Z tego powodu mówi się o tym, że yorki posiadają włosy, a nie sierść.

Według wzorca rasy FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) włosy yorka powinny być gładkie, lśniące i proste. Bardzo delikatne w dotyku, wręcz jedwabiste. Nie mogą mieć wełnistej struktury, kręcić się czy falować. I co najważniejsze: nie powinny w żaden sposób ograniczać ruchów zwierzaka.

To, co jest charakterystyczne dla Yorkshire terrierów, to widoczny przedziałek od czubka nosa po końcówkę ogona.

Yorki posiadają płaszczyk o umaszczeniu ciemno-stalowo-niebieskim, od potylicy po nasadę ogona. Płowo-złote podpalania występują na klatce piersiowej i łapkach.

Szczenięta rodzą się w ubarwieniu ciemnym i z wiekiem (około 3-4 roku życia) osiągają tony zgodne ze standardami wzorca.

pies york siedzi na beczce

Czy york jest hypoalergiczny?

Chociaż linienie jest nieznaczne u yorków, pamiętaj, że nie ma psów w 100% hipoalergicznych. Alergeny nie zwierają się jedynie w sierści, ale także w ślinie psa. 

Jesteś alergikiem? Zanim zdecydujesz się na zakup yorka, powinieneś sprawdzić indywidualną reakcję swojego organizmu na tego pieska.

York terrier — pielęgnacja sierści

Pielęgnacja yorka może wydawać się skomplikowana. Jednak wdrożona prawidłowo od wieku szczenięcego, stanie się rytuałem, bez którego nie będziesz mógł się obejść. To nie tylko ważna sprawa dla wyglądu i higieny pupila, ale także cenny czas na pogłębianie więzi ze zwierzęciem.

Szczotkowanie włosów yorka

Choć piesek ten nie linieje prawie wcale, wymaga regularnego wyczesywania. Unikniesz dzięki temu filcowania i kołtunienia się szaty pupila.

Musisz więc zaopatrzyć się w odpowiednie do tego akcesoria i kosmetyki. Potrzebne będą:

  • szczotka dla psa z włosia — do delikatnego wygładzania włosów, sprawdzi się przede wszystkim dla szczeniąt
  • szczotka druciana — zakończona tępo, bez kulek. Nie powinna kaleczyć skóry czy szarpać włosów. Służy do rozczesywania. Pamiętaj, że nie powinna być to pudlówka — jest ona przeznaczona do podszerstka i może niszczyć delikatne włosy Twojego yorka!
  • metalowy grzebień — do rozplątywania kołtunów u psa
  • odżywka dla yorków, która ułatwi rozczesywanie

Pamiętaj, wyczesuj swojego psiaka 2-3 razy w tygodniu. Rób to zawsze bardzo uważnie i powoli, aby nie sprawić pupilowi bólu. Stosuj odżywki, które ułatwią Ci rozczesywanie splątanych włosów i zabezpieczą je przed kruszeniem się. Czesz zawsze z włosem, a nie pod włos, aby nie podrażniać skóry zwierzaka. Profesjonalni groomerzy zalecają, aby zawsze dokładnie rozczesywać sierść pasmo, po paśmie, tak aby wolne od kołtunów również były włosy znajdujące się nie tylko na wierzchu szaty.

Kąpiele yorka

Niezbędne w dbaniu o dobrą kondycję sierści yorka są również regularne kąpiele. Stosuj je raz na tydzień lub co 1,5 tygodnia. Zawsze przed myciem, dokładnie rozczesz włosy swojego pupila. Używaj tylko szamponów delikatnych, przeznaczonych do wymagającej sierści yorkshire terrierów. Myj swojego psiaka dwukrotnie, delikatnie wykonując masaż. Pamiętaj, aby zawsze dobrze wypłukać kosmetyki po zabiegu. Na koniec nałóż odżywkę dla psa, która nawilży i pomoże w rozczesywaniu włosów, którą również należy obficie spłukać wodą. 

Po kąpieli osusz yorka ręcznikiem, a potem już dokładniej (niezbyt gorącym podmuchem) przy pomocy suszarki. Równocześnie delikatnie przeczesuj włosy swojego psa.

Pięknie zadbana sierść sprawi, że Twój york będzie zachwycał swoim pięknym wyglądem i zrobi furorę na każdym spacerku.

