Wrona siwa. Poznaj bliżej tego niezwykłego ptaka!
Na pewno kojarzysz z parków krakające ptaki z popielatymi "kubraczkami". To właśnie wrony siwe! Często można zaobserwować je w miastach, ale także w górach czy na terenach leśnych. Czy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat? Zapraszamy do naszego artykułu! To w nim znajdziesz podstawowe informacje o tych ptakach, a także interesujące ciekawostki.
Podstawowe informacje
Corvus cornix, czyli wrona siwa to ptak z rodziny krukowatych. Występuje w Europie, Azji i na niewielkim obszarze Afryki.
Jest to ptak, który łączy się w pary na długie lata. Niegdyś żył tylko na terenach zielonych: w dolinach rzek, jezior, w lasach czy łąkach i innych terenach wilgotnych. Obecnie zamieszkuje również duże miasta. Rzadko spotkać go można na terenach rolniczych, z niewielką ilością drzew.
Wije swoje gniazdo w wierzchołku wysokiego drzewa. Jej ulubionym miejscem jest zazwyczaj sosna. W ciągu roku składa jaja tylko raz, na wiosnę w okolicach kwietnia.
W języku angielskim używa się nazwy “hooded crow” - czyli dosłownie “wrona kapturowa”, co odnosi się do jej specyficznego umaszczenia.
Na terenie Polski jest objęta ochrona częściową, uznana za gatunek najmniejszej troski.
Wygląd wrony siwej
Wrona to ptak średniej wielkości. Jej długość ciała osiąga 48–53 cm, przy czym skrzydła mają rozpiętość 90–100 cm. Waży około 396–602 g. Samce zazwyczaj są nieco większe od samic i to jedyna różnica w ich wyglądzie. Ich sylwetka jest delikatnie krągła.
Ubarwione są na czarno i posiada siwe znaczenia na brzuchu i grzbiecie. Jej oczy mają ciemnobrązowy odcień. Dziób czarnej barwy jest masywny i delikatnie zakrzywiony.
Jej wygląd i zwyczaje są bardzo podobne do czarnowrony (wrony czarnej). Ptaki te niegdyś były uważane za dwie odmiany tego samego gatunku.
Szata jest gęsta i połyskująca. Na jesień, raz do roku następuje pierzenie się, czyli zmiana pierza starego na nowe.
Co ciekawe pisklaki są ciemniejsze od dorosłych osobników. Ich pierze jest pozbawione połysku a znaczenia są niebieskawe. Oczy mają szary kolor a pysk jest czerwony.
Charakter wrony
Ptak ten jest bardzo inteligentnym zwierzęciem. Łatwo potrafi przystosować się do zmieniających się warunków, przez co radzi sobie zarówno w lesie jak i w mieście.
Jest również odważna i mało płochliwa. Dzięki temu może żyć blisko człowieka.
Charakteryzuje się towarzyskim usposobieniem i często przyłącza się do stad innych ptaków np. kawek.
Najczęściej w locie wydaje charakterystyczne “kra, kra”, które jest donośne i szorstkie.
Co je wrona?
Wrona siwa to ptak wszystkożerny. Jej menu zależne jest od aktualnych warunków i dostępnego pokarmu. Najczęściej spożywa:
- małe ssaki np. myszy, nornice czy nawet młode zające
- gady i płazy - jaszczurki, żaby
- ptaki - młode oraz jaja
- owady
- bezkręgowce, np. ślimaki czy dżdżownice
- ryby
- nasiona
- ziarna
- owoce
- orzechy
- trawy
- warzywa np. ziemniaki lub gatunki kapustne
Ptak ten nie pogardzi także padliną czy odpadkami znalezionymi w przydomowych śmietnikach, kompostach czy na wysypiskach śmieci.
Jest to ptak drapieżny, który potrafi walczyć o pokarm z innymi gatunkami ptaków, wdając się wręcz w bójki o kawałek mięsa.
Czy wrona siwa odlatuje na zimę?
Wrona siwa była pierwotnie ptakiem wędrownym, jednak obecnie coraz częściej na stałe przebywa w miastach. Nie ucieka więc przed mrozem, ponieważ w dużych metropoliach zawsze znajdzie jakieś pożywienie.
Czy dokarmiać wrony zimą?
Możesz dokarmiać ptaki w swojej okolicy. Jednak rób to jedynie w okresach naprawdę ciężkiej zimy, gdy dostęp do odżywczego pokarmu jest bardzo ograniczony. Poza tym czasem lepiej nie ingerować w żywieniowe zwyczaje dzikich zwierząt. Łatwo przyzwyczajają się do bezwysiłkowego pozyskiwania jedzenia, co ostatecznie może być dla nich zgubne.
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz szeroki wybór produktów dla ptaków zimujących, od karm, przysmaków po stylowe karmniki. Pamiętaj, aby podawać ptakom to, co naturalnie znajduje się w ich menu.
Ile IQ ma wrona?
Naukowcy zbadali inteligencję wron i określają ją na równi z inteligencją 7-letniego dziecka! Zwierzęta te umieją posługiwać się narzędziami, a to bardzo skomplikowana operacja umysłowa. Ptak ten za pomocą np. patyka potrafi wyjąć pokarm z trudno dostępnego miejsca.
Dodatkowo wrony siwe świetnie zapamiętują ludzkie twarze i rozpoznają nawet po długim czasie osoby, które były wobec nich np. niemiłe.
Najczęstsze pytania
Czy da się oswoić wronę?
Tak! Wrony wychowywane od maleńkości przez człowieka potrafią nawiązać z nim niezwykłą przyjaźń.
Dlaczego wrona atakuje człowieka?
Zdarza się, ze wrony atakują ludzi np. spacerujących po parku. Dlaczego? Ponieważ najprawdopodobniej mają małe, które chcą bronić za wszelką cenę. Człowieka w pobliżu gniazda traktują jako duże zagrożenie.
Co symbolizuje wrona siwa?
Krukowate symbolizują w wielu kulturach śmierć, wojnę, ale także samotność, czy nawet wierność małżeńską.
Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrona_siwa
https://jestemnaptak.pl/atlas-ptakow/wrona-siwa/
https://natemat.pl/386669,wrona-siwa-inteligencja