Fryzury dla yorka

Długą sierść możesz układać w modne fryzurki. Upnij niesforną grzyweczkę przy pomocy spinek czy gumek dla psa lub zdecyduj się na cięcie. Jeśli Twój pies nie uczestniczy w wystawach dla psów, spokojnie możesz skrócić jego długie włoski. W tej wersji będzie wyglądał równie uroczo.

Zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnego groomera, który po zabiegach pielęgnacyjnych dobierze idealną fryzurę dla Twojego yorka.

Higiena yorka

Codziennie szczotkuj zęby swojego pupila. Używaj w tym celu szczoteczki i pasty do zębów dla psa (polecamy szczególnie Orozyme Gel od Versele-Laga). Dzięki temu zabiegowi oczyścisz osad nazębny i unikniesz powstawania kamienia, który może ściągnąć już tylko weterynarz w czasie zabiegu wymagającego narkozy.

Kontroluj także długość pazurków swojego yorka. Jeśli są za długie, przycinaj je cążkami lub nożyczkami dla psa od Trixie czy Zolux. Przerośnięte będą powodowały dyskomfort u pieska w czasie chodzenia.

Nie zapominaj o sprawdzaniu stanu oczek i uszu pupila. W razie potrzeby przemywaj je delikatnie specjalnymi płynami do tych okolic, np. płyn do oczku? marki Beaphar.

Jeśli Twój psiak zabrudzi się nieznacznie, niezastąpione w tej sytuacji będą chusteczki nawilżane Record. Dzięki nim łatwo oczyścisz drobne zanieczyszczenia z pyszczka, łapek czy sierści. Ponadto zmieszczą się do torebki i zawsze możesz mieć je przy sobie w czasie każdego spacerku.

York zdrowie

Yorkshire terriery najczęściej dotykają takie problemy zdrowotne jak:

  • zapalenie oskrzeli
  • zaćma
  • zapalenie rogówki
  • problemy trawienne
  • alergie skórne
  • przetrwałe zęby mleczne — zaburzenie polegające na braku wymiany zębów mlecznych. Zęby te często się psują, co może prowadzić do problemów natury dentystycznej.
  • choroby przyzębia
  • dwurzędowość rzęs — wyrastające nieprawidłowo rzęsy podrażniają oko zwierzaka
  • Zespół Legga-Calvé-Perthesa -związany ze zwyrodnieniem kości udowej. Objawia się bólem, i kulawizną.
  • zwichnięcie rzepki
  • zapadnięcie tchawicy
  • hipoglikemia — niski poziom cukru we krwi

W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie Twojego psa pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Nie wahaj się również w sytuacjach, gdy zwierzak zachowuje się inaczej niż zwykle lub występują bardzo niepokojące objawy (wymioty czy biegunka). Dzięki badaniom lekarz jest w stanie szybko zdiagnozować choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.

yorkshire terrier biega

Ile żyją yorki?

Yorki żyją długo, bo aż 12-15 lat. Oczywiście długość życia Twojego psa zależy od wielu indywidualnych czynników, na które nie masz wpływu. Możesz jednak zadbać o jego dobrą kondycję od wybory certyfikowanej hodowli po poprzez zbilansowaną dietę, codzienną dawkę ruchu i prawidłową pielęgnację. To wszystko ma realny wpływ na odporność organizmu zwierzaka, co przekłada się także na długość jego życia. 

Jaka karma dla yorka?

Prawidłowo zbilansowana dieta dobrana do potrzeb Twojego psa, to klucz do zdrowia zwierzaka. Czy wiesz, jak wybrać dobrą karmę dla swojego yorka?

Decydując się na gotowe karmy szukaj artykułów, które są przeznaczone dla yorkshire terrierów lub są oznaczone jako XS, S czy Mini. Będą to produkty dostosowane do potrzeb psów małych i miniaturowych, czyli idealnie dla Twojego pupila.

Zwróć uwagę na skład. Na pierwszym miejscu powinno znaleźć się dobrej jakości mięso oraz tłuszcze zwierzęce. To one są źródłem energii do działania dla Twojego czworonoga. I choć yorki są malutkie, są bardzo żywe i ruchliwe. Pożywna karma zapewni im paliwo do codziennych psot. 

Warto, aby w karmie znalazły się takie składniki jak:

  • olej z łososia — bogaty w kwasy wielonienasycone omega-3 i -6. To one zadbają o dobrą kondycję skóry psa oraz o piękny wygląd jego delikatnych włosów.
  • inulina — naturalny probiotyk pozyskiwany z cykorii. Wzmocni odporność Twojego yorka.
  • algi — szczególnie spirulina. Dzięki nim zadbasz o zdrowie zęby i świeży oddech swojego yorka.
  • superfood: takie jak jagody, kurkuma czy imbir. Są źródłem wielu witamin i oraz minerałów i mają działanie prozdrowotne. Przede Wszystkim działają antyrakowo.

Zdecydowanie unikaj cukrów czy zbóż, które przyczyniają się do nadprogramowych kilogramów.

W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl posiadamy szeroki wybór karm suchych oraz karm mokrych dla psów w różnym wieku czy o specjalnych potrzebach zdrowotnych. To produkty znanych i cenionych producentów, m.in. Trovet, Canagan, Brit czy Nature’s Protection.

Jakie szelki dla yorka?

Szeleczki zapewniają psu bezpieczeństwo w czasie codziennych spacerów. Powinny być przy tym wygodne. Dla yorka polecamy szelki dla psów małych, najlepiej typu guard. To produkt, który pewnie obejmuje psa, jednocześnie nie powoduje otarć i nie ogranicza ruchów. To także szelki nazywane jako “antyucieczkowe”.

Zwracaj również uwagę na to, czy szelki mają dodatkowe podbicie. To kluczowa kwestia dla psów, które nie mają podszerstka i łatwo u nich o podrażnienia skóry. 

Jakie legowisko dla yorka?

Szukasz legowiska dla swojego yorka? W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz piękne i wygodne legowiska dla małego psa od Diversy, Duvo + czy Diamsil. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach i o różnym kształcie. Oferujemy legowiska w typie puchatych poduch, budek czy owalne legowiska ze wzmocnionymi brzegami. Zapewniamy szeroki wybór, dzięki czemu możesz wybrać produkt, który odpowie na indywidualne potrzeby Twojego yorka.

yorkshire terrier z kokardkami

York cena

Zastanawiasz się ile kosztuje rasowy york? Cena waha się od 4 do nawet 10 tysięcy złotych. Finalny koszt uzależniony jest od wielu czynników takich jak: renoma hodowli, wiek psa, jego predyspozycje wystawowe. 

Pamiętaj, nigdy nie kupuj yorka z pseudohodowli, czyli miejsca bez certyfikatu ZKwP. Tylko zakup psa z legalnej hodowli daje Ci pewność, że:

  • pies miał wykonane niezbędne badania wymagane przez ZKwP
  • możesz zweryfikować historię medyczną psa oraz jego rodziców
  • hodowca prawidłowo dba o psa zgodnie z wymaganiami jego rasy już od pierwszych chwil jego życia
  • zaopiekowane są nie tylko sprzedawane szczeniaki, ale i ich rodzice
  • zawsze uzyskasz rzetelne informacje i pomoc od hodowcy na temat rasy
  • KUPUJESZ PSA RASOWEGO!

Najczęstsze pytania dotyczące rasy:

Po czym poznać, że york jest rasowy?

Rasowy york spełnia standard wzorca rasy, a jego rodzice są również czystej krwi rasowymi psami.
Czy Yorki są mądre?

Yorki to bardzo inteligentne psy, które chętnie i szybko uczą się nowy rzeczy.

Czy yorki lubią długie spacery?

Tak, yorki lubią ruch i radość sprawiają im nawet spokojne, długie spacerki.

Czy yorki polowały na szczury?

Tak, yorki początkowo były psami hodowanymi do polowania na szczury.

Czy yorki są zazdrosne?

Yorki bywają zazdrosne, jednak to dość indywidualna cecha.

Czy yorki przywiązują się do właściciela?

Tak, yorki mocno przywiązują się do swojego opiekuna.

Bibliografia

  • https://www.zkwp.pl/wzorce/86.pdf
  • http://www.piesporadnik.iq.pl/title,,pid,411,dest,race.html?fbclid=IwAR2oJy2t2jF2_NQjJqQVDLGiDwpfRmYv9YI8Prpqk8dhGaEio9POmH-A9Bs#details
  • https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2014-05-04.pdf
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-17
Szybka i profesjonalna obsługa, przedmiot zgodny z opisem. Polecam.
2024-10-15
Wszystko ok.
pixel